Jeśli planujesz wyjechać na wakacje poza kraje Unii Europejskiej, Chorwację i Szwajcarię, pamiętaj o zakupie Zielonej Karty. Ten dokument będzie ci potrzebny także podczas pobytu na terenie Ukrainy.

opera we Lwowie
Porównaj ceny OC i AC

Zielona Karta to pewnego rodzaju odpowiednik ubezpieczenia OC, obowiązkowego w naszym kraju. Ubezpieczenie gwarantuje odszkodowanie osobom przez Ciebie poszkodowanym, jeżeli do kolizji lub wypadku dojdzie na terytorium: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Nie zapomnij także o Zielonej Karcie, jeżeli podczas podróży zamierzasz tylko przejeżdżać przez te kraje. 

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę za darmo (w ramach zakupu OC, na wniosek klienta). W innych firmach możesz liczyć na zniżki, jeśli posiadasz wykupione dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Cena Zielonej Karty może różnić się w zależności od kierunku i czasu planowanej podróży, a także innych czynników, uwzględnianych przez ubezpieczyciela (np. pojemności silnika).

Gdzie bez Zielonej Karty?

Od 1 maja 2004 roku, bez Zielonej Karty możesz wyjechać samochodem do krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Decyzja Komisji Europejskiej zakazuje zatrzymywania samochodów z nowych państw UE w celu sprawdzenia, czy kierowca posiada ważną umowę ubezpieczenia OC. Wystarczy bowiem posiadanie polskich tablic rejestracyjnych.

Zielona Karta nie jest potrzebna, jeśli posiadasz polskie ubezpieczenie OC w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, a od 1 stycznia 2012 r. także Serbia.

Ponadto bez Zielonej Karty możesz swobodnie poruszać się po Wyspach Normandzkich, wyspie Man i Gibraltarze, w Liechtensteinie, na Wyspach Owczych, w Monako i San Marino.