450 złotych za polisę OC to niewiele, szczególnie gdy oferta dotyczy ubezpieczenia auta z największą pojemnością silnika. Mieszkaniec woj. opolskiego, który ją otrzymał, może mówić o sporym szczęściu. W listopadzie br. posiadacze samochodów z silnikiem powyżej 4,0 płacili za OC średnio 136% więcej.

Porównaj ceny OC i AC

Obowiązkowe ubezpieczenie auta o dużej pojemności silnika może być znacznie droższe niż OC na niewielki samochód z małym silnikiem. W listopadzie 2018 roku za najwyższą pojemność silnika (powyżej 4,0) trzeba było zapłacić średnio 1061 zł. 32-letni właściciel Audi V8 (poj. 4,2) otrzymał ofertę ponad dwa razy tańszą (450 zł).

Sprawdzamy, co w największym stopniu mogło skłonić towarzystwo ubezpieczeniowe do zaproponowania tak korzystnej ceny.

Dlaczego pojemność silnika ma znaczenie?

Im większa pojemność silnika, tym droższa może być polisa OC. W listopadzie br. średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia na samochód z najmniejszym silnikiem była 51% niższa niż w przypadku auta z silnikiem o największej pojemności.

Duża pojemność silnika umożliwia rozwinięcie większej prędkości. To z kolei podwyższa ryzyko spowodowania przez kierowcę kolizji lub wypadku. Samochód jadący z dużą prędkością powoduje też poważniejsze straty niż auto poruszające się wolniej. Ubezpieczyciel musi się więc liczyć z większym ryzykiem jego ubezpieczenia oraz wyższymi kosztami likwidacji ewentualnej szkody. Przekłada się to na cenę OC.

Kierowca z woj. opolskiego posiada auto z silnikiem 4,2 l. Dlaczego w jego przypadku oferta OC była tak atrakcyjna? Choć pojemność silnika to jeden z głównych czynników kształtujących cenę OC, inne cechy pojazdu i dane kierowcy mogły spowodować, że towarzystwo spojrzało na niego przychylnym okiem.

Starszy pojazd to niekoniecznie drogie OC

Podczas wyceny składki OC, znaczenie może mieć rok produkcji auta. Kierowca z woj. opolskiego posiada 25-letni samochód.

Z reguły, im starsze auto, tym droższa jest proponowana składka OC, ale uwaga! Tylko do pewnego wieku. Przyjrzeliśmy się bliżej średnim cenom OC po uwzględnieniu tego czynnika i okazuje się, że auta starsze niż 25 lat można ubezpieczyć taniej niż np. samochody 10-letnie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe często obawiają się objęcia starszego auta ochroną OC, z uwagi na jego wyeksploatowanie i możliwy zły stan techniczny. Jazda takim samochodem może stwarzać zagrożenie na drodze. Ten argument nie dotyczy jednak większości bardzo starych, klasycznych modeli. Posiadacze takich aut cenią je za wiek oraz unikatowość i dbają o bieżące naprawy. Zwykle, poruszają się też nimi ostrożniej po drodze.

Tanie OC - dla jakiego kierowcy?

Każdy ubezpieczyciel stosuje własne taryfy i ocenia nie tylko pojazd, ale również jego posiadacza. Jeżeli uzna, że właściciel auta jest odpowiedzialnym kierowcą, może mu zaproponować bardzo atrakcyjne cenowo ubezpieczenie OC.

Właściciel Audi V8 ma 32 lata, od 2006 roku posiada prawo jazdy i od kilkunastu lat kupuje polisy OC na swoje samochody. Do tej pory nie spowodował żadnej kolizji ani wypadku, wypracował więc maksymalne zniżki (60%) za bezszkodową jazdę. Takie cechy kierowcy są cenione przez wszystkich ubezpieczycieli.

W ubiegłym miesiącu (listopad 2018 r.):

  • osoby z grupy wiekowej 30-40 lat otrzymywały oferty OC średnio za 642 zł, tańsze o 10% niż wynosiła średnia cena OC w kraju (711 zł),
  • kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu auta (10 lat lub więcej) pozwalało zaoszczędzić kierowcy 13% na obowiązkowym ubezpieczeniu (619 zł),
  • właściciele pojazdów, którzy zgromadzili 60% zniżek za bezszkodową jazdę, płacili za OC średnio 616 zł, czyli 13,4% mniej niż ogół kierowców.

Miejsce zamieszkania – kiedy obniży cenę OC?

Szansę na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC mają również mieszkańcy małych miejscowości, gdzie ruch drogowy jest niewielki i rzadko dochodzi do wypadków. Z pewnością należy do nich wieś Chudoba, w której mieszka właściciel Audi V8.

Sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze rankomat.pl, jak zmieniłaby się przedstawiona mu propozycja OC, gdyby zadeklarował, że mieszka w dużym mieście:

  • w Częstochowie (ok. 60 km od Chudoby): 654 zł,
  • we Wrocławiu (ok. 90km od Chudoby): 794 zł.

Wykonywany zawód również ma znaczenie

Podczas wyliczania ceny OC, niektóre towarzystwa biorą pod uwagę wykonywany zawód właściciela auta. Predyspozycje kierowcy związane z jego pracą, mogą kwalifikować go do grupy podwyższonego ryzyka, inne natomiast będą działać na jego korzyść.

Kierowca z Chudoby należy do kadry zarządzającej. Przedstawiciele tej grupy płacili w listopadzie br. jedne z najniższych stawek OC

Masz samochód z dużą pojemnością silnika? Szukaj najtańszego towarzystwa

Właściciel Audi V8 nie miałby szans na tanie ubezpieczenie, gdyby nie porównał ofert różnych ubezpieczycieli. Podczas poszukiwań najtańszej polisy nie można zapomnieć, że na rynku OC funkcjonuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde posiada własną politykę cenową. Dlatego zawsze warto szukać firmy, która będzie wobec nas najbardziej przychylna.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie