Młody kierowca, który kupuje pierwszą polisę OC, może zapłacić za nią nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli współwłaścicielem jego auta zostanie osoba z bezszkodową historią ubezpieczenia, ta sama kwota starczy mu na ubezpieczenie pojazdu przez następnych kilka lat!

Teoretycznie, każdy kierowca pracuje na swoje zniżki w oc samodzielnie. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Już przy zakupie pierwszej polisy możemy skorzystać ze zniżek innej osoby – nawet niespokrewnionej – o ile zostanie ona współwłaścicielem naszego auta.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, ile można zaoszczędzić na zakupie OC korzystając ze zniżek innej osoby, kogo najlepiej ustanowić współwłaścicielem samochodu i jak to zrobić.

Dlaczego warto zdecydować się na współwłasność auta?

Niektórzy młodzi kierowcy otrzymują propozycje OC w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Zazwyczaj, opłacenie składki OC w takiej wysokości to dla nich zbyt duże wyzwanie finansowe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być ustanowienie innego kierowcy współwłaścicielem auta.

Jak wyliczana jest składka OC po dopisaniu współwłaściciela auta?

Jeśli współwłaścicielami auta są dwie osoby i jedna z nich ma już wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy (np. z ubezpieczenia innego pojazdu),zostaną one uwzględnione podczas wyliczania składki. Towarzystwo weźmie oczywiście pod uwagę nie tylko procentową wysokość zniżki, ale także dane właścicieli pojazdu i ich historię w OC. Ryzyko ubezpieczenia młodej osoby nadal będzie uwzględnione, ale cenę polisy zmniejszą korzystne informacje o współwłaścicielu.

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych rezygnuje ze stosowania tzw. systemu bonus-malus (czyli przyznawania zniżek lub zwyżek procentowo, za każdy rok polisowy). Wówczas, podczas wyliczania składki ubezpieczyciel uwzględnia historię w OC obu właścicieli (na podstawie danych uzyskanych z bazy UFG).

Które towarzystwo uznaje korzystniejsze zniżki?

Towarzystwo

Czy uznaje korzystniejsze zniżki?

Benefia Nie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
Generali Tak
Link4Nie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
ProamaTak
You Can DriveNie - pod uwagę brany jest tylko pierwszy właściciel
AXA DirectBierze pod uwagę % zniżki oraz historię ubezpieczenia każdego z właścicieli
WienerPrzyjmuje zniżki osoby z niższą klasą bonus-malus
UniqaNie
TUZTak
WartaNie

Czy powinniśmy koniecznie szukać ubezpieczyciela, który uznaje korzystniejsze zniżki?

Cena polisy OC wyliczana jest na podstawie danych pojazdu oraz każdego z właścicieli, a nie tylko zgromadzonych przez jednego z nich zniżek. Może się więc okazać, że towarzystwo które nie stosuje systemu bonus/malus lub nie uznaje korzystniejszych zniżek zaproponuje nam akurat najtańsze oc. Powodem może być np. prowadzona właśnie akcja promocyjna dla określonej grupy kierowców lub najniższa cena wyjściowa polisy (przed odliczeniem zniżek i zwyżek),wyliczona po zastosowaniu korzystnej dla nas taryfy.

Najprostszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy jest sprawdzenie ofert wielu ubezpieczycieli. Polecamy skorzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń. Ceny polis są w niej wyliczane na podstawie taryf każdego z towarzystw, po uwzględnieniu wszystkich przysługujących danemu kierowcy zniżek.

Kto powinien zostać współwłaścicielem auta, jeśli chcemy zaoszczędzić na OC?

Większość ubezpieczycieli proponuje najtańsze OC kierowcom w starszym wieku, którzy mogą pochwalić się długoletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów i bezszkodową historią ubezpieczenia. Jeśli młoda osoba chce zaoszczędzić na OC, powinna wybrać właśnie takiego współwłaściciela auta.

Ile kosztuje OC, gdy młody kierowca jest głównym właścicielem pojazdu?

19-letni Adam z Wrocławia ustanowił współwłaścicielem samochodu 50-letniego ojca, który od 20 lat ubezpiecza własne auto i w tym czasie nie spowodował żadnej kolizji drogowej. Dzięki temu udało mu się obniżyć cenę OC o ponad 200 złotych. 

Sprawdziliśmy również oferty przedstawiane innym młodym właścicielom aut. Okazało się, że każda z tych osób mogła zyskać dzięki współwłasności z doświadczonym, bezszkodowym kierowcą (niektórzy nawet ponad 1 tys. zł).

Właściciel

Samochód

Najtańsze OC (polisa tylko na młodego kierowcę)

Współwłaściciel

Najtańsze OC (polisa na młodego kierowcę i doświadczonego współwłaściciela)

19 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 1 roku, kupuje drugą polisę (zniżki w OC 10%)Opel Astra z 2003 r., poj. silnika 1,6 l2826 zł50 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC2593 zł
20 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 1 roku, posiada OC przez niepełny rokAudi A4 z 2008 r., poj. silnika 1,82462 zł40 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 8 lat, maksymalne zniżki w OC1426 zł
18 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od miesiąca, kupuje pierwszą polisę OCBMW seria 3 z 2006 r., poj. silnika 2,2 l2766 zł66 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od 35 lat, maksymalne zniżki w OC1682 zł
21 lat, zam. Kielce, prawo jazdy od 3 lat, kupuje pierwszą polisę OCCitroen C8 z 2012 r., poj. silnika 2,0 l1604 zł43 lata, zam. Kielce, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC1442 zł
23 lata, zam. Gdańsk, prawo jazdy od 5 lat, kupuje trzecią polisę OC (zniżki 20%)Fiat 500 z 2010 r., poj. silnika 1,2 l1326 zł51 lat, zam Gdańsk, prawo jazdy od 30 lat, maksymalne zniżki w OC1093 zł
Wyniki kalkulacji aktualne na 20.04.2020 r.

Ile kosztuje OC, gdy młody kierowca jest współwłaścicielem auta?

Powróćmy na chwilę do 19-latka z Wrocławia. Obniżenie składki z 2826 zł do 2593 zł to dla niego z pewnością oszczędność, choć wcale nie musi być ostateczna. W jego kieszeni zostanie znacznie więcej pieniędzy, jeśli jego tata będzie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako główny właściciel auta (Adam byłby współwłaścicielem pojazdu).

Większość towarzystw, podczas wyliczania składki OC, zwraca szczególną uwagę na głównego właściciela auta. Oferta OC może więc być korzystniejsza, jeśli na pierwszym miejscu w polisie znajdzie się doświadczony kierowca.

Aby się o tym przekonać, przeprowadziliśmy ponowną kalkulację dla Adama oraz pozostałych ww. kierowców. W formularzu kalkulatora OC zamieniliśmy ich tylko miejscami (zadeklarowaliśmy, że głównym właścicielem samochodu jest starszy kierowca). W przypadku każdej z tych osób cena obowiązkowego ubezpieczenia jeszcze się obniżyła.

Właściciel

Współwłaściciel

Samochód

Najtańsze OC (młody kierowca jest głównym właścicielem auta)

Najtańsze OC (młody kierowca jest współwłaścicielem auta)

50 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC19 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 1 roku, kupuje drugą polisę (zniżki w OC 10%)Opel Astra z 2003 r., poj. silnika 1,6 l2593 zł1457 zł
40 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 8 lat, maksymalne zniżki w OC20 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 1 roku, posiada OC przez niepełny rokAudi A4 z 2008 r., poj. silnika 1,81426 zł1127 zł
66 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od 35 lat, maksymalne zniżki w OC18 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od miesiąca, kupuje pierwszą polisę OCBMW seria 3 z 2006 r., poj. silnika 2,2 l1682 zł1666 zł
43 lata, zam. Kielce, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC21 lat, zam. Kielce, prawo jazdy od 3 lat, kupuje pierwszą polisę OCCitroen C8 z 2012 r., poj. silnika 2,0 l1442 zł950 zł
51 lat, zam Gdańsk, prawo jazdy od 30 lat, maksymalne zniżki w OC23 lata, zam. Gdańsk, prawo jazdy od 5 lat, kupuje trzecią polisę OC (zniżki 20%)Fiat 500 z 2010 r., poj. silnika 1,2 l1093 zł830 zł
Wyniki kalkulacji aktualne na 20.04.2020 r.

Czy można zamienić współwłaścicieli miejscami na polisie?

Warto pamiętać, że zamiana właścicieli na polisie jest możliwa tylko podczas przykładowej kalkulacji, np. sprawdzenia różnicy w cenie i oszacowania ewentualnych oszczędności po dopisaniu współwłaściciela.

Jeśli zamierzamy kupić ubezpieczenie, we wniosku polisowym powinniśmy wpisać właścicieli w takiej samej kolejności, jak w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego o odpowiedni wpis w tym dokumencie warto zadbać już na etapie sporządzania umowy sprzedaży czy darowizny.

W świetle prawa, jeśli w umowie sprzedaży (lub darowizny) nie ma adnotacji dotyczącej podziału własności pomiędzy właścicielami, uznaje się, że każdy z nich posiada równą część samochodu. Pomimo tego, zdecydowana większość ubezpieczycieli nie zgadza się na zamianę współwłaścicieli na polisie OC. Wniosek/ formularz powinien zostać wypełniony na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ze znanych nam firm ubezpieczeniowych, na inną kolejność w polisie niż w dowodzie rejestracyjnym pozwala obecnie tylko Benefia. Jednak nie daje to gwarancji na maksymalne obniżenie ceny ubezpieczenia. W tej firmie składka wyliczana jest na podstawie danych właściciela i współwłaściciela pojazdu.

Jak dopisać współwłaściciela auta do polisy OC?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, najprościej ustalić współwłaścicieli samochodu w umowie sprzedaży. Wówczas wystarczy tylko zaznaczyć, że samochód nabywają dwie osoby i podać ich dane.

Jeśli chcemy ustanowić współwłasność pojazdu w momencie, gdy auto jest już na nas przerejestrowane, możemy sporządzić akt darowizny. W umowie wystarczy przekazać część udziałów auta drugiej osobie (może to być nawet kilka procent).

Jak dopisać współwłaściciela do polisy

Uwaga!

Darowiznę samochodu najlepiej przekazać osobie blisko spokrewnionej, ponieważ zostaniemy wtedy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przeczytaj: Jak dopisać współwłaściciela do OC 

Kto odpowiada za szkodę, gdy samochód posiada kilku właścicieli?

Korzystanie ze zniżek współwłaściciela auta, to z pewnością świetne rozwiązanie finansowe dla najmłodszych użytkowników dróg. Mogą oni np. korzystać z tego przywileju przez kilka lat, aż do chwili, w której wypracują własne maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. W tym czasie jednak, każdy z właścicieli samochodu powinien pamiętać o wspólnej odpowiedzialności za szkodę.

Bez względu na to z czyjej winy dojdzie do kolizji czy wypadku, adnotacja o likwidacji szkody z polisy OC pojawi się na koncie obu kierowców (w bazie UFG) i może skutkować podwyższeniem składki w kolejnych latach.