Zakup polisy AC jest nieobowiązkowy więc polscy kierowcy nie muszą go posiadać. Zanim jednak podziękujesz swojemu ubezpieczycielowi za zakup dodatkowej polisy, zastanów się, czy na pewno jest dla Ciebie zbędna. Autocasco może być bowiem bardzo pomocne w wielu nieoczekiwanych sytuacjach.

mężczyna z rozbitym samochodem
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/dlaczego-warto-kupic-autocasco

W przeciwieństwie do regulowanego ustawą obowiązku posiadania ubezpieczenia OC, zakup polisy AC jest całkowicie dobrowolny i zależy wyłącznie od potrzeb oraz świadomości właściciela auta. Niestety nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, w jak wielu sytuacjach autocasco może okazać się niemal zbawieniem. Jeśli auto bez wykupionego AC padnie łupem złodzieja, jego dotychczasowy posiadacz może pożegnać się z myślą o otrzymaniu odszkodowania. Samodzielnie będzie musiał też ponieść koszty naprawy uszkodzonego z własnej winy samochodu. 

Po co mi autocasco?

Autocasco chroni jego posiadacza nie tylko w przypadku kradzieży auta, choć to również argument przemawiający za posiadaniem polisy. Jeśli uszkodzisz swój samochód z własnej winy, gwarantuje Ci również pokrycie kosztów jego naprawy (OC pokrywa jedynie koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim). Ale w przypadku ubezpieczenia AC ważniejszą kwestią niż samo jego posiadanie, jest dobór odpowiedniej polisy. O ile w przypadku ubezpieczenia OC, którego zakres zawsze jest taki sam, to zakup AC rządzi się swoimi prawami. Ubezpieczyciele mogą sami ustalać ceny poszczególnych pakietów, co oznacza, że w towarzystwie X możesz zapłacić nawet dwa razy więcej niż w towarzystwie Y za ten sam zakres polisy. Z reguły najdroższe pakiety, zapewniają najszerszą ochronę. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje możliwość znalezienia dobrego AC w korzystnej cenie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Zakres ubezpieczenia

To najważniejsza kwestia przy zakupie AC. Określa zarówno zakres ochrony auta, czas jej trwania. Ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie autocasco różnych wariantach i w równych cenach. Minicasco to np. podstawowa ochrona, gwarantująca najczęściej wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu. Rozbudowane pakiety AC mogą natomiast obejmować zdarzenia all risk, czyli wszystkie sytuacje, które nie zostały zastrzeżone w wyłączeniach. Każda firma dokładnie określa, jakich zdarzeń nie obejmuje polisa, warto więc przed jej zakupem zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia – każde towarzystwo ustala je samodzielnie. Warto wiedzieć, że najbogatsze polisy zapewniają najszerszą ochronę, ale z reguły są również najdroższe. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zakupu dobrego AC w korzystnej cenie. Aby znaleźć optymalną polisę wystarczy skorzystać z porównywarki OC/AC rankomat.pl.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze ubezpieczenia autocasco warto zwrócić również uwagę na kilka dodatkowych zapisów. Najważniejsze z nich to:

  • amortyzacja części,
  • franszyza integralna,
  • udział własny,
  • sposób naprawy auta,
  • wyłączenia odpowiedzialności.

 
Szczegółowe informacje na temat powyższych pojęć znajdziesz w artykule „Tanie autocasco? Nie daj się złapać na dobre ubezpieczenie AC”.