Zielona Karta – to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, który potwierdza posiadanie ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej OC właściciela pojazdu mechanicznego. Dokument Zielonej Karty potrzebny jest do podróżowania po 14 krajach: Rosji, Mołdawii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Czarnogórze, Tunezji, Turcji oraz Ukrainie. W krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) nie potrzebujemy wyrabiać Zielonej Karty, by poruszać się po tamtejszych drogach, wystarczy polisa OC wykupiona w Polsce. 

Zielona Karta powstała z myślą, aby ułatwić kierowcom podróżowanie własnym samochodem za granicą. Właściciel pojazdu nie musi wykupywać OC w każdym kraju, przez które przejeżdża swoim samochodem. Zielona Karta chroni właściciela samochodu w razie wypadku lub kolizji drogowej, gdyż zapewnia poszkodowanym osobom trzecim wsparcie finansowe, które wypłacane jest przez ubezpieczyciela polisy sprawcy pochodzącego z innego państwa. Zieloną Kartę otrzymamy za darmo lub za dodatkową opłatą od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupione OC. 

Przykład: Pan Ryszard planuje wybrać się wraz z rodzina do Czarnogóry. Wykupił w swoim towarzystwie Zielona Kartę. Podczas podróży Ryszard spowodował niewielką kolizję podczas przejazdu przez Bośnię i Hercegowinę. Poszkodowany samochód wymagał naprawy, która kosztowałaby Pana Ryszarda około 400 euro. Za naprawę zapłaciło towarzystwo ubezpieczeniowe, które wydało Zieloną Kartę Panu Ryszardowi.