Rodzaj paliwa ma wpływ na cenę OC. Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu muszą zapłacić właściciele samochodów z instalacją LPG, a najmniej aut elektrycznych. Z kolei gaz jest dwukrotnie tańszy w porównaniu do benzyny i oleju napędowego.

Towarzystwa ubezpieczeniowe określając wysokość składki, biorą również pod uwagę rodzaj paliwa. Jednak nie jest to decydujące kryterium wpływające na cenę ubezpieczenia OC. Należy pamiętać, że samochody elektryczne są znacznie młodsze i nie są wyposażone w silniki o dużej mocy w odróżnieniu od pozostałych aut.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie są rodzaje paliw na stacjach?

Na polskich stacjach sprzedawane są różnego rodzaju paliwa. Do najpopularniejszych zaliczamy benzynę, olej napędowy i LPG (gaz płynny propan-butan). Czym różną się one pomiędzy sobą?

Rodzaj paliwa – benzyna (Pb95 i Pb98)

Benzynę tankują właściciele samochodów wyposażonych w silniki spalinowe. Do głównych składników tego rodzaju paliwa zaliczamy węglowodory alifatyczne. Ponadto aby zapobiec nierównomiernemu spalaniu benzyny przez auto, dodaje się do niej tzw. środki przeciwstukowe. 

Uwaga! W 2018 r. wprowadzono nowe oznaczenia paliw, które obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie literą „E” oznaczona jest benzyna, a „B” olej napędowy. Natomiast najpopularniejszy w Polsce gaz – LPG.

Benzyna jest pozyskiwana dzięki rafinacji ropy naftowej. Na stacjach kierowcy mogą tankować 95-oktanową (Pb95) oraz 98-oktanową (Pb98).

Rodzaj paliwa – olej napędowy (ON)

Olej napędowy tankują na stacjach właściciele samochodów z wysokoprężnym silnikiem, czyli diesli. Najczęściej, podobnie jak benzyna, powstaje z rafinacji ropy naftowej. Jednak olej napędowy można również wyprodukować z oleju roślinnego. 

W ostatnim czasie diesle wzbudzają wiele kontrowersji, ponieważ są szkodliwe dla środowiska. Jednak wśród polskich kierowców nadal cieszą się dużą popularnością. Główną przyczyną jest ich ekonomiczność. Olej napędowy w porównaniu do benzyny, umożliwia uzyskanie oszczędności na poziomie około 20%. Oznacza to, że w dłuższym okresie eksploatacji auta jest bardziej opłacalny.

Rodzaj paliwa – benzyna/gaz (LPG)

Duża liczba kierowców decyduje się na montaż instalacji LPG, czyli najpopularniejszego w Polsce gazu do zasilania samochodów. Oczywiście jednocześnie nadal mogą oni tankować benzynę, która jest niezbędna do rozruchu silnika. 

Można kupić samochód z fabryczną instalacją LPG, a także zamontować ją samodzielnie w warsztacie mającym odpowiednie uprawnienia. Wielu kierowców decyduje się dokonać przeróbek po zakupie używanego samochodu. Nic dziwnego, ponieważ gaz na stacjach jest dwukrotnie tańszy niż olej napędowy i benzyna.

Rodzaj paliwa – hybrydy i energia elektryczna

Na polskich drogach przybywa również nowych samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi. Z licznika elektromobilności wynika, że w 2020 r. zarejestrowano 10 041 aut w pełni elektrycznych oraz 8834 hybryd typu plug-in ładowanych z gniazdka. Coraz większa liczba tego typu pojazdów ma przyczynić się do ochrony środowiska.

Wkrótce samochody w pełni elektryczne mają otrzymać możliwość wjazdu do stref czystego transportu bez żadnych ograniczeń. Zgodnie z projektem rządu, mają one powstać w centrach 37 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.

Rodzaj paliwa – który jest najtańszy?

W tym roku ceny benzyny na polskich stacjach są najwyższe od 7 lat i kierowcy muszą głęboko sięgnąć do portfeli. Niewiele mniej na paliwo muszą przeznaczyć właściciele diesli. Tradycyjnie dwukrotnie mniej za tankowanie płacą posiadacze aut z instalacją LPG, chociaż w tym roku gaz również podrożał.

Średnie ceny paliw na polskich stacjach

Rodzaj paliwa

Średnia cena za 1 l

Pb985,58 zł
Pb955,25 zł
ON5,19 zł
LPG2,39 zł

Źródło: e-petrol (dane z 5.05.2021 r.).

Rodzaj paliwa – kto płaci najmniej za ubezpieczenie OC?

W przeciwieństwie niż za tankowanie auta, najwięcej za ubezpieczenie OC w I kwartale 2021 r. płacili właściciele samochodów z instalacją LPG (średnio 644 zł). To więcej o:

 • 15 zł niż posiadacze diesli,
 • o 32 zł więcej posiadacze hybryd,
 • o 48 zł niż posiadacze aut benzynowych,
 • o 152 zł więcej niż posiadacze aut elektrycznych.

Polska Izba Ubezpieczeń wskazuje, że rodzaj paliwa to tylko jeden z czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Często właściciele aut z instalacją LPG deklarują duże roczne przebiegi i wykorzystują je w działalności gospodarczej, co może przełożyć się na wyższe składki w porównaniu do samochodów zasilanych benzyną i olejem napędowym – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Porównajmy ceny ubezpieczenia OC w zależności od rodzaju paliwa na przykładzie pana Mariusza z Prudnika w województwie opolskim, który ma 47 lat i jest właścicielem Volkswagena Golfa 1,2 l (w przypadku diesla 1,6 l) z 2010 r.

Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (benzyna)
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (benzyna)
TUZ TUW
662,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 11.05.2021 r. (Volkswagen Golf 1,2 l z 2010 r.).

Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (diesel)
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (diesel)
Benefia
704,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 11.05.2021 r. (Volkswagen Golf 1,6 l z 2010 r.).

Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (LPG)
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (LPG)
Proama
714,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 11.05.2021 r. (Volkswagen Golf 1,2 l z 2010 r.).

Jak widać, pan Mariusz zapłaciłby najmniej za ubezpieczenie OC dla Volkswagena Golfa z 2010 r. zasilanego benzyną (662 zł). Cena polisy wzrosłaby o 42 zł dla diesla, a o 52 zł w przypadku instalacji LPG.

Jak już wspomnieliśmy, na polskich drogach pojawia się również coraz więcej aut zasilanych paliwami alternatywnymi. Nie zalicza się do nich Volkswagen Golf z 2010 r. Sprawdziliśmy więc, ile pan Mariusz zapłaciłby za ubezpieczenie OC popularnego w Polsce modelu hybrydy i auta elektrycznego. 

W przypadku hybrydy jest nim Toyota Yaris z 2019 r. o pojemności silnika 1,5 l. 

Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (hybryda)
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (hybryda)
Aviva
670,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 11.05.2021 r. (Toyota Yaris z 2019 r., poj. 1,5 l.).

Natomiast w przypadku auta elektrycznego, jest nim Nissan Leaf z 2019 r.

Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (auto elektryczne)
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze OC dla 47-latka z Prudnika (auto elektryczne)
mtu24.pl
589,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 11.05.2021 r. (Nissan Leaf z 2019 r.).

Jak wynika z naszego porównania, ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest o 81 zł tańsze niż hybrydy. Jednak co ciekawe, chociaż hybrydowa Toyota Yaris jest o 9 lat młodsza od Volkswagena Golfa zasilanego benzyną o 9 lat, to zakup polisy OC będzie dla niej droższy o 8 zł. Jedną z przyczyn może być większa pojemność silnika o 300 cm3.

Pozostałe popularne w Polsce hybrydowe modele Toyoty, jak Corolla, Prius, Camry i RAV4, charakteryzują się jeszcze większą mocą silnika niż Yaris. Tym bardziej więc przed zakupem OC należy porównać ze sobą oferty co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Czy dowód rejestracyjny zawiera informację o rodzaju paliwa?

Warto sprawdzić kupując używany samochód rodzaj paliwa. Pozwoli to nam wstępnie oszacować koszty jego eksploatacji. W tym celu wystarczy poszukać tej informacji w dowodzie rejestracyjnym udostępnionym przez sprzedawcę. W dokumencie oznaczenia paliw znajdują się w polu „P.3”. Rodzaje paliwa mają następujące symbole:

 • P – benzyna,
 • D – olej napędowy,
 • M – mieszanka paliwo-olej,
 • LPG – gaz płynny,
 • EE – energia elektryczna.

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Oczywiście rodzaj paliwa to tylko jeden z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC. Poza tym towarzystwa ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę wiele innych elementów związanych zarówno z właścicielem, jak i samochodem. Do najważniejszych należą:

 • doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdów,
 • wiek kierowcy
 • miejsce zamieszkania kierowcy,
 • historia szkodowości kierowcy,
 • wiek samochodu,
 • marka i model samochodu,
 • pojemność silnika.

Aby więc nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu, warto porównać ceny polis co najmniej w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Warto wiedzieć, że zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu reguluje ustawa, czyli jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Jednocześnie ceny OC mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych w zależności od firmy ubezpieczeniowej. W efekcie przy wyborze polisy OC powinniśmy się kierować jedynie najniższą składką. W pakiecie taniej możemy także zakupić świadczenia dodatkowe, jak AC, NNW czy assistance

Źródła:

 1. Notowania cen paliw: https://www.e-petrol.pl/notowania/rynek-krajowy/ceny-stacje-paliw.
 2. Licznik elektromobilności: https://pspa.com.pl/2021/informacja/licznik-elektromobilnosci-rok-2020-rekordowy-na-polskim-rynku-samochodow-elektrycznych/.

Co warto wiedzieć?

 1. Najtańsze w ubezpieczeniu są samochody elektryczne.
 2. Najdroższe w ubezpieczeniu są samochody z instalacją LPG.
 3. Zasilanie samochodu gazem LPG jest dwukrotnie tańsze w porównaniu do benzyny i oleju napędowego.
 4. Informację o rodzaju paliwa można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ rodzaju paliwa na ubezpieczenie OC

 1. Dlaczego samochody elektryczne są najtańsze w ubezpieczeniu?

  Zwykle samochody elektryczne są znacznie młodsze od tradycyjnych aut. Ponadto nie posiadają silników o dużej mocy, które znacznie podnoszą cenę ubezpieczenia OC.
 2. Czy bardziej opłaca się diesel czy silnik benzynowy?

  To zależy. W Polsce więcej jest zarejestrowanych aut zasilanych benzyną. Przyjmuje się, że diesle lepiej sprawdzają się na dłuższych trasach, a samochody benzynowe w jeździe po mieście.
 3. Dlaczego samochody zasilane benzyną są tańsze w ubezpieczeniu niż diesle?

  W I kwartale 2021 r. samochody zasilane olejem napędowym były średnio o 33 zł droższe w ubezpieczeniu niż auta benzynowe. Może to wynikać z faktu, że często diesle mają większą pojemność silnika.
 4. Czy diesle otrzymają zakaz wjazdu do stref czystego transportu?

  Niekoniecznie. Projekt ustawy o stworzeniu stref czystego transportu w centrach miast powyżej 100 tys. mieszkańców nie wszedł jeszcze w życie i jego założenia mogą się jeszcze znacznie zmienić. Poza tym według najnowszych propozycji, władze gminy za dodatkową opłatą będą mogły zezwolić na wjazd dieslom spełniającym określone normy spalin.