Rezygnacja z karty kredytowej jest dość prostą procedurą, choć wymaga dopełnienia kilku formalności. Wiąże się też z pewnymi konsekwencjami, ponieważ aby skutecznie zakończyć umowę o taką kartę, musisz spłacić całe zadłużenie. Poniżej dowiesz się, jak zrezygnować z karty kredytowej, a także kiedy warto się na to zdecydować.
- 1. Jak zrezygnować z karty kredytowej?
- 2. Rezygnacja z karty kredytowej – instrukcja krok po kroku
- 2.1. Jak zrezygnować z karty kredytowej w Alior Banku?
- 2.2. Jak zrezygnować z karty kredytowej w Banku PKO BP
- 2.3. Jak zrezygnować z karty kredytowej w mBanku?
- 2.4. Jak zrezygnować z karty kredytowej w ING Banku Śląskim?
- 2.5. Jak zrezygnować z karty kredytowej w Credit Agricole?
- 3. Jak przygotować wypowiedzenie umowy karty kredytowej- wzór
- 4. Jakie są konsekwencje rezygnacji z karty kredytowej?
- 5. Czy bank może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową?
- 6. Kiedy warto zrezygnować z karty kredytowej?
- 7. Warto wiedzieć
Według danych NBP w 2024 roku w portfelach Polaków było 5 mln kart kredytowych. Popularność tych produktów jest zrozumiała. Taką kartą płatniczą możemy bowiem wygodnie płacić w różnym miejscach, wykorzystując do tego dodatkowe środki udostępnione przez bank w ramach limitu kredytowego. Co więcej, taki kredyt odnawialny jest darmowy, o ile zwrócimy wykorzystane środki w odpowiednim terminie. Zdarza się jednak, że karta kredytowa po pewnym czasie okazuje się niepotrzebna lub staje się zbyt dużym obciążeniem. W takiej sytuacji warto z niej zrezygnować, ale wówczas należy wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.
Jak zrezygnować z karty kredytowej?
Z formalnego punktu widzenia rezygnacja z karty kredytowej polega na wypowiedzeniu umowy z bankiem. To właśnie w tym dokumencie znajdują się też zapisy, które regulują zasady takiego wypowiedzenia. Najczęściej jednak klient może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową w każdym momencie jej trwania i bez konieczności podawania przyczyny swojej decyzji.
Wypowiedzenie umowy o kartę kredytową powinno mieć formę pisemną. Nie zawsze jednak będziesz musiał dostarczać oficjalne pismo do banku. Niektóre instytucje udostępniają bowiem już prostą opcję rezygnacji z karty za pośrednictwem infolinii, a nawet w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej.
Co ważne, obowiązuje okres wypowiedzenia umowy i zwykle wynosi on 30 dni. W tym czasie musisz zatem spłacić całe zadłużenie powstałe na karcie. Jeśli bowiem w ostatnim dniu wypowiedzenia rachunek karty kredytowej będzie miał saldo ujemne, rozwiązanie umowy może być nieskuteczne.
Spróbuj tego
Taką sytuacją będzie np. brak twojej zgody na przedstawione przez bank zmiany w umowie lub dotyczące opłat i prowizji. W takim przypadku jednak wypowiedzenie musisz złożyć przed terminem, w którym takie zmiany mają zacząć obowiązywać.
Rezygnacja z karty kredytowej – instrukcja krok po kroku
Jak skutecznie zrezygnować z karty kredytowej? W tym celu wystarczy, że wykonasz następujące czynności krok po kroku:
- Sprawdź zasady rezygnacji z karty kredytowej.
W pierwszej kolejności sięgnij do umowy, ale możesz też skontaktować się z bankiem np. dzwoniąc na jego infolinię. Warto sprawdzić przede wszystkim okres wypowiedzenia karty kredytowej, ale także zasady złożenia samej rezygnacji.
- Złóż wypowiedzenie umowy o kartę kredytową w sposób wymagany przez bank.
Jak już wiesz, w niektórych bankach zrobisz to w sposób zdalny, ale w niektórych instytucjach będziesz musiał sporządzić pismo (samodzielnie lub poprzez wypełnienie gotowego formularza) i potem je dostarczyć do banku osobiście lub pocztą. W tym drugim przypadku warto wysłać wypowiedzenie listem poleconym i za potwierdzeniem odbioru.
- Spłać zadłużenie na karcie kredytowej w wyznaczonym terminie.
Zazwyczaj zadłużenie trzeba spłacić przed upływem okresu wypowiedzenia. Wcześniej jednak koniecznie sprawdź, ile dokładnie ono wynosi na dzień, w którym chcesz je uregulować. Pamiętaj też, aby potem nie używać już karty, ponieważ kolejne transakcje bezgotówkowe ponownie spowodują zadłużenie.
Przy składaniu rezygnacji z umowy o kartę kredytową zwykle też trzeba podać swój numer konta osobistego. Jeśli bowiem w wyniku spłaty zadłużenia na rachunku karty powstanie nadpłata, to bank przeleje ją właśnie na twój rachunek wskazany w wypowiedzeniu.
- Potwierdź w banku zamknięcie karty.
Najlepiej zrobić to kilka dni po upływie okresu wypowiedzenia np. dzwoniąc na infolinię banku. Dzięki temu upewnisz się, że całe zadłużenie zostało spłacone, a umowa prawidłowo zakończona.
Tak wygląda ogólna procedura rezygnacji z karty kredytowej. Może się ona jednak różnić w poszczególnych bankach. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz informacje, jak zrezygnować z karty kredytowej w wybranych instytucjach.
Jak zrezygnować z karty kredytowej w Alior Banku?
Jeśli chcesz zrezygnować z karty kredytowej w Alior Banku, to musisz w tym celu złożyć wypowiedzenie umowy o kartę kredytową i przyznany limit kredytowy. Możesz to zrobić w następujący sposób:
- osobiście – w dowolnej placówce Alior Banku,
- telefonicznie – dzwoniąc pod numer: (+48) 12 370 70 00,
- korespondencyjnie – przesyłając pismo wypowiedzenia umowy na adres: ul. Łopuszańska 38D, 02-232 Warszawa.
Wypowiedzenie umowy o kartę kredytową będzie skuteczne po spłacie całości zadłużenia wraz z należnymi opłatami, prowizjami i odsetkami. Musisz to zrobić przed wygenerowaniem przez bank wyciągu z karty, co nastąpi po złożeniu przez ciebie wypowiedzenia i po zamknięciu cyklu rozliczeniowego z ostatnią rozliczoną transakcją. Saldo zadłużenia na karcie sprawdzisz na ostatnim wyciągu, który dostępny jest w Systemie Bankowości Internetowej Alior Banku.
Jak zrezygnować z karty kredytowej w Banku PKO BP
W PKO BP z karty kredytowej możesz zrezygnować w każdym momencie trwania umowy. W tym przypadku również musisz w tym celu złożyć wypowiedzenie umowy i możesz to zrobić dwojako:
- pisemnie – np. dostarczając pismo wypowiedzenia osobiście do placówki PKO BP,
- zdalnie – dzwoniąc na infolinię banku pod numer 800 302 302.
Rozwiązanie umowy karty kredytowej nastąpi po upływie okresu wypowiedzenia, który trwa 1 miesiąc i rozpoczyna się następnego dnia po dostarczeniu wypowiedzenia. W tym czasie musisz spłacić zadłużenie na karcie. Kwotę do spłaty sprawdzisz w serwisie transakcyjnym iPKO oraz w aplikacji mobilnej IKO, wchodząc w szczegóły karty.
Jak zrezygnować z karty kredytowej w mBanku?
Rezygnacja z karty kredytowej w mBanku odbywa się podobnie jak w innych instytucjach. Tutaj także należy złożyć wypowiedzenie umowy i można to zrobić:
- w placówce,
- na mLinii banku (dzwoniąc pod numer 0 801 300 800 lub 42 6 300 800).
Jeśli wolisz skorzystać z pierwszej opcji, gotowy formularz wypowiedzenia umowy o kartę kredytową dostaniesz od pracownika banku. Znajdziesz go także na stronie mBanku w zakładce Przydatne dokumenty.
Co ważne, całe zadłużenie na karcie powinieneś spłacić już w momencie składania wypowiedzenia. Rachunek karty kredytowej bank zamknie jednak dopiero po upływie dwóch cykli rozliczeniowych bez operacji księgowych, czyli po wygenerowaniu dwóch pustych wyciągów. Saldo zadłużenia sprawdzisz w bankowości elektronicznej mBanku.
Jak zrezygnować z karty kredytowej w ING Banku Śląskim?
W ING Banku Śląskim z karty kredytowej możesz zrezygnować z zachowaniem okresu wypowiedzenia (30 dni) lub w trybie natychmiastowym. W obu przypadkach bank wymaga złożenia dyspozycji rozwiązania umowy/ rezygnacji z karty i możesz to zrobić:
- osobiście – wystarczy udać się do placówki ING z dowodem tożsamości,
- korespondencyjnie – pismo wypowiedzenia umowy możesz przesłać na adres siedziby banku: 40-086 Katowice, ul. Sokolska 34.
Jeśli złożysz dyspozycję rezygnacji z karty ze skutkiem natychmiastowym, w tym samym dniu musisz spłacić całe zadłużenie. W przypadku zachowania okresu wypowiedzenia masz na to czas do końca jego obowiązywania. Kwotę do spłaty sprawdzisz w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej Moje ING.
Jak zrezygnować z karty kredytowej w Credit Agricole?
Rezygnacja z karty kredytowej w Credit Agricole wymaga złożenia wypowiedzenia umowy i można to zrobić wyłącznie w formie pisemnej. Stosowne pismo możesz dostarczyć:
- osobiście do dowolnej placówki banku,
- przesyłając je listem na adres: Credit Agricole Bank Polska S.A., ul. Legnicka 48 bud. C-D, 54-202 Wrocław.
Okres wypowiedzenia umowy o kartę kredytową w Credit Agricole upływa po 30 dniach. Do tego czasu bank wymaga spłaty całości zadłużenia, ponieważ w przeciwnym wypadku nie rozwiąże umowy. Saldo zadłużenia na karcie sprawdzisz zarówno w serwisie internetowym CA24 eBank, jak i aplikacji mobilnej CA24 Mobile.
Jak przygotować wypowiedzenie umowy karty kredytowej- wzór
Wiele banków udostępnia na swoich stronach gotowe formularze wypowiedzenia umowy karty kredytowej. Wzór takiego pisma nie jest skomplikowany. Musisz jednak pamiętać, aby umieścić w nim następujące informacje:
- miejsce i datę sporządzenia pisma;
- swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz dane dowodu tożsamości, a także opcjonalnie dane kontaktowe np. numer telefonu;
- dane umowy, którą chcesz wypowiedzieć: numer oraz datę zawarcia;
- numer rachunku karty kredytowej;
- numer swojego rachunku, na który bank powinien ci przekazać ewentualną nadpłatę;
- tryb wypowiedzenia umowy np. ze skutkiem natychmiastowym lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia;
- własnoręczny podpis.
Treść samego wypowiedzenia może natomiast być następująca:
Ja niżej podpisany (imię i nazwisko) legitymujący się dowodem osobistym o numerze (numer i seria dowodu) oraz numerem PESEL (numer PESEL) i zamieszkałym w (adres zamieszkania) z dniem (data wypowiedzenia) wypowiadam umowę o kartę kredytową nr (numer umowy) zawartą z bankiem w dniu (data umowy) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie dotyczy karty kredytowej o numerze (numer karty) oraz rachunku karty kredytowej o numerze (numer rachunku).
Jednocześnie zobowiązuję się do spłaty całego zadłużenia wraz z należnymi bankowi odsetkami, opłatami i innymi kosztami wynikającymi z umowy w terminie 30 dni od dnia wypowiedzenia umowy. Ewentualną nadpłatę z tego tytułu proszę o przekazanie na mój rachunek bankowy o numerze (numer konta).
Jakie są konsekwencje rezygnacji z karty kredytowej?
Decyzję o wypowiedzeniu umowy z bankiem warto przemyśleć, ponieważ przyniesie ona szereg różnych następstw. Pozytywne konsekwencje rezygnacji z karty kredytowej to przede wszystkim:
- poprawa zdolności kredytowej – nawet niewykorzystywana karta ją niestety obniża;
- uwolnienie się od konieczności pamiętania o terminach spłaty karty, ile wynosi okres bezodsetkowy itp.;
- ograniczenie ryzyka nadmiernego zadłużenia.
Wypowiedzenie umowy o kartę może jednak przynieść też skutki negatywne. Przykładem jest utrata promocyjnych warunków innych produktów bankowych. Zdarza się bowiem, że w zamian za zamówienie karty kredytowej banki oferują niższe oprocentowanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego, albo dodatkową premię przy zakładaniu konta osobistego.
Uwaga!
Całkowita rezygnacja z posiadania kredytówki może też utrudnić ci dostęp do wielu usług np. rezerwacji hoteli czy też wynajmu samochodów. Warto też pamiętać, że karta kredytowa zapewnia stały dostęp do dodatkowej gotówki, a więc w razie potrzeby można po nią łatwo sięgnąć bez konieczności dopełniania formalności związanych z ubieganiem się o kredyt lub pożyczkę.
Czy bank może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową?
Umowę o kartę kredytową może wypowiedzieć także bank, ale zrobi to tylko w określonych okolicznościach. Z takim scenariuszem musisz się liczyć przede wszystkim gdy:
- utracisz zdolność kredytową,
- zaprzestaniesz spłaty zadłużenia,
- podasz we wniosku kredytowym nieprawdziwe informacje np. na temat swojej sytuacji finansowej,
- korzystasz z karty w sposób naruszający przepisy prawa lub postanowienia umowy.
Co ważne, sytuacje, w których bank może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową, są precyzyjnie określone w umowie. Zazwyczaj okres wypowiedzenia umowy przez bank jest też nieco dłuższy, bo wynosi 2 miesiące.
Kiedy warto zrezygnować z karty kredytowej?
Rezygnacja z karty kredytowej w wielu przypadkach okazuje się dobrym rozwiązaniem. W szczególności warto o tym pomyśleć w następujących sytuacjach:
- przed ubieganiem się o inny kredyt np. hipoteczny – wskutek rezygnacji z karty wzrośnie twoja zdolność kredytowa;
- jeśli karta kredytowa jest źródłem problemów finansowych – np. z powodu trudności ze spłatą zadłużenia i opóźnień powodującym naliczanie wysokich odsetek;
- gdy z powodu zadłużenia na karcie masz niski scoring w Biurze Informacji Kredytowej;
- jeżeli w ogóle nie używasz karty – wówczas niepotrzebnie obniża ona twoją zdolność kredytową i generuje dodatkowe opłaty.
Dobrym powodem zrezygnowania z karty kredytowej w danym banku może być też znalezienie atrakcyjniejszej jej oferty np. z dłuższym okresem bezodsetkowym, lepszym ubezpieczeniem, czy też wyższym limitem kredytowym.
Warto wiedzieć
- Rezygnacja z karty kredytowej jest możliwa po całkowitym spłaceniu wynikającego z niej zadłużenia, czyli wykorzystanego limitu karty.
- Kartę kredytową warto zamknąć nie tylko w sytuacji, gdy się z niej nie korzysta, ale też gdy korzysta się z niej nadmiernie.
- Zamknięta karta nie obniża zdolności kredytowej, natomiast aktywna, nawet jeśli nie używana, już tak.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy umowę karty kredytowej można rozwiązać ze skutkiem natychmiastowym?
Umowę karty kredytowej można rozwiązać ze skutkiem natychmiastowym, ale tylko w niektórych bankach, ponieważ większość z nich stosuje okres wypowiedzenia umowy trwający 30 dni.
Czy przed wypowiedzeniem umowy karty kredytowej trzeba spłacić zadłużenie?
Zadłużenie na karcie kredytowej zazwyczaj trzeba spłacić do końca okresu wypowiedzenia umowy, a więc np. w ciągu 30 dni od dnia złożenia rezygnacji.
Czy można zrezygnować z karty kredytowej przed upływem okresu umowy, na jaki została podpisana?
Z karty kredytowej można zrezygnować w dowolnym momencie trwania umowy, bez względu na to, na jaki okres została zawarta.
Witam ,czy jest możliwość natychmiastowego zamknięcia karty kredytowej w Pekao SA z pominięciem 30 dniowego terminu