W listopadzie br. najtańsze ubezpieczenie OC kosztowało średnio 782 zł*. Niektórzy kierowcy mogli jednak kupić polisę tańszą nawet o połowę. Należy do nich właściciel Opla Corsy, który otrzymał za pośrednictwem rankomat.pl propozycję ubezpieczenia OC za 306 zł. Jakie czynniki złożyły się na tak atrakcyjną ofertę?

zadowolony kierowca kupił tanie OC
Porównaj ceny OC i AC

Najdroższe polisy OC mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Obok nich, propozycja obowiązkowego ubezpieczenia auta ze składką 306 złotych wydaje się wprost niewiarygodna. W dodatku, dotyczy ona popularnej marki samochodu i kierowcy, który na pozór niczym się nie wyróżnia. A jednak…

Przyjrzeliśmy się bliżej informacjom, które wprowadził właściciel Opla do formularza naszego kalkulatora OC. Okazuje się, że jest on wzorcowym przykładem klienta, pożądanego przez większość ubezpieczycieli.

Nawet 38% taniej za miejsce zamieszkania

Podczas wyliczania składki OC towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę zarówno na region, w którym najczęściej podróżuje kierowca (m.in. statystyki wypadkowe, sieć dróg krajowych i autostrad, ukształtowanie terenu),jak również na miejscowość, w której mieszka. Mieszkańcy małych miast, gdzie ruch drogowy jest niewielki, mają większą szansę na zakup taniego OC.

Kierowca, który w ubiegłym miesiącu otrzymał jedną z najtańszych ofert ubezpieczenia OC, mieszka w województwie podkarpackim. Z naszej analizy cen OC* wynika, że w ubiegłym miesiącu kierowcy z tego regionu otrzymywali najkorzystniejsze cenowo propozycje ubezpieczenia (średnio 619 zł). Oferty OC przeznaczone dla nich były o 21% tańsze niż średnia krajowa (782 zł).

Właściciel Opla mieszka w jednej z najmniejszych miejscowości woj. podkarpackiego, gdzie ilość mieszkańców nie przekracza 2 tysięcy. To również mogło zdecydować o niższej cenie OC. W miejscu zamieszkania kierowcy, który otrzymał najtańszą propozycję ubezpieczenia najtańsze OC kosztuje średnio 486 złotych, czyli o 38% mniej od średniej krajowej.

Towarzystwa doceniają doświadczenie i wiek kierowcy

Jak duże znaczenie dla ubezpieczycieli może mieć wiek kierowcy, przekonaliśmy się, analizując ceny OC dla przedstawicieli poszczególnych grup wiekowych. Okazuje się, że w listopadzie 2017 roku osoby w wieku 58 lat lub powyżej otrzymywały oferty OC ponad dwukrotnie tańsze niż kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej (18-27 lat):

  • 18-27 lat: 1499 zł,
  • 28-37 lat:   709 zł,
  • 38-47 lat:   659 zł,
  • 48-57 lat:  657 zł,
  • 58 lat lub więcej - 646 zł.

Właściciel Opla Corsy ma 58 lat, więc kwalifikuje się do grupy kierowców, którzy mają szansę na zakup najtańszej polisy. Jest on również doświadczonym kierowcą, mogącym pochwalić się długoletnią historią bezszkodowej jazdy w OC. W związku z tym, wypracował maksymalne, 60% zniżki.

Sprawdziliśmy, jak w listopadzie zmieniała się średnia cena OC, po uwzględnieniu ilości zniżek z ostatniej polisy:

  • stawka podstawowa na ostatniej polisie - 1289 zł
  • 10% - 1238 zł,
  •  20-30 % - 992 zł,
  •  40-50% - 847 zł,
  •  60% lub więcej - 649 zł.

Dzieci – kolejny atut podczas poszukiwania najtańszej polisy OC

Przykładowy kierowca deklarował, że posiada dwójkę dzieci w wieku 13 i 20 lat. Kierowcy, którzy posiadają dzieci są postrzegani przez ubezpieczycieli jako osoby rozważne i skłonne do podejmowania mniejszego ryzyka niż osoby bezdzietne. W ubiegłym miesiącu oferty dla nich (669 zł) były tańsze o 14% od średniej ogólnopolskiej.

Jest jednak małe “ale”. Koszt polisy OC dla właściciela Opla mógł podnieść się nieco z uwagi na wiek najstarszego dziecka (20 lat). Jeśli syn/córka posiada prawo jazdy, również może prowadzić samochód ojca. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji. Z naszej analizy wynika, że dla kierowców którzy posiadają dzieci w wieku 18-25 lat koszt polisy może wzrosnąć o ok. 3%.

Zawód nauczyciel – czyli kierowca rozważny

Ostatnim czynnikiem na który zwróciliśmy uwagę był wykonywany zawód kierowcy (nauczyciel). Okazuje się, że niektóre towarzystwa uzależniają wysokość składki OC również od profesji kierowcy. Np. nauczyciele uznawani są za osoby ostrożne i rozważne za kierownicą. W listopadzie br. otrzymywali oni  propozycje ubezpieczenia tańsze o ok. 14% (669 zł) niż wynosi średnia krajowa.

OC dla Opla tańsze niż dla BMW

Kierowca z woj. podkarpackiego ubezpieczał Opla Corsę z 2006 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 l. Nie od dziś wiadomo, że im mniejsza pojemność silnika, tym tańsza może być propozycja OC. Na przykład w listopadzie posiadacze samochodów z silnikiem do 1.0 otrzymywali oferty średnio za 574 zł, czyli tańsze o 27% od średniej krajowej.

Sprawdziliśmy również, jak zmieniały się ceny OC dla właścicieli wybranych marek samochodów. Z dziesięciu najpopularniejszych marek pojazdów, Opel znalazł się na 6 pozycji pod względem najtańszych cen OC (średnia cena: 718 zł). Najtańsze propozycje przedstawiano właścicielom Skody (672 zł),a najdroższe posiadaczom BMW (943 zł).

Towarzystwo ubezpieczeniowe, czyli najbardziej przychylny ubezpieczyciel

Nie trudno zauważyć, że każdy z wymienionych wyżej czynników mógł wpłynąć na obniżenie ceny polisy dla właściciela Opla Corsy. Pamiętajmy jednak, że każde towarzystwo posiada własną taryfę i w nieco inny sposób ocenia potencjalnego klienta. Mówiąc prościej - propozycja OC za 306 złotych mogła mu przejść koło nosa, gdyby nie porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli.

W naszej porównywarce, dla tego samego kierowcy wyświetliły się również droższe oferty: za 500, a nawet 800 złotych. Sztuka polega więc nie tylko na zakwalifikowaniu się do grona kierowców o najmniejszym współczynniku ryzyka ubezpieczeniowego, ale również znalezieniu takiego ubezpieczyciela, który zwróci uwagę na wszystkie nasze atuty i zaproponuje nam najkorzystniejszą ofertę na rynku.  

*Analiza cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl, przeprowadzonych w listopadzie 2017 r.