Właściciel Volkswagena Passata wykorzystywanego do celów prywatnych zapłaci za OC ok. 500 złotych. Cena ubezpieczenia takiego samego auta, ale wykorzystywanego jako taxi, może być trzykrotnie wyższa. Towarzystwa zazwyczaj nie przepadają za taksówkarzami. Winne jest temu wysokie ryzyko ubezpieczenia.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób mogą wykupić oc w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Zgodnie z przepisami, każde towarzystwo jest zobowiązane do objęcia ochroną pojazdu wykorzystywanego jako taxi. Tyle teorii. W praktyce, właściciele takich aut często spotykają się z tzw. stawką zaporową, czyli na tyle wysoką, aby zniechęcić ich do skorzystania z oferty.

Sprawdziliśmy, ile za OC i AC płacą posiadacze taksówek. Podpowiemy także, dlaczego ubezpieczenie ich samochodów jest droższe od ofert przedstawianych osobom fizycznym.

Dlaczego taksówkarze płacą więcej za OC?

Zanim towarzystwo przedstawi ofertę ubezpieczenia, kalkuluje ryzyko związane z ochroną danego pojazdu. Im większe będzie prawdopodobieństwo spowodowania kolizji czy wypadku przez jego kierowcę, tym wyższa może być składka oc.

Z reguły, droższe oferty OC otrzymują właściciele samochodów tzw. szczególnego przeznaczenia. Zalicza się do nich nie tylko taksówkarzy, ale również właścicieli szkół jazdy, przedsiębiorców oferujących usługi kurierskie czy też organizatorów rajdów, wyścigów i konkursów sportowych.

W przypadku ubezpieczenia taksówki czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania kolizji lub wypadku mogą być np.:

  • codzienne pokonywanie wielu kilometrów (auto przebywa w trasie dłużej niż np. samochód osoby dojeżdżającej tylko do pracy),
  • duże zużycie eksploatacyjne pojazdu i możliwość wystąpienia usterki (awaria może być powodem nie tylko przymusowego postoju, ale również kolizji),
  • częsta jazda w korkach w godzinach szczytu, głównie w dużych miastach (w takich warunkach łatwiej o stłuczkę),
  • niejednokrotnie pośpiech klienta taksówki (np. z powodu ważnego spotkania, dojazdu na lotnisko, dworzec),który może wywierać presję czy rozpraszać kierowcę podczas jazdy,
  • możliwe kosztowne roszczenia o odszkodowanie dla pasażera/pasażerów po wypadku (wypłacane z OC taxi).

Sposób wykorzystywania taxi to oczywiście tylko jeden z wielu czynników decydujących o cenie polisy OC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza składkę także na podstawie danych kierowcy i samochodu.

Od czego zależy cena OC taxi?

Na wysokość składki OC każdego samochodu (także wykorzystywanego do celów zarobkowych) wpłynąć mogą informacje o pojeździe, takie jak: marka, model, rok produkcji, rodzaj stosowanego paliwa, pojemność silnika czy aktualny i planowany przebieg.

Nie bez znaczenia będą także dane właściciela/kierowcy auta. Więcej za OC taxi zapłacą np. młodsi kierowcy lub mniej doświadczeni w prowadzeniu pojazdów. Podobnie, jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia prywatnego samochodu, towarzystwo zapyta o historię OC właściciela/ właścicieli auta. Największe szanse na zakup taniej polisy mają kierowcy taksówek, którzy mogą pochwalić się długoletnią bezszkodową jazdą.

Podczas wyceny składki ubezpieczyciele zwracają także uwagę na obszar, po którym najczęściej będzie poruszał się samochód. Z reguły, więcej za obowiązkowe ubezpieczenie płaci taksówkarz pracujący w dużej aglomeracji niż kierowca taksówki w niewielkim mieście, o małym natężeniu ruchu.

Ile kosztuje OC taxi? Przykłady

Aby przekonać się, z jakim wydatkiem na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu może liczyć się właściciel taxi, sprawdziliśmy ceny OC w dostępnych online kalkulatorach OC.

Nasz przykładowy kierowca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, mieszka w Kalwarii Zebrzydowskiej, ma 40 lat, prawo jazdy otrzymał w 2000 roku i od kilkunastu lat ubezpiecza swoje samochody w ramach OC i AC. Z tego tytułu wypracował maksymalne (60%) zniżki.

Ceny OC dla tego samego właściciela taxi różnią się w zależności od modelu pojazdu nawet o 56%

Model taxi

Najtańsza oferta OC

Mercedes Benz klasa B z 2017 r., diesel poj. silnika 2,1 l1249 zł
Volkswagen Passat z 2015 r., diesel, poj. 1,9 l1623 zł
Toyota Auris z 2018 r. benzyna/gaz, poj. 1,6 l2174 zł
Toyota Auris z 2018 r., hybryda, poj. 1,8 l2367 zł
Mercedes klasy E z 2016 r. diesel, poj. 2,1 l2496 zł
Skoda Superb z 2019 r., diesel, poj. 2,0 l2540 zł
* wyniki kalkulacji z 22.07.2020 r.

Warto podkreślić, że oferty OC przedstawione ww. kierowcy są znacznie wyższe od propozycji ubezpieczenia, jakie mógłby otrzymać, gdyby samochód wykorzystywał wyłącznie do celów prywatnych.

Przykładowo, OC Volkswagena Passata używanego do celów zarobkowych (taxi) kosztuje 1623 zł, a tego samego auta używanego wyłącznie w gospodarstwie domowym już tylko 541 złotych.

Pod uwagę wzięliśmy również miejsce zamieszkania właściciela taksówki. Przykładowym kierowcą jest wskazany wcześniej 40-letni właściciel Volkswagena Passata z 2015 r. (diesel, poj. silnika 1,9 l). Podczas przeprowadzania kolejnych kalkulacji zmieniliśmy wyłącznie jego miejsce zamieszkania.

Okazuje się, że miejsce świadczenia usługi może zmienić cenę ubezpieczenia OC taxi nawet o kilkaset złotych.

Miasto

Najtańsza oferta OC

Kalwaria Zebrzydowska1623 zł
Oświęcim1824 zł
Kielce2027 zł
Kraków2274 zł
Warszawa2590 zł
* wyniki kalkulacji z 22.07.2020 r.

W którym towarzystwie taksówkarze mogą kupić tanie OC?

Na rynku OC działa wiele firm ubezpieczeniowych i nie można wskazać tylko jednej, najtańszej dla wszystkich właścicieli samochodów. Dotyczy to także taksówkarzy. Każdy ubezpieczyciel posiada bowiem własną taryfę i w nieco inny sposób może ocenić potencjalnego klienta. Aby przekonać się, która firma oferuje najtańsze oc na taxi, najlepiej przeprowadzić porównanie ofert. Niestety, jest to trudniejsze niż w przypadku zakupu standardowej polisy, ponieważ tylko nieliczne firmy udostępniają taksówkarzom kalkulator oc online.

Przykładowo, ofertę na ubezpieczenie taksówki w towarzystwie AXA, Allianz, Link4 i Aviva można otrzymać tylko podczas rozmowy telefonicznej lub wizyty w biurze Agenta. Z kolei na stronie mtu24.pl wyliczymy składkę, jednak przed zakupem polisy może ona ulec zmianie (ubezpieczyciel sprawdza historię ubezpieczenia klienta dopiero po podaniu dokładnych danych do polisy).

Szukasz taniego oc na taxi? Skontaktuj się z nami dzwoniąc na nr. 22 270 00 00 lub mailowo pomoc@rankomat.pl, aby uzyskać indywidualną ofertę na ubezpieczenie taksówki.

Ile kosztuje AC taxi i co wpływa na cenę polisy?

W przeciwieństwie do OC, zakup polisy autocasco może okazać się niemożliwy w niektórych firmach ubezpieczeniowych. W przypadku AC towarzystwa mają dowolność, tzn. tylko od nich zależy czy i na jakich warunkach obejmą samochód ubezpieczeniem. Z odmową mogą spotkać się zarówno właściciele pojazdów starszych, z dużym aktualnym przebiegiem, jak i nowych, sporej wartości. Czasami zdarzają się też oferty z tzw. ceną zaporową, czyli celowo zawyżoną.

W firmach, które oferują ten produkt cena AC, jaką będzie musiał zapłacić kierowca taksówki, może być nawet dwu lub trzykrotnie wyższa niż ubezpieczenie prywatnego auta. Przyczyną tego jest - podobnie jak w OC - wysokie ryzyko wystąpienia kolizji i wypadku.

Właściciel taksówki, który zamierza wykupić ubezpieczenie autocasco powinien koniecznie zapoznać się z zapisami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. AC dla taxi, szczególnie to najtańsze, może zawierać zapis o wykorzystaniu do naprawy wyłącznie części zamiennych lub zastosowaniu wysokiego udziału własnego w szkodzie.

Kierowca taxi może zapłacić więcej za AC także wtedy, gdy zgłasza do ubezpieczenia samochód sporej wartości (im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższe autocasco). A tak zdarza się dość często. Przedsiębiorcy oferujący usługi polegające na przewozie osób, chcąc sprostać wymaganiom swoich pasażerów, posiadają zwykle auta nowe lub kilkuletnie, zapewniające wysoki komfort jazdy. W dużych aglomeracjach powodzeniem wśród taksówkarzy (i ich klientów) cieszą się także pojazdy hybrydowe, przyjazne środowisku, które niestety nie należą do najtańszych. Ubezpieczyciele muszą się więc liczyć z wysokimi kosztami likwidacji szkody (robocizna, ceny części),na wypadek wystąpienia zdarzenia objętego ochroną.

Alternatywą dla taksówkarzy może być zakup tzw. AC mini. Jednak tego typu ochrona jest mocno okrojona i z reguły działa tylko po szkodzie całkowitej, kradzieży i/lub działaniu sił przyrody (np. huraganu, powodzi).

Poniżej przedstawiamy najtańsze oferty ubezpieczenia AC lub AC mini w pakiecie z OC, przedstawione ww. kierowcy z Kalwarii Zebrzydowskiej

Model taxi

Najtańsza oferta OC AC

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Volkswagen Passat z 2015 r., diesel, poj. 1,9 l3787 zł (AC mini)mtu24.pl
Mercedes Benz klasa B z 2017 r., diesel poj. silnika 2,1 l4956 zł (AC mini)mtu24.pl
Toyota Auris z 2018 r. benzyna/gaz, poj. 1,6 l8210 złWiener
Toyota Auris z 2018 r., hybryda, poj. 1,8 l9922 złWiener
Skoda Superb z 2019 r., diesel, poj. 2,0 l12192 złWiener
Mercedes klasy E z 2016 r. diesel, poj. 2,1 l20633 złmtu24.pl
* wyniki kalkulacji z 22.07.2020 r.

Ubezpieczenie floty pojazdów – czy można tak ubezpieczyć taxi?

Powyższe informacje dotyczą ubezpieczenia taksówki będącej w posiadaniu osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Inaczej będzie jednak wyglądać kwestia ochrony całej floty pojazdów.

Przedsiębiorcy, którzy zarządzają kilkoma lub więcej samochodami przeznaczonymi do celów zarobkowych, mogą skorzystać z ofert specjalnie im dedykowanych. Zazwyczaj towarzystwa oferują pełne pakiety ubezpieczeń taksówek (OC, AC, NNW, ASS),wyliczając cenę uśrednioną. O ubezpieczenie floty pojazdów można pytać np. w towarzystwie Allianz, PZU, AXA i Warta.

Z reguły, najlepsze warunki cenowe mogą wynegocjować właściciele licznej floty. Znaczenie dla towarzystwa będzie mieć także historia ubezpieczenia klienta (liczba szkód likwidowanych z jego polis OC czy AC) oraz wiek, wartość i rodzaj pojazdów zgłaszanych do ubezpieczenia.