Zgodnie z zapowiedziami ekspertów jesienią nadeszła druga fala pandemii wywołanej przez koronawirusa SARS-Cov-2. Mimo to wielu narciarzy planuje kolejny sezon – granice są póki co otwarte, ruszają też stoki w Alpach i Dolomitach. Jednocześnie wyjeżdżając na narty w dobie pandemii trzeba pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.

Większość ubezpieczycieli aktualnie zapewnia ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Wiosną, kiedy pandemia dopiero nabierała na sile, towarzystwa wprowadzały zmiany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które w zdecydowanej większości przypadków wyłączyły ochronę w razie pandemii i epidemii. Stopniowo jednak ubezpieczenie na Covid-19 stawało się normą. Sprawdzamy, na co można liczyć w ramach takiej ochrony.

SPRAWDŹ AKTUALNĄ SYTUACJĘ EPIDEMICZNĄ W POPULARNYCH KRAJACH NARCIARSKICH

Co zapewnia ubezpieczenie na narty od koronawirusa?

Jest to standardowa polisa narciarska, która dodatkowo zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Do wysokości sumy gwarantowanej zostanie opłacona hospitalizacja, zakup potrzebnych leków oraz powrót do kraju po zakończeniu leczenia.

Ubezpieczenie na narty od koronawirusa nie zapewnia pokrycia kosztów kwarantanny czy odwołania podróży z powodu zachorowania. Poza tym jak każda polisa narciarska może zapewniać również:

Które towarzystwa oferują ubezpieczenie na narty od koronawirusa?

Tak, jak już wspominaliśmy, większość towarzystw gwarantuje wsparcie w ramach zachorowania na Covid-19. Aktualnie takie ubezpieczenie wraz z rozszerzeniem o narciarstwo i snowboard można zakupić za pośrednictwem rankomat.pl u takich ubezpieczycieli, jak:

  • Axa Assistance,

  • Nationale-Nederlanden,

  •  Signal Iduna,

  • Proama,

  • Generali.

Z aktualnymi stanowiskami poszczególnych towarzystw odnośnie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 można zapoznać się w naszym artykule Koronawirus SARS-CoV-2 - czy ubezpieczenie będzie chronić w razie pandemii?

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Najważniejszym elementem ochrony są koszty leczenia. Karta EKUZ gwarantuje wsparcie jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Nie wszystkie koszty są zatem refundowane. Suma gwarantowana na terenie Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w przypadku wyjazdów narciarskich lepiej jednak zdecydować się na wyższą kwotę, podobnie jak podczas wyjazdów poza nasz kontynent.

Równie ważne są koszty ratownictwa – te w większości krajów europejskich pokrywa sam poszkodowany, nie są refundowane w ramach EKUZ. Ich kwota nie powinna być niższa niż 6 000 euro.

Polisa narciarska powinna zapewniać też ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także OC w życiu prywatnym oraz ochronę bagażu i sprzętu. Nie można również zapomnieć o rozszerzeniu o sporty zimowe (podwyższonego ryzyka lub ekstremalne – w zależności od ustaleń danego ubezpieczyciela).

Warto pomyśleć też o ubezpieczeniu zdarzeń pod wpływem alkoholu, osoby pozostające pod opieką lekarza powinny wykupić również rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty od koronawirusa?

Taką polisę można znaleźć już od 3,70 zł dziennie. Warto jednak pamiętać, że cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników – wybranego kierunku, dodatkowych rozszerzeń oraz indywidualnych potrzeb i preferencji. Podczas wyboru odpowiedniej polisy lepiej kierować się zakresem dopasowanym do charakteru wyjazdu niż tylko i wyłącznie ceną.

W poniższej tabeli prezentujemy kilka przykładowych cen ubezpieczenia na narty wraz z szczegółowym zakresem:

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Koszty leczenia

Koszty ratownictwa

NNW

OC

Ochrona bagażu

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego

Inne dodatki

Cena/dzień

Axa Assistance

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

17 sportów objętych ochroną, zdarzenia pod wpływem alkoholu, pandemia Covid-19

3,70 zł

Nationale-Nederlanden

80 000 zł

100 000 zł

-

-

-

-

60 sportów objętych ochroną, zdarzenia pod wpływem alkoholu, pandemia Covid-19

5 zł

Signal Iduna

20 000 euro

6 000 euro

15 000 zł

60 000 euro

-

-

7 sportów objętych ochroną, pandemia Covid-19

6,75 zł

Proama

100 000 zł

100 000 zł

20 000 zł

100 000 zł

-

-

2 sporty objęte ochroną, zdarzenia pod wpływem alkoholu, pandemia Covid-19

9 zł

Generali

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

3 000 zł

1 000 zł

2 sporty objęte ochroną, zdarzenia pod wpływem alkoholu, pandemia Covid-19

22 zł

Wyjazd na narty w dobie pandemii koronawirusa – jak zachować ostrożność?

Przede wszystkim należy zapoznać się z sytuacją epidemiczną w kraju, do którego planuje się wyjazd. Trzeba sprawdzić, jakie obostrzenia wprowadziły lokalne władze i się do nich stosować. Należy zasłaniać nos i usta, często dezynfekować ręce, zachowywać 1,5 metra dystansu od innych osób.

Najlepiej podróżować własnym samochodem, unikać transportu publicznego. Warto też płacić bezgotówkowo i jak najrzadziej odwiedzać sklepy, lokale gastronomiczne i wszelkie inne miejsca, gdzie tłumnie gromadzą się ludzie.

W razie zauważania objawów, jak najszybciej należy poddać się samoizolacji oraz zgłosić ten fakt odpowiednim służbom epidemicznym. Planując ferie na nartach, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. A w razie podjęcia decyzji o wyjeździe, zachowywać wszystkie środki ostrożności i wykupić stosowne ubezpieczenie. 

Co warto wiedzieć?

  1. Ubezpieczenie na narty na sezon 2020/2021 powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na Covid-19.
  2. Taka polisa gwarantuje standardową ochronę na czas wyjazdu połączonego z uprawianiem sportów zimowych.
  3. Ubezpieczenie powinno więc zapewniać również koszty ratownictwa, NNW, OC oraz ochronę sprzętu narciarskiego.
  4. Planując wyjazd na narty w dobie pandemii, trzeba pamiętać o zachowaniu obostrzeń sanitarnych.