Dom to często najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy i jest to kluczowy argument przemawiający za zakupem polisy mieszkaniowej. Dostępne oferty najlepiej sprawdzić za pomocą porównywarki ubezpieczeń, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i nabyć polisę skrojoną na miarę.

W dobie Internetu i rozbudowanego rynku ubezpieczeń nie ma chyba lepszego narzędzia do szybkiego poznania dużej liczby ofert, niż porównywarka ofert na ubezpieczenie mieszkania dostępna na rankomat.pl. Korzystając z tego udogodnienia dosłownie w kilka minut zestawimy ze sobą propozycje nawet 18 polis mieszkaniowych, spośród których bez trudu wybierzemy tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Jak działa porównywarka?

Kalkulator Rankomatu jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Poszczególne pola uzupełnia się na zasadzie wyboru spośród podanych już wariantów. W pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy chcemy ubezpieczyć dom, mieszkanie, dom w budowie czy gospodarstwo rolne (nie wszystkie towarzystwa mają w ofercie polisy dla dwóch ostatnich rodzajów nieruchomości). 

Później doprecyzowujemy profil nieruchomości (lokalizacja, metraż, rodzaj konstrukcji, zabudowa, itd.), podajemy informacje o lokatorach i inne kluczowe dane (działalność gospodarcza, cesja na bank, historia ubezpieczenia, itp.).

Kolejnym krokiem jest wybranie zakresu ochrony – decydujemy, co chcemy ubezpieczyć (mury, elementy stałe, ruchomości) i od jakich zdarzeń. Musimy również podać wartość domu oraz wybrać sumy ubezpieczenia dla ruchomości i elementów stałych. 

Do tego jeszcze zabezpieczenia własne (np. monitoring, liczba i rodzaj zamków), które mogą wygenerować zniżki i już możemy przeglądać oferty.

Uzupełnienie wszystkich pól trwa dosłownie kilka minut. Później na ekranie ukaże się przejrzysta tabela pokazująca uporządkowaną listę ofert z cenami i szczegółowymi informacjami o każdej polisie. Kalkulację możemy zapisać wysyłając ją na skrzynkę mailową lub przez link przejść do zakupu. 

widok nowej porównywarki ubezpieczeń mieszkaniowych na rankomacie

Wyniki przykładowej kalkulacji ubezpieczenia domu w rankomat.pl.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania polisy?

Polisa zapewniająca kompleksową ochronę domu powinna obejmować dostępne w podstawie mury oraz elementy stałe i ruchomości. Wyposażenie domu często warte jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i lepiej nie ryzykować pozostawiając je bez zabezpieczenia. 

Wśród kluczowych dodatków, których wykupienie warto rozważyć, należy wymienić:

 • Powódź – rozszerzenie szczególnie istotne dla domów oraz mieszkań znajdujących się na niższych kondygnacjach.
   
 • Kradzież z włamaniem – jedną z trzech najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania przez towarzystwa jest kradzież. Narażone na nią są nie tylko ruchomości, ale i elementy stałe. 
   
 • OC w życiu prywatnym – chroni nas przed odpowiedzialnością za straty finansowe wyrządzone osobom trzecim, czyli np. sąsiadom. Rozszerzenie użyteczne szczególnie dla osób posiadających małe dzieci, bo jak pokazuje doświadczenie, ich beztroskie zabawy często generują straty.
   
 • Przepięcie – może być wywołane uderzeniem pioruna lub innymi czynnikami (towarzystwa czasami to różnicują). Chroni wszystkie urządzenia i sprzęty zasilane prądem, a wiadomo, że niektóre z nich są bardzo drogie.
   
 • Assistance – rozszerzenie, które pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić na prostych domowych naprawach, ale i ułatwi nam dostęp do specjalistów.
   
 • Stłuczenie przedmiotów szklanych – obejmuje dość szeroki katalog dóbr, począwszy od szyb i luster, poprzez szklane elementy sprzętów domowych (np. części piekarnika i kuchni indukcyjnej), po kabinę prysznicową czy akwarium. Często występują tutaj dolne limity – np. szkoda może być uznana dopiero wtedy, kiedy przekracza wartość 100 zł. 

Pamiętajmy, że nie ma sztywnej reguły, jeśli chodzi o rozszerzenia – w niektórych polisach dane zdarzenia dostępne są w podstawie, a w innych trzeba za nie dodatkowo dopłacić. 

Porównanie ofert to oszczędność na składce

Wykorzystując dane w porównywarce ubezpieczeń mieszkań i domów rankomat.pl wyliczyliśmy, ile kosztują polisy dla domów różniących się tylko metrażem. Pozostałe kryteria (lokalizacja, zakres ochrony, lokatorzy czy sumy ubezpieczenia) przyjęliśmy identyczne:

 • dom wolnostojący w Szczecinie;
 • konstrukcja niepalna z 2009 r.;
 • 2 dorosłych lokatorów;
 • nieruchomość wcześniej nieubezpieczana, bez strat;
 • ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości od zdarzeń losowych;
 • SU dla elementów stałych: 15 000 zł;
 • SU dla ruchomości: 15 000 zł.

Szacowana wartość każdego z domów jest inna, co wynika z różnicy w metrażu. Ma to również przełożenie na wysokość polisy. W tabeli uwzględniliśmy po 3 najtańsze oferty dla każdej nieruchomości i nawet przy takim zestawieniu ceny są zróżnicowane. Ubezpieczenie najmniejszego domu to wydatek rzędu 135-241 zł, średniego 174-279 zł, a największego 213-325 zł. 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

TUPowierzchnia i wartość domu
70 m²
180 000 zł
100 m²
260 000 zł
130 m²
340 000 zł
Inter Polska135 zł174 zł213 zł
Proama176 zł213 zł252 zł
Generali241 zł279 zł325 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na 09.08.2019 r.).

Oczywiście, dla podanych parametrów nieruchomości znajdziemy też oferty dużo droższe. Porównywarka ubezpieczeń jest narzędziem pozwalającym na dotarcie do wartościowych polis, za które nie przepłacimy. 

Dom w budowie i już zamieszkany – jaka różnica w cenie polisy?

Dom w budowie, czyli inwestycja budowlana (budowa, przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, remont) jest tańszy w ubezpieczeniu, niż już zamieszkany. Wynika to, przede wszystkim z konstrukcji polisy, która jest uboższa np. o dodatki odnoszące się do lokatorów: OC w życiu prywatnym, NNW, pomoc prawna czy assistance. 

Dom w budowie najczęściej ubezpiecza się od podstawowego katalogu zdarzeń losowych. Jeśli chcemy poszerzyć ochronę o kradzież z włamaniem, to najpierw musimy doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego – dach, okna i drzwi, które można zamknąć na klucz. Na placu budowy nie możemy też prowadzić działalności gospodarczej czy wynajmować go lokatorom, co również zwiększyłoby wysokość składki.  

Ważne informacje

1. Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl pozwala zestawić ze sobą oferty 18 różnych towarzystw

2. Polisę powinniśmy wybrać w oparciu o nasze indywidualne preferencje, dobierając właściwe sumy ubezpieczenia i rozszerzenia

3. Po wybraniu interesującej nas polisy możemy dokonać zakupu online albo porozmawiać telefonicznie z konsultantem

4. Polisa dla domu w budowie jest tańsza od ubezpieczenia zamieszkanej już nieruchomości