Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

460 złotych za OC to bardzo atrakcyjna oferta, szczególnie gdy dotyczy sportowego Porsche. Mieszkaniec woj. mazowieckiego, który ją otrzymał, zaoszczędził co najmniej kilkaset złotych. W lutym br. ubezpieczenie takiego samego modelu kosztowało 151% więcej.

Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/najtansza-polisa-na-sportowy-samochod-oc-za-460-zlotych

Ubezpieczenie sportowego samochodu jest zazwyczaj znacznie droższe niż zakup na przykład OC na niewielkie, miejskie auto. W lutym 2019 r. właściciele takich pojazdów płacili za najtańsze OC nawet kilka tysięcy złotych. Mieszkaniec Gostynina, któremu udało się znaleźć ofertę za 460 złotych, mógł więc mówić o sporym szczęściu.

Sprawdziliśmy, jakie czynniki mogły w największym stopniu wpłynąć na tak przychylną decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dlaczego OC sportowego auta jest droższe?

Sportowy samochód, to zazwyczaj auto z dużą pojemnością silnika, a ten czynnik od lat decyduje o podwyższonej stawce OC. W ubiegłym roku średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów z największą pojemnością silnika (powyżej 3,1 l) były wyższe nawet o 79% od ofert przedstawianych właścicielom samochodów z najmniejszym silnikiem.

Sportowa wersja samochodu jest kolejnym elementem, który znacząco podnosi koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Takie auta kupują zazwyczaj osoby, które lubią dynamiczną, szybką jazdę, co podwyższa ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku.

Ubezpieczyciele biorą także pod uwagę, że siła uderzenia auta jadącego z dużą prędkością jest znacznie większa niż w przypadku wolniej poruszającego się pojazdu. Straty poszkodowanych w zdarzeniu mogą więc być bardzo poważne, a co za tym idzie - wydatki zakładu ubezpieczeń likwidującego szkodę.

W lutym br. właściciele najpopularniejszych sportowych modeli samochodów płacili za OC średnio nawet 1795 zł.

Warto zwrócić uwagę, że wśród wybranych przez nas modeli pojawia się Porsche Boxster. W ubiegłym miesiącu, na jego ubezpieczenie trzeba było wydać średnio 1157 złotych, czyli o 151% więcej niż kosztowała najtańsza polisa OC, zaproponowana mieszkańcowi Gostynina.

Choć pojemność silnika i sportowy charakter auta z pewnością podniosły cenę OC, dane kierowcy mogły spowodować, że ubezpieczyciel spojrzał na niego bardzo przychylnym okiem.

Tanie OC - dla jakiego kierowcy?

Wszystkie zakłady ubezpieczeń, podczas wyceny składki OC oceniają ryzyko ubezpieczenia nie tylko na podstawie danych pojazdu, ale również jego posiadacza. Jeżeli towarzystwo uzna, że jest on odpowiedzialnym kierowcą, może mu zaproponować bardzo atrakcyjną cenowo polisę OC. Decyduje o tym na przykład:

  • wiek kierowcy

Właściciel Porsche Boxster należy do najstarszej grupy wiekowej kierowców (ma 72 lata). Przedstawiciele tej grupy otrzymują zazwyczaj najkorzystniejsze oferty OC. W ubiegłym roku mogli oni kupić obowiązkowe ubezpieczenie auta średnio o 65% tańsze niż OC proponowane najmłodszym osobom.

  • doświadczenie i historia OC

Kolejnym atutem właściciela Porsche jest długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów (prawo jazdy posiada on od 1965 roku) oraz nienaganna historia w OC. Kierowca z Gostynina do tej pory nie spowodował żadnej kolizji ani wypadku i wypracował maksymalne zniżki (60%) za bezszkodową jazdę.

  • status zawodowy

Mężczyzna, który w lutym otrzymał najtańszą ofertę OC na sportowy samochód, jest emerytem. Towarzystwo ubezpieczeniowe mogło więc uznać, że nie będzie on tak często korzystał z auta, jak osoba aktywna zawodowo, która np. codziennie dojeżdża swoim samochodem do pracy. Na początku br. to właśnie emeryci kupowali najtańsze OC.

W woj. mazowieckim nie musi być najdrożej

Wydawać by się mogło, że mieszkaniec województwa mazowieckiego ma niewielkie szanse na znalezienie taniego ubezpieczenia, bo w tym regionie płaci się jedne z najwyższych stawek OC.

Oferta OC przedstawiona właścicielowi Porsche jest jednak bardzo atrakcyjna. Dlaczego? Gostynin często nazywany jest „Zielonymi Płucami Mazowsza”. Zasłużył on na to miano głównie dzięki położeniu w pobliżu rezerwatów przyrody i licznych jezior. Ukształtowanie terenu i znacznie mniejszy ruch samochodowy niż w innych miastach woj. mazowieckiego może być sporym argumentem do obniżenia składki OC, dla większości ubezpieczycieli. W lutym 2019 r. średnia cena OC proponowana mieszkańcom Gostynina była znacznie niższa niż w innych miejscowościach.

Masz sportowy samochód? Szukaj najtańszego towarzystwa

Właściciel Porsche Boxster, pomimo wielu pozytywnych danych, mógłby stracić szansę na zakup taniego OC, gdyby nie porównał ofert różnych towarzystw. O tej zasadzie powinni pamiętać wszyscy posiadacze sportowych samochodów. Na rynku OC funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych, a każda stosuje własną politykę cenową. Dlatego, nawet jeśli nie możemy pochwalić się takimi cechami jak mieszkaniec Gostynina, warto szukać ubezpieczyciela, który będzie wobec nas najbardziej przychylny.