Już nie trzeba stać w kolejce, aby otworzyć rachunek osobisty. Coraz częściej można założyć konto w banku przez internet – bez wychodzenia z domu. Wszystko zajmuje zaledwie w kilkanaście minut. Które instytucje dają taką możliwość? Jak wygląda cała procedura krok po kroku? Sprawdź!
- 1. Czy można założyć konto bankowe online?
- 2. Dlaczego warto zdecydować się na założenie konta bankowego online?
- 3. Gdzie można założyć konto przez internet?
- 4. Czy można założyć konto online w banku zagranicznym?
- 5. Gdzie warto założyć konto online? Na co zwrócić uwagę?
- 5.1. Jak wybrać konto online: koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego
- 5.2. Jak wybrać konto online: dodatkowe możliwości
- 6. Jak założyć konto bankowe online?
- 6.1. 1. Wybór oferty konta bankowego online
- 6.2. 2. Wypełnienie formularza
- 6.3. 3. Weryfikacja tożsamości
- 6.4. 4. Aktywacja konta
- 6.5. Jakie dokumenty niezbędne są do założenia konta bankowego?
- 6.6. Czy zakładanie konta online jest bezpieczne?
- 7. Czy można przenieść konto do innego banku przez internet?
- 8. Warto wiedzieć:
Rynek usług bankowych w Polsce jest bardzo rozwinięty. Dotyczy to też nowoczesnych usług cyfrowych. Z raportu NetB@nk opublikowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że w II kwartale 2024 roku liczba aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej w Polsce wyniosła ponad 23 mln.
Zdecydowana większość właścicieli rachunków bankowych ma dostęp do bankowości internetowej. Gdzie zatem można otworzyć konto osobiste online (bez wychodzenia z domu), korzystając z oferty dopasowanej do swoich potrzeb?
Czy można założyć konto bankowe online?
Obecnie bez problemu można założyć konto w banku przez internet, bez wychodzenia z domu. Zwykle wystarczy jedynie smartfon lub komputer, a cała procedura jest niezwykle prosta i szybka.
W niektórych przypadkach wystarczy weryfikacja tożsamości poprzez selfie, a w niektórych – podpisanie umowy następuje w obecności kuriera. Ty jednak nie musisz odwiedzać placówki banku.
Dlaczego warto zdecydować się na założenie konta bankowego online?
Upowszechnienie się procedur elektronicznych, pozwalających np. otworzyć konto bez wychodzenia z domu, zwiększa dostępność usług bankowych. Dzięki temu także osoby starsze czy z ograniczoną mobilnością mogą bez problemu założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR).
Dzięki możliwości założenia konta internetowego każdy może też swobodnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – niezależnie od tego, czy oddział danego banku znajduje się w pobliżu jego miejsca zamieszkania.
Ponadto otwarcie konta online zapewnia:
- oszczędność czasu – nie ma potrzeby wizyty w placówce banku;
- łatwą, szybką procedurę – bez konieczności czekania w kolejkach czy wypełniania skomplikowanych formularzy;
- wygodne zarządzanie rachunkiem – konto internetowe zapewnia stały podgląd salda i nieograniczony dostęp do środków, w tym możliwość dokonywania przelewów i płatności online, a często także korzystania z innych produktów bankowych (kont oszczędnościowych, lokat, pożyczek itp.).
Aby założyć konto internetowe, zwykle nie trzeba wnosić żadnych opłat na początek (dokładnie tak samo jak przy zakładaniu rachunku w placówce banku). Niektóre banki naliczają jednak opłaty za prowadzenie rachunku lub np. wydanie karty płatniczej.
Gdzie można założyć konto przez internet?
Tak naprawdę obecnie trudniej jest znaleźć bank, który nie oferuje możliwości założenia konta bankowego przez internet. Bankowość internetowa na tyle się upowszechniła, że jeśli chcesz założyć konto osobiste bez wychodzenia z domu, masz praktycznie nieograniczone możliwości.
Konto przez internet założysz m.in. w najpopularniejszych bankach w Polsce takich jak:
- PKO BP,
- Bank Pekao,
- Santander Bank Polska,
- mBank,
- ING Bank Śląski,
- Bank Millennium,
- Alior Bank,
- BNP Paribas Bank Polska,
- Credit Agricole,
- Citi Handlowy.
Czy można założyć konto online w banku zagranicznym?
Dostęp do internetu daje również możliwość założenia konta online w banku działającym poza granicami Polski.
Zgodnie z unijną dyrektywą 2014/92/UE (Artykuł 15):
Państwa członkowskie zapewniają, by konsumenci legalnie przebywający w Unii nie byli dyskryminowani przez instytucje kredytowe ze względu na obywatelstwo lub miejsce zamieszkania lub z wszelkich innych powodów, o których mowa w art. 21 Karty, w przypadku gdy konsumenci ci ubiegają się o rachunek płatniczy na terytorium Unii lub korzystają z takiego rachunku. Warunki mające zastosowanie do posiadania podstawowego rachunku płatniczego nie mogą być w żaden sposób dyskryminujące.
Uwaga!
Poza tradycyjnymi bankami internetowymi Polacy mogą również korzystać z ofert międzynarodowych firm oferujących usługi finansowe, takich jak np. Revolut. Konta w tego typu serwisach zakłada się online, a związane z tym formalności są ograniczone do minimum.
Gdzie warto założyć konto online? Na co zwrócić uwagę?
Szeroka dostępność kont internetowych może utrudniać podjęcie decyzji o tym, gdzie założyć rachunek. Dzięki niej możesz jednak wybrać tę ofertę, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.
Jak wybrać konto online: koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego
Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem konta bankowego online, warto w pierwszej kolejności kierować się kosztami. Banki mogą naliczać różnego rodzaju opłaty związane z prowadzeniem i użytkowaniem rachunku, ale coraz częściej rezygnują z wysokich opłat, co stanowi dobrą informację dla konsumentów.
Aby wybrać korzystne finansowo konto internetowe, sprawdź, ile w danym banku kosztują:
- otwarcie konta,
- prowadzenie konta,
- wydanie karty debetowej,
- obsługa karty debetowej,
- przelewy internetowe,
- zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
- wypłata gotówki w bankomatach (także „obcych”).
Coraz częściej można się spotkać z ofertami konta osobistego „za 0 zł”. Niekiedy jest to jednak wyłącznie hasło marketingowe, które odnosi się do braku opłat za założenie lub prowadzenie konta. Dlatego zawsze należy dokładnie przeanalizować ofertę – najlepiej zaglądając do tabeli prowizji i opłat danego banku.
Uwaga!
Przykładowo prowadzenie konta może być darmowe, ale tylko pod warunkiem, że miesięcznie wpłynie na nie przynajmniej 1000 zł. Bank może też oferować limitowaną liczbę darmowych przelewów ekspresowych lub wypłat z bankomatu w ciągu miesiąca.
Jak wybrać konto online: dodatkowe możliwości
Istotne mogą być również dodatkowe możliwości, jakie zapewni Ci Twoje nowe konto.
Do przydatnych usług można zaliczyć np.:
- konto walutowe i kartę wielowalutowa (płatności w różnych walutach bez kosztów przewalutowania);
- darmowe wypłaty z bankomatów za granicą przy użyciu karty debetowej wydanej do konta;
- możliwość realizacji szybkich płatności bezgotówkowych BLIK;
- ubezpieczenie;
- assistance;
- możliwość opłacenia przejazdów autostradowych lub biletów komunikacji zbiorowej przez aplikację banku;
- cashback za zakupy.
Warto dokładnie przeanalizować oferty i zastanowić się, jakie funkcje będą dla Ciebie najbardziej przydatne. Następnie zdecyduj się na otwarcie rachunku w tym banku, który zapewnia najwięcej korzystnych usług przy możliwie niskich kosztach. Istotna może być także dostępność bankomatów, szczególnie jeśli dany bank nalicza opłaty za wypłatę gotówki w bankomatach „obcych”.
W porównaniu aktualnych ofert pomoże Ci ranking kont osobistych. Za jego pomocą sprawdzisz kluczowe elementy wybranej propozycji. Bezpośrednio z rankingu możesz przejść do zakładania konta online.
Jak założyć konto bankowe online?
Aby założyć konto w banku (niezależnie od tego, czy jest to konto internetowe, czy zakładane w placówce), musisz mieć skończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych.
Banki oferują też konta dla młodzieży (w wieku 13-17 lat), jednak do ich założenia potrzebny jest rodzic lub opiekun prawny. Zawsze będziesz też potrzebować dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub ewentualnie paszport).
Proces zakładania konta online w większości przypadków wygląda podobnie. Jakie są jego najważniejsze etapy?
1. Wybór oferty konta bankowego online
Zapoznaj się z warunkami, jakie proponują rozmaite banki, aby wybrać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. Dzięki porównywarce kont bankowych Rankomat jest to bardzo wygodne. Zawiera ona przejrzyste zestawienie z wyszczególnionymi wszystkimi najważniejszymi cechami rachunków osobistych.
2. Wypełnienie formularza
Wejdź na stronę internetową wybranego banku (możesz do niej przejść bezpośrednio z rankingu Rankomat) lub skorzystaj z aplikacji mobilnej. Wybierz opcję założenia konta i wypełnij formularz, podając swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres, numer PESEL i numer dowodu osobistego.
3. Weryfikacja tożsamości
Następnie niezbędne jest przeprowadzenie weryfikacji tożsamości, co może się odbywać na kilka sposobów.
Najpopularniejsze z nich to:
- selfie z dowodem osobistym – wymagane przez wiele banków;
- wideo weryfikacja – wymaga odbycia krótkiej rozmowy wideo z pracownikiem banku;
- przelew weryfikacyjny – wymaga przelania symbolicznej kwoty z innego rachunku;
- kurier z umową – polega na podpisaniu tradycyjnych dokumentów dostarczonych za pośrednictwem kuriera (przy okazji sprawdzi on Twoją tożsamość).
Obecnie najczęściej stosuje się potwierdzenie tożsamości przez selfie, ponieważ jest to metoda najszybsza, prosta i wiarygodna. Odchodzi się natomiast od przesyłania dokumentów do podpisu przez kuriera oraz przelewu weryfikacyjnego.
4. Aktywacja konta
Konto zostanie aktywowane niemal natychmiast. Po pomyślnej weryfikacji tożsamości otrzymasz dane do logowania, aby móc korzystać z konta za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego banku. W kolejnych dniach bank prześle Ci także kartę debetową przypisaną do rachunku.
Jakie dokumenty niezbędne są do założenia konta bankowego?
Aby założyć konto, potrzebujesz w zasadzie tylko jednego dokumentu. Niezbędny będzie ważny dowód osobisty lub paszport.
Bank poprosi Cię także o podanie swoich danych osobowych i kontaktowych niezbędnych do otwarcia konta, takich jak:
- imię i nazwisko;
- data urodzenia;
- numer PESEL;
- adres zameldowania/zamieszkania;
- adres korespondencyjny;
- numer telefonu;
- adres e-mail.
Czy zakładanie konta online jest bezpieczne?
Niektórzy nadal sceptycznie podchodzą do zakładania kont bankowych online. Niechęć do podawania swoich danych przez internet jest uzasadniona, ale przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności cały proces jest całkowicie bezpieczny.
O czym musisz pamiętać?
- Podczas zakładania konta przez internet zawsze korzystaj z oficjalnej strony banku lub jego aplikacji mobilnej.
- Zwróć uwagę na adres strony i protokół HTTPS, który gwarantuje odpowiednie szyfrowanie danych.
- Jeśli otwierasz konto online, unikaj otwartych (publicznych) sieci Wi-Fi. Połącz się z zabezpieczoną siecią, do której dostęp ma jak najmniej osób (np. domową). Jeśli natomiast nie ma innej możliwości, skorzystaj z serwera VPN, aby upewnić się, że Twoje dane będą bezpieczne.
Czy można przenieść konto do innego banku przez internet?
Masz już rachunek osobisty, ale chcesz go przenieść do innego banku? To prostsze niż myślisz. Całą procedurę możesz bowiem zrealizować online. Wystarczy założyć nowe konto w wybranym banku przez internet, a następnie złożyć dyspozycję przeniesienia konta.
Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych Twój nowy bank zajmie się wszystkimi formalnościami z tym związanymi – przeniesie saldo i wszystkie lub wybrane stałe płatności, zamknie stary rachunek, a nawet poinformuje Twojego pracodawcę i urzędy o tym, że masz nowy numer konta.
Warto wiedzieć:
- Obecnie założenie konta przez internet, bez osobistej wizyty w oddziale, jest możliwe w zdecydowanej większości banków.
- Zanim zdecydujesz się na otwarcie rachunku w danym banku, warto dokładnie przeanalizować ofertę rynkową – przede wszystkim pod względem kosztów prowadzenia i użytkowania rachunku oraz możliwości, jakie daje dane konto.
- Procedury związane z zakładaniem konta przez internet są bardzo proste i bezpieczne. Zwykle wszystkie formalności można załatwić w kilkanaście minut.
- Najważniejszym elementem tej procedury jest weryfikacja tożsamości klienta. Dokonuje się tego najczęściej poprzez zdjęcia dowodu osobistego lub rozmowę wideo z konsultantem.
- Przez internet możesz też założyć konto w banku zagranicznym lub przenieść swój rachunek z jednego banku do innego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Gdzie najszybciej otworzyć konto przez internet?
Obecnie zdecydowana większość banków oferuje bardzo szybkie procedury zakładania kont osobistych. Różnice w czasie są niewielkie i cała procedura powinna zamknąć się w kilkunastu minutach.
Co jest potrzebne do założenia konta w banku online?
Aby założyć konto w banku online trzeba mieć ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych, a także ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). W procesie zakładania konta trzeba też podać swoje dane osobowe i kontaktowe.
Czy przez internet można założyć rachunek wspólny?
Tak, przez internet możesz założyć nie tylko rachunek indywidualny, ale też rachunek wspólny (np. z małżonkiem). Formalności wyglądają w tym przypadku praktycznie tak samo, jak w przypadku konta indywidualnego.
Źródła
https://zbp.pl/getmedia/651774f8-7c68-4cf0-8394-18d7eb965504/Netbank_Q2_2024
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111991175/U/D20111175Lj.pdf
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/pl/TXT/?uri=CELEX%3A32014L0092
wybór jest spory ale mnie przekonało konto w pekao
Dlaczego akurat to?
Pewnie mają jakieś ciekawe bonusy za otwarcie – banki tym teraz mocno ściągają klientów
ale bonus się dostaje i szybko o nim zapomina, wiec moim zdaniem powinien zejść na dalszy plan
niby ta ale jak szukasz konta, które tak czy siak są za 0 i mają podobne warunki to można pokusić się o jakieś bonusy
No wiadomo, zawsze fajnie jest mieć więcej
ja wychodzę z założenia że lepiej mieć coś niż nic nawet to 100 zł
nie ukrywajmy przecież nie dadzą 1000 zł za otworzenie konta
Wiadomo, że nie. To już za duża kwota. Chociaż zdarzają się promki na np. 400 zł.
Zawsze pieniądze lepiej jest mieć niż nie mieć.
No tak ale niektórzy głównie po to otwierają 😛
nie ma w sumie co się dziwić jak chce im się bawić w otwieranie i zamykanie kont to why not
to wcale nie jest teraz takie trudne zamknąć czy otworzyć konto
Niby nie ale trzeba się do banku udać 😛
@Dagmara nie zawsze żeby otworzyć konto musisz iść chyba do banku, przynajmniej tak mi się wydaje
Nie nie, ale żeby zamknąć to już chyba za każdym razem
@alt otworzyć może nie bo można to wszystko zrobić z domu ale zamknąć to raczej musisz się pofatygować do oddziału tak czy siak
Tak, raczej nie można zamknąć zdalnie
No po to te promocje są, żeby korzystać. A niektórzy potem to konto w banku zostawiają.
@Dagrama no tak zgadzam się w tym w 100 % ale nie zawsze też trzeba się rzucać na promocje, bo są jeszcze warunki do zrealizowania żeby np otrzymać jakiś dodatkowy hajs itp
No tak ale to chyba nie są trudne warunki
Jaki konkretnie?
no tak bonusy teraz są bardzo popularne w sumie i każdy chce na tym skorzystać
szczególnie jak jeszcze dają takie ciekawe
wybór bonusów jest teraz ogromny więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, poza tym wiadomo że każdym teraz ucieszy się przede wszystkim z dodatkowego hajsu
Tylko nie ma co na siłę wybierać, bo potem może wskoczyć coś lepszego 😛
A ty na jakie zwacasz uwagę? Pieniężne czy raczej rzeczowe?
przede wszystkim stawiam na konto, jak jest dodatkowy hajs to fajne, ale można też zgarnąć subskrypcje czy jakiś voucher to też spoko rozwiązanie
A jakie subskrypcje?
warto zajrzeć na ich stronę wypłaty z innych bankomatów za free tak jak za granicą
sama jestem w szoku że za granicą też są wypłaty za free 😀 raczej to rzadko spotykane
Ale bez warunków?
a o jakich warunkach mówisz ? wydaje mi się że bez
no nie ma warunków po prostu jesteś za granicą i wypłacasz
Obojętnie z jakiego bankomatu?
takich informacji najlepiej szukać na stronie albo skontaktować się już bezpośrednio z bankiem
Tylko kontakt z bankiem często jest utrudniony
no właśnie jakie tutaj miałyby być warunki ? warunki tylko w jakiś konkretnym kraju ? 😀
A banki tak robią, że w konkretnych krajach można wypłacać za free?
mają bardzo fajne warunki konta, dosłownie wszystko za 0 nawet wypłaty z innych bankomatów i ciekawe gadżety gamerskie do zgarnięcia jak i trochę kasy
Ze wszystkich bankomatów?
no tak ze wszystkich nie wczytywałam się też w konkrety ale tak na stronie mają napisane
chyba że jakieś noname czy coś trzeba doczytać
Jakie noname?
pewnie chodziło o jakieś mało popularne albo po prostu nieznane
no to najlepiej sobie zweryfikować na stronie albo u konsultanta
Ja bym raczej korzystała ze sprawdzonych banków
w sumie trochę czytałem o tym koncie i maja naprawdę ciekawe warunki samego konta jak i bonusy
bonusy mają fajne i te karty płatnicze, można sobie fajną kartę zrobić z fajnym motywem
Można samemu wybrać motyw?
ale samemu wśród motywów czy zupełnie coś innego ?
w ogóle bardzo fajne mająte motywy
dla fanów gier to naprawdę spoko opcja, plus te dodatkowe bonusy do zgarnięcia czyli 150 zł i jakieś benefity gamerskie
Samemu to mam na myśli, że z własnej grafiki.
najlepiej sprawdzić to u źródła czyli w banku, nie widziałam w sumie takiej opcji chyba że w innym banku
Czyli tylko ich wzory?
Można przecież założyć konto bankowe przez internet, choćby w getinbanku tak jest ajko że sama tak zakładalam konto. Tak samo w przypadku gdy chcesz kredyt gotówkowy u nich ^.^
nawet już przez selfie można założyć konto
W jaki sposób?
Też w sumie jestem ciekawa, że niby robisz sobie zdjęcie i cyk – konto w banku gotowe?
ale tam jeszcze trzeba coś potwierdzić, nie że robisz fotkę i ciach pyk masz konto 😀
no dokładnie przez samo zdjęcie to nie pójdzie
to nie jest takie proste najpierw potwierdzasz dane, potem robisz zdjęcie dowodu swojego i potem dopiero selfie
ja tam wole standardowe metody
co jak co pewnie większość też ale dla jakiś świeżych osób może to być fajna frajda
W teorii tak, zresztą nie tylko dla nowych 😛
jak otwierasz konto to po prostu jest krok zrób sobie selfie
I w czym to służy?
taka opcja otworzenie konta i tyle
to chyba ma być jako frajda i tyle
no tak jakoś muszą zachęcać młodych do korzystania z czegoś nowego 🙂
No pewnie, że tak. Reklama dźwignią handlu 😛
Serio? Troche mnie jednak nie przekonuje taka metoda, na pewno to dobra praktyka ?
teraz to już wszystko wynajdą żeby dodać jakiś bajer, coś fajnego ale są też normalniejsze opcje 😀
zgadza się, albo płatności okiem to też przecież nowość i w sumie bajer
A to jest powiązane z kartą?
nie wiem trzeba się wczytać w temat, można poszukać w google
co jak co jedni korzystają inni wolą tradycyjny sposób po prostu
No tak, to już zależy od naszych przyzwyczajeń.
to prawda, jakoś tak nie lubię takich nowostek