Czas trwania karencji w polisie mieszkaniowej zależy od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego i danego ryzyka, zwykle rozszerzenia do podstawy. Karencja, czyli czasowy brak odpowiedzialności TU, dotyczy w polisie mieszkaniowej tylko niektórych zdarzeń, jak powódź, NNW lokatora, zalanie czy zaleganie pokrywy śniegowej. W każdej polisie mieszkaniowej długość karencji może być inna i dotyczyć innych ryzyk.
W przypadku powodzi karencja wynosi zwykle od 14 do 30 dni od momentu zakupu ubezpieczenia. Jeśli lokator wykupuje takie ryzyko z powodu zagrożenia powodziowego występującego już w okolicy, to ze względu na karencję może spotkać się z odmową wypłaty świadczenia.
W przypadku poważnego zachorowania lokatora karencja może wynieść nawet 60 dni od daty zawarcia umowy polisowej.
15 dni karencji obowiązuje w niektórych polisach na wypadek ryzyka spływu wód po zboczach, naporu śniegu i zalania nieruchomości z winy osoby trzeciej.
Karencja zwykle przestaje obowiązywać, jeżeli ubezpieczony kontynuuje ubezpieczenie w tym samym towarzystwie.
Wszystkie szczegóły na temat karencji (czas trwania i zakres) zawiera dokument OWU poszczególnej polisy.
Powiązane pytania i odpowiedzi
Nie, powódź w polisie mieszkaniowej zwykle występuje jako rozszerzenie, a zalanie dostępne jest w wersji podstawowej.
Zalanie oznacza szkodę powstałą w wyniku awarii urządzeń sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, grzewczej, zraszaczowej lub tryskaczowej, awarii urządzeń gospodarstwa domowego, pozostawienia otwartych kranów oraz zalania wodą lub innym płynem przez osoby trzecie, w tym także podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
Powódź oznacza zalanie terenu na skutek podniesienia się stanu wody w korytach wód płynących i stojących, a także na skutek opadów, spływu wód po zboczach lub stokach na terenach górskich lub falistych.
Porady
Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?
Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.