OC, autocasco, assistance i NNW – to jedne z najczęściej kupowanych ubezpieczeń. Każda nowość w świecie ochrony komunikacyjnej jest szeroko omawiana i dyskutowana. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniami domów i mieszkań, mimo że ich zniszczenie lub strata może być zdecydowanie bardziej dotkliwa. Dlatego w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad zabezpieczeniem nieruchomości.

konsultacje z agentem ubezpieczeniowym
Porównaj ceny

Porównywarka ubezpieczeń mieszkaniowych i kalkulator składek

Ochronę nieruchomości często kojarzy się z czymś trudnym i czasochłonnym, bo przecież ubezpieczenie domu lub mieszkania to nie taka prosta sprawa. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a dzięki dodatkowym narzędziom, które dostępne są w internecie, można zawrzeć tego typu umowę bez konieczności wychodzenia gdziekolwiek. Porównywarka ofert na ubezpieczenie mieszkania dostępna na rankomat.pl przeznaczona jest dla osób, które szukają najlepszej możliwej ochrony swojej nieruchomości. Dzięki kalkulatorowi można sprawdzić cenę polisy w kilku towarzystwach jednocześnie i wybrać tę, która zarówno zakresem, jak i ceną, będzie najbardziej odpowiednia. Ważne jest również to, że ochronę znajdzie tu zarówno osoba, która dopiero rozpoczęła budowę domu, jak i ta, która już od wielu lat posiada swoje lokum.

Sam kalkulator jest bardzo prosty w obsłudze. Nawet ten, kto nie miał wcześniej styczności z zakupem ubezpieczeń przez internet, poradzi sobie sam w przeliczeniu składki. Korzystający z kalkulatora ubezpieczeń dla mieszkań i domów mogą znaleźć oferty dla 3 rodzajów nieruchomości – domu w budowie, domu jednorodzinnego oraz mieszkania. Do wyliczeń nie są też potrzebne żadne dokumenty, wystarczy jedynie ogólna wiedza.

Dom zamieszkany i dom w budowie – typy ubezpieczeń nieruchomości

Ubezpieczenia te można podzielić na 2 kategorie: polisy dla budynków gotowych oraz tych, które dopiero powstają. Jest to istotne, ponieważ mają one nieco inny zakres. Dom w budowie zawiera przede wszystkich ochronę przed kradzieżą odpowiednio zabezpieczonych materiałów i sprzętu oraz ochronę m.in. przed ogniem, zalaniem, obsunięciem lub zapadnięciem się ziemi czy huraganem. Często również tego typu polisy obejmują katastrofy budowlane, lecz zależy to od towarzystwa ubezpieczeń. Takie zapisy należy zawsze sprawdzać w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU),które dostępne są do wglądu jeszcze przed podpisaniem umowy. Z kolei polisy chroniące typowo dom lub mieszkanie ukierunkują się przede wszystkim na szkody związane z kradzieżą oraz włamaniem i dewastacją. Zdarzenia losowe również są tam uwzględniane i są nimi np. pożar, powódź, grad czy huragan. W ramach tych ubezpieczeń chronić można również elementy dodatkowe, jak małą architekturę, czyli przykładowo ogrodzenia, bramy, posągi, ławki i baseny oraz budynki gospodarcze. Dodatkową ochroną objąć można również dzieła sztuki, anteny satelitarne czy oszklenia.

Wyłączenia i ograniczenia umowy ubezpieczenie domu i mieszkania

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania lub domu, należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu OWU, z których można się dowiedzieć o tym, co oferowane jest w ramach polisy, a także o tym, kiedy ubezpieczyciel jest zwolniony z konieczności wypłaty odszkodowania. Są to tzw. wyłączenia i ograniczenia umowy, czyli opisy sytuacji i zdarzeń, które nie są objęte umową. Zaliczyć można do nich np. szkody:

  • wyrządzone umyślnie lub z powodu niedbalstwa ubezpieczonego lub osobę mieszkającą z nim we wspólnym gospodarstwie domowym;
  • związane z opadami atmosferycznymi w sytuacji, gdy budynek nie był odpowiednio zabezpieczony;
  • w budynkach, które zostały przeznaczone do rozbiórki;
  • związane z działaniami wojennymi, stanem wojennym, stanem wyjątkowym, zamieszkami, strajkami, czy aktami terroryzmu.

Zawsze należy dokładnie zapoznać się z OWU, a w razie wątpliwości skontaktować się z infolinią danego ubezpieczyciela lub odwiedzić jego najbliższą placówkę.

Porównanie to tańsza polisa dla Twojego domu

Porównywanie ofert jest jednym z najlepszych sposobów na znalezienie polisy, która będzie posiadać nie tylko dobry zakres, ale również niezbyt wysoką cenę. Dlatego też najlepiej zestawiać ze sobą jak najwięcej ofert i porównywać ze sobą ich zakresy oraz warianty. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie „składników" ubezpieczenia domu i mieszkania, ponieważ nie zawsze ta najdroższa będzie najbardziej odpowiednia. Nie warto niepotrzebnie zwiększać składki. Jeżeli mieszka się na ostatnim piętrze bloku, nie będzie potrzebna ochrona w przypadku powodzi. Warto sprawdzić kilka wariantów w jednym towarzystwie, ponieważ często klienci mają możliwość wyboru indywidualnego zakresy ochrony mieszkaniowej. W porównywarce ubezpieczeń mieszkań i domów rankomat.pl nie tylko można sprawdzić, jakie propozycje będą miały różne firmy, ale także zakupić wybraną ofertę bez konieczności wychodzenia z domu.