Szkło to delikatny i kruchy materiał, z którego tworzy się wiele cennych przedmiotów. Praktycznie w każdym domu i mieszkaniu znajdziemy wartościowe akcesoria zbudowane ze szkła. Podpowiadamy, jak skutecznie je chronić z polisy mieszkaniowej.  

Ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych nie występuje samodzielnie – można je nabyć tylko jako rozszerzenie do polisy mieszkaniowej. Taki dodatek kosztuje relatywnie niewiele, a dzięki niemu możemy uzyskać rekompensatę za liczne straty wywołane np. przez dzieci, zwierzęta domowe lub zdarzenia losowe. Ubezpieczenie przedmiotów szklanych odnosi się zarówno do elementów stałych, jak i ruchomości domowych.  

Co zaliczamy do przedmiotów szklanych?

W branży ubezpieczeniowej nie istnieje jedna definicja przedmiotów szklanych – każde z towarzystw rozumie to pojęcie nieco inaczej, a swoją interpretację umieszcza w OWU polisy. Nie wszystkie przedmioty, które mają w swoim składzie szkło należą do szklanych. Na pewno są nimi:

 • szyby drzwiowe i okienne;
 • szyby specjalne, np. antywłamaniowe czy warstwowe;
 • oszklenia dachowe i ścienne;
 • szklane elementy mebli, lad sklepowych czy gablot reklamowych
 • tablice reklamowe, gabloty i szyldy umiejscowione poza budynkiem;
 • witraże;
 • reklamy świetlne;
 • tablice świetlne i elektroniczne;
 • neony;
 • lustra, jeśli są zamontowane na stałe;
 • wykładziny ścian, słupów i filarów zbudowane ze szkła, ceramiki i kamienia;
 • płyty kuchenne: ceramiczne, indukcyjne i elektryczne;
 • baterie słoneczne,
 • drzwi prysznicowe zbudowane ze szkła;
 • szklane drzwiczki piekarnika
 • szklana zabudowa tarasu lub balkonu;
 • akwaria i terraria (o określonej pojemności).

Samo stłuczenie odnosi się ono również do pęknięcia, rozbicia, zniszczenia, uszkodzenia lub ubytku. Szyba nie musi więc rozpaść się na drobne elementy, żeby ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie. 

jakie przedmioty w razie słuczenia chroni polisa mieszkaniowa

Czego nie zaliczamy do przedmiotów szklanych?

Wśród przedmiotów, których nie zalicza się elementów szklanych, można wymienić:

 • elementy szklane będące własnością sąsiada lub innej osoby trzeciej;
 • przedmioty znajdujące się poza obszarem ubezpieczonej nieruchomości;
 • szklane i kamienne wykładziny podłogowe;
 • szyby i inne elementy szklane w pojazdach mechanicznych;
 • elementy stanowiące część urządzeń technicznych (maszyny, aparaty czy narzędzia);
 • elementy różnych instalacji;
 • dzieła sztuki zbudowane ze szkła;
 • szklane elementy szklarni, namiotów i altan (tzw. budynki okresowe);
 • szyby i witraże przedstawiające wartość artystyczną.

Nie można zapominać, że towarzystwa ubezpieczeniowe różnie klasyfikują dane przedmioty, czasami zaliczając je do elementów szklanych, a czasami nie. Tak jest np. w przypadku akwariów i terrariów. Wszystko to jest zawsze szczegółowo opisane w OWU polisy. 

Zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności

Ubezpieczenie chroni ww. przedmioty i elementy szklane przed stłuczeniami i pęknięciami, jeśli szkoda wynikła z nieumyślnego działania ubezpieczonego, innych domowników oraz gości. Na odszkodowanie możemy liczyć także w przypadku zniszczeń wywołanych przez włamywaczy (kradzież z włamaniem). 

Rekompensata za straty pomoże nam usunąć uszkodzony element i wymienić go na nowy. Pokryje także koszty transportu oraz pracy szklarza lub innego specjalisty.

Wyłączenia odpowiedzialności dla omawianego rozszerzenia polisy mieszkaniowej każdy ubezpieczyciel ustala w nieco inny sposób. Zazwyczaj ich lista obejmuje:

 • wymianę, transport, montaż i demontaż szyb oraz elementów szklanych;
 • poplamienia, zmiany koloru, zarysowania i odpryśnięcia;
 • wady fabryczne i straty wynikłe z niewłaściwego montażu;
 • zużycie i brak należytej konserwacji, jeśli ta jest wymagana;
 • działanie pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych;
 • celowe stłuczenia dokonane przez ubezpieczonego, domowników i gości. 

Ile kosztuje ubezpieczenie szklanych elementów stałych?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje polisa mieszkaniowa chroniąca przed stłuczeniem tylko elementy stałe (ochrona murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi + stłuczenie). Kalkulacje przeprowadziliśmy dla własnościowego 100-metrowego domu wolnostojącego, w którym zamieszkują 3 osoby (rodzina z dzieckiem) i które jest warte 400 000 zł.

