W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić zawarcia umowy, jeśli uzna, że ryzyko zaistnienia zdarzenia jest zbyt wysokie. Standardowa polisa mieszkaniowa to produkt możliwy do zakupienia zdalnie, więc tylko w wyjątkowych sytuacjach towarzystwo sprawdzi nieruchomość, która ma zostać ubezpieczona. Tak jest w przypadku wysokiej sumy ubezpieczenia czy chęci zakupu ochrony dla bardzo drogich przedmiotów. To oznacza, że lokator ubezpieczy dom czy mieszkanie, a problem nie będzie dotyczył samego zakupu, ale wypłaty odszkodowania.
Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się w różny sposób, np. przez stosowanie wyłączeń odpowiedzialności. W dokumencie OWU znajduje się lista nieruchomości, które nie mogą być ubezpieczone, a dokładniej – za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. To m.in.:
- budynki przeznaczone do rozbiórki,
- nieruchomości bardzo stare i wymagające wcześniejszych oględzin,
- konstrukcje nietrwałe, jak szklarnie, namioty czy garaże blaszane.
Wyłączone z odpowiedzialności na stałe lub czasowo mogą być niektóre ryzyka, np. powódź. Jeśli w okolicy doszło do podtopień, a lokator obawia się o swoje mienie, to taka polisa nawet jeśli zostanie sprzedana, to na ryzyko powodzi zacznie obowiązywać po okresie karencji (15-30 dni).
Powiązane pytania i odpowiedzi
Porady
Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?
Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.