688 złotych za polisę OC to za dużo? Z pewnością nie dla 18-latki z woj. warmińsko-mazurskiego, która w sierpniu br. za taką właśnie składkę ubezpieczyła swój pierwszy samochód. Dziewczyna może mówić o sporym szczęściu, bo jej rówieśnicy płacili za OC w tym samym czasie średnio 2517 złotych.

Porównaj ceny OC i AC

W przypadku bardzo młodej osoby samodzielne ubezpieczenie auta wiąże się zazwyczaj z zapłatą bardzo wysokiej składki. 18-letni kierowcy płacą za polisę OC nawet po kilka tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że niektórzy ubezpieczyciele są w stanie obniżyć dla nich cenę OC do kilkuset złotych.

Na podstawie danych 18-latki z woj. warmińsko-mazurskiego sprawdzamy, co w największym stopniu może skłonić ich do takiej decyzji. Wyjaśniamy również, dlaczego tylko nieliczni ubezpieczyciele są tolerancyjni wobec młodych kierowców.

Młody kierowca – niebezpieczny kierowca?

Od początku roku (styczeń - sierpień 2018) kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej otrzymywali najdroższe oferty ubezpieczenia

Osoby w wieku 18-24 lat zaliczane są do grupy podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego. Towarzystwa uważają, że cechuje ich brak doświadczenia i słabsze umiejętności w kierowaniu pojazdami oraz skłonność do ryzyka i brawury na drodze. Potwierdzenie tej opinii łatwo znaleźć w statystykach wypadkowych. W 2017 roku wskaźnik liczby wypadków (na 10 tys. populacji) dla najmłodszych kierowców był najwyższy (18,3). Dla porównania, w przypadku 60-latków lub starszych osób wynosił on zaledwie 4,8.

Miejsce zamieszkania może obniżyć cenę OC dla 18-latka

Statystyki wypadkowe nie muszą jednak być wyłącznie wrogiem młodego kierowcy. Szczególnie jeśli mieszka on w regionie, w którym rzadko dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. Szansę na zakup taniej polisy mają osoby (bez względu na wiek),które mieszkają w miejscowościach o małym natężeniu ruchu. Do takich należy Miłomłyn - niewielkie miasto w woj. warmińsko-mazurskim (liczące ok. 2,5 tys. mieszkańców),w którym mieszka nabywca najtańszej polisy sierpnia.

Oferta, którą otrzymała młoda kobieta nie jest odosobniona. W sierpniu 2018 r. atrakcyjną propozycję ubezpieczenia za pośrednictwem naszej porównywarki otrzymali także:

  • 18-latka z miejscowości Ujazd (woj. opolskie): 712 złotych
  • 18-latek z Bukowca Starego (woj. wielkopolskie): 726 złotych.

Wszyscy w/w kierowcy mieszkają w niewielkich miejscowościach, do 3 tys. mieszkańców.

Masz 18 lat? Nie kupuj szybkiego samochodu

Podczas wyceny składki towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko dane kierowcy, ale również samochodu, który będzie on prowadził. W przypadku najmłodszych kierowców sporym atutem może być auto z niewielką pojemnością silnika. Takie pojazdy uznawane są za bezpieczniejsze, bo nie rozwijają bardzo dużych prędkości. Co za tym idzie - spada ryzyko wystąpienia wypadku lub kolizji.

W sierpniu 2018 r. osoby w wieku 18 lat płaciły za OC średnio:

  • 2158 zł w przypadku posiadania auta z pojemnością silnika do 1,3
  • 2490 zł za OC samochodu z silnikiem od 1,4 do 2,0
  • 3090 zł za polisę OC na samochód z silnikiem 2,1 do 3,0
  • 4079 zł za OC auta z pojemnością silnika powyżej 3,0

Samochód, który ubezpieczyła mieszkanka Miłomłyna to Volkswagen Polo o pojemności silnika 1272 cm3.

Sprawdziliśmy także, jakie auto ubezpieczyła 18-latka z Ujazdu i jej rówieśnik z Bukowca Starego. Okazuje się, że również oni posiadają pojazdy z niewielką pojemnością silnika, odpowiednio: Peugeota 106 z 1999 r., poj. 954 i Suzuki Swift z 2007 r., poj. 1249.

Jesteś młody? Szukaj najtańszego towarzystwa

Żaden z wymienionych wyżej nastolatków nie miałby szans na tanie ubezpieczenie, gdyby nie porównał ofert różnych towarzystw. Szukając najtańszej polisy nie można zapomnieć, że na rynku OC funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych, a każda kieruje się własną polityką cenową. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych osób – oferty im przedstawiane mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Nastolatka z Miłomłyna zapłaciła za polisę 688 złotych. Najtańszą ofertę przedstawiło jej towarzystwo Allianz. Pozostali ubezpieczyciele byli jednak skłonni ubezpieczyć jej samochód za znacznie wyższą cenę – najdroższe za ponad 6000 złotych.

Bezszkodowa jazda – to się najbardziej opłaca

Niestety, nie każdy 18-letni kierowca będzie miał szansę na zakup polisy OC za kilkaset złotych. Może być ona wynikiem skorzystania z czasowej promocji, skierowanej do młodych osób.

Jeżeli masz 18 lat i w tym roku nie udało Ci się trafić na tak atrakcyjną ofertę OC jak przedstawiona Twoim rówieśnikom z Miłomłyna czy Ujazdu, pamiętaj, że w przyszłym roku Twoje szanse wzrosną, bo zyskasz w oczach ubezpieczycieli dzięki większemu doświadczeniu za kierownicą i ostrożnej jeździe. Im dłuższa będzie Twoja historia bezszkodowej jazdy, tym tańsze OC uda Ci się kupić.

W sierpniu br. średnie stawki OC malały wraz z wiekiem kierowcy

Co warto wiedzieć

Masz 18 lat i chcesz kupić tanie OC? Pamiętaj, że:

  • Osoby w Twoim wieku, które posiadają samochód na własność z doświadczonym, starszym kierowcą, płacą nawet o kilkaset złotych mniej za polisę OC (mogą korzystać ze zniżek współwłaściciela);
  • Jeżeli dopiero zamierzasz kupić samochód, wybierz mniejszą pojemność silnika – młody wiek i szybkie auto może oznaczać dla ubezpieczycieli wyższe ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku;
  • Jesteś jedynym właścicielem pojazdu? Koniecznie porównaj oferty wielu towarzystw. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na znalezienie ubezpieczyciela, który oferuje tanie OC młodym kierowcom lub prowadzi właśnie akcję promocyjną, skierowaną do młodych osób.