Różnice w ramach jednego towarzystwa wahają się od 12 do 56 zł, a średnia różnica pomiędzy wszystkimi ofertami to niecałe 27 zł. Przypomnijmy, że kwoty te odnoszą się do roku obowiązywania polisy.

Ubezpieczenie elementów szklanych od stłuczenia to relatywnie tani dodatek do polisy mieszkaniowej, bez względu na to, czy chronimy tylko elementy stałe, czy również ruchomości domowe. W skali roku jest to wydatek praktycznie niezauważalny, który jednak zabezpiecza nas przed wieloma codziennymi sytuacjami, w których moglibyśmy ponieść szkodę, zwłaszcza że stłuczenie szklanego elementu zdarza się bardzo często, szczególnie jeśli mieszkamy z małymi dziećmi albo ze zwierzętami domowymi 

– wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Roczny koszt ubezpieczenie elementów stałych od stłuczenia

TowarzystwoPolisa ze stłuczeniem szklanych elementów stałych

Polisa bez stłuczenia

Różnica
Link4202 zł166 zł

36 zł

Inter Polska302 zł252 zł

50 zł

Proama321 zł309 zł

12 zł

Mtu24.pl310 zł329 zł

19 zł

Generali446 zł429 zł

17 zł

Źródło: porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl, stan na 10.04.2021 r.

Jak jeszcze chronić elementy szklane w nieruchomości?

Chcąc zapewnić pełną ochronę szyb i elementów szklanych, warto zainwestować również w inne rozszerzenia polisy. Jednym z najpopularniejszych jest OC w życiu prywatnym, które zabezpiecza nas m. in. przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim – np. kiedy dziecko zbije szybę sąsiada, towarzystwo wypłaci rekompensatę bezpośrednio poszkodowanemu. Domowy assistance często obejmuje również interwencje szklarza, których koszt pokrywa ubezpieczyciel.   

Zagrożeniami dla szyb i elementów szklanych są również celowe działania osób trzecich. Często dobrym rozwiązaniem są więc rozszerzenia obejmujące: wandalizm, dewastację i kradzież z włamaniem. 

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie od stłuczenia szyb i elementów stałych nie jest dostępne samodzielnie – to rozszerzenie polisy mieszkaniowej

2. Przed stłuczeniem chronione są elementy konstrukcji budynku (mury), elementy stałe oraz mienie ruchome

3. Rozszerzenie w postaci ochrony przed stłuczeniem to najczęściej koszt rzędu kilku złotych w skali roku

4. Inne przydatne dodatki chroniące elementy szklane to: OC w życiu prywatnym, assistance, wandalizm, kradzież z włamaniem i dewastacja

FAQ najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie przedmiotów szklanych

 1. Jakie odszkodowanie otrzymamy za stłuczenie szklanego przedmiotu?

  Za każdą szkodę, w tym stłuczenie, ubezpieczyciel powinien wypłacić nam dokładnie tyle, ile straciliśmy, czyli ile będzie kosztowało naprawienie danego przedmiotu lub wymienienie go na nowy. Wyjątkiem od tej zasady są zapisane w OWU limity odpowiedzialności: kwotowe, procentowe (określony procent SU) lub mieszane – jeśli istnieją takie limity dla stłuczenia, to wówczas one określaną górny pułap odszkodowania.

 2. Czy stłuczenie dotyczy sytuacji, w której zbijemy szybę na klatce schodowej?

  W takich okolicznościach zastosowanie może mieć jedynie OC w życiu prywatnym. Mając takie rozszerzenie, możemy uniknąć odpowiedzialności finansowej w razie roszczeń wysuwnych przez spółdzielnię.

 3. Czy ochronę od stłuczenia możemy dokupić w trakcie trwania polisy?

  To zależy od decyzji towarzystwa. Zawsze jednak wiąże się to z dodatkową opłatą.

 4. Czy otrzymamy odszkodowanie za stłuczenie podczas remontu?

  Może się zdarzyć, że ochrona przed stłuczeniem przedmiotów szklanych nie obowiązuje podczas remontu czy innych prac budowlanych i warto sprawdzić, czy nie ma takiego wyłączenia w OWU polisy.

 5. Czy polisa dla domu w budowie może zawierać stłuczenie przedmiotów szklanych?

  Ubezpieczenie domu w budowie z zasady ma ograniczony zakres ochrony i niewiele dostępnych dodatków. Raczej trudno będzie włączyć w taką polisę stłuczenie, bo dla ubezpieczyciela wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem.

 6. Czy ubezpieczenie przedmiotów szklanych uwzględnia szklane balustrady?

  Tak, i ile szklane balustrady nie znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności w ubezpieczeniu szklanych przedmiotów. Przykładowo, TU Generali ubezpiecza m.in. szklaną zabudowę balkonów, tarasów, loggii i ogrodów zimowych (na stałe połączonych z domem lub mieszkaniem).