Opady gradu są zwykle bardzo gwałtowne, a lodowe kule powodują duże straty na mieniu. Ochrona nieruchomości przed gradem jest możliwa, jednak użycie wzmocnionych materiałów może nie wystarczyć. Dlatego ważne jest również ubezpieczenie domu czy mieszkania z uwzględnieniem gradobicia.

Kule gradowe potrafią osiągać prędkość ponad 80 km/h i wielkość nawet 10 cm. Niszczą wtedy nie tylko pojazdy pozostawione pod gołym niebem, ale także nieruchomości, obiekty stojące na posesji domu oraz roślinność w ogrodach. 

Narażone na gradobicie są przede wszystkim dachy i elewacje domów, a także wszelkie oszklone elementy nieruchomości. Z pewnością warto zabezpieczyć przed gradem swój majątek. Podpowiadamy, jakie materiały budowlane wybrać oraz jak skomponować polisę mieszkaniową.

Grad w Polsce – czy jest niebezpieczny?

W Polsce gradobicia pojawiają się w okresie wiosenno-letnim. Występują najczęściej w Małopolsce, ale również na Śląsku, Opolszczyźnie, Podkarpaciu  i na Mazowszu. 

Tzw. gradziny osiągają średnicę 1-3 centymetra. Zdarza się jednak, że ich przekrój liczy 7 lub nawet 10 cm. Te 7-centymetrowe są zagrożeniem nie tylko dla mienia, ale i dla człowieka. Siłę spadania gradziny o wielkości 10 cm porównuje się z pociskiem wystrzelonym z pistoletu. 

Jedno z największych gradobić w Polsce, przeszło w czerwcu 2013 roku w rejonie Kielc. Lodowe kule miały wtedy średnicę prawie 10 centymetrów. W 2012 nad Warmią i Mazurami przeszły burze z gradem o wielkości piłek tenisowych. Grad, według danych Państwowej Straży Pożarnej, zniszczył dachy i powybijał okna w domach oraz mieszkaniach. Uszkodzonych zostało ok. 300 budynków.

Grad – jakie zagrożenie dla domu i mieszkania?

Na uszkodzenia spowodowane gradem najbardziej narażone są dachy. O ich zabezpieczeniu powinni przede wszystkim pomyśleć właściciele mieszkań ulokowanych na poddaszach oraz domów. Zdarza się, że siła z jaką spadają lodowe kule oraz ich wielkość są także duże, że po gradobiciu dachy wyglądają jak szwajcarski ser. Powybijane są także okna dachowe. Jeżeli lodowe kule dostaną się do wnętrza, nieruchomość zostaje dodatkowo zalana.

Jeśli gradobiciu towarzyszy porywisty wiatr, kule gradowe spadają pod kątem i są w stanie zniszczyć okna oraz elewację budynku. Grad potrafi uszkodzić zewnętrzną powłokę murów - zarówno, jeśli została wyłożona styropianem oraz tynkiem, jak i gdy obita jest panelami. Gradobicie bardzo często uszkadza także rynny.

Na straty narażony jest nie tylko dom, ale także inne budynki na posesji (garaż, warsztat, altana),których konstrukcja jest zwykle dużo słabsza. Gradobicie może uszkodzić również elementy balkonów i tarasy. Zagrożony jest też przydomowy ogród. 

Dom w czasie budowy dużo bardziej narażony jest na straty spowodowane gradobiciem niż ukończony budynek. Zwłaszcza gdy jest pozbawiony dachu lub ten nie jest jeszcze ukończony.

Na zniszczenia narażone są też materiały i sprzęty budowlane znajdujące się w tym czasie na placu budowy. Topniejący lód, który dostał się budynku, spowoduje z kolei zalanie, a co z a tym idzie, jeszcze większe straty. W wyniku gradobicia szkody materialne mogą być tak duże, że z dalszą inwestycją trzeba będzie się wstrzymać.

Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed gradem?

Dom czy też mieszkanie możemy przygotować na gradobicie przez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. Ich obecność pozwoli zminimalizować ewentualne straty.

Dach
Do pokrycia dachu powinniśmy zatrudnić fachowego dekarza. O wytrzymałości dachu decyduje nie tylko jakość pokrycia, ale także wykonanie. Przy kominie, rynnach koszowych, okapie czy na grzbietach, pokrycie powinno być mocniej przytwierdzone – to miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia. Koniecznie zadbajmy również o regularną konserwację dachu. 

Rynny
Przy wyborze rynien kierujmy się materiałem z jakiego zostały wykonane. Na rynnach, tak jak na dachu, lepiej nie oszczędzać. Zagrożeniem dla nich jest nie tylko grad, ale także ulewny deszcz, śnieg i silny wiatr. Bardzo istotne jest także ich umocowanie – użyjmy wytrzymałych elementów montujących i zadbajmy o to, by rynny były przymocowanie starannie. Warto też zainwestować w rynny o głębszym profilu.

Okna 
Przed gradem zabezpieczyć trzeba też okna dachowe. Ale te tradycyjne, jeśli pojawi się wiatr, też mogą ulec zniszczeniu. Dobrze pod tym względem sprawdzą się okna z szyba hartowaną. Niektórzy producenci oferują nawet wieczystą gwarancję na odporność tego typu okien na grad. Okno może też składać się z zewnętrznej szyby hartowanej i wewnętrznej szyby laminowanej. Wewnątrz takich okien znajduje się folia PVB, która podczas ewentualnego wybicia szkła, nie będzie stanowić zagrożenia – kawałki szkła zostaną na folii. Dobrym rozwiązaniem są także solidne rolety lub okiennice zewnętrzne. 

Zabezpieczenia w ogrodzie
Jeżeli spodziewamy się gradobicia, nad roślinami w ogrodzie rozłóżmy specjalną siatkę lub białą agrowłókninę na drewnianych lub metalowych prętach. Takie zabezpieczenie powinno zabezpieczyć przed uszkodzeniem kwiaty, krzewy i sadzonki.

Niestety, nie wszystkie elementy domu czy też mieszkania można uchronić przed skutkami gradobicia. Pogoda bywa też bardzo nieprzewidywalna. Na wypadek nawałnic gradowych warto wykupić ubezpieczenie, które da nam gwarancję uzyskania odszkodowania.

Ubezpieczenie domu i mieszkania od gradu

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę na wypadek gradobicia w pakiecie z innymi zdarzeniami losowymi. Gradobicie jest dostępne w podstawie, co oznacza, że ubezpieczenie chroni tylko mury i stałe elementy nieruchomości. Jeżeli chcemy zabezpieczyć także wyposażenie i inne nieruchomości, powinniśmy wykupić polisę z kilkoma dodatkami.

W podstawie zawarte są zazwyczaj inne zdarzenia losowe, które mogą występować łącznie z gradem. Najczęściej jest to:

 • zalanie,
 • huragan,
 • pożar,
 • dym i sadza,
 • lawina,
 • napór śniegu,
 • osuwanie się ziemi,
 • wybuch,
 • uderzenia pioruna.
 • upadek drzew i masztów.  

Zakres ryzyka polisy może się nieco różnić u poszczególnych ubezpieczycieli. Czasem zdarza się także, że grad traktowany jest jako ryzyko dodatkowe i wymaga opłacenia wyższej składki niż wymaga podstawa. 

Zróżnicowane mogą być też ceny za ubezpieczenie domu czy mieszkania na wypadek gradobicia. Wszystko zależy od oferty danego TU. Przed zakupem, dobrze jest porównać co najmniej kilka propozycji. Za pomocą porównywarki Rankomat, sprawdziliśmy, ile kosztuje polisa na wypadek gradu dla domu:

 • o wartości 480 000 zł,
 • o powierzchni 120 m²,
 • zlokalizowanego we Wrocławiu,

Jak się okazuje, ceny wahają się od 300 do 400 zł za rok. W zakresie usług ubezpieczyciele proponują dodatkową ochroną na wypadek powodzi, przepięcia lub ubezpieczenie Assistance. Najtańsza w zestawieniu jest Proama, najdroższe Generali. W Generali jednak, otrzymujemy w pakiecie zarówno ryzyko powodzi, przepięcia, jak i Assistance, co tłumaczy wyższą cenę. 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od gradu?

Polisa

Roczna składkaDodatkowa ochrona
Proama308 zł
 • powódź
 • przepięcia
Mtu24.pl371 zł
 • Assistance
 • przepięcia
Generali432 zł
 • Assistance
 • powódź
 • przepięcia

Tabela 1. Ceny w dniu 20.12.2019 r. na rankomat.pl.

Dokładny zakres ochrony znajduje się zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W tym dokumencie możemy zapoznać się także z tzw. listą wyłączeń – sytuacjami, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania. Najczęściej jest to jawne zaniedbanie ze strony właściciela nieruchomości – np. jeśli grad dostał się do wnętrza nieruchomości w wyniku niezamkniętych okien czy zły stan techniczny mienia – np. jeśli grad zniszczył dach, który wymagał renowacji.

Ważne informacje

1. Gradzina potrafi osiągnąć średnicę nawet 10 cm i wyrządzić ogromne szkody w nieruchomościach

2. Na szkody związane z gradobiciem narażeni są przede wszystkim właściciele mieszkań na poddaszach oraz właściciele domów

3. Na wypadek gradu dobrze jest umocnić dach, okna, rynny i przykryć rośliny w ogrodzie, lecz żadne zabezpieczenie nie daje nieruchomości pełnego bezpieczeństwa

4. Dom lub mieszkanie można też ubezpieczyć od gradu, zyskując zabezpieczenie także na wypadek innych szkód, jak pożar, huragan czy zalanie