Polisa na życie jest zobowiązaniem długoterminowym, zatem na przestrzeni lat trwania umowy może spotkać nas wiele trudności finansowych. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak przekształca się polisa składkowa w bezskładkową i na przykładzie kilku ofert sprawdźmy, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne.

Pod lupę wzięliśmy kilka popularnych w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych, jak Warta, PZU, Pru, Nationale-Nederlanden i Allianz. W każdej polisie na życie oferowanej przez daną firmę zasady przejścia w tryb bezskładkowej nieco się różnią. 

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenie bezskładkowe, czyli co?

Dla wielu osób polisa na życie kojarzy się z wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Z powodu konieczności opłacania składek przez określony czas, może zdarzyć się, że pojawią się problemy finansowe i chęć rezygnacji z umowy. Wówczas może dojść do przekształcenia umowy w bezskładkową. Czym jest ubezpieczenie bezskładkowe?

Pojęcie polisy bezskładkowej będzie o wiele bardziej zrozumiałe, gdy wyjaśnimy kilka ważnych pojęć.

Zakup indywidualnego ubezpieczenia na życie pozwala nam na swobodny wybór zarówno wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu naszej ochrony, jak i długości umowy.

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel z tytułu zdarzenia polisowego, najczęściej dotycząca zgonu ubezpieczonego. Sumę ubezpieczenia wybieramy według własnych preferencji oraz możliwości – możemy ubezpieczyć się zarówno na kwotę 50 000 zł, jak i 1 000 000 zł. 

Musimy jednak pamiętać, że podpisując umowę z ubezpieczycielem np. na 10 czy 20 lat, nie jesteśmy w stanie przewidzieć trudności finansowych, jakie na przestrzeni tylu lat mogą nas dotknąć. W tym czasie możemy stracić pracę, nasza działalność gospodarcza może podupaść albo sytuacja rodzinna lub zdrowotna może ulec pogorszeniu. Takie sytuacje mogą prowadzić do tego, że będziemy chcieli ograniczyć nasze miesięczne wydatki. 

W sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie możemy regularnie opłacać składek – warto skontaktować się z ubezpieczycielem i rozważyć zawieszenie ochrony na jakiś czas lub przejście w tryb bezskładkowy. Takie rozwiązanie umożliwi nam zachowanie ochrony. Jednak jest pewna zasadnicza różnica – zmiana polisy na życie w bezskładkową niesie za parę konsekwencji:

  • taka zamiana jest nieodwracalna,
  • rozwiązaniu ulegają wszystkie umowy dodatkowe (rozszerzenia),
  • suma ubezpieczenia z umowy głównej ulega obniżeniu (na poczet beskładkowego okresu trwania polisy).
WAŻNE!
Zmiana polisy na życie w ubezpieczenie bezskładkowe jest z reguły nieodwracalna.

Jak zmienić polisę na życie w ubezpieczenie bezskładkowe?

Ubezpieczenie składkowe możemy zmienić w bezskładkowe bez większego problemu, ale powinniśmy wiedzieć, jak ten proces dokładnie przeprowadzić.

Na stronie internetowej naszego ubezpieczyciela z pewnością znajdziemy wzór różnych formularzy oraz wniosków. Należy znaleźć odpowiedni, czyli wniosek o zawieszenie składki i wypełniony złożyć ubezpieczycielowi. To, jaką drogę kontaktu przewiduje nasz ubezpieczyciel – również znajdziemy na stronie internetowej lub w samym dokumencie OWU. 

Za przykład weźmy wniosek zamieszczony na stronie grupy Allianz. Jakie dane będą nam potrzebne:

  • nr naszej polisy,
  • imię i nazwisko,
  • PESEL /REGON,
  • nr dowodu tożsamości,
  • adres korespondencyjny,
  • telefon kontaktowy,
  • adres e-mail. 

Wniosek, który jest wypełniony i podpisany – możemy złożyć ubezpieczycielowi przesyłając e-mailem bądź poprzez e-formularz.

Przykładowy wniosek zamiany polisy na ubezpieczenie bezskładkowe

Ważne jest jednak, by we wniosku zamieścić wszystkie niezbędne dane, które pozwolą ubezpieczycielowi zweryfikować nas jako osobę ubezpieczoną oraz produkt, który posiadamy. Brak niektórych danych we wniosku będzie w konsekwencji wydłużał cały proces zawieszania składki.

Ubezpieczenie bezskładkowe w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Przy regularnym opłacaniu składek ubezpieczeniowych możemy nie potrzebować informacji o tym, jak przekształcić umowę ubezpieczenia. Jednak, gdy stracimy pracę lub wzrosną nasze wydatki ubezpieczenie na życie może stać się sporym obciążeniem finansowym. W takiej sytuacji nie warto podejmować pochopnych decyzji. Warto zachować ubezpieczenie na życie, jednak czasem konieczna może być zmiana umowy.

Ubezpieczenie bezskładkowe w Allianz

W przypadku firmy ubezpieczeniowej Allianz, ubezpieczyciel przewiduje czas, w którym nie będziemy mogli opłacać regularnej składki. W sytuacji, gdy spóźnimy się z płatnościami – ubezpieczyciel poinformuje nas o tym oraz przypomni o terminie płatności.

Nasze spóźnienie z opłatami będzie akceptowane przez 90 dni. Po tym okresie, jeśli umowa polisowa trwa krócej niż 2 lata – umowa zostanie rozwiązana, natomiast jeśli trwa dłużej – polisa przekształca się w ubezpieczenie bezskładkowe. 

Okres zawieszenia w przypadku ubezpieczenia Allianz dotyczy 12 miesięcy.

Ubezpieczenie bezskładkowe w PZU

Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU w polisie Ochrona Każdego Dnia po niepłaceniu składki wzywa ubezpieczonego do uregulowania płatności w wyznaczonym terminie. Umowa jest rozwiązywana po upłynięciu 1 miesiąca.

Ubezpieczenie bezskładkowe w Pru

Grupa Pru uważa umowę za wypowiedzianą, w sytuacji, gdy w przeciągu 60 dni od terminu ostatniej składki – nie została ona opłacona. Tutaj należy niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne.

Ubezpieczenie bezskładkowe w Nationale-Nederlanden

Towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden w polisie Ochrona Jutra przewiduje termin 60 dni w sytuacji, gdy składka nie zostanie opłacona. Po tym czasie umowa zostaje rozwiązana. 

Ubezpieczenie bezskładkowe w Warta

Z w przypadku firmy Warta po opóźnieniu w opłacaniu składek ubezpieczyciel wzywa do zapłaty z terminem 2 miesięcy od terminu wymaganego w stosunku do płatności pierwszej składki. 

Po upływie 60 dni z zachowaniem warunku, że umowa polisowa trwała dłużej niż 2 lata, ubezpieczenie zostaje przekształcone w polisę bezskładkową. Warunkiem jest jeszcze wartość polisy, która musi przekraczać minimalną wartość polisy.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku polisy Warta Twoja Przyszłość, do zawieszenia składki polisowej może dojść po upływie 24 miesięcy od zakupu ubezpieczenia. Te ubezpieczenie umożliwia nam ponowne zawieszenie składek, jeśli zdarzy nam się taka konieczność. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się w chwili opłacanie składki regularnej. 

Jeśli nasza sytuacja finansowa poprawi się i chcemy wcześniej rozpocząć opłacanie składek, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek ubezpieczycielowi.

Bezskładkowa polisa na życie w wybranych TU

TUPolisaSzczegóły
AllianzRentier

Umowa < 2 lata – 90 dni na opłacenie składki lub rozwiązanie umowy,
Umowa > 2 lata – umowa przekształca się w ubezpieczenie bezskładkowe

PZUWięcej niż Ochrona

Rozwiązanie umowy po 1 miesiącu bez składek

PruStart w Życie

Rozwiązanie umowy po 2 miesiącach bez składek

Nationale- NederlandenW trosce o pewną przyszłość

Rozwiązanie umowy po 2 miesiącach bez składek

WartaTwoja Przyszłość

Zawieszenie ochrony na 24 miesiące

Tabela 1. Opracowanie własne.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Jaka alternatywa dla bezskładkowej polisy na życie?

Ponieważ rezygnacja z opłacania polisy na rzecz ubezpieczenia bezskładkowego jest procesem nieodwracalnym, warto przed podjęciem tego kroku rozważyć inne możliwości. Takim rozwiązaniem, o ile udostępnia je nasze towarzystwo, jest czasowe zawieszenie składki. Wiąże się ono z obniżeniem sumy ubezpieczenia, jednak nie musimy rezygnować z umów dodatkowych, jak w przypadku polisy bezskładkowej. 

Takie rozwiązanie na pewno dotyczy ubezpieczeń długoterminowych, gdzie zawieramy umowę na 10, 20, a nawet 30 lat. Tak długi okres czasu może przynieść nam wiele komplikacji życiowych, zawodowych oraz finansowych, a te mogą wpływać na naszą kondycję finansową.

Opcja zawieszenia składki jest również możliwa w przypadku ubezpieczeń posagowych. To również zobowiązania długoterminowe, ponieważ umowa zawierana jest na okres od 5 do 25 lat. W tym czasie, na wypadek problemów finansowych, możemy wnioskować o zawieszenie składki, dzięki czemu ubezpieczyciel nie rozwiąże z nami umowy i nie przepadnie ochrona, jaką zakupiliśmy dziecku.

W skrajnej sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie regularnie opłacać składki i nie interesuje nas wariant bezskładkowy, mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia, ale wtedy tracimy ochronę podstawową i rozszerzoną, więc ewentualne świadczenie nie zostanie wypłacone ani nam (np. za pobyt w szpitalu czy wypadek), ani naszym bliskim (za zdarzenie śmiertelne). 

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Karencja - to określony czas między podpisaniem umowy ubezpieczenia, a rozpoczęciem ochrony polisowej w konkretnym zakresie, np. z związku ze świadczeniem z tytułu urodzenia dziecka karencja może wynosić 10 miesięcy.

Wyłączenie odpowiedzialności - istnieją określone okoliczności zdarzenia polisowego, kiedy ochrona zostaje wyłączona. Dzieje się tak, gdy ubezpieczony zataił ważne informacje o swoim złym stanie zdrowia lub działał świadomie na własną krzywdę. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą m.in. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, prowadzenia pojawu bez wymaganych uprawnień, udziału w bójkach.

Zawieszenie opłacania składek ubezpieczeniowych - przed zakupem ubezpieczenia na życie możemy mieć pewność co do własnej sytuacji finansowej, jednak z czasem może ona ulec zmianie i np. możemy stracić pracę. Jeśli ważne jest dla nas zachowanie ochrony ubezpieczeniowej, nie musimy rezygnować z polisy - warto dowiedzieć się, jakie mamy inne opcje. Możemy zmniejszyć zakres ochrony, zmienić częstotliwość płatności lub przeprowadzić zawieszenie konieczności opłacania składek. Wówczas decydujemy się na przekształcenie umowy i dokument OWU powinien poinformować nas o tym, jakie są konsekwencje przekształcenia polisy.

PAMIĘTAJ!
Brak należnych składek może skutkować wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, skontaktuj się z ubezpieczycielem i omów z nim najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Dzięki temu możesz nie stracić posiadanej ochrony, np. na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Gdzie warto szukać dobrej polisy na życie?

Zastanawiasz się nad konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym pod kątem zakupu polisy na życie? A czy sprawdzałeś już, jakie ubezpieczenie na życie oferują inne firmy? Może okazać się, że za podobną ochronę zapłacisz znacznie mniej lub w podobnej cenie znajdziesz bardziej rozbudowaną ochronę.

Ustal wysokość sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony, jakie Cię interesują i skorzystaj z pomocy porównywarki ubezpieczeń na życie.

Dzięki temu nie przepłacisz za wybraną ofertę i znajdziesz najbardziej komfortowe dla Ciebie rozwiązanie. Porównywarka pomoże dowiedzieć się więcej o warunkach ubezpieczenia, kwocie składki oraz tym, jak długo ochrona trwa w znalezionej ofercie. Ułatwi też kontakt z agentem, dzięki czemu zaoszczędzisz swój ceny czas.
 

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Ważne informacje

1. Polisa bezskładkowa dotyczy różnych rodzajów ubezpieczeń na życie, np. długoterminowych, bezterminowych czy posagowych

2. Ubezpieczenie może zostać przekształcone w ubezpieczenie bezskładkowe, gdy nie opłacamy składek w terminie

3. W okresie, kiedy nasza polisa staje się bezskładkowa, zostaje zawieszona ochrona, jaką mieliśmy

4. Porównanie wielu różnych ofert umożliwi nam znaleźć najbardziej dopasowaną polisę na życie

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie bezskładkowe

  1. Co to jest ubezpieczenie bezskładkowe?

    Ubezpieczenie bezskładkowe to polisa na życie, w której ubezpieczony przekształcił umowę polisową w taką, w której nie jest już zobowiązany do opłacania składek. Dzięki temu zyskuje ochronę i jest zwolniony z płatności do końca trwania umowy.

  2. Co się stanie, jeśli nie opłacimy składki w terminie?

    Towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje okres, w którym może dojść do spóźnienia z opłatą. Przekroczenie tego terminu może skutkować wezwaniem do zapłaty, a następnym krokiem może być wypowiedzenie umowy ubezpieczenia.

  3. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

    Koszt polisy na życie to kwestia indywidualna - może kosztować zarówno 35, jak i 500 zł miesięcznie. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, wybranej sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony. Na cenę składki wpływ ma również wiek ubezpieczonego oraz jego stan zdrowia w chwili zawierania umowy.

  4. Co zamiast umowy bezskładkowej?

    Alternatywą może być zmiana częstotliwości płacenia składki (np. z miesięcznej na roczną) lub zrezygnowanie z części umów dodatkowych, dzięki czemu zmniejszy się kwota składki.