W razie wypadku lub kolizji samochodu dobrze jest liczyć na kogoś, kto zorganizuje pomoc na miejscu zdarzenia lub odholuje samochód. Dzięki ubezpieczeniu assistance, bez problemu uzyskasz tego typu usługi.

trójkąt ostrzegawczy ustawiony na poboczu drogi
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/assistance-w-czym-ci-pomoze

Poza poważnymi szkodami na drodze, mogą spotkać Cię bardziej błahe sytuacje jak: brak paliwa, zatrzaśnięte kluczyki lub rozładowany akumulator. Niby nic poważnego, lecz skutecznie uniemożliwia poruszanie się samochodem. Również w takich sytuacjach warto posiadać ubezpieczenie assistance.

Jakie assistance wybrać?

Większość firm ubezpieczeniowych dodaje darmowe assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC lub ubezpieczenia AC. Najczęściej podstawowa ochrona obejmuje:

 • naprawę auta na miejscu wypadku (znacznie rzadziej kolizji czy awarii),

 • holowanie,

 • usługi informacyjne.

Za bardziej rozbudowaną wersję ubezpieczenia będziesz musiał zapłacić. Możesz jednak liczyć na większy zakres usług ze strony towarzystwa. Przeważnie w ramach kompleksowego ubezpieczenia ubezpieczyciel gwarantuje:

 • naprawę auta,

 • holowanie,

 • samochód zastępczy,

 • dostarczenie paliwa,

 • wymianę opon,

 • pomoc w otwarciu drzwi, jeśli zgubiłeś kluczyki,

 • zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów bądź przejazd do miejsca zamieszkania czy też celu podróży itp.,

 • złomowanie auta, jeśli zajdzie taka potrzeba.

To, którą wersję ubezpieczenia powinieneś wybrać, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb, częstotliwości poruszania się samochodem oraz odległości, które pokonujesz.

Limity ASS, czyli ograniczenia kwotowe lub ilościowe

Jeśli będziesz korzystał z pomocy assistance, zwróć uwagę na limity, jakimi obostrzone są poszczególne usługi. Do większości świadczeń w ramach pomocy assistance przypisane są określone kwoty, czyli górne granice odpowiedzialności. Dobrze jest też pamiętać, że ubezpieczyciel przeważnie zastrzega sobie liczbę noclegów w hotelu, które możesz odbyć na jego koszt, czy też o tym, że benzynę dowiozą za darmo, ale za paliwo będziesz musiał zapłacić.

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Zazwyczaj ubezpieczenie assistance obejmuje terytorium Polski. Jeśli chciałbyś wyjechać za granicę i liczysz na pomoc ubezpieczyciela w ramach assistance, będziesz musiał wykupić dodatkową polisę. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jej zakres terytorialny. Ubezpieczenie assistance nie działa we wszystkich krajach.

Przeważnie ubezpieczyciel ogranicza się np. do państw z systemu Zielonej Karty (czasami z wyłączeniem jednego, bądź dwóch państw członkowskich),państw Unii Europejskiej. Jeśli nie odpowiada Ci zakres terytorialny, bądź wyłączenie kraju, do którego będziesz się wybierał, pamiętaj, że masz większy wybór. Zawsze możesz sprawdzić, czy inne towarzystwo nie posiada korzystniejszej dla Ciebie oferty.