Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Harmonogram posiedzeń RPP w 2025 roku. Kiedy odbędzie się najbliższe spotkanie?

Getty Images

Harmonogram posiedzeń RPP został ustalony na cały 2025 r. i opublikowany na stronie Narodowego Banku Polskiego. Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane są co miesiąc i odbywają się w ramach dwudniowych obrad – z jednym wyjątkiem. Sprawdź, na kiedy zaplanowane jest najbliższe posiedzenie RPP i jej decyzje w sprawie ustalenia wysokości stóp procentowych.

Komunikaty wydawane po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej powinny interesować nie tylko kredytobiorców, ale również oszczędzających. Wysokość stóp procentowych przekłada się bowiem zarówno na koszty kredytów, jak i oprocentowanie depozytów. Terminy posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane są wcześniej, nie oznacza to jednak, że każde z nich przyniesie zmianę wysokości stóp procentowych.

Jaki jest aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2025 roku?

Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 r. został opublikowany na stronie Narodowego Banku Polskiego (NBP) jeszcze w 2024 r. Kolejne daty obrad na cały rok prezentujemy w poniższej tabeli:

Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2025 r.
Miesiąc
Termin posiedzenia
Styczeń
15-16 (środa-czwartek)
Luty
4-5 (wtorek-środa)
Marzec
11-12 (wtorek-środa)
Kwiecień
1-2 (wtorek-środa)
Maj
6-7 (wtorek-środa)
Czerwiec
3-4 (wtorek-środa)
Lipiec
1-2 (wtorek-środa)
Sierpień
26 (wtorek)
posiedzenie niedecyzyjne (jednodniowe)
Wrzesień
2-3 (wtorek-środa)
Październik
7-8 (wtorek-środa)
Listopad
4-5 (wtorek-środa)
Grudzień
2-3 (wtorek-środa)

Ciekawostka

Co do zasady obrady RPP są dwudniowe – z jednym wyjątkiem. Mianowicie jednodniowe niedecyzyjne posiedzenie Rady zaplanowane zostało w wakacje i w tym roku będzie miało miejsce 26 sierpnia.

W praktyce posiedzenie niedecyzyjne oznacza, że Rada w tym dniu nie podejmie żadnej decyzji w kwestii wysokości stóp procentowych. Ewentualna zmiana może mieć miejsce dopiero podczas kolejnego posiedzenia, które zostało zaplanowane na wrzesień 2025 r.

Kiedy odbędzie się najbliższe posiedzenie RPP?

Najbliższe decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będzie miało miejsce w dniach 2-3 września 2025 r. Natomiast 26 sierpnia 2025 r. RPP spotka się na jednodniowym posiedzeniu niedecyzyjnym.

Co istotne, znamy jedynie daty, ale już nie dokładne godziny obrad RPP. Decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych należy się jednak spodziewać w godzinach popołudniowych lub nawet popołudniowo-wieczornych drugiego dnia obrad. Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej publikowany jest niezwłocznie, jeszcze w dniu podjęcia decyzji, na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Ciekawostka

W okresie pięciu dni przed posiedzeniem decyzyjnym RPP i jeden dzień roboczy po posiedzeniu obowiązuje tzw.: blackout period. W tym okresie Członkowie RPP nie wypowiadają się na tematy dotyczące bieżącej polityki pieniężnej oraz oceny zjawisk gospodarczych związanych bezpośrednio z realizacją polityki pieniężnej w kraju.

Jakie informacje zawiera komunikat prasowy z posiedzenia RPP?

Komunikat prasowy z posiedzenia RPP zawiera decyzję o utrzymaniu, podwyższeniu lub obniżeniu stóp procentowych ze wskazaniem ich aktualnej wysokości oraz syntetyczne informacje związane z okolicznościami, które miały wpływ na podjęcie decyzji.

Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w dniach 1-2 lipca 2025 r. RPP podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 pkt.proc. do poziomu:

➡️stopa referencyjna – 5,00%

➡️stopa lombardowa – 5,50%

➡️stopa depozytowa – 4,50%

➡️stopa redyskontowa weksli – 5,05%

➡️stopa dyskontowa weksli – 5,10%

Wcześniejsza zmiana miała miejsce w maju 2025 r., kiedy to RPP po dwudniowym posiedzeniu (6-7 maja 2025 r.) zdecydowała się obniżyć wysokość stóp procentowych o 0,50 pkt. proc.

Decyzja RPP a konferencja prasowa prezesa NBP

Praktyką jest, że po decyzji RPP odbywa się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej na stronie NBP publikowane jest ogłoszenie z zaproszeniem na konferencję prasową, która poświęcona jest ocenie aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Konferencja organizowana jest w siedzibie Centrali Narodowego Banku Polskiego, a możliwość wzięcia w niej udziału uzależniona jest od otrzymania wcześniejszej akredytacji, o którą należy wystąpić drogą elektroniczną. Wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć transmisję wystąpienia Prezesa NBP na żywo (lub skorzystać z dostępnego jej nagrania) bezpośrednio na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Najbliższe wystąpienie Prezesa NBP zaplanowane zostało na 3 lipca 2025 r. na godzinę 15.00 – czyli dzień po zakończeniu obrad RPP. Zaproszenie na konferencję opublikowane zostało w poniedziałek 30 czerwca 2025 r.

Czym jest Rady Polityki Pieniężnej?

Rada Polityki Pieniężnej to organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. W skład RPP wchodzą Przewodniczący Rady, którym jest Prezes Narodowego Banku Polskiego oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie po trzech przez: Prezydenta RP, Sejm RP i Senat RP.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej powoływani są na 6-letnią kadencję. Funkcję członka RPP można pełnić tylko jedną kadencję (Prezes NBP, który pełni funkcję Przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, może zostać wybrany ponownie na maksymalnie drugą kadencję).

Podstawowym zadaniem Rady jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa oraz w szczególności:

➡️ustalanie wysokości stóp procentowych NBP,

➡️ustalanie stopy rezerwy obowiązkowej banków oraz SKOK-ów i wysokości jej oprocentowania;

➡️wyznaczanie górnych granic zobowiązań wynikających z zaciąganych przez NBP pożyczek i kredytów w zagranicznych instytucjach bankowych oraz finansowych;

➡️zatwierdzanie planu finansowego NBP;

➡️przyjmowanie rocznego sprawozdania finansowego NBP;

➡️ustalanie zasad operacji otwartego rynku;

➡️ocena działalności Zarządu NBP w kontekście realizacji założeń polityki pieniężnej.

Zakres działalności RPP jest zatem szeroki, a ustalanie wysokości stóp procentowych jest tylko jednym z narzędzi, jakim Rada posługuje się kształtując politykę pieniężną państwa.

Warto zapamiętać

  1. Decyzje odnośnie wysokości stóp procentowych zapadają na dwudniowych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej.
  2. W 2025 r. zaplanowano 11 dwudniowych posiedzeń decyzyjnych i 1 jednodniowe, niedecyzyjne – w sierpniu.
  3. Harmonogram posiedzeń RPP został zaplanowany z góry na cały 2025 r.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jaka jest prognoza dla stóp procentowych w 2025 r.?

    W chwili obecnej trudno jest jednoznacznie ocenić kierunek decyzji Rady w zakresie wysokości stóp procentowych w 2025 r. RPP wskazuje, że dalsze decyzje w tym zakresie będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

  2. Kiedy będzie obniżka stóp procentowych w 2025 r.?

    RPP na posiedzeniu w maju 2025 r. podjęła decyzję o obniżeniu podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc. Jednocześnie Prezes NBP po posiedzeniu Rady poinformował, że dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek. Zatem dalsze obniżki są możliwe, ale nie jest to rozpoczęcie cyklu. Decyzje Rady w tym zakresie będą zależały od aktualnych informacji na temat inflacji w kolejnych miesiącach.

  3. Kiedy będzie kolejne posiedzenie RPP w 2025 r.?

    Na drugą połowę roku zaplanowanych jest jeszcze 6 posiedzeń RPP, z czego 5 decyzyjnych. Zgodnie z harmonogramem posiedzenie odbędą się: 1-2 lipca, 26 sierpnia (jednodniowe niedecyzyjne), 2-3 września, 7-8 października, 4-5 listopada i 2-3 grudnia.

Źródła

  1. https://nbp.pl/polityka-pieniezna/rada-polityki-pienieznej/harmonogram-rpp/

  2. https://nbp.pl/zaproszenie-na-konferencje-prasowa-prezesa-nbp-prof-adama-glapinskiego-44/

  3. https://nbp.pl/polityka-pieniezna/decyzje-rpp/podstawowe-stopy-procentowe-nbp/

  4. https://nbp.pl/polityka-pieniezna/rada-polityki-pienieznej/

  5. https://nbp.pl/rpp-02-07-2025/

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze