W 2020 roku ubezpieczenie OC Smarta kosztowało średnio 552 złote. To jedna z najniższych stawek w kraju. Właściciele tego niewielkiego auta płacili o 18% mniej za polisę niż ogół kierowców, a niektórzy mieli szansę na zakup jeszcze tańszego OC, bo za niecałe 300 złotych.

Opinie kierowców na temat Smarta są mocno podzielone. Jedni cenią samochody tej marki za niewielkie gabaryty i stosunkowo tanie utrzymanie, inni natomiast krytykują ich zdaniem groteskową stylistykę i ospałość na drodze. Jednak w kwestii posiadania takiego auta jedno jest pewne – właściciele wielu innych marek mogą jedynie pozazdrościć kierowcom Smarta niskiej ceny polisy OC. Z reguły, tanie jest nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie standardowych modeli, ale również tych w wersji sportowej.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Przeanalizowaliśmy ceny OC proponowane właścicielom Smartów i sprawdziliśmy, jakie cechy pojazdu oraz dane jego właściciela mają największy wpływ na wysokość składki.

Ile kosztuje OC Smarta?

W 2020 r. obowiązkowe ubezpieczenie Smarta kosztowało średnio 552 zł. To bardzo atrakcyjna cena.

Porównaliśmy wysokość średniej składki OC Smarta z OC 10. najczęściej zgłaszanych do ubezpieczenia marek pojazdów. Okazało się, że Smart pod względem wysokości składki pozostawia je daleko w tyle. Średnia cena OC dla samochodu marki Smart była tańsza od drugiej na liście Skody o 10% i aż o 35% od przeciętnej składki proponowanej właścicielom BMW.

Marka pojazdu a cena OC

Za który model Smarta trzeba zapłacić najwięcej w OC?

Użytkownicy naszego kalkulatora najczęściej poszukiwali najtańszego OC na cztery modele Smarta: Smart, Fortwo, Roadster i Fortfour. Najniższą składkę można było najczęściej uzyskać na popularny model Smart. Najwięcej za OC płacili natomiast właściciele Smarta Fortfour.

Model Smarta a cena OC

Jakie informacje o Smarcie decydują o cenie polisy?

Pojemność silnika

Niskie z reguły składki za OC Smarta mogą wynikać z niewielkiej pojemności silnika większości modeli. W przypadku tej marki pojemność powyżej 1 litra należy już do rzadkości. Z kolei wyższa pojemność, nawet gdy mowa o silnikach mniejszych niż 2 l., może podnieść koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje tańsze OC właścicielom pojazdów wyposażonych w mały silnik. Takie samochody nie mogą rozwinąć dużych prędkości na drodze. W związku z tym, ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku z ich udziałem jest znacznie mniejsze niż np. dla szybkich aut sportowych.

W 2020 r. średnie ceny OC Smarta po uwzględnieniu pojemności silnika kształtowały się następująco:

 • do 1 l: 527 zł,
 • od 1,1 l do 1,5 l: 648 zł.

Rodzaj paliwa

Średnią cenę OC Smarta mogą zaniżać także samochody elektryczne, które pod względem przeciętnej składki prawie deklasują pojazdy napędzane tradycyjnym paliwem. W 2020 roku koszt polisy dla auta elektrycznego był o 31% niższy niż dla samochodu zasilanego benzyną i gazem.

 • Benzyna:  652 zł,
 • Benzyna+gaz: 711 zł
 • Diesel: 679 zł
 • Benzyna/elektryczny: 662 zł
 • Elektryczny: 492 zł
W 2020 roku Smart zakończył produkcję samochodów spalinowych na rzecz elektrycznych (Smart EQ). Tym samym stał się pierwszą marką samochodową w historii motoryzacji, która w 100% postawiła na elektromobilność.

Masa własna Smarta

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia Smarta, jest jego masa własna.

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę zazwyczaj niższe koszty likwidacji szkody po kolizji lub wypadku spowodowanym małym pojazdem niż dużym i ciężkim samochodem. Siła uderzenia niewielkiego miejskiego Smarta jest z reguły mniejsza niż na przykład auta terenowego czy dużej limuzyny.

Rok produkcji

Ubezpieczyciele mogą ustalać ceny OC także na podstawie roku produkcji zgłaszanego do ubezpieczenia samochodu. Z reguły najmniej kosztuje ubezpieczenie auta najnowszej generacji. Jednak nie w przypadku Smartów. Wyniki kalkulacji przeprowadzonych w naszej porównywarce wyglądają nieco inaczej.

W 2020 roku najmniej za OC płacili posiadacze Smartów wyprodukowanych przed 2000 r., najwięcej natomiast kierowcy pojazdów, które opuściły linię produkcyjną po 2010 roku.

Data produkcji SmartaŚrednia cena OC
do 2000 r.516 zł
2001 r. - 2010 r.571 zł
po 2010 r.576 zł
Na podstawie danych rankomat.pl z 2020 r.

Warto jednak podkreślić, że wysokość średniej ceny OC niekoniecznie musi wynikać z wieku pojazdu. Wpływ na nią mogła mieć m.in. zazwyczaj wyższa pojemność i moc silnika najnowszych modeli.

Kto płaci najmniej za OC Smarta?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu jest oczywiście ustalana nie tylko na podstawie jego danych. Towarzystwa przyglądają się również informacjom o kierowcy (właścicielu pojazdu).

Sprawdziliśmy średnie ceny OC Smarta po uwzględnieniu dwóch głównych czynników decydujących o wysokości składki w każdym towarzystwie, a mianowicie miejsca zamieszkania posiadacza pojazdu oraz jego wieku.

Wiek kierowcy Smarta - jak wpływa na cenę OC?

W 2020 r. najtańsze propozycje ubezpieczenia OC Smarta trafiały do osób w wieku 46-55 lat (średnia cena OC: 502 zł). Najwięcej za obowiązkowe polisy płacili natomiast najmłodsi posiadacze pojazdów (18-25 lat).

Wiek kierowcy smarta a cena OC

Choć ceny OC dla najmłodszych właścicieli Smarta były znacznie wyższe niż dla doświadczonych kierowców, to w porównaniu do przeciętnej składki proponowanej ogółowi młodych kierowców, nie wydają się być zbyt wygórowane.

W 2020 roku średnia składka OC dla wszystkich właścicieli pojazdów w wieku 18-25 lat wyniosła 1473 zł i była o 27% wyższa niż średnia składka proponowana ich rówieśnikom, posiadaczom Smarta.

W którym regionie płaci się najmniej za OC Smarta?

Najtańsze oferty ubezpieczenia Smarta trafiały w ubiegłym roku do mieszkańców woj. opolskiego (średnia cena OC 453 zł) i lubelskiego (495 zł). Najdroższe propozycje OC otrzymywali natomiast właściciele samochodów zarejestrowanych w województwie świętokrzyskim (634 zł), łódzkim (629 zł) i pomorskim (611 zł).

Ceny OC Smarta w województwach

Czy stan cywilny decyduje o cenie OC?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wyceniać polisę nawet na podstawie takich danych kierowcy, jak jego stan cywilny czy liczba posiadanych dzieci i ich wiek. Zazwyczaj tańsze propozycje ubezpieczenia otrzymują osoby, które założyły rodziny. Ubezpieczyciele uważają ich za bardziej rozważnych na drodze niż np. kierowców stanu wolnego.

W 2020 roku OC Smarta proponowane osobom pozostającym w związku małżeńskim było o 29% tańsze niż ubezpieczenie samochodu kawalera lub panny:

 • kawaler/panna: 718 zł
 • rozwiedziony/rozwiedziona: 555 zł
 • wdowiec/wdowa: 530 zł
 • żonaty/mężatka: 507zł 

Kto w 2020 roku otrzymał najtańszą ofertę OC Smarta?

W ubiegłym roku niektórzy właściciele Smarta mogli kupić OC w cenie nawet ok. 300 złotych. Do tej grupy należeli głównie doświadczeni kierowcy, którzy wypracowali już maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy.

Najtańsze oferty OC Smarta w rankomat.pl w 2020 roku
Cena OCModel SmartaWłaściciel
264 złSmart smart z 2000 r., benzyna, poj. 599 cm3ur. 1969 r., mężatka, zam. Biesiekierz, woj. zachodniopomorskie
278 złSmart smart z 2000 r., diesel, poj. 799 cm3ur. 1981 r., żonaty, zam. Rudziska, woj. warmińsko-mazurskie
300 złSmart Fortwo z 2006 r., diesel, poj. 799 cm3ur. 1950 r., żonaty, zam. Międzyrzecz, woj. lubuskie
320 złSmart Forfour z 2017 r., benzyna, poj. 999 cm3ur. 1974 r., żonaty, zam. Jastrzębie Zdrój, woj. śląskie
326 złSmart Fortwo z 2006 r., benzyna, poj. 698 cm3ur. 1963 r., kawaler, zam. Ostróda, woj. warmińsko-mazurskie

Gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie Smarta?

Każdy z wymienionych przez nas czynników może wpłynąć na wysokość składki OC Smarta. Trudno jednak powiedzieć w jakim stopniu. Ubezpieczyciele indywidualnie podchodzą do tego tematu i inaczej ustalają swoje cenniki. Dlatego najlepszym sposobem na znalezienie najtańszego towarzystwa jest porównanie ofert różnych firm (sprawdź nasz kalkulator oc AC).

Jeśli nie chcesz samodzielnie szukać najtańszego ubezpieczenia Smarta, możesz skorzystać z pomocy jednego z 200 naszych doświadczonych Agentów. Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania związane z ubezpieczeniem swojego samochodu? Wystarczy zadzwonić na infolinię rankomat.pl lub zamówić rozmowę za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Co warto wiedzieć

 1. W 2020 roku ubezpieczenie OC Smarta kosztowało średnio 552 zł.
 2. Stosunkowo tanie oferty OC Smarta to w dużym stopniu zasługa niskiej pojemności silnika.
 3. W ubiegłym roku najwięcej za obowiązkową polisę płacili właściciele Smarta Forfour (średnio 631 zł), a najmniej klasycznego modelu Smart (525 zł).
 4. Choć OC proponowane najmłodszym właścicielom pojazdów (18-25 lat) jest z reguły drogie, to młodzi posiadacze Smarta mogli sporo zaoszczędzić. Płacili oni za ubezpieczenie o 27% mniej niż ich rówieśnicy posiadający samochody innych marek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Smarta

 1. Gdzie kupić najtańsze OC Smarta dla młodego kierowcy?

  Na rynku OC nie ma jednej firmy, która proponuje najtańsze OC młodym kierowcom. Składka wyliczana jest na podstawie wielu danych, a każdy czynnik może mieć mniejsze lub większe znaczenie w wybranym towarzystwie. Najlepiej wybrać najtańszą firmę ubezpieczeniową po porównaniu ofert jak największej grupy ubezpieczycieli.
 2. Czy po zakupie Smarta mogę korzystać z polisy OC zbywcy?

  Tak. Polisa OC przypisana jest do samochodu, a nie do jego właściciela. W związku z tym, po sprzedaży pojazdu OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Powinien Pan jednak upewnić się, czy ubezpieczyciel nie będzie wymagał dopłaty do polisy, np. po rekalkulacji składki lub z tytułu opłaty kolejnej raty.
 3. Czy zapłacę karę za brak OC, jeśli kupię Smarta bez ubezpieczenia?

  Nie. UFG nie może nałożyć na Pana kary za brak OC za okres przed nabyciem przez Pana samochodu. Należy jednak pamiętać, że obowiązek zakupu polisy dotyczy już dnia zawarcia umowy kupna/sprzedaży. Jeśli więc zdecyduje się Pan na kupno samochodu bez OC, to w tym samym dniu należy go ubezpieczyć.