W 2018 r. kierowcy w całej Polsce płacili za OC średnio 741 złotych. Niektórzy mogli jednak kupić znacznie tańsze polisy. Rekordzista otrzymał ofertę ubezpieczenia swojego samochodu za jedyne 253 zł.

Porównaj ceny OC i AC

Najtańsza oferta OC 2018 r. trafiła do 41-letniego mieszkańca Mielca. Ubezpieczenie jego Fiata Uno było tańsze od średniej ceny OC dla ogółu kierowców aż o 66 proc.

W ubiegłym roku, atrakcyjne cenowo propozycje OC otrzymali również inni kierowcy. W każdym miesiącu 2018 r. udało nam się wytypować jedną osobę, która znalazła z pomocą naszej porównywarki rankomat.pl najtańszą polisę.

Doświadczenie i wiek kierowcy – najwyżej premiowane w 2018 r.

Nabywca najtańszej polisy ma 41 lat. Należy więc do grupy wiekowej kierowców, którzy w 2018 r. otrzymywali jedne z najtańszych ofert ubezpieczenia.

W średnim wieku są również inni nabywcy najtańszych polis 2018 r.:

  • stycznia: 43 letni przedsiębiorca z Zamościa (OC za 300 zł),
  • lutego: 65 letni pracownik działu IT z miejscowości Głęboki Bród (309 zł),
  • I półrocza 2018 r.: 45 letni rolnik z Leszczyny (289 zł),
  • października: 43 letnia mieszkanka Wierzchosławic (najtańsza polisa na BMW: 446 zł).

Wybrani przez nas kierowcy, oprócz odpowiedniego wieku, posiadają również inne cechy, które pozwoliły im na zakup taniej polisy. Między innymi: bezszkodową historię w OC (60% zniżek) oraz wieloletni staż w prowadzeniu pojazdu.

W 2018 roku:

  • kierowcy, którzy zgromadzili 60% zniżek za bezszkodową jazdę, płacili za OC średnio 637 zł, czyli 14% mniej niż ogół kierowców,
  • kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu auta (10 lat lub więcej) pozwalało im zaoszczędzić 13% na obowiązkowym ubezpieczeniu (642 zł).

Nabywcy najtańszych polis miesiąca mogli również zyskać w oczach ubezpieczycieli, dzięki posiadaniu samochodu z niewielką pojemnością silnika (ich pojazdy miały silniki o pojemności od 0,9 do 1,6 litra). W ubiegłym roku pozwalało to na oszczędności w OC nawet do kilkuset złotych.

Kolejną zaletą nabywców najtańszych polis mogło być miejsce zamieszkania w miejscowości, gdzie natężenie ruchu drogowego jest niewielkie. Podczas kalkulacji składki, ubezpieczyciele oceniają możliwość wystąpienia kolizji lub wypadku na danym obszarze na podstawie statystyk wypadkowych, natężenia ruchu drogowego, a nawet gęstości zaludnienia. Mieszkańcy małych, spokojnych miejscowości mają więc znacznie większe szanse na zakup taniego OC niż kierowcy z dużych miast.

Kierowcy wyższego ryzyka - kto kupił w 2018 r. najtańsze OC?

Podczas poszukiwania najtańszego OC w 2018 roku, pod uwagę braliśmy nie tylko grupy doświadczonych, bezszkodowych kierowców. Sprawdziliśmy również ceny OC, proponowane osobom z tzw. grupy podwyższonego ryzyka (m.in. młodym kierowcom i mieszkańcom dużych miast). Niektórzy z nich otrzymali bardzo atrakcyjne oferty OC.

Najtańsze OC w 2018 r. dla młodego kierowcy

Przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej płacą zazwyczaj znacznie więcej za OC niż osoby starsze. Na niekorzyść młodych kierowców przemawiają głównie statystyki wypadkowe (w 2017 r. dla osób w wieku 18-25 lat odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji). Ubezpieczyciele uznają ich więc za skłonnych do brawury i ryzyka na drodze. Jednak nie wszystkich oceniają surowo.

W marcu 2018 roku udało nam się znaleźć najtańszą polisę OC dla młodego kierowcy, która kosztowała zaledwie 443 zł (o 75% mniej niż średnia cena proponowana w 2018 r. osobom z grupy wiekowej 18-25 lat). Otrzymał ją student z woj. podkarpackiego

Właściciel Skody Rapid, pomimo młodego wieku, mógł pochwalić się maksymalnymi (60%) zniżkami za bezszkodową jazdę i długim stażem za kierownicą (6 lat). To prawdopodobnie było głównym powodem obniżki ceny OC.

Inny student (24 lata, zam. Łąck, woj. mazowieckie) otrzymał we wrześniu 2018 r. bardzo podobną ofertę OC (440 zł). Również on posiada 6-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i wysokie zniżki w OC (60%)

Tanie OC znalazła także za pośrednictwem naszej porównywarki 18-latka z Miłomłyna.

Wprawdzie z powodu braku doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i historii w OC, proponowana jej cena OC nie była już tak niska, jak dla właściciela Skody i Fiata, ale 688 zł to i tak niewiele, biorąc pod uwagę, że w sierpniu (z tego miesiąca pochodzi kalkulacja) jej rówieśnicy płacili średnio za polisy OC 2517 złotych.

Argumentem przemawiającym na korzyść 18-latki mogło być (podobnie jak w przypadku doświadczonych kierowców) posiadanie pojazdu z małą pojemnością silnika (1,3 l) oraz zamieszkanie w małym mieście (ok. 2,5 tys. mieszkańców).

Najtańsza polisa w najdroższym mieście

Wiek i długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdu nie uszły również uwadze towarzystwa, które w kwietniu zaproponowało  najtańsze OC 50-letniej właścicielce Citroena C3. Polisa OC kosztowała ją zaledwie 316 złotych.

Co ciekawe – kobieta mieszka w Gdańsku, a w tym mieście kierowcy otrzymują jedne z najdroższych ofert OC.

Miejsce zamieszkania stanowi jeden z najważniejszych wskaźników ryzyka ubezpieczeniowego. Okazuje się jednak, że nie musi być on decydujący. Niektóre towarzystwa są skłonne do sporych ustępstw cenowych dla mieszkańców dużych miast, jeśli posiadają oni odpowiednie cechy, korzystnie wpływające na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.

Jak kupić tanie OC w 2019 roku?

Tania oferta OC to w dużej mierze zasługa pozytywnie ocenianych przez towarzystwo czynników, dotyczących kierowcy i jego samochodu. Musimy jednak pamiętać, że podczas kalkulacji składki OC, każdy ubezpieczyciel może premiować inne dane. Warto więc za przykładem nabywców najtańszych polis OC w 2018 roku porównać propozycje wielu firm i w ten sposób wyłonić najbardziej nam przychylną.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie