Na wysokość składki wpływają przede wszystkim wartość nieruchomości i zakres ochrony. Kwota odszkodowania (suma ubezpieczenia) powinna odpowiadać wartości domu czy mieszkania, tak aby środki z polisy pokryły wszystkie szkody. Tym samym, im droższa jest nieruchomość, tym wyższa suma ubezpieczenia.
Pod względem zakresu ochrony najniższa składka dotyczy wariantu podstawowego. To zwykle ochrona murów i stałych elementów budynku na wypadek całego pakietu zdarzeń. W ramach pakietu znajdują się przeważnie pożar, zalanie, uderzenie pojazdu, huragan, wybuch, gwałtowny deszcz, działanie dymu i sadzy, osuwanie się ziemi. Takich zdarzeń w pakiecie może być nawet ponad 20.
Rozszerzenie zakresu ochrony o inne ryzyka czy zabezpieczenie mebli, sprzętu RTV czy przedmiotów szklanych oznacza wyższa składkę. Umów dodatkowych może być kilkanaście. Najczęściej są to: kradzież z włamaniem, przepięcie, powódź, OC w życiu prywatnym, NNW lokatora, wandalizm i dewastacja, assistance, ubezpieczenie zwierząt domowych.
Wpływ na cenę polisy mieszkaniowej ma też historia szkód w ubezpieczanej nieruchomości. Jeśli w przeszłości doszło do zdarzeń objętych ochroną, towarzystwo może uznać taki dom czy mieszkanie za budynek o podwyższonym ryzyku i z tego tytułu zaproponować wyższą składkę.
Więcej za ubezpieczenie zapłacą lokatorzy, których dom czy mieszkanie znajduje się na terenie zagrożonym powodzią lub w miejscu, gdzie w przeszłości dochodziło już do podtopień.
Cena polisy mieszkaniowej zależy w końcu od samego towarzystwa ubezpieczeniowego. W porównywarce online oferta z identycznym zakresem ochrony na nieruchomość o identycznej wartości może kosztować kilkaset złotych rocznie mniej lub więcej.
Powiązane pytania i odpowiedzi
Porady
Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?
Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.