Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Właściciel samochodu, który nie posiada prawa jazdy, może bez przeszkód wykupić polisę OC. Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje bowiem pojazd, a nie kierowcę. Brak uprawnień do prowadzenia auta wymaga jednak rozważnego poszukiwania taniego OC.

Właściciel auta bez prawa jazdy szuka taniego OC
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-bez-prawa-jazdy-czy-to-mozliwe

Zgodnie z prawem, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Wobec tego, każdy posiadacz samochodu, nawet ten, który nie ma uprawnień do kierowania nim, jest zobowiązany do zakupu polisy.

Sprawdziliśmy, jak towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają składkę OC, gdy właściciel auta nie posiada prawa jazdy, dla kogo takie ubezpieczenie jest najdroższe i kto gromadzi zniżki za bezszkodową jazdę. Podpowiemy również, jak maksymalnie zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC.

Czy można kupić OC wyłącznie na właściciela auta bez prawa jazdy?

Posiadacz samochodu bez prawa jazdy, który chce kupić polisę OC wyłącznie na siebie, może mieć nieco utrudnione zadanie. Okazuje się, że tylko część ubezpieczycieli zgodzi się na takie rozwiązanie. W większości trzeba wskazać głównego użytkownika samochodu, przy czym jego dane mają istotne znaczenie podczas wyceny składki OC (o tym w dalszej części artykułu). Do towarzystw, które oferują OC wyłącznie na właściciela auta bez prawa jazdy należy m.in. mtu24, You Can Drive (oferty dla osób do 30 roku życia),Generali, AXA Direct, Allianz i Link4.

Jak zostanie wyliczona składka OC dla właściciela auta bez prawa jazdy?

Każde towarzystwo ocenia, jak duże istnieje ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku z udziałem samochodu zgłoszonego do ubezpieczenia. Z oczywistych względów, pod uwagę brane jest doświadczenie za kierownicą właściciela pojazdu. Co jednak, jeśli z góry wiadomo, że to nie on będzie użytkował samochód? W dodatku, ubezpieczyciel nie ma informacji o osobach, które ewentualnie będą jeździć autem.

W sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie posiada prawa jazdy oraz nie wskazuje głównego użytkownika auta, większość towarzystw bierze pod uwagę inne czynniki decydujące o cenie OC, takie jak np. wiek posiadacza pojazdu, jego miejsce zamieszkania oraz marka, model i rodzaj samochodu.

Jak wiek właściciela auta bez prawa jazdy wpływa na cenę OC?

Z reguły im młodszy właściciel auta, tym droższa będzie polisa OC. Dotyczy to nie tylko osób, które nie posiadają prawa jazdy, ale każdego posiadacza pojazdu. Taką zależność, wyraźnie widać po przeanalizowaniu wyników kalkulacji wszystkich użytkowników naszej porównywarki przeprowadzonych w 2019 roku.

wiek kierowcy a cena OC

Aby przekonać się, jakie znaczenie podczas wyceny polisy ma data urodzenia właściciela auta bez uprawnień do prowadzenia pojazdów, posłużyliśmy się danymi przykładowego kierowcy. Jest nim właściciel Audi A4 z 2010 r. (poj. silnika 1,8) z Krakowa. Podczas kalkulacji składki zmienialiśmy wyłącznie datę jego urodzenia.

Wiek właściciela pojazdu bez prawa jazdy

Cena OC

18 lat3886 zł
23 lata2145 zł
28 lat1645 zł
38 lat1445 zł
48 lat1447 zł
58 lat1369 zł
68 lat1361 zł

Jak miejsce zamieszkania właściciela pojazdu bez prawa jazdy wpływa na cenę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również dużą uwagę na region, po którym najczęściej będzie poruszał się ubezpieczony pojazd. Nawet jeśli jego właściciel nie posiada prawa jazdy, nie można wykluczyć, że z samochodu nie skorzysta inny kierowca. Sprawdziliśmy więc, jak zmieni się proponowana cena obowiązkowego ubezpieczenia, gdy 18-letni posiadacz wspomnianego Audi A4 zmieni miejsce zamieszkania.

Miejsce zamieszkania

Cena OC

Kraków3886 zł
Warszawa4515 zł
Katowice4119 zł
Wrocław4786 zł
Bielsko-Biała3964 zł
Gdańsk4992 zł

Korzystanie z auta w dużym mieście wiąże się zazwyczaj z wyższym kosztem ubezpieczenia OC niż w przypadku rejestracji w małej miejscowości. Większość towarzystw uznaje, że w ruchliwej metropolii łatwiej o kolizję lub wypadek niż w miejscowości o niewielkim natężeniu ruchu drogowego. Przykładowo, gdyby 18-latek mieszkał we wsi Gierałtowice (woj. małopolskie) koszt najtańszego ubezpieczenia wyniósłby 3449 zł.

Jak rodzaj pojazdu wpływa na cenę OC, gdy właściciel nie posiada prawa jazdy?

Właściciel pojazdu nie ma większego wpływu na cenę polisy, gdy w grę wchodzi jego data urodzenia czy miejsce zamieszkania. Może jednak obniżyć koszty, jeśli zakupi odpowiedni model samochodu. Dotyczy to szczególnie młodych osób, wobec których większość ubezpieczycieli stosuje zaostrzone taryfy.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie OC jest pojemność silnika. Ile zapłaci za polisę 18-letni właściciel Audi A4 z Krakowa, w zależności od wielkości silnika?

Pojemność silnika

Cena OC

1798 cm33886 zł
1984 cm33886 zł
2995 cm34422 zł
3197 cm34422 zł

Cena OC znacznie wzrosła w przypadku samochodu z silnikiem o pojemności powyżej 3 l. Warto więc na początek budowania swojej historii w OC wybrać auto z jak najmniejszym silnikiem.

Czy marka pojazdu może mieć znaczenie? Owszem. Ta reguła również dotyczy nie tylko osób bez prawa jazdy, ale wszystkich właścicieli samochodów. Przykładowo, w 2019 roku użytkownicy naszej porównywarki otrzymywali najdroższe oferty OC na auta marki BMW, Audi i Volkswagen. Najtańsze ubezpieczenie mogli natomiast kupić posiadacze Skody, Renault i Toyoty.

Cena OC a marka pojazdu

Sprawdziliśmy, ile mógłby zapłacić za polisę OC młody kierowca z Krakowa, gdyby zamiast Audi A4 wybrał samochód innej marki.

Marka i model pojazdu

Cena OC

Audi A4, poj silnika 1,8 l3886 zł
BMW seria 3, poj. silnika 1,6 l5566 zł
Volkswagen Golf, poj. silnika 2,0 l4129 zł
Skoda Fabia, poj. silnika 1,2 l3235 zł
Renault Clio, poj. silnika 1,2 l3160 zł

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy z doświadczonym użytkownikiem auta?

Wydatek rzędu ponad 3 tys. złotych na obowiązkowe OC to zazwyczaj zbyt wiele, jak na kieszeń młodego kierowcy bez prawa jazdy. Co może on zatem zrobić, aby obniżyć koszt ubezpieczenia? Korzystnym rozwiązaniem będzie zadeklarowanie podczas zakupu polisy, że głównym użytkownikiem samochodu zostanie kierowca z długim stażem za kierownicą.

Najtańsze ubezpieczenie znajdzie on szybko i sprawnie z pomocą kalkulatora OC rankomat.pl. Wystarczy, że w naszym formularzu odpowie na kilka pytań dotyczących głównego kierowcy. W odpowiedzi otrzyma oferty od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Jeśli użytkownikiem auta 18-latka z Krakowa zostanie jego 40-letni ojciec, który posiada prawo jazdy od 20 lat, koszt ubezpieczenia obniży się nawet o 1800 złotych. Przypomnijmy, najtańsze ubezpieczenie zawarte wyłącznie na młodego kierowcę bez prawa jazdy kosztowało 3886 złotych. Po dopisaniu doświadczonego użytkownika auta cztery towarzystwa przedstawiły tańszą ofertę OC.

