Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

O bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) jest głośno już od jakiegoś czasu. Temat ten regularnie powraca, a wszystko to za sprawą albo nowych wiadomości napływających od Polskiej Izby Ubezpieczeń, albo od towarzystw ubezpieczeniowych. Tym razem do sprawy bezpośredniej likwidacji szkód powraca Uniqa przynosząc ciekawe informacje od samych kierowców. Co o BLS sądzą posiadacze czterech kółek?

samochód ochraniany ręką
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/czy-kierowcy-chca-bls

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód?

Założenie bezpośredniej likwidacji szkód jest następujące: będąc poszkodowanym w wypadku, szkodę likwiduję we własnym zakładzie ubezpieczeń. Następnie moja firma ubezpieczeniowa odzyskuje wypłacone odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeń, w którym polisę OC zawarł sprawca wypadku.

Nad projektem BLS pracuje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Wiemy, że aktualnie w fazie testowej jest prototyp systemu służącego do rozliczeń między firmami ubezpieczeniowymi. PIU zajmuje się także przygotowywaniem umowy pomiędzy ubezpieczycielami. Początkowo BLS miała zostać wprowadzona w roku 2014. Jednak patrząc w kalendarz, czas wprowadzenia wydaje się coraz mniej realny. Póki co pozostaje nam czekać…

Co o BLS sądzą kierowcy? 4 fakty

  1. 63% kierowców (posiadających zarówno OC i jak OC/AC) uważa bezpośrednią likwidację szkód za dodatkową wartość.
  2. 68% z nich deklaruje, że byłoby w stanie zapłacić więcej za ubezpieczenie, którego elementem jest możliwość bezpośredniej likwidacji szkód.
  3. Droższą polisę OC, ale z możliwością BLS, jest w stanie zakupić 64% kierowców, zaś wybór pakietu OC i AC w wyższej cenie, za to również z BLS, zadeklarowało 72% ankietowanych.
  4. BLS jest istotna dla 59% posiadaczy obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz 69% kierowców posiadających pakietowe ubezpieczenie OC i AC.*

Czy naprawdę BLS

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Uniqi przez ARC Rynek i Opinia jasno wynika, że Polacy chcą wprowadzenia bezpośredniej likwidacji szkód. Czy jednak deklaracje, które padły w badaniu znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości i czy faktycznie będziemy płacić więcej za ubezpieczenie OC i OC/AC jedynie dla BLS? Trudno uwierzyć w deklaracje kierowców zwłaszcza, że na wieść o każdej podwyżce cen ubezpieczeń reagujemy nerwowo i z niezadowolenia kręcimy nosem.

Aktualnie bezpośrednią likwidację szkód znajdziemy m.in. w Warcie, PZU, Unice, InterRisk, a nawet w Allianz (jedynie w AC). Jednak po wprowadzeniu projektu przez Polską Izbę Ubezpieczeń możemy liczyć, że bezpośrednia likwidacja szkód zostanie ubrana w „ramy”, a jej warunki zostaną ujednolicone dla wszystkich firm ubezpieczeniowych.

* źródło: uniqa.pl - biuro prasowe