Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Jak zrobić przelew przez Internet krok po kroku?

mężczyzna siedzący przy laptopie realizujący przelew przez internet

Pexels

Czasy, w których wykonanie przelewu środków na inne konto wymagało wizyty w banku, minęły już bezpowrotnie. Dzięki nowoczesnym technologiom możesz przesłać komuś pieniądze w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Jak zrobić przelew przez Internet? Jest to naprawdę bardzo proste!

Z raportu NetB@ank przygotowanego przez Związek Banków Polskich za I kwartał 2024 roku wynika, że liczba użytkowników bankowości internetowej i mobilnej w Polsce wynosi już 22,3 mln osób. Co więcej, w tej kwestii obserwuje się stały wzrost.

W stosunku do poprzedniego kwartału liczba użytkowników wzrosła o 3%, a rok do roku aż o 10%. Natomiast liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wynosi już ponad 43 mln. Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do cyfrowej rewolucji, najwyższy czas to zrobić.

Na czym polega przelew przez Internet?

Przelew bankowy stanowi wygodny sposób na wykonanie płatności, szczególnie jeśli jest realizowany przez Internet. Przelewy internetowe działają na takich samych zasadach jak standardowy przelew dokonany w placówce bankowej. Różnica polega na tym, że możesz wykonać taką operację samodzielnie, w każdej chwili, za pomocą smartfona, komputera lub innego urządzenia z dostępem do Internetu.

Po wykonaniu przelewu trafia on do krajowego lub zagranicznego systemu rozliczeniowego. Krajowy system jest rozwijany przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) i nazywa się ELIXIR. Środki rozlicza się w trzech sesjach: porannej, popołudniowej i wieczornej. Przelewy zewnętrzne są realizowane podczas najbliższej sesji.

Dodatkowo każdy bank stosuje własne godziny księgowania operacji (znajdziesz je na stronie internetowej banku). Dlatego przelew wykonany za pośrednictwem bankowości internetowej nie zawsze trafia od razu do adresata. W większości przypadków tego typu operacje są jednak realizowane bardzo sprawnie (w maksymalnie 24 godziny).

Jakie są rodzaje przelewów internetowych?

Istnieje wiele rodzajów przelewów, które można realizować przez Internet. Co warto wiedzieć o najpopularniejszych z nich?

  • Przelew standardowy to zwykły przelew bankowy, który będzie wykonany w normalny sposób w ramach sesji ELIXIR. Umożliwia on przesłanie środków na określony rachunek odbiorcy w dowolnym banku na terenie całego kraju. Pieniądze trafią do odbiorcy po zaksięgowaniu operacji przez banki, co z reguły ma miejsce w ciągu 24 godzin od zlecenia płatności. Uwaga: w weekendy i święta standardowe przelewy internetowe nie są księgowane (wyjątek stanowią przelewy wewnątrz banku).
  • Przelew ekspresowy jest usługą, która umożliwia znacznie szybsze przelanie środków i zaksięgowanie ich na koncie odbiorcy w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Przelew natychmiastowy „omija” standardowe sesje ELIXIR, dzięki czemu transakcja jest przyspieszona.
  • Przelew cykliczny to inaczej zlecenie stałe. Możesz zlecić w swoim banku stały przelew środków w określonej kwocie i wskazanym terminie. Najczęściej przelewy cykliczne realizuje się co miesiąc. Przykładem może być stałe zlecenie przelewu z tytułu różnego rodzaju opłat realizowanych cyklicznie.
  • Przelew zagraniczny polega na przesłaniu środków na rachunek w innym kraju. Od strony technicznej wygląda on zupełnie inaczej, a informacja o przelewie najczęściej jest przekazywana przez system komunikacji międzybankowej SWIFT. Przelewy zagraniczne z reguły zajmują więcej czasu niż standardowy przelew krajowy. Wymagają też podania innych danych (międzynarodowy numer konta bankowego odbiorcy w formie IBAN, kod SWIFT/BIC banku odbiorcy), a często także uiszczenia dodatkowej opłaty.
  • Przelew własny w tym samym banku jest rozliczany w wewnętrznym systemie banku. Dzięki temu środki są rozliczane błyskawicznie. Możesz zlecić przelew wewnętrzny na inny ze swoich rachunków w tym samym banku w każdej chwili, a pieniądze niemal natychmiast pojawią się na docelowym koncie. Co więcej, przelewy własne są zazwyczaj darmowe.
  • Przelew na numer telefonu stanowi wygodny sposób na błyskawiczne przekazanie środków do odbiorcy. Działa on dzięki usłudze BLIK. Aby wykonać przelew na numer telefonu, nie trzeba znać numeru konta odbiorcy. Warunkiem jest jednak to, aby adresat miał aktywowaną usługę przelewów na numer telefonu.
  • Przelew zdefiniowany jest pomocny w przypadku wielokrotnego wykonywania płatności do tego samego odbiorcy przelewu w różnych terminach i kwotach. Pozwala on na zapisanie w bankowości internetowej danych płatności. Aby wykonać polecenie przelewu zdefiniowanego, wystarczy tylko ustalić tytuł i kwotę przelewu. Reszta danych będzie uzupełniona automatycznie.
  • Przelew walutowy polega na przesłaniu środków do odbiorcy w obcej walucie. Jest wykonywany na takiej samej zasadzie co przelew zagraniczny (nawet jeśli wykonywany jest między dwoma bankami działającymi w Polsce). Z tego powodu trzeba się liczyć z wyższymi kosztami przeprowadzenia transakcji oraz dłuższym czasem realizacji.
  • Przelew podatkowy ma miejsce wtedy, gdy przesyłasz pieniądze do urzędu skarbowego lub innego organu podatkowego. Jest to specjalna funkcja oznaczona w bankowości internetowej jako przelew podatkowy lub przelew do urzędu skarbowego. Przy jego wykonywaniu trzeba podać kwotę przelewu i numer rachunku oraz dane identyfikujące płatnika, a także wskazać, za jaki okres dokonywane jest rozliczenie.

Jakie dane są potrzebne do wykonania przelewu?

Aby zlecić wykonanie przelewu internetowego, musisz wypełnić rodzaj formularza, w którym należy podać określone dane:

  • dane odbiorcy przelewu (imię i nazwisko odbiorcy przelewu, albo nazwa organizacji lub firmy, do której wykonujesz przelew),
  • adres odbiorcy (opcjonalnie),
  • numer konta odbiorcy,
  • tytuł przelewu,
  • kwotę przelewu,
  • datę przelewu,
  • typ przelewu.

Najważniejsze jest prawidłowe wpisanie numeru konta odbiorcy. Jeśli się pomylisz, środki mogą trafić w złe miejsce (jeśli oczywiście taki numer konta istnieje). Nie ma znaczenia, że dane odbiorcy nie będą się porywać z danymi właściciela konta. Odzyskanie środków (wycofanie przelewu) będzie wymagało skontaktowania się z bankiem.

Uwaga!

Tytuł przelewu jest obowiązkowy, ale nie ma większego znaczenia. Należy jednak unikać żartobliwych fraz, szczególnie związanych np. z nielegalną działalnością. Może to bowiem ściągnąć na Ciebie kłopoty!

Jak zrobić przelew przez Internet?

Wykonywanie przelewów za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest bardzo proste. Aby zrobić przelew tradycyjny, musisz tylko otworzyć aplikację swojego banku lub zalogować się w jego serwisie internetowym, wybrać opcję przelewu, podać wymagane dane i zatwierdzić operację. Jak to dokładnie wygląda w najpopularniejszych bankach?

Jak zrobić przelew internetowy w PKO BP?

W PKO BP przelew internetowy można zrobić przez serwis internetowy iPKO lub aplikację IKO.

Aby zrobić przelew w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, należy:

  1. wejść na stronę serwisu, podać swoje dane do logowania i zatwierdzić;
  2. wybrać opcję „Przelew” widoczną na stronie startowej, tuż pod stanem konta;
  3. wybrać, z którego konta chcesz zrobić przelew (jeśli masz ich kilka);
  4. podać dane odbiorcy w formularzu, tytuł i kwotę przelewu;
  5. potwierdzić narzędziem autoryzacji.

W aplikacji IKO należy:

  1. wybrać zakładkę „Płatności”;
  2. następnie „Przelew na konto”;
  3. wybrać, z którego konta chcesz zrobić przelew (jeśli masz ich kilka);
  4. uzupełnić dane odbiorcy, kwotę i tytuł przelewu;
  5. zatwierdzić operację.

Jak zrobić przelew internetowy w Pekao?

Mając konto w banku Pekao, możesz zrobić przelew przez Internet za pośrednictwem serwisu Pekao24 lub aplikacji PeoPay. Procedura w serwisie internetowym wygląda następująco:

  1. wejdź na stronę Pekao24 i zaloguj się do swojego konta;
  2. wybierz opcję „Nowy przelew” znajdujący się na stronie głównej, w jej górnej części;
  3. w formularzu wprowadź dane odbiorcy, kwotę i tytuł przelewu;
  4. możesz od razu zapisać odbiorcę, aby w przyszłości łatwiej wykonywać do niego przelewy, ustawić zlecenie stałe itp.;
  5. zatwierdź dane i sprawdź w podsumowaniu, czy są poprawne;
  6. potwierdź przelew w aplikacji PeoPay lub kodem SMS.

W aplikacji PeoPay możesz zlecić wykonanie przelewu równie łatwo. Jest to możliwe nawet z ekranu przed zalogowaniem. Wystarczy:

  1. wybrać opcję „Przelew”;
  2. wybrać rodzaj przelewu z dostępnych opcji;
  3. wypełnić wymagane pola (dane odbiorcy, numer rachunku, kwota i tytuł przelewu);
  4. możesz od razu zapisać odbiorcę lub zlecenie stałe, a także skorzystać z innych dodatkowych opcji;
  5. zatwierdź dane i sprawdź w podsumowaniu, czy są poprawne;
  6. potwierdź przelew kodem PIN lub biometrią.

Jak zrobić przelew internetowy w Santander Bank Polska?

W Santander Bank Polska operacje możesz zlecać przez serwis Santander Internet oraz aplikację Santander mobile. Aby zlecić zwykły przelew w serwisie bankowości internetowej, musisz:

  1. wejść na stronę internetową banku Santander, wybrać opcję „Zaloguj się”, a następnie „Santander Internet”;
  2. podać swój login, a następnie hasło i zatwierdzić; może być konieczne także potwierdzenie logowania narzędziem autoryzacji (jeśli korzystasz z urządzenia, które nie jest dodane do Twoich urządzeń zaufanych);
  3. wybrać zakładkę „Przelewy” w górnym menu; w bocznym menu możesz wybrać typ przelewu;
  4. wybrać rachunek, z którego chcesz wybrać przelew;
  5. podać dane odbiorcy i dane przelewu oraz kliknąć „Dalej”;
  6. w podsumowaniu sprawdzić poprawność wpisanych danych i zatwierdzić;
  7. wprowadzić kod SMS i kliknąć „Akceptuj”.

W aplikacji mobilnej Santander proces wygląda bardzo podobnie. Należy:

  1. zalogować się do aplikacji Santander mobile;
  2. wybrać opcję „Płatności” z dolnego menu;
  3. wybrać opcję „Przelew na rachunek obcy” lub inny wybrany rodzaj przelewu;
  4. wybrać rachunek, z którego chcesz wybrać przelew;
  5. podać dane odbiorcy i dane przelewu;
  6. wybrać dane przelewu i nacisnąć „Wykonaj”
  7. sprawdzić poprawność wpisanych danych i zatwierdzić.

Jak zrobić przelew internetowy w mBanku?

mBank umożliwia wykonywanie przelewów przez serwis bankowości elektronicznej oraz aplikację mobilną mBank. Aby wykonać zlecenie przelewu w serwisie internetowym, należy:

  1. zalogować się do serwisu;
  2. wybrać opcję „Płatności”, następnie „Przelewy” i „Wykonaj przelew jednorazowy”
  3. wybrać rodzaj przelewu;
  4. uzupełnić dane odbiorcy i przelewu oraz nacisnąć „Dalej”;
  5. zatwierdzić wykonanie przelewu, używając kodu SMS lub mobilnej autoryzacji.

Wykonanie przelewu w aplikacji banku jest równie proste. Należy w tym celu:

  1. zalogować się do aplikacji mBank;
  2. wybrać „Płatności” z dolnego menu , a następnie „Nowy przelew”;
  3. wybrać odbiorcę z listy lub nacisnąć „plus”, aby dodać dane nowego odbiorcy;
  4. wpisać kwotę i tytuł przelewu, a następnie nacisnąć „Wyślij przelew”.

Jak zrobić przelew internetowy w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski umożliwia wykonywanie przelewów przez serwis internetowy i aplikację Moje ING. Przelewy tradycyjne w serwisie internetowym wykonuje się następująco:

  1. wejdź w „Przelewy”;
  2. wybierz konto, z którego chcesz zapłacić;
  3. wybierz typ przelewu;
  4. wyszukaj odbiorcę lub wpisz jego dane, a także kwotę i tytuł przelewu;
  5. potwierdź;
  6. dokonaj autoryzacji kodem SMS.

Przelewy online poprzez aplikację mobilną wykonuje się niemal identycznie. Należy:

  1. zalogować się w aplikacji;
  2. wejść w „Przelewy”;
  3. wybrać konto, z którego chcesz zapłacić;
  4. wybrać typ przelewu;
  5. wyszukać odbiorcę lub wpisać jego dane, a także kwotę i tytuł przelewu;
  6. zatwierdzić
  7. dokonać autoryzacji kodem PIN.

Inne rodzaje przelewów przez Internet – jak zrobić?

W każdym serwisie internetowym i aplikacji banku masz możliwość dokonywania różnych rodzajów przelewów. Najczęściej po wejściu w opcję „Przelewy” lub „Płatności” możesz od razu wybrać pożądany rodzaj przelewu (np. przelew zagraniczny, przelew własny, przelew walutowy itp.).

Spróbuj tego

Aby wykonać transfer środków, trzeba postępować dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłego przelewu. Najważniejsze jest skrupulatne uzupełnienie formularza, a w szczególności numeru konta odbiorcy.

Jak zrobić przelew ekspresowy przez Internet?

Przelew ekspresowy przez Internet wykonuje się w taki sam sposób jak przelew standardowy. Najczęściej opcję przelewu ekspresowego znajdziesz pod formularzem, w którym podajesz dane odbiorcy, kwotę i tytuł przelewu.

Aby zatem zrobić przelew natychmiastowy, wystarczy przed zatwierdzeniem danych zaznaczyć odpowiednią opcję („przelew natychmiastowy” lub „przelew ekspresowy”). Jeśli wiąże się to z dodatkowo opłatą, obok powinna się znaleźć taka informacja. Zwykle koszt to 5 zł za transakcję.

Warto wiedzieć

  1. Wykonanie przelewu internetowego jest bardzo proste. Jest to możliwe za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej banku (z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu) lub aplikacji mobilnej.
  2. Aby zrobić przelew przez Internet, wystarczy wybrać jego rodzaj, uzupełnić dane odbiorcy i przelewu (tytuł i kwota przelewu), a następnie zatwierdzić.
  3. Należy zawsze się upewnić, że numer rachunku odbiorcy przelewu jest podany prawidłowo. Jest to bowiem najważniejsza informacja, która decyduje o tym, dokąd trafią środki.
  4. Oprócz przelewu tradycyjnego, przez Internet możesz zrobić m.in. przelew ekspresowy, przelew zagraniczny, przelew na telefon, przelew własny, przelew podatkowy itp.
  5. Za pośrednictwem bankowości internetowej możesz też łatwo zapisywać zdefiniowanych odbiorców i ustalać zlecenia stałe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co jest potrzebne do przelewu internetowego?

    Do wykonania przelewu internetowego potrzebujesz dostępu do serwisu internetowego banku lub jego aplikacji mobilnej oraz danych odbiorcy. Aby zlecić przelew tradycyjny, należy podać przede wszystkim numer konta odbiorcy, jego nazwę lub imię i nazwisko. Możliwe jest także wykonanie przelewu na telefon – wtedy zamiast numeru konta wystarczy podać numer telefonu odbiorcy.

  2. Jak zrobić przelew na własne konto?

    Jeśli masz kilka rachunków w tym samym banku, w aplikacji lub serwisie internetowym możesz wybrać opcję „przelew własny”, aby szybko przenieść środki między rachunkami. Takie transakcje są realizowane natychmiast i bez dodatkowych opłat.

  3. Jak zrobić anonimowy przelew?

    Nie ma możliwości, aby wykonać anonimowy przelew na konto. Dane nadawcy są bowiem zawsze widoczne u odbiorcy. Płatności BLIK umożliwiają w pewnym stopniu anonimowe przekazanie pieniędzy, ponieważ w tym przypadku dane nadawcy są ukryte. Są one tajemnicą jednak tylko dla odbiorcy, a nie dla organów finansowych.

  4. Jak zrobić przelew z karty kredytowej?

    Możesz zrobić przelew z rachunku karty kredytowej na konto osobiste przez Internet. Jest to możliwe za pomocą serwisu internetowego lub aplikacji banku, który obsługuje Twoją kartę. Wystarczy znaleźć opcję nazwaną np. „Przelew z karty” (lub podobnie) albo na etapie wyboru rachunku, z którego ma być wykonany przelew, wybrać kartę kredytową. Miej jednak na uwadze, że z wykonaniem takiej operacji zwykle wiąże się konieczność zapłaty prowizji.

ŹródłaBibliografia

  1. https://zbp.pl/getmedia/af62d399-e9ff-42ff-9f52-d3adbef3e312/czerwiec_Netbank_2024

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments