Odcinkowy pomiar prędkości na A4 działa już od lipca 2023 roku. Odcinek między węzłami Kąty Wrocławskie i Kostomłoty uchodzi za jeden z najbardziej niebezpiecznych, a zamontowanie na nim kamer OPP miało korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. CANARD zapowiada jednak kolejne pomiary prędkości na autostradzie A4 w trzech nowych lokalizacjach. Zobacz, gdzie zredukować prędkość, aby nie narazić się na mandat.

Jeśli chodzi o odcinkowy pomiar prędkości A4, to autostrada, na której montaż urządzeń pomiarowych miał największy sens. To najpopularniejsza droga szybkiego ruchu w Polsce, na której niestety regularnie dochodzi do wypadków i kolizji.

W pierwszej połowie 2024 roku odnotowano 132 tysiące wykroczeń w ramach odcinkowych pomiarów prędkości. Fragment monitorowany między Kostomłotami i Kątami wrocławskimi przyniósł najwięcej z nich - ponad 51 tysięcy przypadków. A dokładniej? Służby wystawiały tam w tym okresie blisko 300 mandatów dziennie za przekroczenie prędkości.

Liczby pokazują jednak, że odcinkowy pomiar prędkości na A4 i innych drogach szybkiego ruchu przynosi efekty - przez pierwsze 6 miesięcy jego działania (od lipca 2023 do stycznia 2024) mandatów było ponad 152 tysiące. Wyraźnie widać, że kierowcy stopniowo przyzwyczajają się OPP, a to przekłada się na wspólne bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Sprawdzamy, na których odcinkach A4 już wkrótce pojawią się kolejne kamery CANARD.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości A4?

Odcinkowy pomiar prędkości to prosta metoda monitorowania tego, czy kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych). Kontrola odbywa się za pomocą dwóch bramek, na których znajdują się kamery rejestrujące pojazdy.

Urządzenia na pierwszej bramce zapisują:

Z kolei kamery na bramce wyjazdowej odnotowują dokładny czas wyjazdu kierowcy z kontrolowanego odcinka drogi.

Co dzieje się z tymi informacjami? Z kamer trafiają wprost do systemu, który przelicza średnią prędkość, z jaką samochód poruszał się na konkretnym odcinku. Jeżeli okaże się, że kierowca przekroczył średnią prędkość, zostanie to uznane za wykroczenie (zbyt szybką jazdę).

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie ma docelowo skłaniać kierowców do przepisowej jazdy nie tylko w pobliżu pojedynczych radarów, ale na całym pomiarowym fragmencie drogi. Ten system wydaje się znacznie skuteczniejszy niż klasyczne fotoradary, które wymuszają jedynie chwilowe zdjęcie nogi z gazu.

Czy odcinkowe pomiary prędkości są skuteczne?

Przywołaliśmy już liczby, które pokazują, że w ciągu pół roku na monitorowanym odcinku na autostradzie A4 zmniejszyła się liczba wykroczeń związanych ze zbyt szybką jazdą.

Uwaga!

Odcinkowy pomiar prędkości nie gwarantuje oczywiście, że przez cały kontrolowany odcinek kierowca ani razu nie pojedzie szybciej niż powinien. Niektórzy pozwalają sobie na przekroczenie prędkości, aby pod koniec odcinka mocno zwolnić, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymać się na poboczu czy pasie awaryjnym. To mało bezpieczna praktyka.

Mimo wszystko  większość kierowców pilnuje swoich prędkościomierzy na OPP, zdając sobie sprawę, że nie mogą przejechać danego odcinka zbyt szybko. Tym samym liczba wypadków i kolizji w tych okolicach realnie się zmniejsza.

Jak rozpoznać początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości na A4?

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) udostępnia na swojej stronie szczegółową mapę - znajdują się na niej wszystkie odcinkowe pomiary prędkości na terenie Polski.

Mapa dostępna jest pod adresem:www.canard.gitd.gov.pl.

widok mapy urządzeń OPP CANARD

Przy planowaniu trasy możesz w ten sposób sprawdzić, czy odcinkowy pomiar prędkości Cię dotyczy. Na trasie stosowane są także specjalne oznaczenia wskazujące na początek i koniec pomiaru.

O rozpoczęciu automatycznej kontroli informuje znak D-51.Natomiast znak D-51b zwiastuje koniec pomiaru. 

Znaki drogowe odcinkowy pomiar prędkości

Jeżeli początek mierzonego odcinka znajduje się w miejscu ograniczonej widoczności, pod tablicą D-51 a pojawi się T-1a - na tabliczce znajdzie się wskazanie odległości  znaku informacyjnego do początku drogi objętej pomiarem prędkości. Dodatkowo na bramce wjazdowej na monitorowany odcinek zauważysz charakterystyczne, żółte  kamery.

Gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości na A4?

Do tej pory jedynym fragmentem autostrady A4 monitorowanym w ramach OPP był odcinek Kąty Wrocławskie-Kostomłoty. Na długości tych 8 km dochodziło do największej liczby wypadków i kolizji na A4. Skąd te niechlubne statystyki?

Choć droga między Kątami Wrocławskimi a Kostomłotami to autostrada, trzeba tam wykazać się szczególną ostrożnością ze względu na brak pobocza (pasa awaryjnego). Jezdnia jest zatem wąska, a przy dużej prędkości nietrudno tu o zdarzenia drogowe. 

Uwaga!

Dodatkowo na tym fragmencie A4 obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h, a nie standardowo do 140 km/h! Należy zatem uważniej patrzeć na znaki.

CANARD zapowiedziało jednak, że do 2026 roku w na polskich drogach szybkiego ruchu uruchomione zostaną kolejne odcinki pomiarowe. Gdzie pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości na autostradzie A4? Będzie ich aż 8: w Małopolsce, na Opolszczyźnie, Śląsku oraz Dolnym Śląsku.

Na A4 odcinkowe pomiary prędkości obejmą następujące fragmenty:

  • węzeł Kurdwanów-węzeł Wielicka (małopolskie),
  • węzeł Tarnów Centrum-MOP Jawornik (małopolskie),
  • węzeł Brzesko-węzeł Tarnów Mościce (małopolskie,
  • węzeł Mikołowska-węzeł Murckowska (śląskie),
  • węzeł Opole Zachód-MOP Prószków (opolskie),
  • węzeł Rzeszów Wschód-węzeł Rzeszów Zachów (podkarpackie),
  • węzeł Kąty Wrocławskie-węzeł Wrocław Południe (dolnośląskie)
  • węzeł Krzyżowa-węzeł Krzywa (dolnośląskie).

Warto wiedzieć

Poza autostradą A4 nowe odcinki pomiarowe pojawią się na A2 oraz A1 - tam pojawi się 5 nowych lokalizacji automatycznej kontroli prędkości. Monitoring będzie dotyczyć także drogi A8, czyli autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości na A4?

Za przekroczenie prędkości na autostradzie A4 czy innej drodze szybkiego ruchu grożą wysokie mandaty. Kamery odcinkowego pomiaru prędkości to wyjątkowo precyzyjne urządzenia i nie ma tutaj mowy o błędzie pomiarowym.

Taryfikator kar, jakie może otrzymać kierowca za ignorowanie ograniczeń prędkości, wygląda tak samo, jak w przypadku klasycznej kontroli drogowej.

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCIMANDATPUNKTY KARNE
do 10 km/h50 zł1
11-15 km/h100 zł2
16-20 km/h200 zł3
21-25 km/h300 zł5
26-30 km/h400 zł7
31-40 km/h800 zł9
41-50 km/h1000 zł11
51-60 km/h1500 zł13
61-70 km/h2000 zł14
71 km/h i więcej2500 zł15

Jak widać, niedostosowanie się do ograniczenie prędkości skutkuje nie tylko karą finansową, ale także przyznaniem punktów karnych.

Jak wystawiane są mandaty za przekroczenie prędkości na A4 w ramach OPP?

Zastanawiasz się, jaka jest ścieżka od zarejestrowania wykroczenia przez kamery do wystawianie mandatu za wykroczenie? CANARD ma 180 dni na zawiadomienie Cię o wykryciu incydentu od momentu jego ujawnienia.

W praktyce Twoje wykroczenie może zostać zarejestrowane, ale pracownik CANARD dopiero  po pewnym czasie je odnotuje - to właśnie moment, w którym startuje okres 180 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz stosownego zawiadomienia, inspektorzy będą mieli jeszcze 2 lata na ewentualne skierowanie sprawy na ścieżkę sądową.

Oto jak po kolei przebiega procedura wystawienia mandatu w ramach automatycznej kontroli prędkości.

Krok 1: Automatyczna analiza materiału dowodowego

Po zarejestrowaniu przez kamery wykroczenia, system teleinformatyczny automatycznie weryfikuje, czy materiał zawiera wszystkie niezbędne informacje i czy mogą one stanowić podstawę do wszczęcia postępowania.

Krok 2: Przesłanie danych do CANARD

Zweryfikowane dane trafiają do systemu CANARD, gdzie zostają poddane szczegółowej analizie. W takim zgłoszeniu znajdują się:

  • data popełnienia wykroczenia z dokładną godziną,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • zdjęcia,
  • średnia prędkość, jaką odnotowany kamery,
  • dopuszczalna prędkość na danym odcinku.

Krok 3: Analiza materiału przez pracowników CANARD

To moment, w którym przedstawiciele Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym sprawdzają wiarygodność danych dotyczących pojazdu (kontaktują się z CEPiK i na tej podstawie ustalają tożsamość właściciela samochodu).

Krok 4: Wezwanie właściciela pojazdu do wskazania kierowcy

Następnie właściciel auta otrzymuje informację o wykryciu wykroczenia oraz prośbę o wskazanie osoby kierującej w tamtej chwili pojazdem. Może on zareagować na cztery sposoby:

  • przyznać się do winy i przyjąć mandat,
  • przyznać się do winy i odmówić jego przyjęcia,
  • wskazać innego kierowcę, któremu powierzył auto,
  • nie wskazać nikogo (grozi mandatem za niewskazanie kierowcy).

Swoją decyzję przekazuje do CANARD w formie oświadczenia. Na jego podstawie inspektorzy mogą z kolei:

  • wysłać kierowcy mandat, 
  • jeśli właściciel odmówić przyjęcia kary, skierować sprawę na ścieżkę sądową,
  • wysłać zawiadomienie i oświadczenie do osoby wskazanej jako kierującej pojazdem przez właściciela.

Jak uniknąć mandatu na odcinkowym pomiarze prędkości na A1?

Najprostszym sposobem jest przepisowa jazda, czyli stosowanie się do ograniczenia prędkości na danym odcinku autostrady. 

Niektórzy rozpędzeni kierowcy dopiero po chwili orientują się, że wjechali w obszar kontrolowany w ramach OPP. Aby nie narazić się na mandat, ostatnią część odcinka pokonują wyjątkowo powoli - to jednak mało bezpieczne i niekomfortowe rozwiązanie.

Uwaga!

Od mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości zawsze można się odwołać. W tym przypadku będzie to jednak mało skuteczne - odwołanie musi zostać poparte solidnymi dowodami, ze do wykroczenia nie doszło, a kamery OPP są precyzyjnymi urządzeniami pomiarowymi.

Zobacz też: Jak odwołać się od mandatu drogowego w 2024 r.?

Ubezpieczenie samochodu a wypadek na skutek przekroczenia prędkości na A4

Przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości i mandat to dotkliwa, ale zaledwie jedna z konsekwencji wykroczenia. Jeśli przy szybkiej jeździe  stracisz kontrolę nad pojazdem, a w efekcie doprowadzisz od wypadku lub kolizji - ucierpią na tym również inni uczestnicy ruchu.

Niestety w takiej sytuacji towarzystwo, w którym wykupiłeś ubezpieczenie OC może odmówić wypłaty odszkodowania ofiarom wypadku. Głównym powodem będzie stwierdzenie "rażącego niedbalstwa" z Twojej strony jako sprawcy. Za  likwidację szkód osób trzecich będziesz musiał zapłacić wówczas z własnej kieszeni.

Informację o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela zawsze znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Powinieneś dokładnie się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy OC - niezależnie od tego, czy ochronę kupujesz u agenta, czy online w kalkulatorze OC i AC.

Zobacz więcej: Ogólne Warunki Ubezpieczenia - o czym warto wiedzieć

A co jeśli skutki wypadku będą dotkliwe dla Ciebie samego? Przed tym może ochronić Cię pakiet OC i AC - w atrakcyjnej cenie i bynajmniej nie kosztem zakresu ochrony znajdziesz go dzięki porównaniu cen właśnie w kalkulatorze ubezpieczeń.

Co warto wiedzieć?

  1. OPP funkcjonuje na odcinku Kąty Wrocławskie-Kostomłoty od lipca 2023 roku. System znacząco poprawił bezpieczeństwo, rejestrując do stycznia do czerwca 2024 roku ponad 51 tysięcy wykroczeń.
  2. CANARD planuje rozszerzenie systemu na 8 nowych odcinków A4, m.in. w Małopolsce, Opolszczyźnie, Śląsku i Dolnym Śląsku.
  3. System monitoruje prędkość pojazdów między dwoma bramkami, rejestrując czas wjazdu i wyjazdu, aby obliczyć średnią prędkość. Przekroczenie limitu skutkuje mandatem.
  4. OPP na A4 znacząco zmniejszył liczbę wypadków i kolizji, mimo że niektórzy kierowcy próbują manipulować wynikami poprzez zwalnianie przed końcem odcinka.
  5. Mandaty za zbyt szybką jazdę zależą od stopnia przekroczenia prędkości – np. za przekroczenie o 31-40 km/h wynosi 800 zł i 9 punktów karnych.
  6. Przekroczenie prędkości może skutkować odmową wypłaty odszkodowania z OC w razie wypadku, jeśli zostanie uznane za "rażące niedbalstwo" kierowcy będącego jego sprawcą.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Po jakim czasie przychodzi mandat za przekroczenie prędkości na A4?

    Mandat za przekroczenie prędkości na A4 może zostać przesłany do 180 dni od momentu zarejestrowania wykroczenia przez kamery odcinkowego pomiaru prędkości. Jeśli nie otrzymasz mandatu w tym okresie, inspektorzy CANARD mają jeszcze 2 lata na skierowanie sprawy do sądu.

  2. Jakie są ograniczenia prędkości na autostradzie A4?

    Na większości odcinków autostrady A4 maksymalna dozwolona prędkość to 140 km/h. Wyjątek stanowią niektóre fragmenty, takie jak odcinek Kąty Wrocławskie-Kostomłoty, gdzie obowiązuje ograniczenie do 110 km/h z powodu braku pasa awaryjnego.

  3. Czy odcinkowy pomiar prędkości na A4 działa w obie strony?

    Odcinkowy pomiar prędkości na A4 monitoruje prędkość w jednym kierunku ruchu na danym odcinku. Kamery są ustawione tak, aby kontrolować samochody wjeżdżające i wyjeżdżające z monitorowanego fragmentu w określonym kierunku.

  4. Czy na A4 są pobierane opłaty za przejazd?

    Tak, za przejazd autostradą A4 na niektórych odcinkach pobierane są opłaty, np. między Katowicami a Krakowem. Opłaty zależą od kategorii pojazdu i długości przejechanego odcinka. Są to fragmenty zarządzane przez prywatnego koncesariusza. Państwowe odcinki A4 między Wrocławiem a Gliwicami jest natomiast bezpłatny dla kierowców samochodów i motocyklistów. Płacić wciąż muszą kierowcy pojazdów ciężarowych.

  5. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na autostradzie A4?

    Statystyki policyjne pokazują, że najczęstszymi przyczynami wypadków na A4 są nadmierna prędkość, nieuwaga kierowców oraz niebezpieczne manewry, takie jak zbyt bliska jazda za innymi pojazdami czy nieprawidłowe zmiany pasa ruchu. Dodatkowo niektóre odcinki, np. te bez pasa awaryjnego, są szczególnie narażone na kolizje. Warto zdjąć tam nogę z gazu nawet jeśli nie wskazują na to wyraźne ograniczenia prędkości.