191 zł – średnio tyle kosztuje nas ochrona nieruchomości. Ale już mieszkańcy dużych miast muszą liczyć się z większymi kosztami – o 33% – niż lokatorzy z mniejszych miejscowości. Skąd te różnice i w którym mieście ubezpieczenie nieruchomości jest najbardziej opłacalne?

O tym, czy polisa dla domu i mieszkania będzie tania lub kosztowna, decyduje wiele czynników, a dokładnie:

 • wartość nieruchomości,
 • lokalizacja nieruchomości (teren i kondygnacja),
 • zakres ochrony.

To dlatego najwięcej za ubezpieczenie płacą mieszkańcy województwa mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Powyższe czynniki przekładają się również na ceny polis w zależności od rodzaju budynku – więcej za polisę płacą mieszkańcy domów (264 zł) od lokatorów mieszkań (169 zł).

Mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie – tu ceny ubezpieczeń nieruchomości są najwyższe

W 2017 r. za ubezpieczenie nieruchomości (domu bądź mieszkania) najwięcej płacili mieszkańcy województwa mazowieckiego (239 zł) i nieco mniej małopolskiego (223 zł). W progu cenowym do 200 zł znalazło się także dolnośląskie.

ile za ubezpieczenie nieruchomości płacą mieszkańcy województw

O prawie 100 zł mniej za ubezpieczenie nieruchomości płacili mieszkańcy województw zachodniopomorskiego (163 zł), lubuskiego (158 zł) i podlaskiego (148 zł). Skąd ta różnica? Ceny za ubezpieczenie domów i mieszkań mają związek z zamożnością lokatorów, a ci z kolei posiadają droższe nieruchomości. Z tego powodu mieszkańcy Mazowsza w ubiegłym roku płacili za polisę o 61% więcej niż na terenie sąsiedniego Podlasia.

Ubezpieczenie mieszkania – jaki koszt?

Za ubezpieczenie mieszkania Polacy płacili mniej niż za ochronę domu. Średni koszt polisy wyniósł rocznie 169 zł. Lokatorzy domów musieli liczyć się z wydatkiem w wysokości średnio 264 zł. Tu natomiast różnica jest spowodowana m.in. zakresem ochrony.

W skład ubezpieczenia domu często wchodzą także inne obiekty znajdujące się na terenie posesji:

 • garaż wolnostojący,
 • altana,
 • ogrodzenie,
 • brama,
 • siłowniki do bramy.

W przypadku mieszkań jest to z reguły tylko piwnica.

Różnice w cenach polis mieszkaniowych widać dokładnie na przykładzie miast wojewódzkich. Spośród nich najwięcej za ubezpieczenie mieszkania płacili mieszkańcy Krakowa (240 zł) oraz Warszawy (225 zł) i Wrocławia (212 zł). Ta zależność pokrywa się z cenami ubezpieczeń nieruchomości w województwach.

W większości miast wojewódzkich roczne składki wyniosły poniżej 200 zł. Najmniej za polisę płacili mieszkańcy Rzeszowa (125 zł), Olsztyna (117 zł) oraz Bydgoszczy (115 zł).

Gdzie płacimy najwięcej za ubezpieczenie mieszkania

W Poznaniu zanotowano największe różnice między ceną polisy za mieszkanie i za dom w 2017 r. (416 zł). Na przeciwległym biegunie znajdował się Gorzów Wlkp., gdzie obie polisy kosztowały prawie tyle samo – różnica wyniosła jedynie 33 zł.

Ubezpieczenie domu – jaki koszt?

Najwięcej z 16 miast wojewódzkich za ubezpieczenie domuw 2017 r. płacili mieszkańcy Poznania – 583 zł za 12 miesięcy ochrony. Trochę tańszy pod tym względem był Gdańsk (531 zł) oraz Wrocław (485 zł).

Wcale nie tak drogim miastem okazała się Warszawa (370 zł), gdzie było taniej niż w Kielcach (389 zł) i Szczecinie (378 zł). Najmniej płacili lokatorzy w Gorzowie Wlkp. (186 zł) oraz Krakowie (170 zł).

Gdzie płacimy najwięcej za ubezpieczenie domu

W Poznaniu zanotowano największe różnice między ceną polisy za mieszkanie i za dom w 2017 r. (416 zł). Na przeciwległym biegunie znajdował się Gorzów Wlkp., gdzie obie polisy kosztowały prawie tyle samo – różnica wyniosła jedynie 33 zł.

Okazuje się, że w każdym z miast wojewódzkich ubezpieczenie domu było droższe niż ubezpieczenie mieszkania. Wyjątek stanowił Kraków, gdzie cena polisy dla mieszkania była o 70 zł wyższa od ubezpieczenia domu.

Małe i duże miasta – jak wyglądają ceny polis?

Raport pokazuje także różnice w cenach ubezpieczeń nieruchomości pod kątem wielkości miast podzielonych na kilka grup pod względem liczby mieszkańców. W dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców) średnia cena ubezpieczenia nieruchomości wyniosła 280 zł. To o 33% więcej niż w małych miastach (10-200 tys. mieszkańców), gdzie za składkę płacono 211 zł.

Tym razem różnica wynika z cen nieruchomości na lokalnym rynku i zapotrzebowania mieszkańców w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu na własne cztery kąty. Dlatego lokatorzy domów w dużych miastach płacili za ubezpieczenie 381 zł, a zatem o 37% więcej niż w małych miastach (279 zł). Z kolei lokatorzy mieszkań z dużych ośrodków płacili za polisę 180 zł. To więcej o 26% w porównaniu z cenami w małych miastach, gdzie lokatorzy płacili średnio 143 zł.

Cena polisy mieszkaniowej zależy też od miejsca zakupu

Ceny ubezpieczeń nieruchomości należą do najniższych wśród polis majątkowych. Już za ok. 200 zł rocznie można zyskać szeroką ochronę dla domu i mieszkania przez 12 miesięcy. Ostateczna cena będzie zależeć też od miejsca zakupu – porównując najpierw składki online można znaleźć ten sam wariant ochrony nawet za kilkaset złotych mniej.

Co warto wiedzieć

 1. Ubezpieczenie nieruchomości to wypadkowa kilku czynników, ale decyduje też wielkość miasta.
 2. Średnia cena polisy mieszkaniowej w Polsce w 2017 r. wynosiła niecałe 200 zł rocznie.
 3. Ubezpieczenie domu jest droższe niż ubezpieczenie mieszkania ze względu m.in. na wartość nieruchomości.
 4. Najtańsze polisy dla domu w 2017 r. zanotowano w Krakowie – 170 zł rocznie.