Rachunek bankowy to wygodne narzędzie do zarządzania finansami, a jednocześnie ułatwienie komornikowi egzekucji długów. Konto w Revolut wydaje się bezpieczniejszym azylem dla dłużników niż rachunki typowych banków. Jednak już niedługo – plany rozwojowe Revolut w Polsce oznaczają widoczność kont w systemie Ognivo, a tym samym ułatwienie komornikom ściągania długów.
- 1. Czym jest konto Revolut i dlaczego stało się popularne wśród dłużników?
- 2. Czy komornik widzi konto Revolut w systemie OGNIVO?
- 3. Czy komornik może zająć konto w Revolut?
- 4. Jak komornik może ustalić i zająć konto Revolut?
- 5. Oddział Revolut w Polsce – koniec ochrony przed komornikiem?
- 6. Jak zabezpieczyć swoje środki przed egzekucją komorniczą?
- 7. Warto zapamiętać
Obiegowa opinia, że konto Revolut to sposób na ochronę środków przed komornikiem, nie do końca jest prawdą. Skąd wziął się pomysł na to, że rachunek w Revolut pozostaje poza zasięgiem polskich komorników? Odpowiedzią mogą być zarówno regulacje prawne, które dotyczą Revolut Banku UAB z siedzibą na Litwie, jak i fakt, że ten podmiot obecnie nie uczestniczy w systemie Ognivo. To może się jednak wkrótce zmienić w związku z planami otwarcia w Polsce oddziału Revolut Bank. Przyjrzyjmy się bliżej aktualnym możliwościom egzekucji długów ze środków gromadzonych na koncie Revolut i po utworzeniu oddziału tego banku w Polsce.
Czym jest konto Revolut i dlaczego stało się popularne wśród dłużników?
Revolut początkowo działał jako fintech czyli międzynarodowa platforma finansowa oferująca rachunki wielowalutowe, karty płatnicze i wymianę walut po korzystnych kursach. W 2018 roku marka uzyskała licencję Europejskiego Banku Centralnego ważną na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i od tamtej pory działa jako Revolut Bank UAB, który podlega regulacjom Banku Litwy. Dzięki temu Twoje pieniądze przechowywane na koncie Revolut są zabezpieczone w przypadku niewypłacalności banku (w ramach litewskiego systemu gwarancji depozytów do równowartości 100 000 euro). Warto jednak dodać, że to który podmiot Revolut świadczy Ci usługi, zależy od miejsca, w którym się znajdujesz. Przykładowo klienci w Wielkiej Brytanii korzystają z usług świadczonych przez Revolut Ltd., a nie Revolut Bank.
Oferta Revolut cieszy się dużą popularnością. Konto w tej instytucji posiadają klienci z całego świata, w tym ponad 4 mln Polaków. Oprócz typowych funkcjonalności, związanych z przechowywaniem i wymianą środków podczas podróży i operacji transgranicznych, rachunek Revolut postrzegany jest jako sposób na ochronę przed zajęciem komorniczym, z uwagi na brak jego widoczności w systemie Ognivo.
Czy komornik widzi konto Revolut w systemie OGNIVO?
Komornik ma do dyspozycji różne narzędzia prowadzące do egzekucji długów. Jednym z najprostszych, będzie zajęcie rachunku bankowego. Wygoda w zarządzaniu finansami, jaką daje Ci posiadanie rachunku bankowego, jest atrakcyjna również dla Twoich wierzycieli. Oddanie sprawy odzyskania długu w ręce komornika, oznacza w pierwszej kolejności możliwość zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. Oczywiście z uwzględnieniem kwoty wolnej od zajęcia komorniczego.
Dlaczego zajęcie rachunku bankowego przez komornika jest tak proste? W uproszczeniu dlatego, że cały proces odbywa się elektronicznie. Zarówno sprawdzenie jakie rachunki bankowe posiada dłużnik oraz dokonanie zajęcia jest możliwe za pomocą systemu Ognivo. Komornicy korzystają z tego narzędzia, żeby szybko zlokalizować rachunki bankowe dłużników, uzyskać informacje o ich saldzie i automatycznie wysłać polecenie zajęcia środków.
Uwaga!
Mit ochrony przed egzekucją dla kont Revolut wynika z faktu, że aktualnie Revolut nie uczestniczy w systemie Ognivo. Zatem polski komornik nie zobaczy w systemie informacji o rachunku w Revolut należącym do dłużnika. W praktyce przekłada się to na brak możliwości automatycznego zajęcia środków, tak jak ma to miejsce w przypadku polskich rachunków bankowych. Nie oznacza to jednak całkowitej ochrony przed ściągnięciem długu.
Czy komornik może zająć konto w Revolut?
Brak możliwości wglądu w kwestie posiadania konta w Revolut za pomocą systemu Ognivo nie oznacza, że komornicy mają zamkniętą możliwość prowadzenia egzekucji z rachunku tej instytucji. Można jedynie powiedzieć, że nie jest to tak proste i automatyczne, jak w przypadku podmiotów, które widnieją w Centralnej informacji rachunków bankowych.
Naszym okiem

Komornik może zwrócić się do Revolut Bank UAB z indywidualnym wnioskiem o potwierdzenie istnienia takiego konta lub jego zablokowanie. Cały proces zajmie prawdopodobnie więcej czasu niż w przypadku banków uczestniczących w systemie OGNIVO, ale takie działanie jest jak najbardziej wykonalne.
Jak komornik może ustalić i zająć konto Revolut?
Oprócz weryfikacji kont bankowych za pomocą systemu Ognivo komornik może podjąć inne działania, które mają na celu ustalenie wysokości majątku dłużnika. Posiadanie konta w Revolut może zostać ujawnione na podstawie:
- Informacji uzyskanych od dłużnika lub wierzyciela – posiadanie przez dłużnika konta w Revolut może zostać ujawnione przez niego samego w toku egzekucji. Istnienie takiego konta i fakt gromadzenia na nim środków, może też zostać potwierdzone na podstawie dokumentów bankowych (przelewów realizowanych z polskiego rachunku).
- Indywidualnych zapytań wysłanych przez komornika – w odpowiedzi na pismo komornicze, Revolut może potwierdzić, że wskazany dłużnik posiada konto w tej instytucji.
Egzekucja z rachunku bankowego to tylko jedna z opcji, jakie służą odzyskaniu długu. Komornik może zadziałać również przed przekazaniem wynagrodzenia na konto w Revolut i dokonać zajęcia wypłaty u źródła – np. u pracodawcy, zanim jeszcze środki zostaną przekazane na konto.
Oddział Revolut w Polsce – koniec ochrony przed komornikiem?
Jednym z planów rozwojowych Revoluta jest tworzenie lokalnych oddziałów w poszczególnych krajach europejskich, w tym również w Polsce. Taka strategia ma na celu m.in. ułatwienie dostępu dla klientów, rodzi jednak również niebagatelne konsekwencje w zakresie egzekucji komorniczej.
Mianowicie uruchomienie oddziału Revolut Banku w Polsce będzie oznaczać, że ten wejdzie do systemu Ognivo. Zatem dotychczasowa ochrona przed egzekucją związana z brakiem widoczności kont Revolut w systemie Ognivo odejdzie w zapomnienie. Wszystkie rachunki Revolut będą widoczne dla komorników i innych uprawnionych organów tak samo, jak konto w PKO BP, Pekao SA czy innym tradycyjnym banku. W efekcie egzekucja środków będzie tak samo automatyczna i natychmiastowa.
Kiedy taki oddział zostanie w Polsce utworzony? Nie padła konkretna data, natomiast wiadomo, że plany dotyczą najbliższych miesięcy. Możliwe zatem, że nastąpi to jeszcze w 2025 r. lub 2026 r.
Jak zabezpieczyć swoje środki przed egzekucją komorniczą?
Jeśli masz długi i obawiasz się egzekucji, samo przeniesienie środków na Revolut nie stanowi trwałej ochrony. Mając problemy z terminowym regulowaniem długu warto działać kompleksowo i wziąć pod uwagę negocjacje spłaty zadłużenia z wierzycielem. Zamiast ukrywać pieniądze, pomyśl o wynegocjowaniu ugody. Wczesny kontakt z wierzycielem i ustalenie warunków spłaty uwzględniających Twoją aktualną sytuację finansową, może powstrzymać skierowanie sprawy do komornika i ograniczyć dalsze koszty.
Warto zapamiętać
- Revolut Bank UAB nie figuruje jeszcze w systemie Ognivo, więc komornik nie dowie się automatycznie o takim koncie, dzięki temu dłużnik może opóźnić lub nieco utrudnić egzekucję swoich środków.
- Planowane otwarcie oddziału Revolut Banku w Polsce będzie oznaczać dołączenie tego banku do systemu Ognivo i widoczność kont w Revolut dla komorników.
- Brak widoczności kont Revolut w systemie Ognivo nie wyłącza możliwości prowadzenia egzekucji. Komornik może się zwrócić z bezpośrednim zapytaniem do Revolut Bank UAB czy określony dłużnik posiada rachunek prowadzony przez tę instytucję.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy komornik widzi konto Revolut dłużnika?
Aktualnie nie. Konta Revolut nie są widoczne z poziomu systemu Ognivo, zatem komornik nie ma możliwości potwierdzenia, że dłużnik posiada rachunek w tym banku. Automatyczna egzekucja komornicza i weryfikacja posiadania konta będzie możliwa, kiedy zgodnie z zapowiedziami w Polsce zostanie otwarty oddział Revolut Banku i nastąpi jego przystąpienie do systemu Ognivo.
Czy Revolut współpracuje z polskimi komornikami?
Revolut Bank UAB deklaruje współpracę z podmiotami, które prowadzą działania w celu wykonania prawomocnych wyroków sądowych. Dlatego brak widoczności kont prowadzonych przez Revolut Bank UAB w systemie Ognivo, nie wyłącza możliwości prowadzenia egzekucji z takiego rachunku. Po prostu cały proces może się wydłużyć.
Czy komornik może zając środki na koncie Revolut?
Tak, komornik może zająć takie konto – aktualnie wymaga to jednak indywidualnego wniosku komorniczego. Mimo że Revolut Bank UAB nie uczestniczy w systemie Ognivo, nie oznacza to, że komornik prowadzący egzekucję jest pozbawiony dostępu do informacji o koncie dłużnika.
Źródła
https://www.centralnainformacja.pl/o-usludze/do-czego-sluzy-centralna-informacja/
https://help.revolut.com/help/more/legal-topics/which-revolut-companies-provide-me-with-services/
https://www.cashless.pl/17007-revolut-oddzial-w-polsce
Czy komornik ma prawo zająć konto revolut i pieniądze dziecka