Gaśnica samochodowa jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdów w Polsce. Brak gaśnicy zostanie ukarany grzywną, może też być przyczyną negatywnego wyniku badania technicznego. Co, jednak jeśli masz w aucie gaśnicę, której termin ważności minął? Sprawdziliśmy, czego w takiej sytuacji może spodziewać się kierowca.

Sprawna gaśnica w samochodzie to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim wyraz troski o bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. Statystyki pokazują, że każdego roku dochodzi do kilku tysięcy pożarów samochodów. Gaśnica, przewożona w łatwo dostępnym miejscu, pozwoli na szybką reakcję i zminimalizowanie szkód. Aby jednak spełniła swoje zadanie, musi być sprawna – każda ma swój okres ważności oraz okres legalizacji. Terminów tych nie należy mylić, ponieważ każdy z nich informuje o czymś innym.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Gaśnica samochodowa – jaka powinna być?

Sprawna gaśnica samochodowa to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego samochodu, zarówno osobowego, jak i ciężarowego – informację taką znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Eksperci zalecają, aby wybierać gaśnice samochodowe typu BC umożliwiające gaszenie płynów i gazów lub ABC do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych o pojemności 1 kg (jest to minimum) lub 2 kg.

Uwaga!

Im większa pojemność gaśnicy samochodowej, tym dłuższe jej działanie. Gaśnica 1 kg wypuszcza strumień przez około 6 sekund.

Do samochodów zalecane są gaśnice proszkowe, które mają bardzo szeroki zakres tolerancji temperatury.

Data ważności gaśnicy samochodowej

Każda gaśnica ma okres ważności – większość producentów gwarantuje sprawne działanie akcesorium przez pięć lat od daty produkcji. Na tyle bowiem ocenia się skuteczność proszku gaśniczego. Gdy upływa termin ważności gaśnicy, najlepiej zaopatrzyć się w nową.

Można spotkać się z praktyką wymiany proszku w gaśnicy, jednak nie warto decydować się na taki zabieg. Koszt może być przybliżony do ceny nowej gaśnicy. Nie zaleca się również wymiany gaśnicy na inną, używaną. Jest to ryzykowne posunięcie, ponieważ można stać się posiadaczem równie wiekowego sprzętu lub tylko nieco młodszego. Co więcej, często nie da się tego zweryfikować, ponieważ data produkcji jest nieczytelna. Po upływie terminu ważności akcesorium najlepiej zakupić nową, sprawną gaśnicę.

Warto wiedzieć

Data ważności gaśnicy samochodowej oraz data jej produkcji znajdują się na etykiecie umieszczonej na sprzęcie.

Czym jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnic dotyczy badań Urzędu Dozoru Technicznego butli stalowych (również gaśnic śniegowych z dwutlenkiem węgla). W przypadku gaśnic posiadających znak CE, termin legalizacji gaśnicy jest określony w deklaracji zgodności gaśnicy – dla śniegowych wynosi 10 lat, dla gaśnic proszkowych o pojemności 6 kg 20 lat.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji technicznej i instrukcjach obsługi.

Uwaga!

Przeprowadzenie przeglądu technicznego przez specjalistę polega na sprawdzeniu gaśnicy pod względem technicznym, ewentualnej naprawie, dopuszczeniu jej do użytku przez kolejny rok.

Legalizacja gaśnicy samochodowej – co to?

Okres legalizacji gaśnicy to czas, kiedy sprzęt i znajdujący się w nim środek gaśniczy są sprawne i gotowe do użycia. Legalizacja gaśnicy samochodowej to z kolei regularne przeglądy, których celem jest sprawdzenie, czy akcesorium nie zawiedzie, kiedy będzie potrzebne. Legalizacja gaśnic służy utrzymaniu sprzętu w dobrym stanie technicznym.

Legalizację gaśnicy najlepiej przeprowadzać w autoryzowanych serwisach, zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykło się przyjmować, że pierwsza legalizacja powinna zostać wykonana po dwóch latach od daty produkcji gaśnicy, natomiast każda następna co rok. Dowodem legalizacji gaśnicy samochodowej jest naklejona kontrolka konserwatora.

Wypowiedź eksperta

Koszt legalizacji gaśnicy mieści się w granicach kilkunastu złotych – cena uzależniona jest od rodzaju i pojemności akcesorium. Jej przegląd nie jest też czasochłonny – warto poświęcić chwilę na kontrolę, aby mieć pewność, że sprzęt zadziała, gdy będzie potrzebny.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym?

Gaśnicę samochodową warto poddawać procesowi legalizacji, chyba że kierowca woli wymienić sprzęt na nowy. Trzeba pamiętać, że przepisy nie zobowiązują do przeprowadzania legalizacji – za jej brak funkcjonariusz nie powinien karać kierowcy mandatem.

Warto wiedzieć

Przepisy mówią, że jako kierowca musisz zadbać o to, by w samochodzie znajdowała się gaśnica. Powinna ona być gotowa do użycia (w dobrym stanie technicznym) i przewożona w łatwo dostępnym miejscu.

Co mówi prawo?

We wspomnianym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury widnieje zapis:

§ 11.1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla.

Brak gaśnicy samochodowej – czym grozi?

Legalizacja gaśnicy samochodowej nie jest obowiązkowa, jednak brak urządzenia może skutkować mandatem. Kierowca zapłaci również grzywnę, jeśli zostanie przekroczony okres gwarancji producenta (ważność gaśnicy to zazwyczaj 5 lat).

Mandat karny za brak gaśnicy samochodowej wynosi od 50 do 200 zł.

Brak gaśnicy samochodowej – pozostałe konsekwencje

Jeśli nie masz w swoim samochodzie gaśnicy, auto może nie przejść badania technicznego – diagnosta wyda wynik negatywny. Warto też pamiętać, że w przypadku pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania (jeśli spłonie auto, które nie miało na stanie gaśnicy).

Jak kierowca może dbać o bezpieczeństwo?

Na kierowcy ciąży obowiązek posiadania gaśnicy samochodowej. Musi on zadbać, by wymienić sprzęt, gdy minie jego termin ważności. Z kolei legalizacja gaśnicy proszkowej przeprowadzana regularnie każdego roku daje poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że w przypadku pożaru kierowca może szybko i sprawnie działać.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi też pilnować ważności polisy OC, która jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Za brak OC grożą kierowcy wysokie kary finansowe.

Poza OC kierowca może również wykupić dodatkowe ubezpieczenie jak autocasco czy assistance. Polisy te zapewniają ochronę w przypadku uszkodzenia samochodu, kradzieży, czy awarii w trasie. Jak szybko znaleźć atrakcyjną ofertę? Wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC, podać najważniejsze informacje na temat samochodu i dane właściciela. Kierowca może porównać propozycje najbardziej znanych towarzystw, a także zakupić polisę online.

Warto wiedzieć:

  1. Gaśnica samochodowa jest jednym z elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu.

  2. Istotny jest termin ważności gaśnicy samochodowej – za gaśnicę z przekroczonym terminem ważności funkcjonariusz może wystawić mandat.

  3. Legalizacja gaśnic to badanie techniczne mające na celu potwierdzenie, że sprzęt jest w dobrym stanie.

  4. Legalizacja gaśnicy samochodowej nie jest obowiązkowa, za jej brak kierowca nie powinien dostać mandatu.

  5. Kierowca, który chce przeprowadzać legalizację gaśnicy, powinien to robić każdego roku w profesjonalnym serwisie.

  6. Termin ważności gaśnicy proszkowej oraz termin legalizacji gaśnicy proszkowej umieszcza się na specjalnych wlepkach (etykietach).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

    Najczęściej jest to gaśnica proszkowa z zawartością 1 kg lub 2 kg proszku. Według przepisów gaśnica samochodowa powinna mieć oznaczenie ABC (A – ciała stałe pochodzenia organicznego, B – ciecze płynne, C – gazy palne). Gaśnice proszkowe są rekomendowane jako najlepsze do aut ze względu na bardzo szeroki zakres tolerancji temperatury.

  2. Jakie są wymagania odnośnie gaśnicy w samochodzie?

    Gaśnica samochodowa powinna być sprawna i gotowa do użycia. Podczas kontroli funkcjonariusz zwróci uwagę, czy sprzęt ma nieprzekroczony termin ważności. Istotny jest również sposób jej przewożenia – nie może stwarzać zagrożenia dla podróżujących. Nie powinna leżeć luzem, musi być zabezpieczona przed przemieszczaniem.

  3. Czy legalizacja gaśnicy samochodowej jest niezbędna?

    Przeprowadzanie legalizacji gaśnicy nie jest wymagane przepisami (Kodeks drogowy nie nakłada na kierowcę obowiązku posiadania gaśnicy z aktualną legalizacją). Ważne, by sprzęt miał nieprzekroczony termin ważności, był sprawny, gotowy do użycia (powinien znajdować się w miejscu łatwo dostępnym) i odpowiednio zabezpieczony.

  4. Czy termin ważności gaśnicy samochodowej jest tym samym co termin legalizacji?

    Nie. Ważność gaśnicy to czas, na jaki producent udziela gwarancji – zwykle jest to 5 lat od daty produkcji. Okres legalizacji to czas, gdy cała gaśnica i środek gaśniczy są sprawne i gotowe do użycia. Wykonanie przeglądu (legalizacji) jest potwierdzeniem, że w razie konieczności sprzęt spełni swoje zadanie (gaśnica jest sprawna technicznie).