Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

18.12.2009

Na jednym z forów można przeczytać – „jeśli nie masz AC, zamiast płacić za badanie techniczne, kup opony zimowe”. Czy badanie techniczne nie jest wymagane przy OC?

Dla uporządkowania całości należałoby napisać, że badania techniczne są wymagane bez względu na to czy mamy AC, czy nie.
Są to badania, które zapewniają sprawność naszego auta, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa, zarówno dla osób nim jadących jak i innych uczestników ruchu, ochrony środowiska oraz ich obowiązkowego wyposażenia.

Odszkodowanie z OC jeśli poszkodowany nie ma ważnych badań technicznych.

Jeśli sprawcą kolizji był inny kierowca, a Twój samochód nie miał ważnych badań technicznych to ubezpieczyciel może uznać Twoje przyczynienie się do szkody. Samochód bez aktualnego przeglądu jest uznawany za niesprawny, czyli taki który stanowi zagrożenie nie tylko dla jego kierowcy ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli kolizję spowodowałeś swoim pojazdem bez ważnych nadań technicznych.

Brak badań technicznych może być bardzo bolesny w skutkach. Po pierwsze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z ubezpieczenia OC, ale może poprosić Cię o jego zwrot, jeśli udowodni, że zły stan techniczny samochodu był przyczyną wypadku.

Poza tym, jeśli posiadasz ubezpieczenie AC, ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty tego świadczenia, jeśli nie poddałeś go w terminie wymaganemu przeglądowi.

Najczęściej, ochroną ubezpieczeniową w przypadku AutoCasco, nie są objęte szkody w pojeździe, który nie miał ważnej rejestracji lub ważnych badań technicznych, poświadczonych wpisem do dowodu rejestracyjnego.

Posiadacze samochodów są zobowiązani do przeprowadzania okresowych badań technicznych pojazdów:

  • po zakupie nowego samochodu po 3 latach,
  • następnie po 2,
  • a kiedy samochód jest starszy niż 5 lat – badanie powinno być wykonywane każdego roku.

Po każdym badaniu dostajesz pieczątkę do dowodu rejestracyjnego wraz z podaniem terminu kolejnego badania (czy też ważności obecnego).

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego