Starasz się o kredyt i musisz przedstawić wyciąg z konta? Pamiętaj, że to nie jest to samo co historia transakcji i tej bank może nie uznać. Wyciąg z konta bankowego jest generowany przez instytucję finansową i stanowi oficjalny dokument. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak, wygląda wyciąg i jak samemu go pobrać.
- 1. Wyciąg z konta bankowego – co to jest?
- 1.1. Historia transakcji a wyciąg z konta
- 2. Jak wygląda wyciąg bankowy?
- 3. Kiedy jest potrzebny wyciąg z konta bankowego?
- 4. Skąd wziąć wyciąg z konta bankowego?
- 4.1. Jak pobrać wyciąg z rachunku bankowego z bankowości internetowej?
- 5. Ile kosztuje wyciąg z konta?
- 6. Wyciąg z zamkniętego konta bankowego – czy można go uzyskać?
- 7. Warto wiedzieć
Każdy właściciel konta bankowego co miesiąc otrzymuje wyciąg z rachunku lub ma możliwość samodzielnego pobrania go w wersji elektronicznej. Jest to nie tylko informacja dla posiadacza konta, dzięki której może przeanalizować swoje wpływy i wydatki, ale również istotny dokument poświadczający dochody, który może być uznany przez różnego rodzaje urzędy i instytucje – w tym finansowe, udzielające pożyczek.
Wyciąg z konta bankowego – co to jest?
Wyciąg bankowy to dokument sporządzany przez bank dla właściciela konta, który przedstawia zbiorczo operacje finansowe dokonane na danym rachunku bankowym przez określony czas.
Zawiera informacje o transakcjach uznających i obciążających rachunek:
- przelewy przychodzące i wychodzące,
- płatności kartą,
- wypłaty z bankomatów,
- opłaty za prowadzenie konta.
Dodatkowo, wyciąg bankowy wskazuje saldo rachunku na początku i końcu okresu rozliczeniowego.
Podstawą prawną regulującą wyciągi elektroniczne jest art. 728 § 1 Kodeksu cywilnego:
Co mówi prawo?
Zgodnie z tym i kolejnym paragrafem kc, bank ma obowiązek informować Cię bezpłatnie co najmniej raz w miesiącu o zmianach stanu rachunku i ustaleniu jego salda.
Historia transakcji a wyciąg z konta
Chociaż potocznie określeń wyciąg z konta i historia transakcji czasem używa się zamiennie, to tak naprawdę nie są to synonimy.
Wyciąg z rachunku bankowego generuje instytucja finansowa. Nie możesz w nim dokonywać żadnych zmian – np. ukrywać niektórych transakcji. Wyciągi elektroniczne to dokumenty sformalizowane, które mogą być używane jako dowody w sprawach karnych czy do rozliczeń finansowych.
Natomiast historię transakcji wygenerujesz sam z poziomu bankowości elektronicznej albo w aplikacji mobilnej. Możesz samodzielnie wybrać zakres dat, filtry (np. rodzaje transakcji), przez co ten dokument nie ma formalnego charakteru.
Jak wygląda wyciąg bankowy?
Wyciągi bankowe mogą być dostarczane w formie papierowej lub w wersji elektronicznej, najczęściej w formacie PDF.
W każdym wyciągu znajdują się następujące informacje:
- dane banku – nazwa i adres,
- dane właściciela konta – imię, nazwisko i adres posiadacza konta,
- numer konta bankowego,
- okres rozliczeniowy obejmujący sporządzony wyciąg,
- saldo początkowe i końcowe,
- zestawienie transakcji – z datami, kwotami i typami operacji (np. wypłata z bankomatu, przelew z konta i na konto),
- historia pobranych prowizji i naliczonych odsetek.
Kiedy jest potrzebny wyciąg z konta bankowego?
Wyciąg z konta bankowego jest często wymagany w sytuacjach, gdy konieczne jest udokumentowanie transakcji finansowych, stanu rachunku bankowego lub zdolności kredytowej.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze przypadki, w których konieczne jest posiadanie wyciągu z konta bankowego.
- Ubieganie się o kredyt lub pożyczkę – instytucje finansowe w ten sposób potwierdzają dochody kredytobiorcy.
- Wynajem mieszkania – wynajmujący czasem w ten sposób sprawdzają sytuację finansową potencjalnych najemców.
- Ubieganie się o odszkodowanie – czasem firmy ubezpieczeniowe proszą o wyciąg z konta bankowego przy załatwianiu spraw związanych z polisą i odszkodowaniem.
- Negocjacje z wierzycielami lub innymi instytucjami – wyciąg z konta bankowego może być kartą przetargową przy składaniu wniosku o rozłożenie należności na raty.
- Na żądanie Urzędu Skarbowego – przedsiębiorcy i osoby, które nie prowadzą działalności, są niekiedy zobowiązane do przedstawienia wyciągu z rachunku bankowego firmowego lub osobistego w celu wyjaśnienia wątpliwości US.
Przykład
Skąd wziąć wyciąg z konta bankowego?
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy bankowość była na niższym poziomie cyfryzacji, banki wysyłały wyciągi w formie tradycyjnej, czyli papierowej, na wskazany adres klienta. Obecnie się to zmieniło.
A dokładniej: wciąż można uzyskać papierowy wyciąg, ale doszła alternatywa: wyciągi w formie elektronicznej. Są one wygodniejsze (nie zajmują miejsca i można mieć je zawsze przy sobie – na mailu, dysku) i znaczniej bardziej ekologiczne.
W zależności od warunków umowy zawartej z bankiem – instytucja albo dostarcza wyciąg (najczęściej raz w miesiącu) do klienta w wybranej formie albo udostępnia go do pobrania.
Istnieje jeszcze możliwość pobrania wyciągu w dowolnym oddziale banku. Udając się do placówki, nie zapomnij o dowodzie osobistym lub paszporcie, aby pracownik mógł potwierdzić Twoją tożsamość.
Jak pobrać wyciąg z rachunku bankowego z bankowości internetowej?
Samodzielnie pobranie wyciągu z bankowości elektronicznej lub poprzez aplikację mobilną to najłatwiejszy i najszybszy sposób, aby otrzymać dokument. W zależności od banku, wyciągi z rachunku, mogą znajdować się w zakładkach typu Dokumenty/Historia/Zestawienie transakcji itp.
Poniżej instrukcja, jak pobrać samodzielnie wyciąg w serwisie iPKO.
- Zaloguj się do serwisu, wejdź w zakładkę Moje produkty i wybierz konto, z którego chcesz pobrać wyciąg.
- Wybierz Szczegóły → Korespondencja z banku.
- Kliknij Pobierz wyciąg i wybierz dokument, który Cię interesuje.
Oczywiście wyciąg pobrany przy pomocy bankowości elektronicznej ma taką samą moc prawną jak papierowy dokument. Można go wydrukować lub przedstawić w formie cyfrowej – np. zapisać i przekazać na pendrive lub załączyć jako plik w mailu do instytucji, do której kierujemy dokument.
Ile kosztuje wyciąg z konta?
Bank ma obowiązek co najmniej raz w miesiącu przekazać Ci wyciąg z konta bezpłatnie. Czyli za darmo masz albo jeden wyciąg papierowy (bank wysyła Ci go poczta tradycyjną) albo jeden wyciąg elektroniczny (wysyłany na e-maila).
Ponadto, za pośrednictwem bankowości internetowej, możesz generować wyciągi, kiedy chcesz i ile chcesz. Za tę usługę banki nie pobierają zazwyczaj dodatkowych opłat.
Natomiast opłaty mogą być doliczone za uzyskanie wyciągu papierowego.
Takiego rodzaju opłata może funkcjonować, kiedy:
- wnioskujesz o przesłanie tradycyjną pocztą (a więc i w tradycyjnej, papierowej formie), duplikatu wyciągu,
- prosisz o wydrukowanie wyciągu z rachunku w oddziale banku.
Ponadto opłatom mogą podlegać nietypowe usługi związane z wyciągami, np. wnioskowanie o wyciąg z konta bankowego, które zostało zamknięte. Pełny cennik tego typu usług znajdziesz w tabeli opłat i prowizji swojego banku.
Wyciąg z zamkniętego konta bankowego – czy można go uzyskać?
Zamknięcie rachunku nie oznacza, że dane o jego historii przestają być dostępne. Banki są zobowiązane do przechowywania dokumentacji związanej z operacjami finansowymi na rachunkach klientów przez określony czas.
W Polsce podstawę prawną w tej kwestii stanowi art. 74 ustawy o rachunkowości, który zobowiązuje instytucje finansowe do przechowywania dokumentów księgowych, w tym wyciągów bankowych, przez co najmniej pięć lat.
Należy dobrze zrozumieć ten przepis – nie chodzi w nim, że banki mają obowiązek przechowywać dane o transakcjach za ostatnie pięć lat, w których istniało konto, ale za ostatnie pięć lat liczone od dzisiaj.
Oznacza to, że uzyskanie wyciągu z konta bankowego zamkniętego w 2019 r. może nie być możliwe, ponieważ instytucja finansowa ma obowiązek przechowywać dane przez pięć. Biorąc pod uwagę pełne lata kalendarzowe i to, że aktualnie mamy początek 2025 r., okres ten obejmuje lata 2020 -2024. Przepis jednak mówi, że dane należy przechowywać przez co najmniej pięć lat, a więc można i dłużej. W praktyce zatem niektóre banki przechowują informacje dłużej, niż wymagają tego przepisy.
Przykład
Procedura pobierania wyciągu z zamkniętego konta bankowego różni się od tej dotyczącej aktywnego rachunku. Zazwyczaj konieczne jest złożenie stosowanego wniosku. W niektórych przypadkach wnioski można składać tylko w oddziale banku, ale czasem można też poprzez infolinię. Uzyskanie wyciągu z zamkniętego rachunku jest najczęściej płatne – np. w Millenium Bank S.A. kosztuje 30 zł.
Warto wiedzieć
- Wyciąg z konta bankowego to dokument generowany przez bank. Znajdują się na nim dane identyfikacyjne klienta i banku oraz lista transakcji wykonanych w okresie, który obejmuje wyciąg.
- Większość banków udostępnia wyciągi do samodzielnego pobrania za darmo z poziomu bankowości elektronicznej lub poprzez aplikację.
- Możliwe jest uzyskanie wyciągu bankowego z zamkniętego rachunku. Zgodnie z przepisami – banki muszą przechowywać dane przez 5 lat (liczone od roku kolejnego) od wykonania ostatniej transakcji.
Najczęściej zadawane pytania:
Jak wygenerować wyciąg bankowy?
Wyciąg z konta bankowego można pobrać samodzielnie poprzez serwis internetowy albo aplikację. W zależności od banku, zakładka z wyciągami może znajdować się w innym miejscu, ale poszukiwania warto zacząć od działów typu Historia transakcji, Dokumenty do pobrania.
Jakim dokumentem jest wyciąg bankowy?
Wyciąg bankowy jest oficjalnym dokumentem i dowodem księgowym, który ma moc prawną. Wyciągów nie wolno w żaden sposób modyfikować – np. usuwać transakcji.
Czy wyciąg bankowy to to samo co potwierdzenie przelewu?
Nie. Wyciąg z konta obejmuje wszystkie transakcje dokonane w określonym przedziale czasowym. Natomiast potwierdzenie przelewu dokumentuje jedną, konkretną, operację. Wyciąg z konta można potraktować jako potwierdzenie przelewu (ponieważ transakcja będzie na nim uwzględniona), ale trzeba liczyć się z tym, że odbiorca wyciągu zobaczy też inne operacje wykonywane na koncie.
Źródła
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19941210591/U/D19940591Lj.pdf