Towarzystwo ubezpieczeniowe 

OC z doświadczonym użytkownikiem auta 

AXA Direct2090 zł
Benefia2496 zł
Uniqa3161 zł
You Can Drive3597 zł

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy z doświadczonym współwłaścicielem auta?

Na jeszcze większe oszczędności może liczyć 18-latek bez prawa jazdy, jeśli zdecyduje się na współwłasność z doświadczonym kierowcą, który posiada maksymalne zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy. W takim przypadku najtańszy ubezpieczyciel (AXA Direct) obniżył składkę o kolejne 568 zł.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

OC z doświadczonym współwłaścicielem auta

AXA Direct1522 zł
Benefia2496 zł
Allianz Direct3298 zł
Uniqa3323 zł
You Can Drive3597 zł

Warto w tym miejscu zauważyć, że nie każde towarzystwo oceniło mniejsze ryzyko ubezpieczenia po dopisaniu współwłaściciela. Przykładowo, Benefia i You Can Drive przedstawiło młodemu kierowcy taką samą ofertę, natomiast Uniqa podniosła składkę. Dlatego tak ważne jest, aby w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczyciela porównać oferty wielu firm.

Najtańsze OC? Z współwłaścicielem bez prawa jazdy 

Na koniec sprawdziliśmy jeszcze jedną metodę obniżenia ceny OC dla właściciela auta bez prawa jazdy. Okazuje się, że zamiana współwłaścicieli miejscami w dowodzie rejestracyjnym (na pierwszym miejscu będzie 40-letni ojciec),może przynieść jeszcze większe oszczędności.

Uwaga! Ta metoda nie sprawdzi się w każdym towarzystwie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

OC z współwłaścicielem bez prawa jazdy

AXA Direct1102 zł
Aviva1174 zł
mtu24.pl1370 zł
Benefia2496 zł
Allianz Direct3298 zł

Kto gromadzi zniżki w OC, gdy właściciel auta nie ma prawa jazdy?

Dopisanie do OC doświadczonego kierowcy lub współwłaściciela auta, gdy właściciel nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu, to z pewnością korzystne rozwiązanie. Ale które jest najlepsze, gdy w grę wchodzi gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę?

Okazuje się, że w nieciekawym położeniu jest użytkownik auta nie będący współwłaścicielem. Pomimo, że to on „pracuje” na nienaganny przebieg ubezpieczenia, zniżki są przypisane wyłącznie do właściciela pojazdu. Jeśli np. po kilku latach główny kierowca postanowi kupić własny samochód, będzie musiał gromadzić zniżki zaczynając od zera. Tymczasem właściciel auta, który po pewnym czasie uzyska uprawnienia do prowadzenia pojazdu, będzie mógł go samodzielnie ubezpieczyć z zachowaniem dotychczasowych zniżek.

Oczywiście, takie rozwiązanie może okazać się niekorzystne także dla posiadacza auta. Jednak tylko w sytuacji, gdy główny użytkownik spowoduje szkodę (zostanie ona przypisana do historii OC właściciela bez prawa jazdy).

Lepszą, a na pewno bardziej sprawiedliwą metodą gromadzenia zniżek, jest ustanowienie współwłasności samochodu. Wówczas każdy z właścicieli (bez względu na kolejność wpisu w dowodzie rejestracyjnym) otrzymuje zniżkę za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć

  • Właściciel auta bez prawa jazdy może legalnie wykupić ubezpieczenie OC.
  • Polisa może być droga, jeśli zdecyduje się na zakup OC wyłącznie na siebie.
  • Osoba bez uprawnień do prowadzenia pojazdów zaoszczędzi, jeśli wskaże doświadczonego kierowcę jako głównego użytkownika auta.
  • Niektóre towarzystwa znacznie obniżają składkę OC, jeśli doświadczony kierowca nie jest wyłącznie użytkownikiem, ale właścicielem pojazdu razem z osobą bez prawa jazdy.
  • Zniżki za bezszkodową jazdę przysługują wyłącznie właścicielom i współwłaścicielom auta. Nie gromadzi więc ich kierowca, który został zgłoszony do OC wyłącznie jako główny użytkownik samochodu.