Średnia cena ubezpieczenia OC dla maturzysty wynosi niemal 2 tys. zł. Niektórzy absolwenci szkół średnich mają jednak szansę kupić dużo tańszą polisę. 20-latek z województwa podkarpackiego otrzymał ofertę OC za jedynie 568 zł.
 

Porównaj ceny OC i AC

Kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej (do 25. roku życia) muszą liczyć się z najwyższymi cenami obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. A zdecydowana większość osób podchodzących do matury ma 19 lub 20 lat. Jeśli posiadają oni już prawo jazdy, to maksymalnie od dwóch lat, przez co nie posiadają ani pełnych zniżek za bezszkodową jazdę, ani zbyt dużego doświadczenia za kierownicą. Taki stan ma odzwierciedlenie w cenach OC. Niektórzy maturzyści mogą jednak liczyć na dużo niższy koszt polisy. Tak było w przypadku 20-latka z województwa podkarpackiego, który mógł przeznaczyć na ubezpieczenie ponad 70% mniej niż jego rówieśnicy.  

20-letni posiadacz najtańszego ubezpieczenia w swojej grupie wiekowej w kwietniu 2019 r.  otrzymał możliwość zakupu polisy za jedyne 568 zł. W tym samym czasie jego rówieśnicy płacili za OC średnio 1994 zł. Dlaczego więc akurat ten kierowca mógł liczyć na tak dużą przychylność ubezpieczyciela? Zadecydowało o tym kilka czynników.

  • Miejsce zamieszkania – 20-letni kierowca zamieszkuje miejscowość Frysztak w województwie podkarpackim i tam też zostało zarejestrowane jego auto. Jest to mała miejscowość, o niewielkim natężeniu ruchu, nie będąca węzłem komunikacyjnym. Mieszkańcom tego typu miejscowości ubezpieczyciele z reguły proponują niższe ceny ubezpieczeń OC, ponieważ ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku jest znacznie mniejsze niż np. w dużych, zakorkowanych miastach. Dodatkowo, województwo podkarpackie było najtańszym pod względem cen OC w I kwartale 2019 r. Składki były tu średnio o 18,4% niższe niż wyniosła średnia cena OC w kraju.
  • Pojemność silnika – stosunkowo niewielka pojemność silnika (1360 cm3) sprawia, że ubezpieczyciele są w stanie zaoferować niższą cenę polisy OC. W I kwartale 2019 r. właściciele aut o takiej pojemności silników płacili za ubezpieczenie średnio 37% mniej niż posiadacze samochodów z największą pojemnością (powyżej 3,0 l).

 
Ile za OC płacą młodzi kierowcy?

Jak już wspominaliśmy, młodzi kierowcy to grupa narażona na najwyższe ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Brak doświadczenia i zniżek za bezszkodową jazdę to jednak tylko niektóre czynniki, wpływające na taki stan.

Kierowcy między 18. a 24. rokiem życia statystycznie powodują najwięcej wypadków i kolizji, a zestawienia policyjne na bieżąco analizowane są przez ubezpieczycieli. W 2018 r. wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji był najwyższy właśnie w tej grupie wiekowej. Młodzi kierowcy byli sprawcami 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostały ranne.

Jak płacić mniej za OC?

Młodzi kierowcy nie zawsze mają tyle szczęścia, co nasz 20-letni maturzysta i na wiele czynników nie mają bezpośredniego wpływu. Jeśli zamieszkują np. duże miasto, ich składka automatycznie będzie wyższa. Warto więc pomyśleć o tych elementach, które mogą obniżyć cenę polisy, a na które kierowca sam ma wpływ. O niektóre z nich można zadbać już na etapie zakupu samochodu. Poza niewielką pojemnością silnika, warto wybrać markę auta, która nie jest najdrożej wyceniana przez ubezpieczycieli podczas kalkulacji składki. Młodzi kierowcy najczęściej decydują się jednak na najbardziej kosztowne pod względem ceny OC pojazdy – Audi czy BMW.

W pierwszym kwartale br. OC dla aut tych producentów było najdroższe. Najwięcej za ubezpieczenie samochodu płacili właściciele BMW. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały im OC droższe o 32,9% od średniej ceny w kraju. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Peugeota, wybranego przez naszego maturzystę. Choć nie jest to najtańsza ubezpieczana marka, to średni koszt polisy jest i tak o 250 zł niższy niż dla najdroższego BMW.

Warto również zaznaczyć, że czynniki takie jak konkretny rodzaj pojazdu, czy miejsce zamieszkania, mają co prawda istotny wpływ na wysokość składki, ale każdy kierowca (nawet młody) ma szansę na znalezienie stosunkowo taniej polisy. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku porównania ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Bo choć zakres polisy OC regulowany jest ustawą i każdy ubezpieczyciel zapewnia właścicielowi auta taką samą ochronę, to wysokość składki każde towarzystwo może ustalać samodzielnie. Może się więc okazać, że nawet 19-letni lub 20-letni kierowca bez wypracowanych zniżek znajdzie polisę za kilkaset złotych, tak jak udało się to opisanemu przez nas maturzyście.