Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kont bankowych

Jak zamknąć konto w Alior Banku?

Mężczyzna siedzi przed laptopem i składani wniosek o zamknięcie konta w Alior Banku

Getty Images

Masz konto w Alior Banku, ale nie korzystasz z niego? Pamiętaj, że bank nalicza co miesiąc opłatę za prowadzenie rachunku. Te opłaty mogą wygenerować zaległości i w konsekwencji utrudnić Ci np. zaciągniecie kredytu. Rozwiązaniem jest likwidacja konta bankowego po uprzednim spłaceniu zaległości.

Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy w Alior Banku ma 4,33 mln osób, z czego ponad 1,1 mln regularnie zasila swoje konta (dane za III kwartał 2024). Możemy się tylko domyślać, że wpływy pochodzą przede wszystkim z wynagrodzeń i świadczeń z ZUS (KRUS).

Flagowym produktem Alior Banku jest Konto Jakże Osobiste. Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku wynosi 10 zł, ale można ją „wyzerować” pod warunkiem wpływów w wysokości minimum 1 500 zł. Opłata nie jest także pobierana do momentu ukończenia 26 lat przez właściciela rachunku.

Kiedy można zamknąć konto w Alior Banku?

Opłaty to nie jedyny powód, dla którego klienci decydują się na zamknięcie rachunku. Wiele osób otwiera konta z uwagi na bliskość bankomatu danego banku czy tańszy kredyt gotówkowy.

Wraz z przeprowadzką do innej lokalizacji czy spłaceniem zobowiązania uznają, że konto jest im niepotrzebne. Tak jest w przypadku rachunków we wszystkich instytucjach finansowych, nie tylko Alior Banku.

Umowa rachunku bankowego zawierana jest na czas nieokreślony.

Możesz zamknąć ją, kiedy tylko chcesz, ale pod dwoma warunkami:

  • nie jest prowadzona egzekucja komornicza na likwidowanym koncie,
  • nie masz zaległości w opłatach za prowadzenie rachunku.

Na druku o wypowiedzeniu umowy rachunku Alior Banku znajduje się m.in. miejsce na wpisanie powodu wypowiedzenia. Bank zbiera te informacje dla celów statystycznych, nie może odmówić Ci zamknięcia rachunku bez względu na to, jaki powód podasz.

Jak zamknąć konto w Alior Banku osobiście?

Alior, jak wiele innych banków, umożliwia zlikwidowanie rachunku na kilka sposobów. Pierwszy, który przychodzi do głowy to osobista wizyta w wybranym oddziale banku. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dowód osobisty i udasz się do najbliższej placówki.

Nie musisz mieć swojej kopii umowy o prowadzenie rachunku czy wypełnionego wniosku o wypowiedzenie umowy prowadzenia konta. Po zgłoszeniu chęci zamknięcia rachunku, doradca przygotuje stosowne dokumenty, które będziesz musiał podpisać. Przy okazji poproś pracownika o pisemne potwierdzenie złożenia wypowiedzenia.

Wizyta w oddziale Alior Banku ma zasadniczą zaletę: wszystkie dokumenty sporządzi pracownik banku i odpowie na Twoje ewentualne pytania. Twoja rolą będzie tylko złożenie podpisu.

Nie jest jednak pozbawiona wad: w banku trzeba pojawić się w godzinach otwarcia i nierzadko odstać „swoje” w kolejce. Z powodu tych niedogodności wielu klientów decyduje się zamknąć konto alternatywnymi metodami.

Jak szybko zamknąć rachunek bankowy w Alior Banku?

Jeżeli zależy Ci, aby szybko zamknąć konto w Alior Banku, nie musisz nawet wychodzić z domu. Instytucja przyjmie od Ciebie wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku przez internet lub telefonicznie.

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez internet?

Najprościej będzie Ci zamknąć konto w bankowości internetowej Alior Banku. Dzięki dostępowi do strony 24 h na dobę i 7 dni w tygodniu, wniosek o rozwiązanie umowy złożysz w dowolnej chwili.

Aby zamknąć konto przez internet, postępuj zgodnie z poniższym schematem.

  1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej.
  2. Wybierz Moje sprawy → Dyspozycje, opinie i potwierdzenia → Złóż nowy wniosek → Wybierz kategorię „Konto„, a następnie odpowiedni dokument: Wypowiedzenie/zamknięcie konta → Złóż wniosek.
  3. Wypełnij formularz i potwierdź swoją dyspozycję zamknięcia konta, klikając Dalej.

Jak zamknąć konto w Alior Banku telefonicznie?

Umowę rachunku możesz także rozwiązać telefonicznie pod numerami:

  • (+48) 12 370 70 00,
  • (+48) 799 608 502 lub
  • 19 502.

Ze względów bezpieczeństwa konsultant poprosi Cię o wprowadzenie Twojego PESEL-u (lub nr klienta CIF – z kolejnego akapitu dowiesz się, gdzie go sprawdzić) i TelePIN-u. TelePIN musisz najpierw nadać – zrobisz to podczas kontaktu z infolinią, w bankowości internetowej, aplikacji, w Kantorze Walutowym lub w bankowości internetowej Business Pro.

Aktualnie na infolinii Alior Banku możesz się natknąć na rozmowę z InfoNiną, czyli botem opartym na sztucznej inteligencji. Jeżeli nie będziesz mógł skutecznie porozumieć się z wirtualną asystentką, nie przerażaj się i nie rozłączaj – InfoNina połączy Cię z prawdziwym konsultantem, u którego złożysz wypowiedzenie umowy.

Jak rozwiązać umowę z Alior Bankiem listownie?

Coraz rzadziej załatwiamy sprawy bankowe w tradycyjny sposób, jednak są osoby, które preferują kontakt listowny. Jeżeli do nich należysz i chcesz zamknąć konto w Alior Banku, możesz to zrobić, wysyłając wypowiedzenie Pocztą Polską lub kurierem.

Wypowiedzenie możesz napisać odręcznie, na komputerze lub pobrać ze strony Alior Banku i wydrukować. Wzór wniosku o wypowiedzenie prowadzenia rachunku znajdziesz w kolejnym rozdziale.

Uwaga!

Wniosek o zamknięcie konta należy odręcznie podpisać. Podpis musi się zgadzać ze wzorem, który złożyłeś przy zakładaniu rachunku. Jeżeli podpis będzie się różnił - bank nie przyjmie dyspozycji zamknięcia konta.

Adres korespondencyjny banku do wysłania wypowiedzenia to: Alior Bank S.A. ul. Postępu 18B 02-676 Warszawa.

Dokument wyślij listem poleconym lub kurierem i zachowaj potwierdzenie nadania.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy rachunku w Alior Banku?

Na stronie banku znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy. Możesz go wydrukować i wypełnić. Jednak nic nie stroi na przeszkodzie, abyś wypowiedzenie napisał odręcznie, swoimi słowami.

W dokumencie powinny się znaleźć dane takie jak:

  • cel złożenia pisma (najprościej zatytułować je: Wypowiedzenie umowy w zakresie rachunku),
  • Twoje dane, czyli imię, nazwisko, nr PESEL, adres i numer klienta (zwany też numerem CIF, znajdziesz go na umowie, ale możesz go przypomnieć za pośrednictwem strony internetowej banku: wejdź na stronę logowania w bankowości internetowej i wybierz Problemy z logowaniem, a następnie Przypomnij CIF),
  • nr wypowiadanego konta bankowego,
  • nr rachunku, na który bank ma przelać Ci środki, które będą na koncie w chwili jego zamykania,
  • oświadczenie, że przyjmujesz do wiadomości fakt, że wszystkie polecania zapłaty, zlecenia stałe i przelewy z przyszłą datą zostaną anulowane oraz, że wszystkie instrumenty płatnicze (np. karta bankomatowa) wydane do zamykanego zostaną zamknięte.

Pod treścią wypowiedzenia wpisz miejscowość i datę sporządzenia dokumentu oraz odręcznie go podpisz (zgodnie ze wzorem podpisu złożonym przy otwieraniu rachunku).

Wycofanie zgód marketingowych

Bardzo możliwe jest, że w okresie posiadania konta bankowego w Alior, zgodziłeś się na otrzymywanie ofert marketingowych od banku. Dokument mogłeś podpisać wraz z zakładaniem rachunku lub przy okazji załatwiania jakiejś sprawy w banku.

Zgoda marketingowa zazwyczaj jest wycofywana automatycznie przy wypowiedzeniu umowy rachunku, ale od tej zasady mogą być wyjątki. Jeżeli chcesz być na 100% pewien, że po zamknięciu konta bankowego Alior nie będzie Ci wysyłał różnego rodzaju ofert, na wypowiedzeniu umowy dopisz, że jednocześnie wycofujesz zgody marketingowe.

Uwaga!

Żeby wycofać zgody marketingowe, nie musisz zamykać konta bankowego. Możesz cofnąć zgodę na otrzymywanie ofert od banku, a konto zatrzymać aktywne.

Jeżeli chcesz wycofać samą zgodę marketingową (bez wypowiadania umowy rachunku) zrobisz to:

  • przez aplikację mobilną (w zakładce Profil -> Dane osobowe),
  • w bankowości internetowej Alior Banku (Ustawienia -> Zgody i oświadczenia),
  • na infolinii ((+48) 12 370 70 00),
  • w dowolnym oddziale banku,
  • wysyłając maila na adres: kontakt@alior.pl, podając imię i nazwisko, datę urodzenia oraz informację o wycofaniu zgody marketingowej.

Jak zamknąć konto firmowe w Alior banku?

Zamknięcie konta firmowego w Alior Banku nie jest tak proste, jak w w przypadku rachunku dla klientów indywidualnych. Okres wypowiedzenia rachunku wynosi tyle samo, czyli 30 dni.

Natomiast wniosek można złożyć wyłącznie listownie lub osobiście w oddziale banku. Nie jest możliwe wypowiedzenie konta firmowego przez internet.

W przypadku umowy zawartej ze wspólnikami spółki cywilnej, umowę może rozwiązać każdy ze wspólników.

Co się dzieje ze środkami zgromadzonymi na rachunku? Pieniądze, które znajduje się na „zwykłej” części rachunku, zostaną przekazane zgodnie z dyspozycją właściciela, czyli Twoją.

Natomiast depozyt na rachunku VAT, będzie przelany na Twój inny rachunek VAT znajdujący się w Alior Banku. Jeżeli nie posiadasz drugiego rachunku VAT (lub go nie wskażesz), bank przekaże środki VAT na specjalnie wyodrębniony rachunek techniczny służący identyfikacji klientów dla celów VAT.

Jak zamknąć kartę do konta w Alior Banku?

Rozwiązanie umowy o prowadzenie konta bankowego wiąże się z automatycznym wypowiedzeniem karty debetowej (płatniczej).

Nie działa to jednak w obie strony. To znaczy, że zamykając kartę płatniczą, nie wypowiadasz jednocześnie rachunku. Aby rozwiązać umowę i o kartę, i o rachunek bankowy musisz wypowiedzieć umowę rachunku lub umowę karty i (oddzielnie) umowę rachunku.

Przykład

Bartosz nie chce ponosić opłat za kartę płatniczą, ale konto w Alior Banku jest mu potrzebne. Może zatem złożyć wniosek o wypowiedzenie umowy o kartę debetową bez likwidowania rachunku. Nie może zrobić na odwrót, czyli wypowiedzieć umowę rachunku bez rezygnacji z karty.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy w Alior Banku?

Okres wypowiedzenia umowy w Alior Banku zależy od okoliczności tego wypowiedzenia. Standardowo Alior zamyka konta z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Tak się dzieje, kiedy zdecydujesz, że nie chcesz już mieć rachunku w Alior, ponieważ np. w innym banku znalazłeś lepsze warunki.

Natomiast bez okresu wypowiedzenia zamkniesz konto, jeżeli bank poinformuje Cię o planowanej zmianie (np. zmianie cennika), a Ty się na nią nie zgadzasz.

Procedura wygląda następująco: Alior musi Cię zawiadomić najpóźniej na dwa miesiące przed zmianą regulaminu czy cennika. Twój brak sprzeciwu traktowany jest jako zgoda na zmianę, jeżeli jednak wniesiesz sprzeciw, możesz wypowiedzieć umowę ze skutkiem od dnia, w którym Alior poinformował o zmianie.

Co się dzieje z pieniędzmi po zamknięciu konta bankowego w Alior?

Składając dyspozycję zamknięcia konta bankowego w Alior, wpisujesz numer rachunku, na który bank przeleje Ci ewentualne pozostałe środki.

Jeśli nie wskażesz rachunku do przelania środków to saldo rachunku, od dnia upływu terminu wypowiedzenia, stanie się nieoprocentowanym depozytem. Pieniądze nie przepadną, ale będziesz musiał kontaktować się z bankiem, aby je odzyskać.

Wiele osób zastanawia się też, co się dzieje z przelewem zrobionym na zamknięte konto. Środki przekazane na nieistniejący (zamknięty) rachunek bankowy automatycznie wracają do nadawcy.

Zamknięcie konta ze współwłaścicielem w Alior Banku

Konto może zamknąć tylko właściciel rachunku lub współwłaściciel. Bank nie wymaga oddzielnych wniosków składanych przez wszystkich współposiadaczy czy też tego, aby wszyscy podpisali się na wniosku.

Co więcej – bank nie weryfikuje, czy drugi współposiadacz w ogóle wie o dyspozycji zamknięcia konta i się na nią zgadza.

Nie jest możliwe zamknięcie konta przez współmałżonka, o ile nie jest on jednocześnie współwłaścicielem. Nie ma znaczenia, czy małżonkowie mają rozdzielność majątkową, czy nie.

Jedyna sytuacja, kiedy rachunek bankowy zlikwiduje inna osoba niż właściciel (lub jego pełnomocnik) to śmierć właściciela. A dokładniej, powołując się w 100% na zapisy prawa bankowego, likwidacja konta osoby zmarłej następuje wraz ze zgonem tej osoby. Banki jednak nie dostają powiadomień o zgonach klientów i muszą się zdawać na bliskich zmarłego, którzy dostarczają im akt zgonu.

Uwaga!

Akt zgonu jest podstawą likwidacji rachunku, ale nie świadczy o tym, że osoba, która go przedstawia, ma prawo do środków pozostawionych na koncie. Wypłata pieniędzy jest możliwa w takim przypadku po przedłożeniu dokumentu poświadczenia dziedziczenia, po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym.

O czym warto pamiętać przed zamknięciem konta?

Zamknięcie konta Alior Bank to prosta sprawa, która sprowadza się do kilku kliknięć w aplikacji. Nie należy jednak decyzji o zamknięciu podejmować zbyt pochopnie, aby nie narobić sobie kłopotów.

Przed wciśnięciem przycisku warto pamiętać, że wraz z zamknięciem konta bankowego:

  • nie przyjdzie Ci żaden przelew na zlikwidowany numer rachunku, co jest oczywiste. O ile większość osób pamięta, aby nowy numer konta podać w miejscu pracy do wypłaty wynagrodzenia, tak łatwiej zapomnieć, aby zaktualizować dane np. na portalach internetowych, na których czasem handlujemy zbędnymi przedmiotami,
  • wygasają polecenia zapłaty, zlecenia stałe i przelewy z datą przyszłą – jeżeli masz wśród nich ustawione płatności za abonament telefoniczny, internet czy karnet na siłownię, dyspozycje nie zostaną wykonane, także zrób analogiczne polecenia w innym banku lub pamiętaj, aby opłacić usługi w tradycyjny sposób,
  • nie dostaniesz 1% zwrotu za płatności mobilne wykonane w ostatnim miesiącu posiadania konta (zwrot jest wypłacany w kolejnym miesiącu po wykonaniu transakcji, a wtedy Twoje konto w Alior banku nie będzie już istniało),
  • utracisz dostęp do bankowości internetowej, a zatem nie wydrukujesz np. potwierdzeń przelewu – jeżeli podejrzewasz, że mogą Ci się przydać tego typu dokumenty, ściągnij je na dysk lub wydrukuj. Bank co prawda ma obowiązek przechowywać dane o Twoim rachunku przez 5 lat od zamknięcia, ale pobranie ich będzie wymagało od Ciebie złożenia kolejnych wniosków w Alior Banku.

Wypowiedzenie umowy rachunku będzie skuteczne, o ile na rachunku nie będziesz miał zaległości. Wobec tego lepiej przelać na niego kilka złotych na opłaty za ostatni miesiąc prowadzenie konta lub za kartę. W razie, gdyby coś z tych pieniędzy zostało, Alior Bank przeleje ja na wskazany przez Ciebie inny rachunek bankowy.

Warto wiedzieć

  1. Aby zamknąć konto w Alior Banku, należy złożyć wniosek przez internet, telefoniczne, osobiście lub wysłać go tradycyjną pocztą.
  2. Alior zamyka konta z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.
  3. Jeżeli w momencie zamykania konta znajdują się na nim środki, Alior Bank S.A. przeleje je na inne konto, wskazane przez klienta w piśmie z wypowiedzeniem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile trwa zamknięcie konta w Alior Banku?

    Samo złożenie dyspozycji zamknięcia rachunku sprowadza się do wypełnienia wniosku lub poinformowania doradcy o zamiarze zlikwidowania konta. Może to zatem trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Natomiast okres wypowiedzenia rachunku wynosi 1 miesiąc.

  2. Jak wypowiedzieć umowę Alior Bank?

    Umowę o prowadzenie konta osobistego można wypowiedzieć wszystkimi dostępnymi kanałami, tj. przez internet, osobiście, listownie i telefonicznie. Natomiast konto firmowe można zlikwidować tylko osobiście (w oddziale banku) albo listownie.

  3. Czy można zamknąć konto w Alior Banku w trybie natychmiastowym?

    Tak, ale pod jednym warunkiem – o ile zamknięcie wynika ze zmiany (regulaminu, cennika itp.). Po otrzymaniu informacji od banku o zmianie, należy skontaktować się z instytucją i poinformować, że nie wyrażamy zgodę na zmianę i w związku z tym wnosimy o likwidację rachunku.

ŹródłaBibliografia

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments