Firmy ubezpieczeniowe wyliczają ceny ubezpieczeń OC i AC, biorąc pod uwagę wiele czynników. Jeździsz ostrożnie i zbierasz zniżki za bezszkodową jazdę? To nie wszystko, co możesz zrobić, by obniżyć cenę pakietu OC/AC. Poznaj pozostałe parametry uwzględniane przy kalkulacji składki.

Kierowca, który decyduje się na zakup wyłącznie polisy OC bez dodatkowych rozszerzeń, nie musi martwić się, że inny ubezpieczyciel zaoferuje mu korzystniejszy zakres ubezpieczenia - jest on zawsze taki sam (regulowany ustawą). Przepisy nie określają jednak wysokości składki, a towarzystwa mają prawo same  decydować o cenie polisy. Warto więc wiedzieć, jak nie przepłacić za OC.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest ubezpieczenie OC?

Kwestie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Polisę OC musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Ubezpieczenie chroni go finansowo na wypadek spowodowania szkody tym pojazdem na osobie lub w mieniu, zapewniając wypłatę odszkodowania dla pokrzywdzonego w zdarzeniu. 

- Ubezpieczenie OC zapewnia wypłatę odszkodowania nie tylko za zdarzenia do których doszło podczas ruchu ubezpieczonego pojazdu, ale również wsiadania i wysiadania z niego, bezpośredniego rozładowywania i załadowywania, zatrzymania czy postoju. Dla właścicieli pojazdów bardzo istotny może być fakt, że polisa OC zadziała bez względu na to, kto w w chwili kolizji czy wypadku kierował samochodem 

- tłumaczy Bartosz Benduch, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Przykład:  Twój znajomy posiada własny pojazd i ubezpiecza go w OC. Ponieważ swoje auto oddał do mechanika, na kilka dni pożyczył samochód od Ciebie. Podczas jazdy Twoim autem spowodował kolizję drogową. Za wszystkie straty poszkodowanego kierowcy zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiłeś polisę OC. Odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojego OC, a nie z OC znajomego, ponieważ ubezpieczenie nie jest przypisane do osoby, tylko do pojazdu.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

Każde towarzystwo ma ustawowy obowiązek zagwarantowania klientowi dokładnie takiej samej ochrony w ramach OC. Ustawa określa wysokość sum gwarancyjnych, czyli kwot, będących górną granicą wypłaty odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia OC.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, sumy gwarancyjne nie mogą być niższe niż:

 • 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia w przypadku szkód na osobie (bez względu na liczbę poszkodowanych),
 • 1 050 000 euro przypadku szkód w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia (bez względu na liczbę poszkodowanych).

Na jaki okres zawiera się umowę ubezpieczenia OC?

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się z reguły na cały rok.

Polisę na czas krótszy niż 12 miesięcy, tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe (więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj) można wykupić tylko w kilku uwzględnionych w ustawie przypadkach, a mianowicie, gdy pojazd jest:

 1. zarejestrowany na stałe (tylko dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych),
 2. zarejestrowany czasowo,
 3. zarejestrowany za granicą,
 4. wolnobieżny,
 5. historyczny,
 6. przeznaczony do jazd testowych.

Jak szybko znaleźć najlepsze oferty ubezpieczenia OC?

Ponieważ ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych regulowane jest ustawą, każde towarzystwo musi zapewnić właścicielowi samochodu taki sam zakres ochrony. Przy wyborze konkretnej oferty OC możemy więc kierować się wyłącznie ceną polisy.

Aby znaleźć najniższą składkę warto sprawdzić propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator ubezpieczeń OC/AC umożliwia ich porównanie już w kilka minut.

Czy wiesz że…

OC kupione w internetowej porównywarce rankomat.pl może być tańsze nawet o kilkaset złotych niż polisa nabyta u Agenta. Przedstawiciel jednej czy nawet kilku firm ma mniejszy podgląd ofert rynkowych niż porównywarka OC, która przedstawia propozycje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw.

Dodatkową korzyścią ubezpieczenia OC przez Internet jest rabat za zakup online (zazwyczaj 15%) czy też inne dodatkowe bonusy, np. za płatność kartą kredytową lub płatniczą (ok. 4%).

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?

Ponieważ w przypadku ubezpieczenia OC główną rolę gra jego cena, warto kupić polisę tam, gdzie jest najtańsza. Sprawdzanie ofert kilku lub kilkunastu różnych towarzystw może być jednak męczące i czasochłonne. Idealnym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń OC/AC, na przykład rankomat.pl.

Korzystając z porównywarki rankomat.pl otrzymasz:
 
 • szybki dostęp do rankingu najlepszych i najtańszych polis,
 • telefoniczne wsparcie 200 agentów ubezpieczeniowych,
 • możliwość samodzielnego zakupu online lub podczas rozmowy telefonicznej,
 • możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od nabycia polisy bez podawania przyczyny,
 • pełne bezpieczeństwo przekazanych nam danych osobowych.

Zaufało nam już 515 000 osób kupując polisy online lub przez telefon. Niektórzy kierowcy mieli możliwość ubezpieczenia swojego samochodu nawet za ok. 300-400 złotych.

Choć z reguły w największych miastach Polski polisa OC kosztuje najwięcej, to po porównaniu ofert niejednokrotnie okazywało się, że nawet tam doświadczeni kierowcy nie muszą przepłacać.

Zobacz, kto w 2020 roku miał szansę na zakup taniego OC w rankomat.pl. Najtańsze oferty OC dla mieszkańców wybranych miast

MiastoNajtańsza oferta OCSamochódKierowca
Warszawa340 złPeugeot 107 z 2006 r., benzyna, poj. silnika 998 cm3, pochodzenie Europaur. 1983 r., kawaler, samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat
Szczecin390 złDaewoo Matiz z 2004 r., poj. 796 cm3, pochodzenie Polskaur. 1968 r. kawaler, samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat
Gdańsk356 złNissan Primera z 2004 r., benzyna/gaz poj. 1769 cm3, pochodzenie Europaur. 1970 żonaty, dwoje lub więcej dzieci (najstarsze 17 lat), samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat
Kraków350 złSkoda Fabia z 2011 r., diesel, poj. 1199 cm3, pochodzenie Polskaur. 1982 kawaler, samochód ubezpiecza co najmniej 6 lat
Katowice388 złFord Fiesta z 2014 r., benzyna, poj. 998 cm3, pochodzenie Polskaur. 1982 r, mężatka, jedno dziecko (wiek 1 rok lub poniżej), samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat
Łódź378 złToyota Auris z 2013 r, diesel, poj. 1364 cm3, pochodzenie Europaur. 1948 r, wdowiec, samochód ubezpiecza co najmniej 10 lat

Jak kupić ubezpieczenie OC za pomocą kalkulatora rankomat.pl?

Wystarczy wprowadzić do naszego formularza niezbędne dane samochodu i kierowcy i sprawdzić zestawienie ofert wielu ubezpieczycieli. Porównać można nie tylko cenę OC, ale także możliwość dokupienia dodatkowych rozszerzeń, ich cenę i zakres. Klient może wykonać kalkulację w kilka minut bez konieczności wychodzenia z domu.

Przykład: mężczyzna, 58 lat, posiadający Toyotę Aygo z 2006 r. roku o pojemności silnika 1.0 l. Mieszka w Zielonej Górze. Prawo jazdy posiada od ponad 20 lat, a samochód ubezpiecza od co najmniej 10 lat. Wypracował więc 60% zniżek za bezszkodową jazdę.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
482,00 zł rata od 48 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
506,00 zł rata od 50 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
533,43 zł rata od 53 zł
Dodatkowo: Opony
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
543,00 zł rata od 54 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
547,00 zł rata od 54 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
550,00 zł rata od 55 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
567,00 zł rata od 56 zł
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Benefia
324,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
482,00 złrata od 48.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
506,00 złrata od 50.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
533,43 złrata od 53.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Proama
543,00 złrata od 54.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
547,00 złrata od 54.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
550,00 złrata od 55.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
567,00 złrata od 56.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja cen OC przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl

W jednym zestawieniu może znaleźć się kilka ofert tego samego towarzystwa. Dzieje się tak, jeśli dany ubezpieczyciel posiada w ofercie OC z dodatkowymi wariantami (np. NNW, opony czy ochrona szyb). Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić, ile będzie kosztowało Cię rozszerzenie ochrony.

Uwaga! Raz wprowadzone przez Ciebie dane zostaną zapamiętane przez nasz system. Jeśli więc będziesz musiał przerwać kalkulację i wrócić do niej po jakimś czasie, nie trzeba będzie uzupełniać wszystkich pól po raz kolejny. Wybraną polisę możesz kupić przez Internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Zaledwie 248 zł zapłacił w styczniu 2021 r. za ubezpieczenie OC 61-letni pan Roman ze Wschowy. Posiada on Skodę Fabia z 2016 r. o pojemności silnika 1 l. Towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczając składkę OC, doceniło m.in. jego wieloletnie doświadczenie za kierownicą i maksymalne zniżki.

Jak kształtowały się średnie ceny ubezpieczenia OC proponowane użytkownikom porównywarki rankomat.pl. w 2020 roku?

 • Polisa OC kosztowała średnio 672 złote.
 • Najdroższe oferty OC trafiały z reguły do młodych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów od niedawna i kupowali swoją pierwszą polisę. Przykładowo, OC dla 18-latka kosztowało średnio 2125 złotych. W tym samym czasie kierowcy w wieku 62 lat płacili za polisy 557 złotych.
 • Najtańsze oferty trafiały zazwyczaj do mieszkańców województwa podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego, natomiast najdroższe do kierowców z pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w 2020 r.

 • Najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali właściciele samochodów marki Skoda, Toyota i Fiat (odpowiednio: 612 zł, 613 zł i 625 zł), a najwięcej BMW, Mercedesa Benza i Audi (średnio: 853 zł, 747 zł i 741 zł).

Wiecej na temat średnich cen OC w 2020 roku dowiesz się z naszego Raportu RanKING

Czy zawsze kierować się tylko ceną OC?

Najlepsze OC to najtańsze oc? Tak, jeśli zależy Ci tylko na obowiązkowej ochronie. W takiej sytuacji cena zawsze może stać na pierwszym miejscu. Jeśli jednak chciałbyś rozszerzyć ochronę i uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenia, warto skupić się także na ich zakresie.

Czy wiesz, że…

w cenie polisy OC możesz otrzymać od wybranych towarzystw dodatkową ochronę, np. ubezpieczenie opon czy assistance mini z bezpłatnym holowaniem samochodu po kolizji lub naprawą na miejscu zdarzenia.

Towarzystwa często za niewielką dopłatą (np. 20-50 zł) oferują m.in. NNW, czyli polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy, a często także pasażerów. Chętnie wybieranym dodatkiem jest również pełne ubezpieczenie assistance, gwarantujące pomoc nie tylko po wypadku, ale także awarii i kradzieży samochodu.

Uwaga! To, na jakie świadczenia w ramach dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych będzie mógł liczyć klient, zależy właśnie od ich zakresu. Im jest on szerszy, tym więcej usług pomocowych obejmie.

Jak wybrać ubezpieczenie OC w pakiecie?

Jeśli interesuje Cię pełny pakiet ubezpieczeń samochodu, sprawdź nie tylko jego cenę, ale również zakres ochrony produktów dodatkowych (innych niż OC). Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego każde towarzystwo może samodzielnie ustalać warunki umowy, a w nich m.in. sposób likwidacji szkody, sumę ubezpieczenia czy też limity dotyczące poszczególnych usług (głównie w ASS).

Kupując OC w pakiecie z wybranym produktem dodatkowym bierz pod uwagę stosunek ceny do jakości.

Jeśli skorzystasz z porównywarki rankomat.pl, po przejściu do ekranu wyników znajdziesz szczegóły każdej oferty. Możesz również zapytać o nie naszego doradcę, dzwoniąc pod numer tel. 22 270 00 00

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

Otrzymałeś wygórowaną cenowo ofertę OC, pomimo porównania ofert wielu towarzystw? Możesz zaoszczędzić:

 • ustanawiając współwłaścicielem samochodu starszego kierowcę z bezszkodową historią ubezpieczenia (jeśli jesteś młodym kierowcą i nie posiadasz jeszcze wypracowanych zniżek w OC),
 • wybierając samochód z niewielką pojemnością silnika (o ile oczywiście jesteś na etapie jego poszukiwania),
 • korzystając z aktualnych promocji i kodów rabatowych.
W rankomat.pl możesz obecnie wziąć udział w następujących akcjach promocyjnych:
 • Akcja BOOMerang - kupujesz polisy, a my zwracamy Ci nawet 600 zł wprost na Twoje konto
 • Poleć Rankomat - zgarniasz 120 zł za zakup z polecenia, a za polecenie Rankomat nawet 600 zł
 • Gwarancja Najlepszej Ceny OC - jesteśmy pewni swojej oferty, ale jeśli znajdziesz gdzieś niższą cenę ubezpieczenia tego samego towarzystwa zwrócimy Ci różnicę.
Szczegóły znajdziesz po klinięciu w wybraną promocję na głównej stronie Rankomat.

Chcesz poznać więcej sposobów na obniżenie ceny polisy OC? Przeczytaj nasz artykuł „Jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu?

Czym są zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu OC?

System przyznawania zniżek lub zwyżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych to tzw. Bonus Malus (BM). Odnosi się on do historii szkodowości kierowcy i pozwala na przypisanie go do danej klasy taryfowej, a następnie wyliczenia ceny polisy.

Każde towarzystwo może stosować własną tabelę BM, ponieważ zasady przyznawania zniżek i zwyżek nie są określone w ustawie. Zazwyczaj za każdy rok bezszkodowej jazdy właściciel pojazdu premiowany jest zniżką w wysokości 10%, natomiast szkoda na jego koncie oznacza zwyżkę (+10% lub 20%).

Niektórzy ubezpieczyciele nie stosują procentowych zniżek/zwyżek, ale wyceniają składkę na podstawie dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia posiadacza pojazdu. Podobnie jak przy zastosowaniu systemu bonus /malus, najtańsze oferty mogą trafić do doświadczonych bezszkodowych kierowców, droższe natomiast do osób młodych lub sprawców wypadków.

Jakie są kary za brak obowiązkowego OC?

Pamiętaj, że za brak lub przerwę w ubezpieczeniu OC grozi wysoka kara, nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2021 roku za więcej niż 14 dni bez ubezpieczenia samochodu osobowego można zapłacić aż 5600 złotych!

Ile wynosi kara za brak OC w 2021 roku?

Polisa OC samochodu osobowego kosztowała w 2020 r. średnio 672 złote i gwarantowała ochronę ubezpieczeniową przez cały rok. Maksymalny wymiar kary za brak OC powyżej 14 dni wynosił natomiast 5200 zł. Taka suma wystarczyłaby zatem statystycznemu kierowcy na opłacanie obowiązkowej polisy prawie przez 8 lat!

Co warto wiedzieć

 1. Najwygodniej jest kupić tanie OC przez internet za pomocą kalkulatora, w którym możemy porównać oferty wielu ubezpieczycieli.
 2. Im starszy kierowca i mniejsza miejscowość, tym zwykle cena OC jest niższa.
 3. Na cenę OC duży wpływ ma wiek i marka samochodu, a także pojemność silnika.
 4. Różnica pomiędzy cenami OC może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. O czym pamiętać, kupując dodatkowe produkty do OC?

  Jeśli zdecydujesz się na zakup OC wraz z dobrowolnymi ubezpieczeniami (np. AC, ASS, NNW, Ochrona szyb), znaczenie powinna mieć dla Ciebie nie tylko cena polisy, ale również zakres ochrony. Pamiętaj, że każdy produkt dodatkowy może gwarantować inne świadczenia i usługi. Towarzystwa moją bowiem dowolność w konstruowaniu oferty. Szczegółowe informacje dotyczące interesującego Cię ubezpieczenia dobrowolnego znajdziesz w OWU wybranego ubezpieczyciela.

 2. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na raty?

  Jeśli składka OC jest bardzo wysoka i nie stać nas na wniesienie jednorazowej opłaty, podział składki jest na pewno dobrym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają za to dodatkowe opłaty. Co istotne – oprocentowanie jest zależne od polityki firmy. Przykładowo, w jednej dopłacimy do 2. rat 30%, a w innej tylko 7%. Warto zatem sprawdzić nie tylko cenę początkową OC, ale również ile ostatecznie zapłacimy za polisę (sumując wszystkie raty i porównując ze składką jednorazową).

 3. Czy można zrezygnować z umowy OC kupionej online?

  Tak. Zgodnie z Art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta na odstąpienie od takiej umowy mamy 30 dni, licząc od dnia jej zawarcia. Wystarczy tylko powołać się na powyższą ustawę (nie musimy podawać przyczyny). Warto wiedzieć, że odstąpienie od umowy jest jednym z atutów zakupu OC na odległość. Jeśli do transakcji dojdzie w siedzicie towarzystwa lub w biurze agenta, z OC nie można już zrezygnować.

 4. Jakie otrzymam odszkodowanie z OC?

  Poszkodowany uczestnik kolizji czy wypadku powinien otrzymać takie odszkodowanie, które zrekompensuje mu wszystkie poniesione straty. Z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia można zlikwidować zarówno szkody majątkowe (nie tylko uszkodzony samochód, ale np. ogrodzenie, budynek), jak i osobowe (m.in. uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym). W przypadku utraty zdrowia, świadczenie może być wypłacane nawet przez wiele lat i obejmować rekompensatę za kolejne etapy leczenia czy stałą rentę. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych odszkodowanie z OC ustala się i wypłaca maksymalnie do ustalonej sumy gwarancyjnej. Obecnie wynosi ona 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu.