Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Czy moje OC przedłuży się automatycznie na kolejny rok?

To zależy. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, całoroczne OC przedłuży się automatycznie na kolejny rok, jeśli nie złożysz pisemnego wypowiedzenia umowy ubezpieczenia pojazdu co najmniej na jeden dzień przed jej wygaśnięciem.

Jeśli nie dojdzie do tzw. podwójnego OC (jednoczesne ubezpieczenie tego samego pojazdu w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych), nie możesz wypowiedzieć automatycznie przedłużonej polisy OC. Oznacza to, że musisz opłacać składki u dotychczasowego ubezpieczyciela przez kolejne 12 miesięcy.

Natomiast automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok nie ulegnie m.in.:

  • OC zakupione na raty – jeśli ostatnia z nich nie została opłacona. Jeżeli zakupiłeś OC na raty i np. opłaciłeś tylko pierwszą z nich i przestałeś regulować kolejne, to polisa OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Podobnie, gdy np. kupiłeś OC na cztery raty, opłaciłeś trzy z nich, ale zapomniałeś przelać ostatniej.
  • OC zbywcy pojazdu – jeśli kupiłeś używany pojazd, możesz kontynuować polisę OC przejętą od poprzedniego właściciela auta do końca umowy. Jednak OC zbywcy samochodu nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Musisz osobiście dopilnować, aby ciągłość pojazdu została zachowana. W tym celu należy przedłużyć OC w dotychczasowym towarzystwie na kolejny rok lub kupić polisę u innego ubezpieczyciela przed wygaśnięciem umowy OC zbywcy.
  • OC krótkoterminowe – można je kupić np. przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy czy zakupie auta w komisie. Jednak tego typu polisy nie przedłużają się automatycznie na kolejny okres, tylko wygasają wraz z ostatnim dniem określonym w umowie. Musisz więc samodzielnie zadbać o zachowanie ciągłości ubezpieczenia pojazdu. W tym celu musisz zakupić całoroczne OC przed wygaśnięciem ochrony OC krótkoterminowego.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego