Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak ustalić numer Księgi Wieczystej?

Na stoliku leżą teczki z dokumentami

Getty Images

Znajomość numeru księgi wieczystej otwiera drzwi do wielu cennych informacji o nieruchomości. Wiedza na temat ustanowionej hipoteki, prawa dożywocia czy innych obciążeń na nieruchomości przyda się zwłaszcza w momencie chęci kupna mieszkania, czy sprawdzenia stanu prawnego odziedziczonej nieruchomości. Sprawdź, gdzie szukać i w jaki sposób ustalić numer księgi wieczystej.

Proces przenoszenia papierowej wersji ksiąg wieczystych do systemu informatycznego rozpoczął się w 2003 r. Dziś już wygodnie sprawdzisz wszystkie dane dotyczące nieruchomości bez wychodzenia z domu i bez konieczności osobistej wizyty w sądzie wieczystoksięgowym. Wszystko przez internet. Z uwagi na jawność ksiąg wieczystych, dostęp do elektronicznej wersji dokumentów ma każdy. Warunek jest jeden: trzeba znać numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, której dane sprawdzamy. Sposobów na jego ustalenie jest kilka. Najprostsze rozwiązanie jest za darmo: wystarczy zapytać właściciela nieruchomości. Jeśli bezpłatna droga zawiedzie, rozwiązaniem może być również korzystanie z płatnych narzędzi.

Do czego służy numer księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej umożliwia sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Informacje zawarte w księdze wieczystej pozwolą Ci poznać wszystkie ważne dane, dotyczące interesującej Cię nieruchomości, istotne np. w momencie podejmowania decyzji o kupnie wybranego lokalu. Przeglądając dokument sprawdzisz:

  • W Dziale I – O – informacje na temat położenia nieruchomości m.in. adresu, numeru działki, powierzchni, jej przeznaczenia (np. określenia, że jest to lokal mieszkalny), rodzaju i wielkości pomieszczeń w lokalu/mieszkaniu.
  • W Dziale I SP – czyli spisie praw związanych z własnością – dowiesz się o ewentualnych prawach związanych z prawem własności nieruchomości, czyli np. o służebności mieszkania, sposobie użytkowania nieruchomości, jeśli została ona oddana w użytkowanie wieczyste.
  • W Dziale II znajdziesz informacje o właścicielu nieruchomości (imię, nazwisko, PESEL dla osób fizycznych lub nazwa, adres i REGON dla firm) lub właścicielach, jeśli masz do czynienia z współwłasnością oraz o dokumentach, które były podstawą wpisu do księgi np. akcie notarialnym kupna nieruchomości, postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku czy akcie poświadczenia dziedziczenia.
  • W Dziale III – bardzo ważnym dla potencjalnego nabywcy nieruchomości, zobaczysz informacje na temat praw, roszczeń i ograniczeń (za wyjątkiem hipoteki) – tu znajdziesz np. wpis o instytucji dożywocia czyli możliwości mieszkania wskazanej osoby w danej nieruchomości do końca życia, prawie pierwokupu, służebności gruntowej, informacje o toczących się postępowaniach, ale też ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym.
  • W Dziale IV – ostatnim, sprawdzisz informacje na temat hipoteki.

Uwaga!

Księgi wieczyste korzystają z domniemania zgodności treści z rzeczywistym stanem prawnym. Osoba, która kupiła nieruchomość w zaufaniu do informacji ujawnionych w księdze, korzysta z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Zatem w razie niezgodności wpisu ze stanem rzeczywistym wątpliwości rozstrzyga się na korzyść tego, kto dokonał czynności w zaufaniu do ksiąg wieczystych.

Dodając jeszcze zasadę jawności ksiąg wieczystych zyskujemy łatwy i bezpieczny sposób sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości.

Jak wygląda numer księgi wieczystej?

Elektroniczny numer księgi wieczystej, którego potrzebujesz do uzyskania szerokiej wiedzy na temat stanu prawnego nieruchomości, składa się z 3 elementów przedzielonych ukośnikami:

  • pierwsza część numeru to oznaczenie sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą – (jest to sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości) i składa się z trzech liter i jednej liczby, (listę wszystkich kodów wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym),
  • druga część to ośmiocyfrowy indywidualny numer właściwy dla danej nieruchomości – w przypadku nieruchomości, które miały starą wersję księgi wieczystej prowadzonej tylko w wersji papierowej, stary numer pozostał w nieco zmienionej formie: na początku wcześniejszej liczby dodano tyle zer, żeby uzyskać numer ośmiocyfrowy,
  • trzecia część to jednocyfrowa cyfra kontrolna – od 0 do 9.

Przyjrzyjmy się bliżej jak wygląda przykładowy numer księgi wieczystej, którego potrzebujesz, żeby przeglądać dane online:

KI1L/00123456/5

  • KI1L – część pierwsza czyli oznaczenie sądu rejonowego, w tym przykładzie oznacza Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kielcach
  • 00123456 – numer księgi wieczystej nieruchomości – po odjęciu dwóch zer z przodu wrócimy do starego numeru księgi wieczystej
  • 5 – automatyczny numer kontrolny

Gdzie sprawdzić księgi wieczystą?

Zawartość księgi wieczystej nieruchomości sprawdzisz w sądzie wieczystoksięgowym właściwym dla jej położenia albo online z dowolnego miejsca i o dowolnej godzinie. Wersję elektroniczną możesz przeglądać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ekw.ms.gov.pl po wpisaniu numeru interesującej Cię księgi wieczystej.

Uwaga!

Znajomość numeru księgi wieczystej pozwala na bezpłatne przeglądanie księgi w wersji elektronicznej udostępnionej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Natomiast uzyskanie odpisu lub wyciągu zarówno w wersji elektronicznej do samodzielnego wydrukowania, jak i wersji papierowej jest odpłatne.

Problem pojawia się wówczas, jeśli chcesz sprawdzić stan prawny nieruchomości, ale nie znasz numeru prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Jak go ustalić?

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Jeśli szukasz sposobu na ustalenie numeru interesującej Cię księgi wieczystej, to masz kilka możliwości. Wybór ścieżki prowadzącej do poznania danych, zależy od sytuacji i powodu poszukiwań.

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i dysponujesz starym numerem księgi prowadzonej wcześniej w wersji papierowej, ustalenie nowego nie powinno sprawić Ci większych problemów. Szczegółowo to zagadnienie opisujemy poniżej. Sprawdź jakie to proste.

Możesz również:

  • Ustalić numer księgi wieczystej w sądzie wieczystoksięgowym
  • Skorzystać z płatnych narzędzi dostępnych w sieci

Jak ustalić nowy numer księgi wieczystej?

Jeśli nieruchomość od dawna pozostaje w Twoich rękach, może się zdarzyć, że jesteś w posiadaniu tylko starego wypisu z ksiąg wieczystych. To wystarczy, żeby ustalić nowy numer, który został jedynie poszerzony o pewne dodatkowe elementy.

Zobacz, jak krok po kroku ustalić poszczególne elementy nowego numeru księgi wieczystej:

  • Pierwsza część nowego numeru dotyczy sądu rejonowego. Właściwy kod ustalisz wchodząc na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości:

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW.

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych dla pierwszej części numeru pozwala wybrać właściwy kod sądu rejonowego dla danego miasta. Wystarczy rozwinąć listę i znaleźć miejscowość, w której znajduje się Twoja nieruchomość.

  • Druga część to dodanie z przodu starego numeru księgi wieczystej tyle zer, żeby powstał numer ośmiocyfrowy.
  • Trzecia część numeru nowej księgi wieczystej to liczba kontrolna – jej ustalenie jest możliwe dzięki metodzie prób i błędów. Po prostu, trzeba po kolei wpisywać cyfry od 0 do 9. Błędny numer nie pozwoli Ci przejść dalej, a prawidłowy umożliwi wyświetlanie i przeglądanie księgi wieczystej w wersji aktualnej lub zupełnej czyli uwzględniającej historię wcześniejszych wpisów.

Jak ustalić numer księgi wieczystej w sądzie?

Jako właściciel nieruchomości, np. której własność nabyłeś w drodze dziedziczenia, możesz ustalić jej numer występując do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. Posiadasz bowiem interes prawny, żeby zdobyć numer księgi wieczystej tą drogą. Jeśli jesteś potencjalnym kupcem ta opcja zapewne będzie dla Ciebie zamknięta. Ustalenie stanu prawnego nieruchomości przed jego kupnem, nie będzie dla sądu wykazaniem wystarczającego interesu prawnego do uzyskania takiej informacji. Co zatem trzeba zrobić?

Jak ustalić numer księgi wieczystej przy kupnie nieruchomości?

Jeśli interesuje Cię kupno mieszkania czy domu, chcąc ustalić numer księgi wieczystej najprościej poprosić właściciela, który chce sprzedać nieruchomość, żeby Ci taki numer udostępnił. Jeśli ta droga zawiedzie, bo właściciel odmawia podania informacji, powołując się np. na ochronę danych osobowych, to pamiętaj, że księgi wieczyste są jawne. Masz zatem prawo sprawdzić czy stan prawny nieruchomości jest uregulowany i czy np. sama nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, jeszcze przed jej kupnem. Odmowa właściciela w takim przypadku może oznaczać np. chęć ukrycia niewygodnych informacji.

Obok tych najprostszych sposobów, uzyskanie numeru księgi wieczystej możliwe jest również przy pomocy narzędzi komercyjnych, czyli odpłatnie. Możesz to zrobić, jeśli znasz adres nieruchomości lub numer działki.

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej po adresie nieruchomości?

Adres nieruchomości wystarczy, żeby ustalić numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Przy czym to rozwiązanie będzie odpłatne. W internecie znajdziesz wiele różnych portali, które pozwolą Ci ustalić numer księgi wieczystej, posiadając tylko jej adres. Jak to zrobić?

W komercyjnej wyszukiwarce wybierz opcję wyszukiwania numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości i wpisz miasto, ulicę oraz numer budynku, a następnie kliknij przycisk “Wyszukaj”. Po chwili powinien pojawić się częściowo zakryty numer księgi wieczystej. Odkrycie pełnego numeru wymaga dokonania płatności. Jednorazowy dostęp i ustalenie numeru księgi wieczystej kosztuje około 40 zł (według danych aktualnych na dzień 29.11.2024 r.).

Jak znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki?

Oprócz adresu, do ustalenia numeru księgi wieczystej za pomocą komercyjnych narzędzi, możesz wykorzystać numer działki. Wówczas zamiast dokładnego adresu w wyszukiwarce podajesz miejscowość, w której położona jest nieruchomość oraz numer działki.

Identyfikator działki, który trzeba wpisać do wyszukiwarki ksiąg wieczystych, możesz również sprawdzić online. W tym celu skorzystaj z mapy na stronie geoportal360.pl/map/, znajdź miejscowość, w której położona jest nieruchomość i wyszukaj interesującą Cię działkę (możesz też udać się do starostwa powiatowego i numer działki ustalić drogą urzędową). Pełny numer księgi wieczystej uzyskasz po podaniu danych i opłaceniu usługi.

Jak ustalić numer księgi wieczystej bezpłatnie?

Dwa podstawowe sposoby na uzyskanie numeru księgi wieczystej bez żadnych kosztów, to poproszenie właściciela nieruchomości o ujawnienie tej informacji lub wizyta w sądzie wieczystoksięgowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Z tej drugiej opcji skorzystasz wówczas, jeśli posiadasz interes prawny do dokonania tej czynności. Może to być np. akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdzający, że odziedziczyłeś nieruchomość. Niestety sama chęć kupna nieruchomości nie będzie dla sądu wystarczająca do zapoznania się z dokumentami. W takim przypadku pozostają Ci rozwiązania płatne.

Warto wiedzieć

  1. Księgi wieczyste są jawne.
  2. Ustalenie stanu prawnego nieruchomości wymaga znajomości numeru księgi wieczystej.
  3. Pozyskanie numeru księgi wieczystej jest możliwe przez internet: potrzebny będzie numer działki lub adres nieruchomości.
  4. Bezpłatnie numer księgi prowadzonej dla danej nieruchomości uzyskasz bezpośrednio od właściciela.
  5. Numer księgi wieczystej składa się z trzech elementów: kodu sądu rejonowego, numeru właściwego dla danej nieruchomości i liczby kontrolnej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak znaleźć numer księgi wieczystej po nazwisku?

    Niestety nie ma możliwości ustalenia numeru księgi wieczystej nieruchomości po nazwisku właściciela. Wystarczy jednak znać adres nieruchomości, żeby ustalić numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej.

  2. Czy numer księgi wieczystej można znaleźć w internecie?

    Tak. W sieci jest wiele portali komercyjnych, które dają możliwość ustalenia numeru księgi wieczystej po adresie lub po działce.

  3. Czy każda nieruchomość ma numer księgi wieczystej?

    Nie, choć dążymy do takiego stanu, żeby każda nieruchomość miała założoną księgę wieczystą. Z punktu widzenia własności nieruchomości taki stan jest jak najbardziej pożądany. Wówczas zarówno sprzedaż mieszkania, jak i uzyskanie pożyczki hipotecznej czy kredytu zabezpieczonego ustanowieniem hipoteki na nieruchomości nie powinno być problemem.

ŹródłaBibliografia

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240001583/O/D20241583.pdf

Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments