Wezwanie policji na miejsce kolizji nie zawsze jest konieczne. Niekiedy uczestnicy zdarzenia drogowego mogą porozumieć się bez angażowania służb drogowych. W szczególności, gdy obie strony mają przy sobie dokumenty i sprawca zdarzenia przyznaje się do winy lub nie ma co do tego wątpliwości. Wówczas wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Oczywiście najpierw należy zadbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego i usunąć uszkodzone pojazdy czy ich elementy z drogi oraz postawić trójkąt ostrzegawczy w takiej odległości, jaka jest regulowana przepisami.
Zdarza się również tak, że sprawca zdarzenia zostawia nam tylko swoje dane kontaktowe i zobowiązuje się do pokrycia szkody ze swoich pieniędzy. Takie rozwiązanie jest jednak dość ryzykowne, ponieważ nie możemy mieć pewności, że nawet z pozoru niewielkie uszkodzenie nie okaże się kosztowne w naprawie.
Są także sytuacje, w których należy wezwać policję. Powinniśmy to zrobić gdy np.:
- nie możemy ustalić sprawcy zdarzenia lub są co do tego wątpliwości,
- sprawca znajduje się pod wpływem alkoholu,
- winny kierowca oddalił się z miejsca kolizji,
- sprawca nie ma odpowiednich dokumentów (np. prawa jazdy, nie może potwierdzić posiadania ważnej polisy OC).
Przydatne dokumenty i wzory
Powiązane pytania i odpowiedzi
Oszczędź nawet 50% na polisie
Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC
Porady
Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?
Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.