Średnia cena OC w 2017 r. wyniosła 779 zł. Niektórzy kierowcy płacili jednak za obowiązkową polisę znacznie mniej. Największym szczęśliwcem okazał się 38-latek z województwa mazowieckiego, który ubezpieczył samochód za jedyne 252 zł. Jak mu się to udało?

Porównaj ceny OC i AC

W poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia OC, poddaliśmy analizie wszystkie kalkulacje użytkowników rankomat.pl, przeprowadzone w 2017 roku. Okazuje się, że nawet w dobie dynamicznych podwyżek cen OC, można kupić tanią polisę. Co najważniejsze, właściciel Renault nie jest w tym odosobniony. Oferty OC od 250 do ok. 300 zł otrzymywali również posiadacze innych marek pojazdów. Wśród nich znalazł się nawet 22-latek, czyli przedstawiciel grupy kierowców, którzy zazwyczaj kupują obowiązkowe ubezpieczenie auta nie za kilkaset, ale za kilka tysięcy złotych.

Doświadczony kierowca - najbardziej pożądany w OC

Największe szanse na zakup taniej polisy OC w 2017 roku miały osoby z długim stażem w prowadzeniu pojazdów i maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Tak jak właściciel Renault Clio, który w 2017 roku otrzymał za pośrednictwem naszej porównywarki najtańszą ofertę.

Oprócz nienagannej i długiej historii w OC, właściciel Renault Clio posiada jeszcze kilka dodatkowych atutów, które wpłynęły na atrakcyjną cenę polisy. Między innymi:

  • odpowiedni wiek: mężczyzna ma ukończone 38 lat

Z naszej analizy cen OC wynika, że osoby w wieku 36-45 lat płaciły w 2017 r. za polisy prawie 15% mniej niż wynosiła średnia krajowa (678 zł)

  • stan cywilny i dzieci: ubezpieczyciele uznają, że osoby pozostające w związku małżeńskim, które posiadają małoletnie dzieci, są mniej skłonne do brawurowego zachowania na drodze.

W 2017 r. żonaci mężczyźni otrzymywali oferty OC tańsze o 12,7% od średniej krajowej (691 zł),natomiast osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci: o 12,4% (693 zł).

W mazowieckim nie musi być najdrożej

Chociaż województwo mazowieckie nie należy do najtańszych pod względem wysokości cen OC (w 2017 r. średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia dla jego mieszkańców przekraczał średnią krajową o 11,4%),nasz kierowca łamie stereotypy. Przede wszystkim dlatego, że mieszka na wsi, gdzie ryzyko wystąpienia wypadku lub kolizji jest znacznie mniejsze niż np. w dużym mieście.

Z najtańszych ofert OC 2017 r. wyróżniliśmy również propozycję ubezpieczenia Skody Fabia z 2009 r. ze składką w wysokości 300 zł. Jej właściciel ma 62 lata, posiada pełne zniżki za bezszkodową jazdę i mieszka w Łaszczówce (woj. lubelskie). A więc podobnie jak nabywca najtańszej polisy roku, należy do grona starszych, doświadczonych kierowców.

Młodzi również mają szansę na tanie OC

Podając przykłady najtańszych polis OC 2017 r. nie możemy zapomnieć o najtańszej polisie września (OC za 268 zł). Jej nabywca ma 27 lat, a więc dla wielu ubezpieczycieli nadal jest tzw. młodym kierowcą. Podczas analizy ofert wyłoniliśmy również ubezpieczenie OC za 305 zł dla jeszcze młodszej, bo 22-letniej osoby (mieszkaniec Kamieńszczyzny, woj. śląskie). Obu kierowców łączy własność takiej samej marki pojazdu, a mianowicie Fiata 126.

W przypadku takiego samochodu, trudno mówić o możliwości rozwinięcia zawrotnych prędkości na drodze, a więc ubezpieczyciele mogli oszacować niższe ryzyko wystąpienia kolizji. Co za tym idzie, zaproponowali atrakcyjną cenę ubezpieczenia.

To, że obaj kierowcy są posiadaczami Fiata, nie świadczy jeszcze o tym, że tylko na taki samochód można kupić tanie OC. Podczas wyceny składki spore znaczenie ma mała pojemność silnika. Bardzo istotne są również dane kierowcy. Z pewnością, dodatkowym atutem obu kierowców są maksymalne zniżki w OC (60%),a w przypadku 27-latka: stan cywilny oraz fakt posiadania dziecka.

Najlepszy ubezpieczyciel – który dla Ciebie?

Nabywca najtańszej polisy roku ubezpieczył swój samochód w towarzystwie Gefion. Właściciel Skody Fabia otrzymał najlepszą ofertę OC od Benefii, natomiast na młodych kierowców najlepsze propozycje cenowe czekały w You Can Drive. Który z ubezpieczycieli zaproponuje najtańsze OC na Twój samochód? Odpowiedzi szukaj w naszej porównywarce, bo nie ma jednej najtańszej firmy na rynku OC. Na ostateczną cenę polisy wpływa wiele czynników. Poza tym, każdy z ubezpieczycieli może promować przedstawicieli innych grup kierowców. Najważniejsze, aby z szerokiego grona ubezpieczycieli wyłonić to towarzystwo, które będzie miało najlepszą propozycję cenową właśnie dla Ciebie.