Czy w dobie podwyżek cen OC można zapłacić 268 złotych za polisę? Owszem! Właśnie taką ofertę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu otrzymał we wrześniu 2017 r. użytkownik naszej porównywarki. Tak atrakcyjna propozycja OC skłoniła nas do nieco innej niż dotychczas analizy. Zamiast: „dlaczego tak drogo”, odpowiadamy na pytanie: „dlaczego tak tanio”.

kierowca kupił tanie OC
Porównaj ceny OC i AC

We wrześniu 2017 r. ubezpieczenie OC kosztowało średnio 816 zł i było droższe o 204% od najtańszej propozycji ubezpieczenia (268 zł),jaką otrzymał kierowca z woj. świętokrzyskiego. Czy w tym przypadku zdecydował wiek kierowcy? A może jego miejsce zamieszkania lub rodzaj pojazdu? Wzięliśmy pod lupę najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC, przeanalizowaliśmy je pod kątem ostatnich podwyżek w całym kraju i porównaliśmy z danymi, które dostarczył nam nabywca najtańszej wrześniowej polisy.

Nie dla wszystkich 27 lat to za mało!

Nie odkryjemy Ameryki twierdząc, że im młodszy kierowca, tym wyższy koszt ubezpieczenia OC. Z analizy kalkulacji wszystkich użytkowników naszej porównywarki wynika, że najwięcej za polisę OC płacą osoby do 25 roku życia. W III kwartale 2017 roku koszt najtańszego ubezpieczenia pojazdu dla grupy wiekowej od 18 do 25 lat wynosił 2000 zł, podczas gdy nieco starsze osoby (26-35 lat) płaciły za OC średnio 819 złotych.

Kierowca, który znalazł w naszej porównywarce najtańsze ubezpieczenie OC, ma 27 lat. Warto podkreślić, że dla niektórych towarzystw nawet 29-latek uznawany jest jeszcze za młodego kierowcę. Co zatem mogło tak znacząco wpłynąć na koszt ubezpieczenia OC jego pojazdu?

Przede wszystkim zniżki za bezszkodową jazdę

Niektóre osoby w wieku 27 lat mogą pochwalić się już bogatą historią ubezpieczenia. Tak też było w tym przypadku. Najtańsza propozycja OC dotyczy kierowcy, który ubezpiecza samochód od co najmniej 7 lat i ma na swoim koncie 60% zniżek za bezszkodową jazdę.

Dodatkowym atutem mógł być stan cywilny (żonaty) i fakt posiadania jednego dziecka. Z naszej analizy cen OC w trzecim kwartale 2017 roku wynika, że osoby zamężne i żonate płaciły za OC znacznie mniej niż kawalerowie i panny (odpowiednio: średnio 719 zł i 1220 zł).

Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają również ostrożną jazdę kierowców, którzy przewożą w samochodzie niepełnoletnie dzieci. Przy założeniu, że właściciel auta posiadał przynajmniej jedno dziecko, koszt obowiązkowego ubezpieczenia był niższy średnio o 19%, w porównaniu do cen OC proponowanych osobom bezdzietnym (752 zł i 929 zł w III kwartale 2017 r.).

Mieszkasz w świętokrzyskim? Możesz zapłacić mniej za OC!

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu może odgrywać równie ważną rolę, jak jego wiek. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają bowiem ryzyko wystąpienia kolizji, m.in. według statystyk wypadkowych dla danego regionu, wielkości miasta, gęstości jego zaludnienia czy natężenia ruchu drogowego.

Niezmiennie, od kilkunastu miesięcy, najdroższe oferty OC otrzymują właściciele pojazdów zarejestrowanych w woj. pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim. W tych regionach Polski płaci się średnio 900 zł za najtańsze OC (III kw. 2017 r.). Tymczasem w województwach z najtańszymi ofertami, koszt ubezpieczenia pojazdu nie przekracza 700 zł. Należą do nich woj. podkarpackie (673 zł) i świętokrzyskie (690 zł).

Właśnie w województwie świętokrzyskim mieszka właściciel pojazdu, który otrzymał we wrześniu najtańszą propozycję ubezpieczenia OC. To nie wszystko – im mniejsze miasto, tym tańsza polisa OC. Tymczasem ten kierowca jest mieszkańcem niewielkiej miejscowości, w której liczba mieszkańców to zaledwie 8 tys. osób.

Powiedz jakim jeździsz autem, a powiem Ci, ile zapłacisz za OC

Marka pojazdu nie ma wprawdzie tak dużego wpływu na cenę polisy, jak dane jego właściciela, ale ten czynnik również nie umknie ocenie ubezpieczycieli.

Statystycznie, najwięcej za OC płacimy za marki niemieckie (BMW, Audi). Tymczasem posiadacze Fiatów płacą za ich ubezpieczenie znacznie mniej (BMW: 1010 zł, Fiat 759 zł) - wynika z naszej analizy dla 10 najpopularniejszych marek samochodów. Domyślacie się już, jakim samochodem jeździ kierowca, który zapłacił najmniej za polisę OC? To właściciel Fiata 126 z 1996 roku.

Marka pojazdu to nie jedyny czynnik, który obniżył koszt jego polisy. Kolejnym jest niska pojemność silnika (652 cm3) i mały przebieg (66 tys. km). Dlaczego? Z prostej przyczyny. Pomimo starszego wieku auta, mały przebieg może świadczyć o jego niskim wyeksploatowaniu (a więc lepszej sprawności technicznej). Tymczasem mała pojemność silnika ogranicza maksymalną prędkość auta, a jeżdżąc wolniejszym samochodem, jeździmy mniej ryzykownie.

Chcesz płacić mniej za OC? Porównaj oferty wielu towarzystw

Na koniec musimy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie atrakcyjnej oferty OC dla właściciela Fiata. A mianowicie: na nic zdadzą się preferowane przez niektórych ubezpieczycieli czynniki, jeśli nie zwrócimy się właśnie do nich z prośbą o przedstawienie oferty. Kierowca, który we wrześniu zapłacił tylko 268 złotych za OC, mógł równie dobrze kupić polisę np. za 500 zł i więcej. Bo przecież oferty ubezpieczenia różnią się w każdym towarzystwie. Zatem bez porównania ofert kilkunastu towarzystw mógłby nie trafić na firmę, która jest skłonna sprzedać mu tak tanie OC.