Konto w Santander Bank Polska możesz zamknąć na kilka sposobów – przez internet, telefonicznie, listownie oraz bezpośrednio w placówce. Każda z tych metod wymaga podjęcia innych kroków. Nie zapominaj również o okresie wypowiedzenia umowy, co może przekreślić szansę na błyskawiczne zlikwidowanie rachunku. Sprawdzamy, jak zamknąć konto w Santander Bank Polska oraz ile pieniędzy pozostawić na likwidowanym rachunku.
- 1. Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska?
- 2. Jakie są sposoby zamknięcia konta w Santander Bank Polska?
- 2.1. Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska przez Internet?
- 2.2. Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska przez infolinię?
- 2.3. Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska listownie?
- 2.4. Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska w oddziale?
- 3. Kto może złożyć dyspozycję zamknięcia konta w Santander Banku?
- 4. Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o konto osobiste w Santander Banku?
- 5. Ile pieniędzy zostawić na zamykanym koncie w Santander Banku?
- 6. Warto wiedzieć
Zgodnie z wynikami finansowymi Grupy Santander Bank Polska na koniec III kwartału 2024 r. instytucja ta prowadziła 4,7 mln kont osobistych w złotych polskich przeznaczonych dla klientów indywidualnych. To trzeci najlepszy wynik zaraz po PKO Banku Polskim i Banku Pekao. Jeśli jesteś jednym z klientów Santander Bank Polska i chcesz dowiedzieć się, jak zamknąć konto osobiste, to jesteś we właściwym miejscu.
Pamiętaj jednak, że na rynku działa również Santander Consumer Bank, ale to odrębna instytucja, która nie oferuje rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) dla klientów indywidualnych i firm.
Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska?
Chęć zamknięcia konta osobistego w banku może wynikać z wielu powodów. Wśród najpopularniejszych przyczyn wymienić można m.in.:
- zbyt wysokie opłaty za prowadzenie rachunku i podstawowe operacje finansowe,
- nieintuicyjny system bankowości internetowej i mobilnej,
- niekompletną ofertę,
- niezadowalający poziom obsługi,
- korzystniejszą ofertę z innego banku.
Konta osobiste nie są jednak zakładane dożywotnio i masz prawo do złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) w dowolnym momencie – bez podawania przyczyny. Nie inaczej jest w Santander Bank Polska.
Jakie są sposoby zamknięcia konta w Santander Bank Polska?
Jako posiadacz konta osobistego w Santander Bank Polska możesz zamknąć swój rachunek na cztery sposoby. Trzy metody pozwalają wykonać tę czynność zdalnie – bez konieczności wizyty w oddziale banku.
Jeśli jednak preferujesz bezpośredni kontakt z opiekunem klienta, to sprawę z powodzeniem załatwisz podczas wizyty w dowolnej placówce. Weźmy zatem pod lupę każdą z dostępnych metod i sprawdźmy, jak zamknąć konto w Santander Bank Polska:
- przez internet
- telefonicznie
- korespondencyjnie
- w oddziale banku.
Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska przez Internet?
Zamknięcie konta osobistego w Santander Bank Polska za pomocą usługi bankowości internetowej jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na zakończenie współpracy z bankiem w tym zakresie. Czynność tę możesz przeprowadzić z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Potrzebny Ci będzie również komputer, smartfon lub tablet oraz dane dostępowe.
Aby zamknąć konto zaloguj się do usługi bankowości elektronicznej Santander Internet, a następnie:
- Wybierz zakładkę „Twoje sprawy”.
- Przejdź do sekcji „Twoje produkty”.
- Wybierz ikonę „Konta”.
- Skorzystaj z opcji „Zrezygnuj z konta”.
Następnie połączy się z Tobą konsultant, który poprowadzi Cię przez cały proces zamykania rachunku w Santander Bank Polska. Podczas rozmowy nie musisz włączać kamery. Nie ma też konieczności potwierdzania tożsamości, ponieważ bank zrobił to już w trakcie zakładania konta. Konsultant wie z kim ma do czynienia, ponieważ zalogowałeś się indywidualnymi danymi do bankowości elektronicznej.
Spróbuj tego
Kontakt z doradcą online w sprawie zamknięcia konta w Santander Bank Polska możliwy jest w dni robocze w godzinach od 8:00 do 20:00.
Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska przez infolinię?
Drugim sposobem, pozwalającym szybko i wygodnie zamknąć konto w Santander Bank Polska, jest kontakt z infolinią. W tym celu wykonaj następujące kroki:
- Przygotuj dowód osobisty i umowę rachunku, co ułatwi weryfikację Twojej tożsamości i przyspieszy cały proces.
