Nasi Klienci oceniają Liberty-ubezpieczenia na
1,77
Zostaw opinię

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu, bez względu na to czy jest to OC, czy AC, musi być zgodne z wszelkimi wymaganiami ubezpieczyciela i zostać zgłoszone w odpowiednim terminie. Warto więc wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach można rozwiązać umowę, a kiedy nie będzie to możliwe.

Marka Liberty Ubezpieczenia działała na polskim rynku do końca marca 2017 roku.
Od 1 października 2016 roku, w wyniku fuzji z AXA, wszyscy klienci Liberty automatycznie stali się klientami AXA. Obecnie wszystkie produkty ubezpieczeniowe Liberty są oferowane wyłącznie pod marką AXA Ubezpieczenia.

Porównaj ceny OC / AC »

Wypowiedzenie polisy OC Liberty (zawartej do 31.03.2017 r.)

W przypadku składania wypowiedzenia umowy ubezpieczenia w zakresie OC, należy kierować się zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Mówi ona o tym, żeumowę OC można wypowiedzieć, gdy:

  • upłynął okres, na jaki została zawarta obecna polisa,
  • zakupiliśmy pojazd z aktualnym OC,
  • nie wypowiedzieliście Państwo starej umowy i zawarliście kolejną.

W takich przypadkach należy napisać odpowiednie pismo i wysłać je do ubezpieczyciela na czas. Polecamy skorzystanie ze strony wypowiadamoc.pl na której samodzielne wygenerujecie takie pismo.

Należy też pamiętać o odpowiednich terminach, zwłaszcza o tym, który dotyczy obecnej umowy. Wypowiedzenie trwającej właśnie polisy trzeba wysłać do towarzystwa AXA Ubezpieczenia sprzedającego polisy Liberty najpóźniej na 1 dzień przed końcem ubezpieczenia.

Adresy na który należy przesyłać tego typu korespondencję to:

  • AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.
    ul. Chłodna 51
    00-867 Warszawa
     
  • wypowiedzenia@axadirect.pl

    Należy pamiętać, że przesyłając wypowiedzenie umowy pocztą elektroniczną, koniecznie musi być na nim widoczny odręczny podpis właściciela pojazdu. Do maila należy zatem załączyć zdjęcie lub skan wypełnionego dokumentu.

Wypowiedzenie polisy AC Liberty

W przypadku wypowiedzenia umowy AC sprawa nie jest już tak oczywista, jak w przypadku ubezpieczenia OC. Ponieważ jest to polisa nieobowiązkowa, działa trochę na innych zasadach i rozwiązanie takiej umowy też musi odbywać się w określonych sytuacjach.

Polisa AC może się skończyć automatycznie w sytuacji, gdy:

  • pojazd z ważną polisą został sprzedany,
  • w ciągu roku dokonano wiele napraw, które sprawiły, że wykorzystano całą sumę na jaką był ubezpieczony pojazd,
  • auto zostało skradzione lub wystąpiła szkoda całkowita i wypłacone zostało całe ubezpieczenie.

W sytuacji kiedy sprzedajemy pojazd, można liczyć na zwrot składki, która została zapłacona, a nie została wykorzystana. Należy wówczas powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu auta, przesłać umowę kupna-sprzedaży i zwrócić się z prośbą o zwrot opłaconej składki.