Właściciel samochodu, który nie posiada prawa jazdy, może bez przeszkód wykupić polisę OC. Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje bowiem pojazd, a nie kierowcę. Brak uprawnień do prowadzenia auta wymaga jednak rozważnego poszukiwania taniego OC.

Zgodnie z prawem, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Wobec tego, każdy posiadacz samochodu, nawet ten, który nie ma uprawnień do kierowania nim, jest zobowiązany do zakupu polisy.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, jak towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają składkę OC, gdy właściciel auta nie posiada prawa jazdy, dla kogo takie ubezpieczenie jest najdroższe i kto gromadzi zniżki za bezszkodową jazdę. Podpowiemy również, jak maksymalnie zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC.

Czy można kupić OC wyłącznie na właściciela auta bez prawa jazdy?

Posiadacz pojazdu mechanicznego bez prawa jazdy, który chce kupić polisę OC wyłącznie na siebie, może mieć nieco utrudnione zadanie. Okazuje się, że tylko część ubezpieczycieli zgodzi się na takie rozwiązanie. W większości trzeba wskazać głównego użytkownika samochodu, przy czym jego dane mają istotne znaczenie podczas wyceny składki OC.

Do ubezpieczycieli, którzy oferują OC wyłącznie na właściciela auta bez prawa jazdy, należy m.in. Beesafe, Ergo Hestia: mtu24, You Can Drive (oferty dla osób do 30 roku życia), TUZ Ubezpieczenia, Generali i Link4.

Jak zostanie wyliczona składka OC dla właściciela auta bez prawa jazdy?

Każde towarzystwo ocenia, jak duże istnieje ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku z udziałem samochodu zgłoszonego do ubezpieczenia. Z oczywistych względów, pod uwagę brane jest doświadczenie za kierownicą właściciela pojazdu (kiedy otrzymał on prawo jazdy). Co jednak, jeśli z góry wiadomo, że to nie on będzie użytkował samochód? W dodatku, ubezpieczyciel nie ma informacji o osobach, które ewentualnie będą jeździć autem.

Jeśli właściciel pojazdu nie posiada uprawnień do prowadzenia samochodu i nie jest w stanie wskazać głównego użytkownika auta, większość ubezpieczycieli, podczas naliczania składki OC w ubezpieczeniach obowiązkowych, weźmie pod uwagę inne czynniki. Z reguły jest to wiek posiadacza auta, jego miejsce zamieszkania oraz rodzaj samochodu.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak wiek właściciela pojazdu wpływa na cenę OC w 2024 r.?

Z reguły najmłodsi właściciele samochodów otrzymują najdroższe oferty OC. Dotyczy to nie tylko osób, które deklarują brak prawa jazdy, ale każdego posiadacza pojazdu. Taką zależność wyraźnie widać po przeanalizowaniu wyników kalkulacji wszystkich użytkowników naszej porównywarki przeprowadzonych w styczniu 2024 r.

Wiek kierowcy a cena OC w styczniu 2024

Aby przekonać się, jakie znaczenie podczas wyceny polisy ma data urodzenia właściciela auta bez uprawnień do prowadzenia pojazdów, posłużyliśmy się danymi przykładowej osoby. Jest nim właściciel Audi A4 z 2015 r. (poj. silnika 1,8) z Krakowa. Podczas kalkulacji składki zmienialiśmy wyłącznie datę jego urodzenia (założyliśmy, że nie posiada on żadnej historii ubezpieczenia).

Wiek właściciela pojazdu bez prawa jazdy

Ubezpieczyciel / Cena OC

TrastiBeesafeUniqaBenefia
18 lat2038 zł2982 zł3367 zł3475 zł
23 lata1489 zł2066 zł2379 zł2825 zł
28 lat1278 zł1425 zł2027 zł2131 zł
38 lat1013 zł 1310 zł1790 zł1778 zł
48 lat1095 zł1288 zł1585 zł1742 zł
58 lat1086 zł1415 zł1602 zł1742 zł
68 lat1150 zł1619 zł1677 zł1778 zł
Na podstawie kalkulacji z 21.02.2024 r.

Jak miejsce zamieszkania właściciela pojazdu bez prawa jazdy wpływa na cenę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również dużą uwagę na region, po którym najczęściej będzie poruszał się ubezpieczony pojazd. Nawet jeśli jego właściciel deklaruje brak prawa jazdy, nie można wykluczyć, że z samochodu nie skorzysta inny kierowca. Sprawdziliśmy więc, jak zmieni się proponowana cena obowiązkowego ubezpieczenia, gdy 18-letni posiadacz wspomnianego Audi A4 zmieni miejsce zamieszkania.

Najtańsza oferta OC dla 18-latka bez prawa jazdy

MiastoNajtańsza oferta OC
Kraków2038 zł
Warszawa2528 zł
Wrocław2803 zł
Gdańsk2796 zł
Katowice2109 zł
Na podstawie kalkulacji z 21.02.2024 r.

Korzystanie z auta w dużym mieście wiąże się zazwyczaj z wyższym kosztem ubezpieczenia OC niż w przypadku rejestracji w małej miejscowości. Większość towarzystw uznaje, że w ruchliwej metropolii łatwiej o kolizję lub wypadek niż w miejscowości o niewielkim natężeniu ruchu drogowego. Przykładowo, gdyby 18-latek mieszkał we wsi Gierałtowice (woj. małopolskie) koszt najtańszego ubezpieczenia wyniósłby 1986 zł (oferta Trasti).

Jak rodzaj pojazdu wpływa na cenę OC, gdy właściciel nie posiada prawa jazdy?

Właściciel pojazdu nie ma większego wpływu na cenę polisy OC, gdy w grę wchodzi jego data urodzenia czy miejsce zamieszkania. Może jednak obniżyć wysokość składki, jeśli zakupi odpowiedni model samochodu. Dotyczy to szczególnie młodych osób, wobec których większość ubezpieczycieli stosuje zaostrzone taryfy.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie OC pojazdu jest pojemność silnika. Ile w najtańszej firmie (Trasti) zapłaci za polisę 18-letni właściciel Audi A4 z Krakowa, w zależności od wielkości silnika?

OC bez prawa jazdy a pojemność silnika 

Pojemność silnika

Cena OC

1798 cm32038 zł
1984 cm32394 zł
4163 cm34008 zł
Na podstawie kalkulacji z 21.02.2024 r.

Wysokość składki OC wzrosła aż o 1970 zł w przypadku samochodu z silnikiem o pojemności powyżej 4,2 l, w porównaniu do OC auta z silnikiem 1,8 l. Warto więc na początek budowania swojej historii w OC wybrać auto z jak najmniejszym silnikiem.

Czy marka pojazdu może mieć wpływ na ceny OC? Owszem. Ta reguła również dotyczy nie tylko osób bez prawa jazdy, ale wszystkich właścicieli samochodów. Przykładowo, w styczniu 2024 roku użytkownicy naszej porównywarki otrzymywali najdroższe oferty OC na auta marki BMW i Audi . Najtańsze ubezpieczenie samochodu mogli natomiast kupić posiadacze Fiata, Skody i Toyoty.

Marka pojazdu a cena OC w styczniu 2024

Sprawdziliśmy, ile mógłby zapłacić za polisę OC młody kierowca z Krakowa, gdyby zamiast Audi A4 wybrał samochód innej marki (oferty You Can Drive).

OC bez prawa jazdy a model samochodu

Marka i model pojazdu

Cena OC

Audi A4, poj. silnika 1,8 l2038 zł
BMW seria 3, poj. silnika 1,6 l2152 zł
Volkswagen Golf, poj. silnika 1,8 l2272 zł
Fiat 500, poj. silnika 1,6 l1988 zł
Na podstawie kalkulacji z 21.02.2024 r. Wszystkie samochody wyprodukowane w 2015 r.

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy z doświadczonym użytkownikiem auta?

Wydatek rzędu 2 tys. złotych na obowiązkowe ubezpieczenie OC to zazwyczaj zbyt wiele, jak na kieszeń młodego kierowcy bez prawa jazdy. Co może on zatem zrobić, aby obniżyć koszt ubezpieczenia?

Korzystnym rozwiązaniem może być zadeklarowanie podczas zakupu polisy, że głównym użytkownikiem samochodu zostanie kierowca, który posiada prawo jazdy co najmniej od 6 lat. Najtańsze ubezpieczenie znajdzie on szybko i sprawnie z pomocą kalkulatora OC rankomat.pl. Wystarczy, że w naszym formularzu odpowie na kilka pytań dotyczących głównego kierowcy. W odpowiedzi otrzyma oferty od kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Uwaga! Powyższa reguła nie sprawdza się w każdym przypadku. Nie każdy ubezpieczyciel obniży bowiem składkę OC po uwzględnieniu danych doświadczonego głównego użytkownika auta. Niektóre firmy, za najistotniejsze uznają informacje o właścicielu samochodu.

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy z doświadczonym współwłaścicielem auta?

Na duże oszczędności w ubezpieczeniach obowiązkowych może liczyć 18-latek bez prawa jazdy, gdy zdecyduje się na współwłasność z doświadczonym kierowcą, który posiada maksymalne zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy. W takim przypadku najtańszy ubezpieczyciel (Link4) zaproponował niższą cenę ubezpieczenia o 1085 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
953,09 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1299,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1907,84 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
2387,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 21.02.2024 r.

Warto w tym miejscu zauważyć, że nie każde towarzystwo oceniło mniejsze ryzyko umowy ubezpieczenia po dopisaniu współwłaściciela. Przykładowo, Trasti i Benefia przedstawiły młodemu kierowcy taką samą ofertę. Dlatego tak ważne jest, aby w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczyciela porównać propozycje wielu firm.

Najtańsze OC bez prawa jazdy z młodym współwłaścicielem. Ile można zaoszczędzić? 

Na koniec sprawdziliśmy jeszcze jedną metodę obniżenia ceny polisy OC dla właściciela samochodu bez prawa jazdy. Okazuje się, że zamiana współwłaścicieli miejscami (wpisanie na pierwszym miejscu dowodu rejestracyjnego 40-latka) może przynieść dodatkowe oszczędności.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
881,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
953,09 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
998,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1161,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 21.02.2024 r.

Kto gromadzi zniżki w OC, gdy właściciel auta nie ma prawa jazdy?

Dopisanie do OC doświadczonego głównego kierowcy lub współwłaściciela samochodu, gdy właściciel nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu, to z pewnością korzystne rozwiązanie. Ale które jest najlepsze, gdy w grę wchodzi gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę?

Okazuje się, że w nieciekawym położeniu jest użytkownik auta nie będący współwłaścicielem. Pomimo, że to on „pracuje” na nienaganny przebieg ubezpieczenia, zniżki są przypisane wyłącznie do właściciela pojazdu. Jeśli np. po kilku latach główny kierowca postanowi kupić własny samochód, będzie musiał gromadzić zniżki zaczynając od zera. Tymczasem właściciel, który po pewnym czasie otrzyma prawo jazdy, będzie mógł samodzielnie ubezpieczyć pojazd z zachowaniem dotychczasowych zniżek.

Oczywiście, takie rozwiązanie może okazać się niekorzystne także dla posiadacza auta. Jednak tylko w sytuacji, gdy główny użytkownik spowoduje szkodę (zostanie ona przypisana do historii OC właściciela bez prawa jazdy).

Lepszą, a na pewno bardziej sprawiedliwą metodą gromadzenia zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych, jest ustanowienie współwłasności samochodu. Wówczas każdy z właścicieli (bez względu na kolejność wpisu w dowodzie rejestracyjnym) otrzymuje zniżkę za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć

 • Właściciel auta bez prawa jazdy może legalnie wykupić ubezpieczenie OC.
 • Polisa może być droga, jeśli zdecyduje się na zakup OC wyłącznie na siebie.
 • Niektóre towarzystwa znacznie obniżają składkę OC, jeśli doświadczony kierowca jest współwłaścicielem lub głównym właścicielem auta osoby bez prawa jazdy.
 • Zniżki za bezszkodową jazdę przysługują wyłącznie właścicielom i współwłaścicielom pojazdu. Nie gromadzi więc ich kierowca, który został zgłoszony do OC wyłącznie jako główny użytkownik samochodu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Straciłem prawo jazdy, czy muszę przedłużyć ubezpieczenie OC?

  Utrata prawa jazdy nie zwalnia właściciela samochodu z posiadania ważnej polisy OC. Jeśli w dniu zakupu polisy nie posiada on uprawnień do prowadzenia pojazdu, powinien o tym poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Najprawdopodobniej zostanie wówczas poproszony o to, aby wskazał innego kierowcę samochodu.

 2. Co się stanie, jeśli spowoduję wypadek bez prawa jazdy?

  W takim przypadku ubezpieczyciel poniesie koszty zdarzenia (wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym z polisy OC sprawcy), po czym wezwie kierowcę do zwrotu poniesionych kosztów. Jeśli właściciel pojazdu posiada polisę AC, towarzystwo będzie zwolnione od odpowiedzialności za szkodę (jest to standardowy zapis w OWU ubezpieczycieli).

 3. Czy młody kierowca musi kupić ubezpieczenie OC, jeśli rodzic jest właścicielem samochodu?

  Często zdarza się sytuacja, że np. rodzic, który posiada samochód, pozwala na użytkowanie pojazdu dzieciom, jednak formalnie to rodzic jest właścicielem auta. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych spoczywa na właścicielu, chyba, że strony porozumieją się w tej kwestii inaczej. Towarzystwo powinno jednak wiedzieć o młodym użytkowniku auta, jeśli będzie on regularnie korzystać z pojazdu.

 4. Czy punkty karne i mandaty wpływają na ceny OC?

  Na cenę polisy wpływa głównie rocznik pojazdu, aktualny przebieg, marka samochodu, miejsce rejestracji auta oraz wiek właściciela, prawo jazdy i jego historia ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wprawdzie już wgląd do rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów z mandatami i punktami karnymi kierowcy (od 2022 r.), jednak trudno powiedzieć czy i w jakim stopniu wysokość składki ubezpieczenia OC zmienia się na tej podstawie. Każdy ubezpieczyciel podejmuje w tej kwestii indywidualną decyzję, w zależności od prowadzonej polityki cenowej.

 5. Czy zawsze trzeba wskazywać młodego użytkownika auta?

  Ubezpieczyciele różnie podchodzą do kwestii użytkowania samochodu przez młodego kierowcę. Często jest to powód do podwyższenia składki w ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednak tego faktu nie można ukrywać przed towarzystwem. Jeśli dowie się on, że młody kierowca korzystał na stałe z auta i nie był zgłoszony do ubezpieczenia OC, może poprosić o dopłatę. Natomiast w AC grozi nam z reguły wprowadzenie udziału własnego w szkodzie (pomniejszenie odszkodowania).