Młody kierowca, który kupuje pierwszą polisę OC, może zapłacić za nią nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli współwłaścicielem jego auta zostanie osoba z bezszkodową historią ubezpieczenia, ta sama kwota starczy mu na ubezpieczenie pojazdu przez następnych kilka lat!

Teoretycznie, każdy kierowca pracuje na swoje zniżki w OC samodzielnie. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Już przy zakupie pierwszej polisy możemy skorzystać ze zniżek innej osoby – nawet niespokrewnionej – o ile zostanie ona współwłaścicielem naszego auta.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, ile można zaoszczędzić na zakupie OC korzystając ze zniżek innej osoby, kogo najlepiej ustanowić współwłaścicielem samochodu i jak to zrobić.

Dlaczego warto zdecydować się na współwłasność auta?

Niektórzy młodzi kierowcy otrzymują propozycje OC w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Zazwyczaj jednak, opłacenie składki OC w takiej wysokości to dla nich zbyt duże wyzwanie finansowe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być ustanowienie innego kierowcy współwłaścicielem auta.

Jak wyliczana jest składka OC po dopisaniu współwłaściciela auta?

Jeśli współwłaścicielami auta są dwie osoby i jedna z nich ma już wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy (np. z ubezpieczenia innego pojazdu), zostaną one uwzględnione podczas wyliczania składki. Towarzystwo weźmie oczywiście pod uwagę nie tylko procentową wysokość zniżki, ale także dane właścicieli pojazdu i ich historię w OC. Ryzyko ubezpieczenia młodej osoby nadal będzie uwzględnione, ale cenę polisy zmniejszą korzystne informacje o współwłaścicielu.

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych rezygnuje ze stosowania tzw. systemu bonus-malus (czyli przyznawania zniżek lub zwyżek procentowo, za każdy rok polisowy). Wówczas, podczas wyliczania składki ubezpieczyciel uwzględnia historię w OC obu właścicieli (na podstawie danych uzyskanych z bazy UFG).

Które towarzystwo uznaje korzystniejsze zniżki?

Ubezpieczyciel

Czy uznaje korzystniejsze zniżki?

BalciaNie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
BenefiaNie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
BeesafeNie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
Ergo HestiaNie - pod uwagę brany jest tylko pierwszy właściciel
EuroinsNie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
Generali Tak
Link4Nie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela
ProamaTak
You Can DriveNie - pod uwagę brany jest tylko pierwszy właściciel
UniqaBierze pod uwagę % zniżki oraz historię ubezpieczenia każdego z właścicieli
WienerPrzyjmuje zniżki osoby z niższą klasą bonus-malus
mtu24.plNie - pod uwagę brany jest tylko pierwszy właściciel
TUZ UbezpieczeniaTak
TrastiNie
WartaNie
WefoxNie - pod uwagę brana jest historia ubezpieczenia właściciela i współwłaściciela

Czy warto szukać ubezpieczyciela, który uznaje korzystniejsze zniżki?

Cena polisy OC wyliczana jest na podstawie danych pojazdu oraz każdego z właścicieli, a nie tylko zgromadzonych przez jednego z nich zniżek. Może się więc okazać, że towarzystwo które nie stosuje systemu bonus/malus lub nie uznaje korzystniejszych zniżek zaproponuje nam akurat najtańsze OC. Powodem może być np. prowadzona właśnie akcja promocyjna dla określonej grupy kierowców lub najniższa cena wyjściowa polisy (przed odliczeniem zniżek i zwyżek), wyliczona po zastosowaniu korzystnej dla nas taryfy.

Najprostszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy jest sprawdzenie propozycji ubezpieczenia wielu towarzystw. Polecamy skorzystanie z naszego kalkulatora OC rankomat.pl. Ceny OC oraz polis dobrowolnych są w nim wyliczane na podstawie taryf każdego z ubezpieczycieli, po uwzględnieniu wszystkich przysługujących danemu kierowcy zniżek

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Porównaj ceny OC i AC

Kto powinien zostać współwłaścicielem auta, jeśli chcemy zaoszczędzić na OC?

Większość ubezpieczycieli proponuje najtańsze OC kierowcom w starszym wieku, którzy mogą pochwalić się długoletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów i bezszkodową historią ubezpieczenia. Jeśli młoda osoba chce zaoszczędzić na OC, powinna wybrać właśnie takiego współwłaściciela samochodu.

Ile kosztuje OC, gdy młody kierowca jest głównym właścicielem pojazdu?

19-letni Adam z Wrocławia ustanowił współwłaścicielem samochodu 50-letniego ojca, który od 20 lat ubezpiecza własne auto i w tym czasie nie spowodował żadnej kolizji drogowej. Dzięki temu udało mu się obniżyć cenę OC aż o 642 złote! 

Sprawdziliśmy również oferty przedstawiane innym młodym właścicielom aut. Okazało się, że każda z tych osób mogła zyskać dzięki współwłasności z doświadczonym, bezszkodowym kierowcą (różnice w proponowanych składkach wynosiły od 206 zł do 321 zł).

Właściciel

Samochód

Najtańsze OC (polisa tylko na młodego kierowcę)

Współwłaściciel

Najtańsze OC (polisa na młodego kierowcę i doświadczonego współwłaściciela)

19 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 1 roku, kupuje drugą polisę (brak szkód w historii OC)Opel Astra z 2003 r., poj. silnika 1,6 l2380 zł50 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC1738 zł
20 lat, zam. Kraków, prawo jazdy poniżej od 1 roku, posiada OC przez niepełny rokAudi A4 z 2008 r., poj. silnika 1,81949 zł40 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 8 lat, maksymalne zniżki w OC1630 zł
18 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od miesiąca, kupuje pierwszą polisę OCBMW seria 3 z 2006 r., poj. silnika 2,2 l2901 zł66 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od 35 lat, maksymalne zniżki w OC2580 zł
21 lat, zam. Kielce, prawo jazdy od 3 lat, kupuje pierwszą polisę OCCitroen C8 z 2012 r., poj. silnika 2,0 l1619 zł43 lata, zam. Kielce, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC1331 zł
23 lata, zam. Gdańsk, prawo jazdy od 5 lat, kupuje trzecią polisę OC (brak szkód w historii OC)Fiat 500 z 2010 r., poj. silnika 1,2 l929 zł51 lat, zam. Gdańsk, prawo jazdy od 30 lat, maksymalne zniżki w OC723 zł
Wyniki kalkulacji z 16.05.2023 r.

Ile kosztuje OC, gdy młody kierowca jest współwłaścicielem auta?

Powróćmy na chwilę do 19-latka z Wrocławia. Obniżenie składki z 2380 zł do 1738 zł to dla niego z pewnością duża oszczędność, choć wcale nie musi być ostateczna. W jego kieszeni zostanie jeszcze więcej pieniędzy (w sumie 1478 złotych!), jeśli jego tata będzie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako główny właściciel auta (Adam byłby współwłaścicielem pojazdu).

Większość towarzystw, podczas wyliczania składki OC, zwraca szczególną uwagę na głównego właściciela auta. Oferta OC może więc być korzystniejsza, jeśli na pierwszym miejscu w polisie znajdzie się doświadczony kierowca.

Aby się o tym przekonać, przeprowadziliśmy ponowną kalkulację dla Adama oraz pozostałych ww. kierowców. W formularzu kalkulatora OC zamieniliśmy ich tylko miejscami (zadeklarowaliśmy, że głównym właścicielem samochodu jest starszy kierowca). W przypadku każdej z tych osób cena obowiązkowego ubezpieczenia znacznie się obniżyła (nawet o prawie 1800 zł).

Właściciel

Współwłaściciel

Samochód

Najtańsze OC (młody kierowca jest głównym właścicielem auta)

Najtańsze OC (młody kierowca jest współwłaścicielem auta)

50 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC19 lat, zam. Wrocław, prawo jazdy od 1 roku, kupuje drugą polisę (brak szkód w historii OC)Opel Astra z 2003 r., poj. silnika 1,6 l1738 zł902 zł
40 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 8 lat, maksymalne zniżki w OC20 lat, zam. Kraków, prawo jazdy od 1 roku, posiada OC przez niepełny rokAudi A4 z 2008 r., poj. silnika 1,81630 zł772 zł
66 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od 35 lat, maksymalne zniżki w OC18 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od miesiąca, kupuje pierwszą polisę OCBMW seria 3 z 2006 r., poj. silnika 2,2 l2580 zł782 zł
43 lata, zam. Kielce, prawo jazdy od 20 lat, maksymalne zniżki w OC21 lat, zam. Kielce, prawo jazdy od 3 lat, kupuje pierwszą polisę OCCitroen C8 z 2012 r., poj. silnika 2,0 l1331 zł798 zł
51 lat, zam. Gdańsk, prawo jazdy od 30 lat, maksymalne zniżki w OC23 lata, zam. Gdańsk, prawo jazdy od 5 lat, kupuje trzecią polisę OC (brak szkód w historii OC)Fiat 500 z 2010 r., poj. silnika 1,2 l723 zł619 zł
Wyniki kalkulacji z 16.05.2023 r.

Czy można zamienić współwłaścicieli miejscami na polisie?

Warto pamiętać, że zamiana właścicieli na polisie jest możliwa tylko podczas przykładowej kalkulacji, np. sprawdzenia różnicy w cenie i oszacowania ewentualnych oszczędności po dopisaniu współwłaściciela.

Jeśli zamierzasz kupić ubezpieczenie, we wniosku polisowym powinieneś wpisać właścicieli w takiej samej kolejności, jak w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego o odpowiedni wpis w tym dokumencie warto zadbać już na etapie sporządzania umowy sprzedaży czy darowizny.

W świetle prawa, jeśli w umowie sprzedaży (lub darowizny) nie ma adnotacji dotyczącej podziału własności pomiędzy właścicielami, uznaje się, że każdy z nich posiada równą część samochodu. Pomimo tego, zdecydowana większość ubezpieczycieli nie zgadza się na zamianę współwłaścicieli na polisie OC. Wniosek/ formularz powinien zostać wypełniony na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Przed zawarciem umowy OC możesz zapytać wybranego ubezpieczyciela, czy pozwala na inną kolejność wpisu właścicieli w polisie niż w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj jednak, że nie daje Ci to gwarancji na maksymalne obniżenie ceny ubezpieczenia. W takiej firmie składka może być i tak wyliczana na podstawie danych właściciela i współwłaściciela pojazdu.

Jak dopisać współwłaściciela auta do polisy OC?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, najprościej ustalić współwłaścicieli samochodu w umowie sprzedaży. Wówczas wystarczy tylko zaznaczyć, że samochód nabywają dwie osoby i podać ich dane w odpowiedniej kolejności.

Jeśli chcemy ustanowić współwłasność pojazdu w momencie, gdy auto jest już na nas przerejestrowane, możemy sporządzić akt darowizny. W umowie wystarczy przekazać część udziałów auta drugiej osobie (może to być nawet kilka procent).

Jak dopisać współwłaściciela do polisy

Uwaga!

Darowiznę samochodu najlepiej przekazać osobie blisko spokrewnionej, ponieważ zostaniemy wtedy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przeczytaj: Jak dopisać współwłaściciela do OC 

Kto odpowiada za szkodę, gdy samochód posiada kilku właścicieli?

Korzystanie ze zniżek współwłaściciela auta, to z pewnością świetne rozwiązanie finansowe dla najmłodszych użytkowników dróg. Mogą oni np. korzystać z tego przywileju przez kilka lat, aż do chwili, w której wypracują własne maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. W tym czasie jednak, każdy z właścicieli samochodu powinien pamiętać o wspólnej odpowiedzialności za szkodę.

Bez względu na to z czyjej winy dojdzie do kolizji czy wypadku, adnotacja o likwidacji szkody z polisy OC pojawi się na koncie obu kierowców (w bazie UFG) i może skutkować podwyższeniem składki w kolejnych latach.

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OC po dopisaniu współwłaściciela

Co warto wiedzieć

 • Młoda osoba, która chce maksymalnie zaoszczędzić na OC, powinna wybrać starszego współwłaściciela samochodu, posiadającego zniżki wypracowane za dotychczasową bezszkodową jazdę.
 • Ryzyko ubezpieczenia młodej osoby zawsze jest uwzględnione, ale cenę polisy mogą zmniejszyć korzystne informacje o współwłaścicielu.
 • Cena ubezpieczenia OC wyliczana jest na podstawie danych pojazdu oraz każdego z właścicieli, a nie tylko zgromadzonych przez jednego z nich zniżek.
 • We wniosku polisowym powinniśmy wpisać właścicieli w takiej kolejności, w jakiej są ujęci w dowodzie rejestracyjnym. Tylko nieliczne firmy pozwalają na ich zamianę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jaki sposób naliczane są zniżki w OC?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może przyznawać zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy na nieco innych zasadach. Przykładowo, jedno odejmuje od podstawowej ceny 10% za każdy rok bez szkody aż do osiągniecia maksymalnych 60% (czasami nawet 70% lub 80%). Inna firma rozpoczyna przydzielanie zniżek dopiero po dwóch, trzech latach. Kolejny ubezpieczyciel uwzględnia natomiast poprzednie lata, w których kierowca ubezpieczał samochód i na tej podstawie przyznaje odpowiedni rabat. Nie będzie on jednak określony procentowo, a tylko kwotowo.

 2. Czy zniżki w OC i AC są przyznawane tylko za bezszkodową jazdę?

  Nie. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują własne systemy premiowania kierowców. Bardzo często, obok zniżek za nienaganną jazdę w poprzednim roku można otrzymać rabat za płatność kartą kredytową, zakup przez Internet czy nawet odpowiedni styl jazdy. Ostatni z bonusów stosuje np. Link4, w promocji Kasa Wraca.

 3. Czy opłaca się ustanowić współwłaścicielem osobę w wieku 25 lat?

  Tak, choć nie zawsze. Może to być rozwiązanie korzystne, jeśli posiada ona zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Niektórzy kierowcy w tym wieku posiadają już nawet maksymalne 60% (jeśli kupują OC od co najmniej 6 lat). Z takim współwłaścicielem koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodu niedoświadczonego kierowcy może zmniejszyć się nawet o kilkaset złotych. Zanim jednak podzielimy się własnością z młodą osobą, warto przeprowadzić indywidualną kalkulację i przekonać się, jakie uzyskamy faktyczne korzyści finansowe.

 4. Jak młody kierowca może zaoszczędzić na OC, jeśli postanowi samodzielnie ubezpieczać swój samochód?

  Przede wszystkim powinien poszukać (porównując oferty) firmy ubezpieczeniowej, która będzie najmniej surowa w jego ocenie. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, a każdy może mieć inne znaczenie dla towarzystwa. Jedno np. zaproponuje tańsze OC młodemu kierowcy z powodu jego miejsca zamieszkania, a inne uwzględni korzystne (jego zdaniem) dane zgłaszanego do OC pojazdu. Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie na obowiązkowym ubezpieczeniu będzie wykorzystanie kodów rabatowych (zamieszczanych przez niektóre firmy w Internecie), wybranie płatności kartą kredytową czy też przeniesienie zniżek na polisę samochodu z ubezpieczanego wcześniej skutera.