Co to jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

Ubezpieczenie na życie i dożycie to rodzaj ubezpieczenia terminowego, które zapewnia wypłatę zgromadzonych przez lata środków na koniec trwania umowy. Jeśli wcześniej dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub śmierci – świadczenie zostaje wypłacone bliskim ubezpieczonego.

Zgromadzona suma pieniędzy może być kapitałem na przyszłość i stanowić wsparcie w chwili przejścia na emeryturę, pomóc w budowie domu lub realizowaniu innych marzeń. Z pieniędzy możemy również opłacić leczenie lub przeznaczyć je na dowolnie wybrany inny cel.

Jakie korzyści zapewnia polisa na dożycie?

Ubezpieczenie na życie i dożycie jest rodzajem oszczędzania na przyszłość. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ w codziennym życiu nasze plany gromadzenia oszczędności może pokrzyżować wiele sytuacji, np. nagła awaria samochodu, nieplanowany remont czy utrata pracy. 

W przypadku polisy na życie i dożycie jesteśmy zobowiązani umową, możemy ustanowić przelew stały w swoim banku i wówczas nie odczujemy comiesięcznych oszczędności. 

Podstawową ochroną w polisie na życie i dożycie jest zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Taką ochronę można jednak rozszerzyć o wybrane przez siebie umowy dodatkowe.

Mogą one dotyczyć:

  • operacji chirurgicznej,
  • pobytu w szpitalu,
  • poważnego zachorowania,
  • zachorowania na nowotwór złośliwy,
  • śmierci bliskiej osoby.

Każde z tych zdarzeń może zapewnić wypłatę świadczenia. Oprócz wsparcia finansowego możemy również zdecydować się na pakiet Assistance, który zapewni nam m.in. transport medyczny lub dowóz leków do miejsca naszego zamieszkania.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie i dożycie? 

Koszt polisy na życie i dożycie jest zależny od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Możemy wybrać krótszy czas trwania umowy, ale i niższą składkę, przez co kwota w dniu zakończenia umowy będzie niższa, niż w przypadku umowy, która będzie trwać np. 10 lat dłużej.

Składka powinna być dopasowana do naszych możliwości finansowych – jeśli więc uznamy, że maksymalna kwota, jaką możemy poświęcić to 150, 300 lub 500 zł, to właśnie takie rozwiązanie wybierzmy. 

Oferta polisy na życie i dożycie w Nationale-Nederlanden

Czas trwania umowy

Wysokość świadczenia

15 lat

50% zgromadzonych składek

20 lat

75% zgromadzonych składek

30 lat

100% zgromadzonych składek

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych na stronie TU Nationale-Nederlanden.

Dla kogo ubezpieczenie na życie i dożycie to dobry pomysł?

Każdemu z nas mogą w przyszłości przydać się oszczędności zgromadzone przez lata. Polisa na życie i dożycie jest zatem rozwiązaniem korzystnym dla każdego. Możemy potraktować je jako wsparcie na czas przejścia na emeryturę, ale możemy również pieniędzmi podzielić się z bliskimi według uznania

Warto zatem zastanowić się nad taką formą oszczędzania. Możemy dzięki temu zgromadzić środki na przyszłość, a tę ciężko nam przewidzieć. Nie mamy pewności co do tego, jak wysoką emeryturę otrzymamy, czy nasza pensja będzie wzrastać z naszymi założeniami oraz czy po drodze spotkają nas jakieś trudności finansowe. Takie ubezpieczenie może zatem być sporym wsparciem na przyszłość.

Jak uzyskać świadczenie z polisy na życie i dożycie?

W sytuacji, gdy przed zakończeniem umowy doszło do śmierci ubezpieczonego – bliscy powinni zgłosić to ubezpieczycielowi. Zostanie wówczas wypłacone należne świadczenie zgodnie z warunkami umowy ubezpieczeniowej. 

Jeśli z kolei ubezpieczony dożył końca umowy, powinien skontaktować się z ubezpieczycielem i złożyć wniosek o wypłatę zgromadzonych przez lata środków. 

Kiedy ubezpieczenie na życie i dożycie nie zapewni świadczenia?

Nie zawsze ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia nam naszych pieniędzy. Istnieją okoliczności zdarzenia polisowego, w którym może on odstąpić od warunków umowy. 

Dzieje się tak np. gdy dojdzie do wyłączenia odpowiedzialności, np. do zgonu wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Świadczenie może również nie zostać wypłacone, jeśli ubezpieczony popełnił samobójstwo w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Działa wówczas karencja, która określa czas pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w wybranym zakresie. 
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie i dożycie

Jak działa polisa na życie i dożycie?

Ubezpieczenie na życie i dożycie to forma oszczędzania na przyszłość. Zgromadzone przez lata środki zostają wypłacone w chwili zakończenia umowy. Jeśli jednak ubezpieczony umrze w trakcie trwania umowy, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze jego bliskim. 

Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie na życie i dożycie?

Aby znaleźć najlepszą polisę na życie i dożycie, należy porównać wiele różnych ofert ze sobą. W tym celu warto skorzystać z pomocy porównywarki polis na życie.

Co może zapewnić polisa na życie i dożycie?

Ubezpieczenie na życie i dożycie może zagwarantować gromadzenie oszczędności na przyszłość, ale ochronę w tej polisie można również rozszerzyć według własnych preferencji. Dzięki temu zyskamy większą szansę na otrzymanie świadczenia.

W jakim wieku można przystąpić do ubezpieczenia na życie i dożycie?

Do zakupu ubezpieczenia na życie i dożycie przystąpić mogą osoby pełnoletnie. Górna granica wiekowa jest wewnętrzną decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego i może stanowić zarówno 50, jak i 60 lat.

Czy warto zdecydować się na polisę na życie i dożycie?

Tak, to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdego z nas. Dzięki takiej polisie możemy gromadzić oszczędności na przyszłość i dodatkowo zyskać ochronę w wybranym przez nas zakresie. Pieniądze z polisy możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Kiedy warto kupować ubezpieczenie na życie i dożycie? 

Ubezpieczenie na życie i dożycie to rozwiązanie dla tych osób, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość. Taka polisa ma za zadanie gromadzić oszczędności, które zostaną wypłacone w chwili zakończenia umowy. To dobry sposób np. na moment przejścia na emeryturę. Wypłacone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Jaki charakter ma ubezpieczenie na dożycie? 

Ubezpieczenie na dożycie ma charakter polisy terminowej, dzięki której można zgromadzić określoną sumę pieniędzy na moment zakończenia umowy. Dożycie końca umowy będzie skutkowało wypłatą ustalonej sumy ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczony nie dożyje końca umowy – świadczenie zostanie wypłacone zgodnie z zasadami znajdującymi się w umowie. Jest to polisa, która jest zawierana na 10, 20 lub 30 lat.