W lutym 2018 r. jedną z najtańszych propozycji OC otrzymał za pośrednictwem rankomat.pl właściciel Citroena C4 Picasso. Obowiązkowe ubezpieczenie jego pojazdu kosztowało zaledwie 309 złotych. Co zdecydowało o tak atrakcyjnej cenie?

Porównaj ceny OC i AC

W ubiegłym miesiącu kierowcy w całej Polsce wydawali na ubezpieczenie samochodu średnio 737 złotych, czyli o 138% więcej niż propozycja OC, którą otrzymał właściciel Citroena. Sprawdziliśmy, które z informacji dotyczących kierowcy i jego auta mogły w największym stopniu wpłynąć na obniżenie ceny polisy.

O ile taniej w OC za wiek i doświadczenie?

Właściciel Citroena ma 63 lata i jest doświadczonym kierowcą. Już od kilkunastu lat może pochwalić się bezszkodową historią w OC. Z tego tytułu zgromadził maksymalne zniżki 60%. W jakim stopniu te czynniki mogły zaważyć na wysokości składki OC?

  • Kierowcy z grupy wiekowej 60 plus płacili w lutym br. średnio 634 zł za OC, czyli 14% mniej od średniej w całym kraju,
  • Właściciele samochodów, którzy deklarowali przynajmniej 20 lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdów (prawo jazdy od 20 lub więcej lat) kupowali OC za 629 złotych (o 15% tańsze w porównaniu do średniej w Polsce),
  • Kierowcy z nienaganną historią bezszkodowej jazdy i co najmniej 60% zniżkami w OC średniej płacili za polisę 623 zł. Koszt ubezpieczenia ich pojazdów był więc niższy od średniej ceny dla ogółu kierowców o 15,5%.

W którym województwie jest tańsze OC?

Kierowca, który w lutym otrzymał ofertę OC za 309 złotych mieszka w województwie podlaskim. Ile płaci się średnio za OC w tym regionie Polski?

Województwo podlaskie zajmuje 6. miejsce wśród wszystkich województw pod względem najniższych cen OC. W lutym br. za ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego w tym regionie trzeba było zapłacić 699 złotych (5% taniej od ceny OC proponowanej ogółowi kierowców).

Dla porównania: w rankingu cen OC najlepiej wypada województwo podkarpackie (średnio za OC 610 zł),a najgorzej woj. pomorskie (839 zł).

Im starszy samochód, tym droższe OC

Ubezpieczyciele uważają za najbezpieczniejsze, samochody których wiek nie przekracza 5 lat. Nie tylko z powodu małego ryzyka awarii, ale również rozważnej jazdy właścicieli, którzy wolą nie ryzykować ich utraty w wyniku kolizji lub wypadku.

W lutym br. ubezpieczenie najnowszych modeli aut kosztowało średnio 511 złotych i było tańsze od średnich cen OC w całej Polsce o 31%

O ile taniej za OC Citroena?

W ubiegłym miesiącu (luty 2018) właściciele Citroenów płacili średnio za ubezpieczenie OC 673 zł (8,7% taniej od średniej w całym kraju). Dla porównania: wśród 12 najczęściej ubezpieczanych pojazdów tylko jedna marka “pokonała” Citroena (Toyota: OC za 667 zł). Prym w najdroższym OC wiodło natomiast BMW, którego cena ubezpieczenia wynosiła średnio 973 zł.

Ale… Citroen Citroenowi nierówny

Citroen - francuska marka samochodów osobowych kojarzy się zarówno z niewielkimi, miejskimi samochodami o małej pojemności silnika, jak również sporych rozmiarów minivanami. Citroena C4 Picasso z pewnością nie możemy zaliczyć do małych aut, a większość popularnych modeli posiada silnik o pojemności od 1,6. Na ubezpieczenie Citroena C4 Picasso z takim silnikiem trzeba było wydać w lutym br. średnio 679 złotych.

Właściciel Citroena, który otrzymał jedną z najtańszych propozycji OC, posiada auto najnowszej generacji, z mniejszą pojemnością silnika (1,2). W takim przypadku średni koszt polisy OC spada do 514 zł i jest niższy od średniej w Polsce aż o 30%.

Ubezpieczenie za 300 złotych? Tylko po porównaniu cen OC!

Warto przypomnieć, że każdy ubezpieczyciel ma własną taryfę i w indywidualny sposób wycenia składkę. Zwraca też uwagę na inne dane kierowcy oraz cechy jego pojazdu. A więc najtańszą ofertę OC można znaleźć tylko wtedy, gdy uda nam się trafić na towarzystwo, które oceni nas jak najbardziej pozytywnie.

Dla właściciela Citroena najtańszym ubezpieczycielem okazała się Benefia. Który zakład ubezpieczeń będzie nim w Twoim przypadku? Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać oferty kilkunastu towarzystw w naszej porównywarce cen OC.

*Opracowanie na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl uzyskanych w lutym 2018 roku

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie