Średnio 739 złotych płacili właściciele pojazdów za OC w styczniu 2018 roku. Na niektórych kierowców czekały jednak wyjątkowe oferty. Jedną z najkorzystniejszych propozycji otrzymał 43-letni mieszkaniec Zamościa, który ubezpieczył Toyotę Yaris za jedyne 300 złotych.

Porównaj ceny OC i AC

Jakie kryteria są dla towarzystwa kluczowe podczas kalkulacji ryzyka ubezpieczenia danego pojazdu? Czy decydujący może być wiek właściciela samochodu? Miejsce zamieszkania? A może wykonywany zawód?

Tanie OC zaczyna się... po czterdziestce

Kierowca z Zamościa jest właścicielem Toyoty Yaris. Ma 43 lata, od 2001 roku posiada prawo jazdy i od kilkunastu lat ubezpiecza swoje samochody. W tym czasie nie spowodował żadnej szkody w OC. Wypracował więc maksymalne 60% zniżek za bezszkodową jazdę.

Takie cechy kierowcy doceni praktycznie każdy ubezpieczyciel. Potwierdza to analiza ofert OC, przedstawianych użytkownikom naszej porównywarki w styczniu 2018 r.:

  • Kierowcy z grupy wiekowej od 40 do 50 lat płacili za OC średnio 651 zł, czyli o 13,5% taniej od średniej ceny w kraju;
  • 60% zniżek (za min. 10 lat bezszkodowej jazdy) obniżało cenę polisy do 623 zł (18,6% mniej od średniej),
  • natomiast kilkanaście lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, zmniejszało koszt obowiązkowego ubezpieczenia do 618 złotych (taniej o 19,6%).

Jak wielkość miasta wpływa na ceny OC?

Miejsce zamieszkania właściciela auta uznawane jest za kolejny, podstawowy czynnik, decydujący o cenie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki biorą pod uwagę przede wszystkim statystyki wypadkowe w danym regionie, ukształtowanie terenu i natężenie ruchu drogowego.

Czy liczba ludności w wybranym mieście również może mieć znaczenie? Okazuje się, że nawet spore, bo różnice w średniej cenie OC pomiędzy największymi a najmniejszymi miastami, wyniosły w ubiegłym miesiącu 46,6%.

Właściciel Toyoty Yaris pochodzi z Zamościa. Mieszka w nim ok. 60 tys. osób. To stosunkowo niewiele, w porównaniu z tak dużymi miastami jak choćby stolica województwa lubelskiego (Lublin, ok. 340 tys. mieszkańców),Gdańsk (460 tys.) czy Wrocław (630 tys.). Ceny OC w Zamościu są więc proporcjonalnie niższe, w porównaniu do ofert przedstawianych mieszkańcom największych metropolii.

Własna działalność nie przekreśla szans na tanie OC!

Na rynku OC panuje powszechna opinia, że przedsiębiorcy płacą drożej za obowiązkową polisę. Tymczasem nabywca najtańszej polisy stycznia prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Dlaczego w takim razie zapłacił tak niewiele za ubezpieczenie?

Jeżeli ubezpieczany samochód służy tylko do celów prywatnych, towarzystwo nie ma powodów, aby szacować wyższe ryzyko jego ubezpieczenia. Inaczej wygląda sytuacja, gdy polisę OC kupuje osoba, która używa auta do celów zarobkowych (przewozi towary lub osoby za opłatą i bardzo dużo podróżuje).

Z naszej analizy cen OC wynika, że w styczniu 2018 r. ubezpieczenie OC dla przedsiębiorców/ samozatrudnionych było tańsze od OC proponowanego np. pracownikom biurowym, fizycznym czy przedstawicielom handlowym.

Chcesz kupić tanie OC? Szukaj najtańszego ubezpieczyciela

Wiek, zniżki za bezszkodową jazdę, miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód – każdy z tych czynników wpływa na cenę OC. Jednak kluczem do znalezienia najtańszej polisy OC jest porównanie ofert wielu towarzystw. Pamiętajmy, że każda firma wybiera własną grupę docelową i premiuje innych kierowców. Bez porównania ofert nawet kierowca z Zamościa mógł nie trafić na najtańszego ubezpieczyciela i stracić szansę na zakup najtańszej polisy OC.

Ceny OC na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl, przeprowadzonych w styczniu 2018 roku