- Zadzwoń pod numer 1 999 lub 48 61 81 999 (dla połączeń zza granicy).
- Wyjaśnij w jakiej sprawie dzwonisz.
- Zaczekaj na połączenie z pracownikiem banku, który przeprowadzi proces zamknięcia rachunku.
Podczas weryfikacji możesz być poproszony banku o podanie numeru weryfikacyjnego i hasła, które przypisane są do kontaktu telefonicznego. Możesz pojawić się również pytanie o powód o zamknięcie konta, ale nie musisz na nie odpowiadać.
Telefoniczne zamknięcie konta w Santander Bank Polska możliwe jest w dni robocze od godziny 8:00 do 20:00.
Możesz przy okazji odwołać udzielone wcześniej zgody marketingowe, dzięki czemu ograniczysz częstotliwość, a nawet pozbawisz bank możliwości kontaktowania się z Tobą w celu przedstawiania oferty handlowej. Poproś również o wysłanie potwierdzenia złożenia dyspozycji zamknięcia konta i zapisz ją w bezpiecznym miejscu.
Przez infolinię możesz zlikwidować konto osobiste, ale nie usługę bankowości elektronicznej. Jeśli korzystasz internetowego kanału dostępu do rachunku ROR, to rezygnacja z tej usługi wymaga wizyty w placówce Santander Bank Polska.
Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska listownie?
Kolejną metodą pozwalającą na zdalne zamknięcie konta w Santander Bank Polska jest wysłanie pisma pocztą na adres banku. Niestety opcja ta wymaga sporego zaangażowania po Twojej stronie, ponieważ podpis na wypowiedzeniu umowy rachunku musi być potwierdzony notarialnie.
Jeśli przebywasz poza granicami kraju, podpis złożony na dokumencie musi być potwierdzony przez:
- przez polską placówkę dyplomatyczną lub konsularną albo
- przez inną instytucję, która ma takie uprawnienia w danym państwie.
Spróbuj tego
Przygotowując pismo dotyczące zamknięcia konta w Santander Banku pamiętaj, aby zawierało one poniższe elementy:
- datę i miejscowość,
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania,
- dane kontaktowe,
- numer PESEL lub datę urodzenia,
- numer zamykanego konta,
- numer umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego,
- numer konta, na które przekazane zostaną ewentualne nadwyżki z zamykanego rachunku,
- ewentualne wycofanie udzielonych wcześniej zgód marketingowych,
- podpis właściciela/pełnomocnika rachunku zgodny ze wzorem złożonym w banku.
Jak zamknąć konto w Santander Bank Polska w oddziale?
Opcja ta może być atrakcyjna przede wszystkim dla osób mieszkających w sąsiedztwie oddziału Santander Banku lub klientów ceniących sobie bezpośredni kontakt z doradcą. Aby skutecznie zamknąć konto zabierz ze sobą ważny dowód osobisty.
Nie ma znaczenia, który oddział wybierzesz. Najbliższą placówkę i jej dane kontaktowe znajdziesz za pomocą wyszukiwarki dostępnej na odpowiedniej podstronie internetowej Santander Banku.
Podczas wizyty w oddziale przygotuj się na pytanie o powód lub powody zamknięcia konta. Doradca będzie starał się przedstawić argumenty przemawiające za pozostawieniem rachunku, a być może nawet za poszerzeniem współpracy.
Naszym okiem

Kto może złożyć dyspozycję zamknięcia konta w Santander Banku?
Konto w Santander Banku może zamknąć jego jedyny właściciel, ale nie tylko. Dyspozycję możesz złożyć także jeśli jesteś:
- współwłaścicielem konta wspólnego (musisz poinformować o tej czynności innych współwłaścicieli takiego konta);
- pełnomocnikiem i masz umocowanie do takiej czynności;
- przedstawicielem ustawowym (rodzicem, opiekunem, kuratorem) właściciela konta.
Uwaga!
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o konto osobiste w Santander Banku?
Okres wypowiedzenia umowy o prowadzenie konta wynosi 28 dni. Możliwe jest skrócenie tego terminu, jeśli obie strony umowy wyrażą na to zgodę. Okres wypowiedzenia umowy rachunku liczony jest od dnia złożenia dyspozycji. Jeśli chcesz, bank może poinformować Cię o zamknięciu konta wysyłając wiadomość SMS na numer wskazany w zleceniu zamknięcia konta.
Jeśli bank zmienia regulacje (np. tabelę opłat i prowizji), to możesz powołać się na te zmiany i wypowiedzieć umowę rachunku w trybie natychmiastowym. Co ciekawe, kiedy stroną inicjującą zamknięcie konta jest Santander Bank, to okres wypowiedzenia wynosi 62 dni.
Ile pieniędzy zostawić na zamykanym koncie w Santander Banku?
Wyzerowanie salda rachunku zaraz po złożeniu wniosku o jego zamknięcie może wydłużyć proces likwidacji konta osobistego. Wynika to z faktu, że w okresie wypowiedzenia bank może naliczyć i pobrać należne opłaty np. za prowadzenie konta czy posiadanie karty debetowej. Brak środków na rachunku doprowadzi do powstania ujemnego salda, co nie pozwoli na skuteczną realizację dyspozycji zamknięcia rachunku.
W przypadku wątpliwości możesz zapytać doradcę, jaką kwotę pozostawić na koncie, aby zostało ono zamknięte w wyznaczonym terminie. Pamiętaj, że ewentualna nadwyżka i tak zostanie przekazana na rachunek w innym banku, którego numer wskazałeś we wniosku o wypowiedzenie dotychczasowej umowy.
Już wiesz, jak zamknąć konto w Santander Bank Polska. Instytucja ta oferuje kilka możliwości w tym zakresie, więc możesz skorzystać z najdogodniejszej dla siebie metody. Nie docierały do nas również sygnały świadczące o tym, że pojawiały się problemy z realizacją takich dyspozycji przez bank.
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania kolejnego rachunku bankowego, to zachęcamy do skorzystania z naszego rankingu kont osobistych. Narzędzie to pozwoli Ci szybko i wygodnie porównać dostępne na rynku propozycje banków.
Warto wiedzieć
- Konto w Santander Banku możesz zamknąć na 4 sposoby: przez internet, telefoniczne, listownie i bezpośrednio w oddziale banku.
- Zamykając konto w Santander Banku zastanów się nad wycofaniem zgód na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
- Osoba małoletnia może zamknąć konto w Santander Banku za pisemną zgodą swojego przedstawiciela ustawowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak zamknąć konto walutowe w Santander Bank Polska?
Konto walutowe w Santander Banku możesz zamknąć w bankowości elektronicznej, za pośrednictwem infolinii lub podczas wizyty w oddziale. Aktualne bank oferuje rachunki w 12 walutach: EUR, GBP, USD, CHF, CZK, SEK, NOK, JPY, AUD, CAD, HUF, DKK.
Jak zamknąć konto oszczędnościowe w Santander Bank Polska?
Zamknięcie rachunku oszczędnościowego realizowane jest na takich samych zasadach co likwidacja rachunku osobistego. Najwygodniej zrobisz to przez usługę bankowości elektronicznej, ale możesz też zadzwonić na infolinię, wysłać dyspozycję listem lub odwiedzić dowolny oddział Santander Banku.
Ile kosztuje rezygnacja z konta w Santander Bank Polska?
Rezygnacja z konta w Santander Banku jest bezpłatna. Pamiętaj jednak, że przed rzeczywistym zamknięciem konta bank może pobrać proporcjonalną opłatę np. za prowadzanie rachunku lub posiadanie karty debetowej.
Jaki rachunek w zamian za konto w Santander Bank Polska?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Priorytetem może być m.in. bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie konta, darmowe wypłaty z bankomatów lub karta wielowalutowa. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty i sprawdzić ranking kont osobistych. W taki sposób szybko i wygodnie wytypujesz najkorzystniejsze konto bankowe.
Ile trwa zamknięcie konta w Santander Bank Polska?
Okres wypowiedzenia umowy o prowadzenie konta trwa 28 dni od momentu złożenia wniosku w tym zakresie. Możliwe jest jednak skrócenie tego terminu za porozumieniem stron. Przed zamknięciem konta ureguluj wszystkie swoje zobowiązania wobec banku.
Czy można zamknąć konto w Santander Banku w trybie natychmiastowym?
Możesz zamknąć konto w Santander Banku w trybie natychmiastowym w dwóch sytuacjach. Pierwsza to porozumienie pomiędzy stronami umowy. Druga to śmierć jedynego właściciela rachunku.
Co z historią konta w Santander Banku po jego zamknięciu?
Po zamknięciu konta w Santander Banku nie pobierzesz, ani nie zobaczysz, historii takiego rachunku. Dokument ten zamówisz w placówce, ale usługa ta może być płatna. Koszt takiej czynności sprawdzisz w aktualnym cenniku lub kontaktując się z pracownikiem banku.
Źródła
https://media.santander.pl/pr/842731/wyniki-finansowe-grupy-santander-bank-polska
https://www.santander.pl/bank-porad/konta/jak-zamknac-nasze-konto-osobiste
https://www.santander.pl/przydatne-informacje/zamkniecie-konta
https://www.santander.pl/regulation_file_server/download?id=150035&lang=pl_PL