Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach i kiedy będzie potrzebne?

Mężczyzna pokazuje drugiemu dokument, którym jest zaświadczenie o dochodach

Getty Images

Zaświadczenie o dochodach to dokument potwierdzający Twoją sytuację finansową. Może być potrzebne w wielu sytuacjach życiowych – począwszy od załatwiania różnych spraw bankowych, a skończywszy na korzystaniu z różnych form dofinansowania od państwa. Dowiedz się, czym dokładnie jest zaświadczenie o dochodach, kto je wystawia oraz jak je uzyskać.

Zgodnie z Ordynacją podatkową o wydanie zaświadczenia o dochodach może wnioskować każdy podatnik podatku dochodowego. W razie jego śmierci o taki dokument mogą wnioskować też najbliżsi krewni (wstępni, zstępni lub małżonek), którzy uprawdopodobnią, że mogą być spadkobiercami. Taki dokument pozwala udowodnić, jak wysokie dochody uzyskał dany podatnik we wskazanym roku podatkowym.

Co to jest zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o dochodach to oficjalny dokument potwierdzający wysokość przychodów i dochodów osiągniętych przez Ciebie w danym roku podatkowym. Informuje też o wysokości podatku należnego.

Można je uzyskać w formie tradycyjnej lub elektronicznej. O dokument może ubiegać się zarówno osoba fizyczna, jak i firma.

Kto wystawia zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o dochodach jest wystawiane przez urząd skarbowy właściwy dla danego podatnika. Wniosek możesz jednak złożyć przez e-Urząd Skarbowy, bez konieczności udawania się do placówki.

Zaświadczenie wydane klientowi elektronicznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) ma taką samą moc prawną jak dokument papierowy.

Jakie informacje powinny znaleźć się w zaświadczeniu o dochodach?

W zaświadczeniu o dochodach wskazane są:

  • dane identyfikujące podatnika,
  • dane identyfikujące urząd wydający dokument,
  • informacje o wysokości dochodu podatnika za poprzedni rok podatkowy, a także jego przychodu i należnego podatku.

Uwaga!

Natomiast w zaświadczeniu nie ma informacji dotyczących źródeł dochodu i pracodawców. Dokument informuje tylko o tym, ile zarobił dany podatnik.

Zaświadczenie o dochodach a zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz zaświadczenie o dochodach to dwa różne dokumenty. Mimo że mogą pełnić podobne funkcje, mają inną treść i źródła. Najważniejsze różnice dotyczą:

  • wystawcy dokumentu – zaświadczenie o dochodach wydaje naczelnik urzędu skarbowego, a zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach pracodawca;
  • treści – w zaświadczeniu o dochodach widnieje wysokość przychodu, dochodu i podatku należnego za konkretny rok podatkowy; w zaświadczeniu o zatrudnieniu i zarobkach informacje o miejscu zatrudnienia danej osoby i uzyskiwanym wynagrodzeniu;
  • przeznaczenia – zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach częściej jest wymagane przy kredytach i innych sprawach bankowych, a zaświadczenie o dochodach przy sprawach urzędowych.

Ponadto istotna różnica polega na tym, kto może uzyskać dany dokument. O zaświadczenie o dochodach może wnioskować w urzędzie skarbowym każdy podatnik podatku dochodowego.

Natomiast zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach może uzyskać tylko pracownik od swojego pracodawcy. Ten dokument nie jest zatem dostępny np. dla zleceniobiorców, osób na samozatrudnieniu czy emerytów.

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego?

Wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach możesz złożyć w urzędzie skarbowym w formie elektronicznej lub papierowej. Możesz to zrobić w każdym momencie, ale trzeba mieć na uwadze, że zaświadczenie o dochodach za poprzedni rok można uzyskać tylko po 15 lutego i po złożeniu zeznania podatkowego za ten rok.

Procedura wydania zaświadczeń zasadniczo jest bardzo prosta, niezależnie od tego, czy wybierzesz drogę elektroniczną, czy tradycyjną.

Proces wydania zaświadczenia o dochodach online

Wniosek w formie elektronicznej możesz złożyć w serwisie e-Urząd Skarbowy lub e-PUAP. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika z dowolnego urządzenia podłączonego z Internetem.

We wniosku należy podać dane podatnika (i ewentualnie pełnomocnika), dane kontaktowe i cel wydania zaświadczenia. Możesz też zaznaczyć, jakie konkretnie informacje chcesz uzyskać (wysokość przychodu, dochodu, podatku należnego, składek na ubezpieczenia wykazanych w PIT).

Zaświadczenie elektroniczne wygenerowane w e-Urzędzie Skarbowym jest doręczane online na konto podatnika w e-US nawet w ciągu kilku minut. Trzeba tylko wyrazić zgodę na elektroniczne doręczenie oczekiwanych dokumentów.

Sprawia to, że Polacy coraz częściej uzyskują zaświadczenia właśnie tą drogą. Według statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Finansów udział wniosków złożonych w e-US w pierwszej połowie 2024 r. wyniósł już 35% (w 2023 r. był to ok.30%).

Uwaga!

Elektroniczne zaświadczenia mają taką samą moc prawną jak zaświadczenia papierowe, ponieważ są opatrzone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym upoważnionego pracownika urzędu skarbowego.

Proces wydania zaświadczenia o dochodach w formie papierowej

Jeśli wydanie elektronicznego dokumentu Cię nie zadowala lub po prostu wolisz tradycyjne metody załatwiania spraw urzędowych, możesz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach osobiście w urzędzie.

Wniosek w formie papierowej dostarcz osobiście lub listownie, pamiętając o złożeniu na nim własnoręcznego podpisu. Możesz wcześniej umówić wizytę w urzędzie, aby uniknąć czekania w kolejkach. Wniosek wygląda tak samo jak przy procedurze elektronicznej.

Ile kosztuje wydanie zaświadczenia o dochodach?

Możesz bezpłatnie otrzymać zaświadczenie o dochodach, jeżeli złożysz wniosek w e-Urzędzie Skarbowym. Jeżeli składasz wniosek papierowy lub przez e-PUAP, musisz wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty.

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o dochodach może być wymagane w wielu różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Jakie są najczęstsze przypadki, w których możesz potrzebować tego dokumentu?

  • Zaświadczenie o dochodach do kredytu

Banki i instytucje finansowe wymagają potwierdzenia źródła i wysokości dochodów przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku zatrudnienia na etacie zwykle wystarczy zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, ale w przypadku przedsiębiorców wymagany może być dokument z Urzędu Skarbowego o dochodach, a także o niezaleganiu w podatkach. Elektroniczne zaświadczenia tego typu uzyskasz łatwo w e-US.

  • Zaświadczenie o dochodach do ZUS

Jeżeli pobierasz świadczenia (np. rentę czy wcześniejszą emeryturę), a jednocześnie pracujesz, masz obowiązek składania co roku zaświadczenia o dochodach do renty lub emerytury.

  • Zaświadczenie o dochodach do becikowego

Aby otrzymać jednorazowe świadczenie na nowo narodzone dziecko, musisz złożyć wniosek w okresie do 12 miesięcy od narodzin. Przysługuje ono jednak tylko rodzinom, których dochód nie przekracza określonego progu (w 2025 r. jest to 1922 zł na osobę). W związku z tym konieczne jest przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego sytuację finansową gospodarstwa domowego.

  • Zaświadczenie o dochodach do zasiłku rodzinnego

Otrzymanie tego świadczenia zależy od wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Aby potwierdzić spełnienie kryteriów dochodowych, wymagane jest zaświadczenie z urzędu skarbowego lub od pracodawcy.

  • Zaświadczenie o dochodach do stypendium socjalnego

Studenci i uczniowie szkół wyższych mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, jeśli spełniają kryteria dochodowe. W tym celu uczelnia wymaga dokumentu potwierdzającego dochody członków rodziny.

  • Zaświadczenie o dochodach do programu „Czyste Powietrze”

Program zapewnia dofinansowanie na termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła, a wysokość wsparcia zależy m.in. od dochodów gospodarstwa domowego.

Ponadto zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach mogą być wymagane w wielu innych sytuacjach. Jeśli wymaga się od Ciebie przedstawienia tego typu informacji, zawsze upewnij się, jaki rodzaj dokumentu jest potrzebny.

Warto wiedzieć

  1. Zaświadczenie o dochodach jest uzyskiwane w urzędzie skarbowym i jest to inny dokument niż zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach uzyskiwane od pracodawcy.
  2. Aby uzyskać zaświadczenie, wniosek możesz złożyć online, przez e-Urząd Skarbowy i jest to najwygodniejsze, a w dodatku darmowe rozwiązanie.
  3. Zaświadczenie o dochodach jest jednym z najlepszych sposobów na oficjalne potwierdzenie wysokości swoich dochodów, niezależnie od ich źródła.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile jest ważne zaświadczenie o dochodach?

    Zaświadczenie o dochodach nie ma ustalonej ważności. Dotyczy ono konkretnego, zamkniętego roku podatkowego, dlatego wyszczególnione w nich dane się nie zmieniają. Weź jednak pod uwagę, że w urzędzie czy w banku zawsze trzeba przedstawić najnowsze zaświadczenie o dochodach (to znaczy za ostatni rok podatkowy). Przykładowo, jeśli składasz wniosek o stypendium socjalne w październiku 2025 roku, musisz przedstawić zaświadczenie za 2024 rok.

  2. Czy bank zaakceptuje zaświadczenie z urzędu skarbowego do kredytu?

    Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub masz inne „niestandardowe” źródła dochodu, dokument z urzędu skarbowego może wystarczyć jako potwierdzenie wysokości Twoich zarobków. Jeśli jednak pracujesz na etacie, zwykle potrzebne będzie także zaświadczenie od pracodawcy. Wyjątkiem są drobne kredyty (np. ratalne, gotówkowe na niewielkie kwoty), przy których czasami jest wymagane tylko oświadczenie o dochodach.

  3. Czy mogę upoważnić kogoś do odbioru zaświadczenia?

    Tak, zaświadczenie o dochodach można załatwić przez pełnomocnika. Jeśli masz pełnomocnika ogólnego, może on w Twoim imieniu złożyć wniosek, a następnie odebrać zaświadczenie. Podatnik może też złożyć pełnomocnictwo szczególne, aby upoważnić inną osobę do działania w jego imieniu w tej konkretnej sprawie. Wymaga to wniesienia dodatkowej opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.

ŹródłaBibliografia

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971370926/U/D19970926Lj.pdf

  2. https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/coraz-wiecej-wnioskow-o-zaswiadczenia-o-dochodach-skladanych-za-posrednictwem-e-urzedu-skarbowego/

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments