Polisa na życie to nie tylko ochrona, ale także oszczędzanie i inwestowanie. Dzieląc wpłacaną składkę na część ochronną i część finansową, możemy gromadzić lub pomnażać kapitał, który wypłacimy po paru latach. Sprawdzamy, komu przyda się długoterminowe ubezpieczenie na życie.

Ochrona długoterminowa to poważne zobowiązanie finansowe, które trzeba dobrze przemyśleć oraz dobrze wybrać. Ofert ubezpieczeń na życie jest na rynku bardzo dużo, warto zatem wiedzieć gdzie szukać i na co zwracać uwagę. Kilka prostych wskazówek znacznie ułatwi zakup polisy na życie. Bez względu na to, czy umowa będzie trwała 5 czy 20 lat – musi to być najlepsze, dostępne rozwiązanie.

Kilka faktów o długoterminowych polisach na życie

Ubezpieczenie długoterminowe – to produkt, w którym ochrona oraz umowa będą zobowiązaniem długoterminowym, wieloletnim. Jest to polisa, która zapewnia spokojną przyszłość bez konieczności przedłużania umowy zbyt często. Umowa może trwa 5, 10, 20, a nawet 30 lat. Taka forma ubezpieczenia ma na celu gromadzenie oszczędności lub inwestowanie środków ubezpieczonego. Polisa może zapewnić ochronę w wybranym dowolnie zakresie.

Jakie rodzaje ubezpieczenia długoterminowego możesz znaleźć? Są to przede wszystkim:

 • Polisa posagowa – to ubezpieczenie skierowane do rodziców i opiekunów dzieci, którzy chcą zgromadzić określone oszczędności dla dziecka na jego start w dorosłe życie. Umowa w takim ubezpieczeniu trwa minimum 5 lat, maksymalnie 25 lat. Ochrona może zostać rozszerzona w wybranym zakresie. W chwili zakończenia umowy dziecko otrzymuje środki z polisy, które może przeznaczyć na dowolnie wybrany cel (np. opłacenie studiów, zakup samochodu lub rozwijanie swoich pasji).
 • Polisa inwestycyjna – w przypadku tego ubezpieczenia składka podzielona jest na dwie części: ochronną i inwestycyjną. Sam decydujesz o tym, jak duża część kierowana będzie na inwestycję. Należy pamiętać o tym, że taki rodzaj ubezpieczenia na życie może zapewnić zgromadzenie kapitału na przyszłość oraz jego pomnożenie, ale wiąże się również z ryzykiem inwestycyjnym. 

Gdzie możesz znaleźć takie rozwiązania?

Ubezpieczenia długoterminowe na życie są oferowane przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, które w swojej ofercie posiadają produkty na życie. Znaleźć możesz zarówno polisy posagowe dla dziecka, jak i oferujące oszczędzanie lub inwestowanie środków. 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nieco inny zakres ochrony oraz warunki, dlatego tak ważne jest, żebyś przed zakupem ubezpieczenia dokonał solidnego porównania ofert. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w tej dziedzinie, skorzystaj z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej – z jej pomocą możesz znaleźć również ubezpieczenia długoterminowe.

Zastanów się nad tym, jaka ochrona cię interesuje, jaki jest cel twojego ubezpieczenia oraz jakimi środkami dysponujesz. Ważne jest również to, czy chcesz ubezpieczyć siebie czy również bliskich. 

Polisy długoterminowe

TU

Oferta

Szczegóły

PZU

Na Dobry Początek

Umowa 8-25 lat, umowa na start w dorosłość lub zabezpieczenie finansowe dla bliskich (polisa dla dzieci, ale również dla osób dorosłych)

Warta

Warta Posag

Gromadzenie oszczędności na start w dorosłe życie oraz ochrona na wypadek utraty rodziców w postaci renty wynoszącej od 500 zł do 3 tys. zł miesięcznie, umowa może trwać od 10 do 25 lat

Warta

Bezpieczna Przyszłość

Umowa trwa od 10 do 25 lat, polisa może zostać rozszerzona o umowy dodatkowe dotyczące m.in. zachorowania, wypadków czy operacji chirurgicznej

Pru

Start w życie

Ubezpieczyciel oprócz gromadzenia oszczędności oferuje również premie roczne i końcowe

Pru

Pru Inwestycja

Umowa ubezpieczenia na życie i dożycie + ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, kwota inwestowania min. 40 000 zł

Pru

Pru Oszczędności bez obaw

Umowa ubezpieczenia na życie i dożycie + długoterminowy plan oszczędzania

Tabela 1. Opracowanie własne.

Plusy i minusy długoterminowej ochrony

Bez wątpienia dla wielu osób ubezpieczenie długoterminowe będzie miało wiele swoich plusów. Najważniejsze zalety takiej formy ochrony to:

 • brak konieczności przedłużania umowy,
 • możliwość gromadzenia oszczędności/inwestycji,
 • suma ubezpieczenia dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb. 

Jeśli chodzi o minusy ubezpieczenia długoterminowego, to musisz pamiętać o:

 • wieloletnim zobowiązaniu finansowym,
 • wyższej składce miesięcznej.

Zanim podpiszesz umowę, koniecznie sprawdź!

Podpisanie umowy powinno poprzedzać zapoznanie się z jej treścią. Wiadomo, z tym bywa różnie, ponieważ często są to bardzo obszerne dokumenty, w których wiele zapisów jest dla przeciętnego użytkownika dość niezrozumiałych. 

Jest kilka punktów, na które powinieneś koniecznie zwrócić uwagę. Są to:

 • wyłączenia odpowiedzialności – opisują one, w jakich sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała (np. gdy spowodujesz wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu),
 • karencja – to czas, w którym nie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa, trwa określony czas od chwili zawarcia umowy i zapobiega próbom wyłudzenia odszkodowania (np. karencja na urodzenie dziecka trwa najczęściej 10 miesięcy),
 • limity świadczeń – określają ile razy w roku polisowym możesz otrzymać świadczenie z tytułu konkretnego zdarzenia (jeśli np. kilkukrotnie trafisz do szpitala).

Warto również, żebyś sprawdził, czy wszystkie najważniejsze punkty, jak suma ubezpieczenia czy zakres ochrony, zgadzają się z tym, co planowałeś przy zakupie. Zwróć uwagę na to, jak możesz zgłosić ubezpieczycielowi roszczenie, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną. Może się to przydać, a z całą pewnością ułatwi całą procedurę.
 

Ważne informacje

1. Polisy długoterminowe służą do gromadzenia oszczędności dla siebie lub dziecka oraz inwestowania

2. Oprócz części finansowej polisy zapewniają odszkodowanie za uszczerbek na życiu i zdrowiu ubezpieczonego w podobnym zakresie, co produkty typowo ochronne

3. Minimalny koszt ubezpieczenia długoterminowego to ok. 150 zł miesięcznie

4. Umowa trwa z reguły co najmniej 5 lat, ale można zrezygnować z niej przed czasem

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o długoterminowe ubezpieczenia na życie

 1. Czym jest długoterminowa polisa na życie?

  Jest to ubezpieczenie, którego umowa trwa od 5 do 30 lat. Umowa głównie koncentruje się na gromadzeniu oszczędności lub inwestowaniu środków ubezpieczonego. 

 2. Jakie są rodzaje długoterminowej polisy na życie?

  Istnieje kilka różnych rodzajów ubezpieczeń długoterminowych, a są to przede wszystkim polisa posagowa oraz polisa inwestycyjna. 

 3. Ile kosztuje długoterminowe ubezpieczenie na życie?

  Koszt ubezpieczenia długoterminowego może być nieco wyższy niż w przypadku ubezpieczenia ochronnego. Szczególnie dotyczy to polisy inwestycyjnej. Składka ubezpieczeniowa zazwyczaj nie jest niższa niż 150 zł miesięcznie. 

 4. Jaką ochronę zapewnia długoterminowe ubezpieczenie na życie?

  Ochrona w ubezpieczeniu długoterminowym jest twoją indywidualną decyzją, może ona być podstawowa ale może również obejmować zdarzenia, na których najbardziej ci zależy, np. pobyt w szpitalu czy poważne zachorowanie.

 5. Czy mogę kupić długoterminową polisę na życie, jeśli posiadam inne ubezpieczenie?

  Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by posiadać więcej niż jedno ubezpieczenie na życie. Takie rozwiązanie może zapewnić podwójny zysk w przyszłości, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną polisową.