Ubezpieczenie na narty to konieczność, jeśli nie chce się z własnej kieszeni pokrywać kosztów leczenia i ratownictwa za granicą. A  o kontuzje na stoku wcale nie jest tak trudno. Polisę można zakupić nawet na ostatnią chwilę - tuż przed wyjazdem albo nawet w czasie pobytu za granicą.

Wystarczy tylko dostęp do internetu i możliwość skorzystania z naszej porównywarki. Wyjaśniamy, jak wybrać odpowiednią polisę na naty oraz podpowiadamy, w jaki sposób  to zrobić, a także na jakie formalności uważać. 

Można dokupić ubezpieczenie na narty za granicą...

...pod pewnymi warunkami. Jeśli nie zdążyłeś przed wyjazdem za granicę zająć się tą kwestą, to możesz zrobić to tak samo, jak w Polsce – np. poprzez nasz kalkulator ubezpieczeń narciarskich. W razie wydłużenia się pobytu za granicą przed upływem ważności ubezpieczenia lub już po tym terminie, można wykupić nową. We wszystkich tych przypadkach trzeba jednak liczyć się z tym, że okres ubezpieczeniowy zacznie się dopiero od następnego dnia, a sama ochrona jeszcze później – ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa karencję.

Karencja to liczba dni które muszę upłynąć od daty aktywowania polisy zanim zacznie działać jej ochrona, zazwyczaj trwa od jednego dnia do tygodnia (dokładnie ten okres karencji jest zdefiniowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). W ten sposób ubezpieczyciele minimalizują ryzyko wyłudzenia odszkodowania na skutek zakupu ubezpieczenia już po nieszczęśliwym zdarzeniu. 

Co karencja oznacza w praktyce?

Jeśli wykupisz polisę 15 grudnia na okres od 16 do 23 tego miesiąca, a karencja będzie czterodniowa, to ochroną ubezpieczeniową zostaniesz objęty dopiero 20 grudnia, czyli de facto przez 4 dni nie jesteś chroniony – jeśli złamiesz nogę na stoku, za koszty leczenia i ratownictwa zapłacisz z własnej kieszeni. Dlatego przed zakupem polisy, już podczas pobytu za granicą, koniecznie trzeba sprawdzić w OWU, który ubezpieczyciel gwarantuje najniższy okres karencji.

W tabeli poniżej prezentujemy, jak to wygląda w poszczególnych towarzystwach, których oferta dostępna jest w naszym kalkulatorze:

TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE

DŁUGOŚĆ KARENCJI

Allianz

3 dni

AxaAssistance

4 godziny

Europa Ubezpieczenia

2 dni

Ergo Ubezpieczenia

3 dni

Generali

4 godziny

Nationale-Nederlanden

3 dni

Proama

4 godziny

Signal Iduna

3 dni

Wiener

7 dni

Jak kupić polisę na narty na ostatnią chwilę?

To bardzo proste. Wystarczy wejść na nasz kalkulator, wypełnić krótki formularz dotyczący wyjazdu oraz zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Po wyborze ubezpieczenia dopasowanego do charakteru podróży, swoich potrzeb i koniecznych dodatków, polisę można zakupić online. Wystarczy podać swoje dane, opłacić składkę online (za pomocą szybkich płatności internetowych) i odebrać dokument ubezpieczenia. Zostanie on wysłany na adres mailowy, a numer umowy otrzyma się także w SMS-ie.

Dlaczego lepiej kupić ubezpieczenie na narty przed wyjazdem?

Największą wadą przedłużania lub wykupywania ochrony ubezpieczeniowej jest omówiona powyżej karencja. Nawet jeśli zdecydujesz się na polisę z najkrótszym okresem karencji, to i tak przez jakiś czas zostajesz bez żadnej ochrony. Mało tego – kupując polisę na szybko zwiększa się też ryzyko popełnienia błędu przy jej wystawieniu, np. przy podawaniu danych możemy zrobić literówkę w nazwisku bądź wpisać zły termin wyjazdu. To z kolei wymaga dokonania zmian, których nie da się samodzielnie przeprowadzić – trzeba je zgłosić obsłudze klienta, traci się czas.

Kupując polisę w kraju przed wyjazdem, zyskuje się więcej czasu na podjęcie trafnej decyzji i na zapoznanie się z OWU. Dzięki temu ubezpieczenie będzie odpowiednio dopasowane do potrzeb. Podczas pobytu za granicą nie zawsze ma się czas i dostęp do internetu, nie chce się czytać OWU, więc często decyduje się na pierwszą lepszą polisę, nie bacząc na jej zakres, cenę i opinie klientów.

Lepsze ubezpieczenie kupione za granicą niż żadne

Mimo tego, że kupując lub dokupując polisę na narty za granicą musimy wliczyć karencję oraz ryzyko wystąpienia błędów, opóźnień czy poprawek, to i tak mniej ryzykujemy, niż nie mając ochrony w ogóle. Owszem, lepiej ubezpieczenie kupić jeszcze przed wyjazdem, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem – jeśli jesteś już za granicą i nie masz ubezpieczenia albo właśnie skończyła ci się polisa, a chcesz jeszcze poszusować, to nie zastanawiaj się dłużej, tylko od razu kupuj ubezpieczenie online  im szybciej, tym krócej trwać będzie karencja.

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie na narty można zakupić tuż przed wyjazdem, a także już w czasie pobytu za granicą.

 2. Może to wiązać się jednak z karencją, czyli czasem, w którym ubezpieczenie nie będzie aktywne.

 3. Do zakupu polisy wystarczy telefon z dostępem do internetu oraz bankowości mobilnej.

 4. Ubezpieczenie trzeba dopasować do swoich potrzeb, wymogów i charakteru podróży.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można kupić ubezpieczenie na narty tuż przed wyjazdem?

  Tak, wystarczy tylko mieć dostęp do internetu oraz możliwość opłacania składki online.
 2. Czy można wykupić polisę podczas pobytu za granicą?

  Tak, jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że polisa nie zacznie działać od razu z uwagi na karencję.
 3. Cym jest karencja w ubezpieczeniu narciarskim?

  To okres czasu, w którym ubezpieczenie nie będzie aktywne, jeśli zostało zakupione już po wyjeździe z Polski. Karencja zwykle trwa od kilku godzin do kilku dni, w zależności od ustaleń danego towarzystwa.
 4. Jak zakupić ubezpieczenie na narty na ostatnią chwilę?

  Wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny w naszym kalkulatorze i zapoznać się z przedstawionymi ofertami. Wybraną polisę można zakupić online, podając swoje dane i opłacając składkę za pomocą szybkach płatności internetowych. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila.