Nie miałeś żadnych szkód na polisie, posiadasz pełne zniżki, a mimo wszystko z każdym rokiem płacisz za ubezpieczenie komunikacyjne coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli posądzasz ubezpieczyciela o złe intencje, jesteś w błędzie. Na wyższą cenę polisy wpływa bowiem wiele czynników.

Ubezpieczenie OC

Dla ubezpieczenia OC wzrost składek może być spowodowany zwiększonymi wypłatami z polis OC w ostatnim roku lub też analizą czynników, które mają wpływ na samo wyliczenie indywidualnych składek. Przykładem może być przyporządkowanie do danej strefy regionalnej, która na podstawie statystyk została przesunięta do bardziej „szkodowej”, czyli takiej, gdzie istnieje większe ryzyko kolizji. Na cenę ubezpieczenia obowiązkowego wpływ mają też regulacje prawne, które albo nakładają opłaty od składki, albo powodują faktyczne zwiększenie odpowiedzialności, np. zadośćuczynienia za straty moralne, co umożliwiła zmiana Kodeksu Cywilnego.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ubezpieczenie AC

W ubezpieczeniu AC (poza zwiększeniem ryzyka powstania szkody związanego z osobą ubezpieczonego lub samochodem) występują zwiększenia wynikające z samej konstrukcji produktu. Często klient dziwi się, że przy spadającej wartości pojazdu jego składka nie obniża się proporcjonalnie. Może to być spowodowane gwarancją naprawy z użyciem nowych części, czyli wykupem potrącenia zużycia amortyzacyjnego.

Ubezpieczenie AC i OC – podsumowanie

Łatwo zauważyć, że taryfy ubezpieczeń samochodowych są bardzo często zmieniane. Zmiany następują dwa, trzy razy do roku. Niektórzy ubezpieczyciele posiadający wyliczenie elektroniczne, mogą zmieniać je w każdej chwili. Dlatego warto zawsze porównywać aktualne stawki. Firma, która jeszcze rok temu miała najlepszą ofertę dla danego kierowcy, w kolejnym roku może zaproponować mu dużo wyższą cenę. Oszczędności warto szukać poprzez sprawdzenie wielu możliwości, a porównywarka ubezpieczeń właśnie to umożliwia.